سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » جناب دکتر احمدی نژاد! اضافاتش پیش کش!...
» درنگی بر سخنان اخیر آقای احمدی نژاد

جناب دکتر احمدی نژاد! اضافاتش پیش کش!

چکیده :بیایید در رویاهایمان، پیشنه ها و سوابق اجرایی برخی و سیاهی های مانده بر آن را کنار بنهیم و تصور کنیم طرح جناب احمدی نژاد به مرحله ی عملیاتی رسید و اصلاً به بهترین شکل ممکن اجرا شد، 5 میلیون تهرانی خیلی سریع تهران را ترک کردند، به هر تهرانی رانده شده نیز یک زمین دو نبش در شرایط آب و هوایی خوب در شمال فلان شهر به همراه یک شغل نون و آب دار، یک یارانه ی درست و حسابی که شکم همه ی اعضای خانواده را سیر می کند و وام کم بهره داده شد. حال که به برکت طرح مبارک جناب دکتر، جمعیت تهران به 8، 9 میلیون نفر تقلیل پیدا کرده و خلوتی و آرامش رخ نمایانده و ترافیک و الودگی رخت بربسته، در راستای طرح بعدی جناب ایشان، مردم عزیز تهران به فکر بچه دار شدن اضافه و جمعیت 150 میلیونی ایران می افتند، پس دیری نمی پاید که جمعیت تهران، بیست میلیون نفر را هم میگذراند.آن موقع ، احتمالاً روز تکذیب ها و فراموشی...


کلمه- مصطفی فقیهی*:به این موضوعات و تیترهای جنجالی توجه کنید: “زلزله در تهران با تاخیر مواجه شده”، “خروج حداقل 5 میلیون نفر از تهران در ازای پرداخت یک یارانه درست و حسابی (!)…، “با دو بچه کافی است مخالفم” ، “ایجاد صندوق آتیه فرزندان و اهدای یک میلیون به هر نوزاد و اهدای وام ازدواج 120 میلیونی به آنان”، “افزایش جمعیت کشور به 150 میلیون” و ……..

اشتباه نکنید این موضوعات جنجالی، مباحث مطرح شده ی یک سال گذشته ی جریانات مخالف و افراطی با قصد و سوی نامطمئن و ناسالم یا اظهارات یک دوره ی مدیریت یکی از معاونین ناحیه سوم شهرداری… از باب خودشیفتگی و جنجال سازی بی خود ! نیست، بلکه سخنان جناب آقای احمدی نژاد رییس دولت دهم، ظرف همین یکی دو روز اخیر است.

البته نگارنده تردید ندارد این نوع جمله بندی ها و جنجال سازی ها برای مردم عزیزی که اخبار و گفتارهای جناب احمدی نژاد را در دولت نهم پیگیر بودند، چندان هم تعجب اور نیست، چرا که جناب ایشان بیش از این ها مسبوق به سابقه هستند و بسی بیش از این، سر و صداهایی چنین به پا کرده اند، اما آنچه باعث شگفت نگارنده شد ، خیز، همت و رجعت یکباره ی جناب احمدی نژاد برای بازگشت و عزیمت به مسیر و نقطه ی گذشته است. نقطه ای که او پس از انتخابات جنجالی دهم ریاست جمهوری ، از ان فاصله ای نسبی گرفته بود.

احمدی نژاد، پس از انتخابات به دلایلی (شاید به واسطه ی توصیه هایی) ایام را به سکوت گذراند و یا اگر سخنی بر زبان راند، حواسش جمع بود جنجال و تنشی در پی نداشته باشد، اما اندک اندک، او ادبیات و منش شخصیتی سابق خویش را بازمی یابد تا نکند تصور شود که می توان بدون جنجال و وعده و وعیدهای طلایی و خیره کننده، واقع نگر بود و صلاح جامعه را نیز در نظر گرفت.

آری، جناب دکتر احمدی نژاد، پس از کشمکش های حوادث تلخ پس از انتخابات، مجدداً فضا را برای سخنانی جنجال آفرین مساعد دید. او برای چندمین بار در روزهای اخیر در دفاع از طرح های دولت و ناراحتی از مجلسیان، سخنانی بر زبان راندند که گمان نمی رود ارباب نظر و تحلیلگران سیاسی و حتی عمده ی جریان های حامی دولت، آن را چیزی بیش از اظهار نظر شخصی تلقی کنند. لحنی که ایشان در دفاع از دولت و اقدامات انجام شده داشتند، لحنی است که بیشتر واکنش های افراطی در مورد دولت را مجال بروزمی دهد و فاصله ی تفاهم جناح های سیاسی بر سر مسائل کلان و مهم کشور را می افزاید و (احتمالاً) عکس نتیجه ای که ایشان در پی آن هستند را به بار می آورد.

