سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » وزیر نیرو: تابستان پرچالشی در حوزه برق پیش روست...

وزیر نیرو: تابستان پرچالشی در حوزه برق پیش روست

چکیده :ما ذخیره برقی نداریم و با سرعت دبی رودخانه‌ها رو به كاهش است از این رو احتمال دارد با تابستانی پر چالش روبرو باشیم....


کلمه:وزیر نیرو گفت: تابستان پرچالشی در حوزه برق پیش روست

به گزارش ایلنا، وزیر نیرو ضمن اعلام مطلب فوق در مراسم تجلیل از تلاشگران صنعت برق افزود: هر چند وضعیت بارندگی‌ها نسبت به سال گذشته بهتر شده است اما همچنان 10 درصد نسبت به دراز مدت كاهش بارندگی داریم و این بدان معنی است كه خشكسالی دوره‌ای هنوز تمام نشده است.

مجید نامجو گفت: ما ذخیره برقی نداریم و با سرعت دبی رودخانه‌ها رو به كاهش است از این رو احتمال دارد با تابستانی پر چالش روبرو باشیم. البته جلساتی گذاشته‌ایم و دست‌اندركاران تعهدات سختی داده‌اند اما باید این وضعیت را مدیریت كرد و با اجرای طرح هدفمندی یارانه‌ها كاری كرد كه تابستان مشكلی نداشته باشیم.

او با اشاره به مشكلاتی كه صنعت آب و برق با آن روبروست گفت: خوشبختانه آقای احمدی نژاد از وضعیت ما اطلاع دارند و گفته‌اند حتی اگر در مسیر اجرای طرح هدفمندی یارانه‌ها مشكلی ایجاد شود ما برای صنعت آب و برق فكری می‌كنیم و از این رو خواستند ما پیشنهادی درباره تعرفه برق به دولت ارائه دهیم.

نامجو از ارائه این پیشنهاد خبر داد و گفت: در این پیشنهاد از دولت خواسته‌ایم كه تعرفه برق تجاری و مشتركان پرمصرف افزایش یابد.

او از همكارانش خواست از همین حالا كار بر روی طرح هدفمندی یارانه‌ها را آغاز كنند و در مورد مضرات تداوم وضع فعلی و مشكلات ناشی از برق ارزان و … اطلاع‌رسانی كنند.

نامجو در بخش دیگری از سخنانش به اصل 44 و وظایف وزارت نیرو برای اجرایی كردن این اصل اشاره كرد و گفت: تعهدات سنگینی بر دوش ماست. این اصل باید پیاده شود و ساز و كار این قانون نیز پیش بینی شده است. اصلا اجرایی كردن این طرح احتیاجی به ما ندارد. قانون است و ما اگر آن را اجرا نكنیم بی تردید اجرا می‌شود و مقاومت ما فقط باعث می‌شود قانون طوری اجرا شود كه مد نظر ما نباشد.

وزیر نیرو ادامه داد: پس بهتر است همه همكاران در مسیر اجرای این طرح همكاری كنند تا آن طور كه مد نظر ماست این قانون به مرحله اجرا در آید. در حال حاضر 90 درصد آیین نامه‌های اجرایی اصل 44 تصویب شده است و دیگر نمی‌شود در مقابل آن مقاومت كرد.

او ادامه داد: البته مشكلاتی در مسیر اجرای این طرح وجود دارد كه باید آن را برطرف كرد. هدف اصلی این قانون این است كه هزینه‌ها را با تحویل كار مردم به مردم كاهش دهیم و خدمت مناسب‌تر از گذشته به مردم ارائه شود. هر جا دیدید اصل 44 اجرا شده و این اهداف محقق نشده یعنی از مسیر قانون منحرف شده‌ایم و باید آن را بازنگری كنیم. به عنوان مثال لازم است قوانین حاكم بر شركت‌های آبفا بازنگری شود و نرخ واقعی خدمات مشخص شود تا امكان اجرای این طرح فراهم شود. از سوی دیگر با تعرفه تكلیفی نمی‌شود به خصوصی‌سازی امیدوار بود. اگر دولت یارانه جبران قیمت تكلیفی تا قیمت تمام شده را پرداخت كند دیگر بخش خصوصی می‌تواند به این عرصه ورود كند. در حال حاضر بین وزارت اقتصاد و وزارت نیرو و هیات واگذاری جو اعتماد وجود دارد و باید به خوبی از این جو استفاده كنیم. اگر عقب بیفتیم آنها طوری كار را انجام می دهند كه مد نظر ما نیست. او سپس شعارهای وزارت نیرو در سال جاری را اعلام كرد و در این خصوص گفت: ما در سال جاری می‌خواهیم هزینه‌ها را كاهش دهیم و كارهایی در این حوزه انجام داده‌ایم. شعار دوم ما سرعت در اجرای پروژه‌هاست و شعار سوم ما شفاف سازی است. افزایش بهره‌وری نیز از شعارهای امسال ماست كه می‌خواهیم این چهار اصل را در وزارت نیرو طی سال جاری باب كنیم.