مواردی که در ابتدای یادداشت، نگارنده بدان اشاره کرد ، به حدی جنجال افرین و شوربختانه کم مایه، سبک و فاقد کارشناسی های مرسوم است که ناظران را شوکه کرده است. حال انکه هر شهروندی می داند بحث جنجالی زلزله در تهران، چه وحشت و دل شوره ای در میان اهالی پایتخت به پا نهاده و البته هیچ کارشناسی نمی داند، پشت پرده این مفاهیم و کلمات نامیمون و بی ارتباط، چیست و گوینده از بیان آن، چه نتیجه ای را طلب می کند؟

یا مثلا این گفته را خوب بخوانید: من با یک حساب سرانگشتی که خودم کردم، متوجه شدم باید حداقل پنج میلیون نفر تهران را ترک کنند ….. (خطاب به اعضای نشست مذکور): دور هم بنشینید یک برنامه ی خوب برای این پنج میلیون نفر درست کنید، بگویید زمین می دهیم، وام کم بهره می دهیم، یک یارانه درست و حسابی هم می ذاریم تنگش می دیم.”

ایشان در بخش دیگری از سخنان خود، بی آنکه تصور شود مجلسی (که در راس امور هست) هم هست و نیاز به نظر احتمالی آنان نیز است، گفته اند که هر نوزادی که متولد شود یک میلیون به حساب وی ریخته می شود و وقتی آن نوزاد به سن ازدواج رسید ، می توان برای وی وام 120 میلیونی گرفت!

جناب احمدی نژاد همچنین مجدداً تاکید کرده اند که با دو بچه کافیست مخالفم”، و گفته اند که چه خوب است جمعیت کشور به 150 میلیون برسد، کسی هم البته آن وسط خطاب به ایشان نگفت که “الحمدالله پول که هست، امکانات هم بسیار، دولت هم صد البته آینده نگر و دلسوز، و….” چرا به فکر ایران پانصد میلیون نفری نباشیم؟!

در این مورد و با توجه به اینکه جناب دکتر، کارشناس اغلب امور هم هستند ، پیشنهاد می کنم یکی از واحدهایی که احتمالاً در دانشگاه پاس کرده اند را مجدداً مطالعه فرمایند و به مشاوران معزز نیز، توصیه کنند: مطالعه ی کتاب ساده ی “تنظیم خانواده”، قطعاً ایشان و همداستانان ایشان را قانع می کند که با این ته مانده ی منابع حیف و میل شده ی خدادادی، چه فکری باید برای این نسل و نسل های آتی بکنیم؟، بچه دار شدن اضافه پیش کش!

اما، آن عده ای که رندانه، پیگیر سخنان جناب آقای احمدی نژاد هستند، قطعاً در لابه لای افاضات ایشان، به دنبال تناقاضات و گاه، تضادهای شیرینی هم هستند. حال نگارنده در میان همین چند بحث کوتاه مطرح شده از سوی ایشان، می پرسد: کدام سخنتان را باور کنیم، “خروج 5 میلیون تهرانی از تهران” یا “افزایش 150 میلیونی جمعیت ایران”؟

بیایید در رویاهایمان، پیشنه ها و سوابق اجرایی برخی و سیاهی های مانده بر آن را کنار بنهیم و تصور کنیم طرح جناب احمدی نژاد به مرحله ی عملیاتی رسید و اصلاً به بهترین شکل ممکن اجرا شد، 5 میلیون تهرانی خیلی سریع تهران را ترک کردند، به هر تهرانی رانده شده نیز یک زمین دو نبش در شرایط آب و هوایی خوب در شمال فلان شهر به همراه یک شغل نون و آب دار، یک یارانه ی درست و حسابی که شکم همه ی اعضای خانواده را سیر می کند و وام کم بهره داده شد. حال که به برکت طرح مبارک جناب دکتر، جمعیت تهران به 8، 9 میلیون نفر تقلیل پیدا کرده و خلوتی و آرامش رخ نمایانده و ترافیک و الودگی رخت بربسته، در راستای طرح بعدی جناب ایشان، مردم عزیز تهران به فکر بچه دار شدن اضافه و جمعیت 150 میلیونی ایران می افتند، پس دیری نمی پاید که جمعیت تهران، بیست میلیون نفر را هم میگذراند.آن موقع ، احتمالاً روز تکذیب ها و فراموشی هاست، احتمالا پاسخ این است که من گفتم؟ من؟ نگفتم!