او خطاب به همكارانش گفت: كاری كنید كه در ضرب و تقسیم‌ها كسی نتواند از شما ایراد بگیرد. او همچنین درخواست كرد كه امكان بازدید مردم از پروژه‌های وزارت نیرو فراهم شود و گفت: اگر حرف من دستور است، آیین نامه است، حكم است یا هر چیز دیگر من همین جا از شما می‌خواهم امكان بازدید همه مردم و دانشجویان از پروژه‌ها را فراهم كنید. او همچنین مساله اصلی كشور را اشتغال دانست و درخواست كرد تمام تلاش مجموعه وزارت نیرو برای ایجاد شغل به كار گرفته شود.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

7 پاسخ به “وزیر نیرو: تابستان پرچالشی در حوزه برق پیش روست”

 1. سام گفت:

  با عرض پوزش اصلاح ميكنم كه نظر سنجي مجله تايم تا پنجشنبه ادامه داره كه من به اشتباه سه شنبه نوشته بودم.

 2. amir گفت:

  چه اتفاقی برای انرژی اتمی‌ افتاد جناب وزیر؟ چند تا تابستون پر چالش دیگه باید داشته باشیم تا این پروژه‌ها تموم بشن. تمام این آسمون ریسمون بافتنا فقط ریشه در یک چیز داره: نبود مدیریت درست و عدم استفاده از نیروهای با صلاحیت. قرار داد بستن با کسانی‌ که به فکر مصالح شخصی‌ هستن تا منافع ملی‌ نتیجه‌ای به جز این هم نمی‌تونه داشته باشه.

 3. سبز گفت:

  رئیستان که از بهره برداری انرژی هسته ای سخن میراند. چطور به وقت عمل کاهش بارندگی علت بدبختی اعلام میشود.

 4. رضا گفت:

  اینا اگه می خواستن مشکل برق را حل کنن تو این چند سال نیروگاه گازی جدید میزنن. ولی میدونن که اگه نیروگاه گازی بزنن دیگه بهونه برا پافشاری بر انرژی هسته ای ندارن. می خوان با برق ندادن به مردم، مردما برای انرژی هسته ای با خودشون هم صدا کنن.
  همین الان با بهبود سیستم انتقال و توزیع می تونن قسمت عمده ای از کمبود برق را حل کنن. ولی تنها راه حل مشکل را افزایش قیمت می دونن

 5. اگر پولی که هر ماه به روسیه داده اند برای احداث نیروگاه هنوز افتتاح نشده بوشهر و اگر باج هایی که به چین می دهند را صرف بازسازی شبکه فرسوده توزیع برق که سالانه بخش زیادی از انرژی کشور در همین شبکه هدر می رود ، می کردند امروز مشکل برق کمبود برق نداشتیم .اینهمه هزینه روی انرژی ناپاک هسته ای که حتی اروپایان هم در حال تعطیل کردن یکی یکی نیروگاههای هسته ای شان هستند را اگر صرفت ساخت نیروگاههای خورشیدی در کویر همیشه آفتابی مان می کردیم امروز سراسر کویر تبدیل به نیروگاههای خورشیدی می شد .نسل آینده ما هم مشکل انرژی و زباله های هسته ای نداشت .

 6. آزاد اندیش گفت:

  علاوه بر انرژیهای پاک که ما تا کنون هیچ سرمایه گذاری بر آن نداشتیم میتوانستیم از نیروگاه های هیدروژنی مدرن به جای اتمی استفاده کنیم که ظاهرا کشورهای اروپایی و آمریکا و حتی چین که خودش اخیرا یک نیروگاه هیدروژنی افتتاح کرده حاضر بودند در این مسیر با ما بسیار همکاری کنند…نه مملکت رو اینقدر متحمل تحریم میکردیم و نه با این بی برقی ها روبه رو بودیم…این در حالی هست که حتی همین نیروگاه هسته ای بوشهر هم علارغم اینکه آمریکا گفته با برق هسته ای ایران مشکلی نداره ولی هنوز بدستان پر توان دوستان روسی مان افتتاح نگردیده یادمون هست که قرار بود سال 82 افتتاح بشه!

 7. حمید گفت:

  نیروگاه بوشهر که حکایت آبنبات بچه است، اگر با 100 درصد توان هم برق دهد، برق خود بوشهر را هم نمی تواند تامین کند، آن که هیچ. برویم سر کمبود برق، باید گفت، آقایان وقتی سد نسازید و سیستم تولید و انتقال را بهینه نکنید پس از چند سال وضعیت همین می شود، تازه خیلی هم بدتر می شود، الان باید بروید خدا را شکر کنید با سیاستهای آن نابغه زمان کلی از کارخانه ها تعطیل شده اند و برق نمی خواهند، اگر روزی (البته فقط اگر روزی) کشور خواست به وضعیت پیشرفت و نرمال برگردد فاجعه کمبود برق (و البته بسیاری از زیر ساختها) رخ می نمایاند.