نکته ی آخر اما، تندمزاجی جناب احمدی نژاد در مقابل مخالفان دیدگاههای ایشان است، ایشان حتی در گفت و گوی تلویزیونی خویش، علما را در مورد بحث 2 فرزندی خانواده ها، جایز به سکوت ندانسته و منتقدان را (در بهترین حالت) به باد انتقاد گرفتند و….

در این مورد خوب است ایشان تذکر حقیر را جدی بگیرند و بدانند ، خلاف طریقت کشور داری و سیرت و منش امام و انقلاب است که مسئولی (حتی بالاترین مسئول اجرایی کشور) خویش را فربه تر و فراتر از پرسش و سنجش دیگران ببیند و و بیاندیشد که داوری او به هر سمت و سویی و بی هیچ گفت و گوی، صواب است و از موضع عتاب و ترش رویی، بر دیگران بخروشد و این و آن را به اصناب تهمت ها بیالاید و چنین فضایی بر سخنان خویش بیافریند که گویی به واسطه ی آرای میلیونی ! ، ایشان می تواند به راحتی نظر دلسوزانه مجلس و منتقدان خیرخواه مردم، ایراندوست و طرفدار نظام را رد کند و آن کند که خود می خواهد.

• مدیر خبرگزاری تعطیل شده انتخابDeprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

22 پاسخ به “جناب دکتر احمدی نژاد! اضافاتش پیش کش!”

 1. سبز89 گفت:

  ايشان كه مي گويند بايد جمعيت 150 ميليوني داشته باشيم و ميگه با دو تا فرزند مخالفم اينو درست ميگه چون در راستاي همت مضاعف و كار مضاعف پيش ميره.همش دروغ دروغ بابا به خدا خسته شديم از اين همه دروغ گفتن .كي مي خواهيد يك حرف راستي را به مردم بگيد؟

 2. مهدی گفت:

  شما چه انتظاری از فردی که با تقلب رئیس جمهور شده باشد و در مناظرات یا تهمت بزند و یا دروغ بگوید و یا بی ادب باشد دارید.با تصمیم گیری جمعی محدود ایران با این همه توان اقتصادی و نخبه علمی به سراشیبی سقوط میرود.واقعا جای تاسف است….

 3. ناشناس گفت:

  مملکت بی سازمان برنامه شد تا دولت با بی برنامگی و بحران کارها را پیش ببرد دقیقا با همان “حساب های سرانگشتی” که حضرتشان دستور می دهند!

 4. amir گفت:

  آخه دیدن که برنامه‌هاشون شاید به اندازهٔ کافی‌ مملکتو ویران نکرده میگن خوب بیا مردم تشویق به بچه دار شدن کنیم. اگه ایران با این جمعیت ۱۰ سال طول بکشه که ویران بشه، با جمعیت ۱۵۰ میلیونی در عرض چند دقیقه کارش تمومه. رئیس جمهوری که در رابطه با روابط خارجه و خطاب به دول خارجه میگه ” از شما گنده تراش نتونستن کاری بکنن” (انگار که وارد یه کافه شده و داره یه عده لات و پیتو میترسونه) دیگه چه انتظاری می‌شه ازش داشت از ادبیاتش در ارتباط با مردم ایران و همینطور برنامه هاش برای این مملکت. فکر می‌کنن که با اینطور حرف زدن دارن با تمام اقشار مردم ارتباط بر قرار می‌کنن در حالی‌ که نمیدونن با این کار دارن به شعور تمام اقشار مردم توهین می‌کنن.

 5. Utopia گفت:

  سال 83 بود که احمدی نژاد شهردار شده بود،دوستی می گفت می دونید این کیه؟یه بار سر کلاس ترافیک شهری(سال 76،دانشگاه علم و صنعت) به ما(دانشجویان) گفت علت اینکه ما با وجود تمام شاخص های منفی حمل و نقل شهری در تهران، هنوز هم ترافیک روانی داریم(هنوز کامل قفل نشده) این است که ما شیعه هستیم و امام زمان کمکمون می کنه،شما از … چه انتظاری دارید؟!

 6. مبهوت سبز گفت:

  چه گلی به جمال 75 میلیون زدی که میخواهی جمعیت ایران 150 میلیون بشه

  احمدی پیشرو ! مطابق بیا پیشرویی . پیش کش. بداد خانوادههایی که تازه بچه دار شدند وزیر بار گرانی توان پرداخت شیر خشک ودارو

  و… را ندارند برس! گیرم یک میلیون دادی تازه یک میلیون دیگه باید بذارن روش تا هزینه سزارین رو بدن.

  یا غیاث المستغیثین برس بداد ملت.

 7. reza گفت:

  من تا مدتي پيش فكر ميكردم كه اين اقا و دوستانش فقط نادانند و دنبال منافع٠ اما حالا دارم مطمين ميشم كه اينها قصد ويراني كشور را دارند٠

 8. ناشناس گفت:

  چرا دولت با آن همه دم و دستگاه به شهرستان نمیروند. و پاهی هم به تهران سفر استانی انجام ندهند؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 9. علی گفت:

  یکشنبه میگوید تهران باید جمعیتش نصف شود و دو روز بعد میگوید جمعیت کل کشور باید اضافه شود .
  فقط همین دو اظهار نظر آنهم از یک فرد معمولی (نه مسئول طراز اول) بس است تا …

 10. اميد سبز گفت:

  تو كتاباي تاريخ خونديم اون پادشاهاني كه بي كفايت و بي تدبير بودند با كاراشون منافع و قلمرو كشور رو به باد فنا مي دادند،اخرش با كاراشون زمينه نابودي خودشون رو فراهم ميكردند

  ولي مردم ما خيلي باهوشند،و من روزي رو مي بينم كه همين مردم با دستاي خالي انتقام اين نيرنگاي ١ عده از خدا بي خبر رو بگيرند
  اميد وارم ريشه اين بي تدبيري ها براي هميشه از مردم هميشه مظلوم ايران دور بشه
  يا حسين
  مير حسين

 11. حمیدرضا گفت:

  مردم ایران حتی در دور افتاده ترین روستاها هم فهمیده اند که دوبرابر شدن جمعیت در سالهای 60 چه مشکلاتی برای ایران و ایرانی ایجاد کرد. من که جوانی ندیدم که آرزوی بیشتر از دو بچه داشته باشد. نگرانی اینجاست که دسترسی روستاییان را به مراکز بهداشتی محدود کنند و یا به قول یکی از دوستان شوخ, به جای قرص ضد بارداری, اسمارتیز به خورد مردم بدهند

 12. خط امامی گفت:

  پیشنهاد می شود :
  ابتدا جناب رئیس جمهور خود و خانواده و اهل وطایفه ایشان به یکی از شهرهای اطراف تهران مهاجرت کند تا مردم شرمنده ایشان شده و کم کم از تهران به شهرهاو دهاتشان مهاجرت کنند .وقتی جمعیت تهران به اندازه دلخواه آقایان خالی از جمعیت شد آن وقت این آقایان با خانواده محترمشان به تهران برگردند.

 13. آزاده گفت:

  واقعیت شخصی که به تو دروغ میگوید در آن چیزی که برای تو آشکار میکند نیست بلکه در آن چیزی است که نمی تواند برای تو آشکار کند بنابراین اگر تو میخواهی آن را درک کنی به چیزی که او میگوید گوش نکن وبه طور کلی به چیزی که او نمیگوید گوش کن . “جبران خلیل جبران”

 14. ناشناس گفت:

  وضعیت مردم چین و هند بهتره یا کشورهای عربی صاحب نفت که جمعیتی ندارن و فقط توی کل دنیا سرمایه گذاری می ککند و سودهای کلانی می برن؟

 15. ناشناس گفت:

  واقعیت این است که وضعیت شهرستان ها هم چندان تعریفی ندارد منتها در تهران این مشکلات نمود پیدا می کند وقتی اکثر شهر های استان خوزستان نزدیک چند ماه گرفتار گرد و غبار شدید بود هیچ کدام از مسوولین دنبال حل مشکل نبودند نه صداوسیما نه استانداری نه سازمان محیط زیست ونه وزارت بهداشت اما همین که این گرد وغبار به تهران رسید آقایان به دنبال رفع مشکل افتادند البته بعد هم فراموش کردند . همین شهرک های اقماری اطراف تهران دچار مشکلات عدیده ای مثل نبود سیستم دفع فاضلاب و نبود بیمارستان کمبود مدارس مناسب نبودسیستم دفع بهداشتی زباله و سامانه حمل ونقل و…. هستند کافیست شما از تهران حرکت کنید و به قصد شمال کشور از جاده جاجرود عبور کنید قبل از ورود به جاده هراز شمااز شهری می گذرید که فقط انبوه خانه های در هم و بی نظم است که در امتداد یک دره ساخته شده اند.با هر زمین لرزه کوچکی هم این خانه ها خراب خواهند شد. نه خیابان درستی دارد و نه شهرسازی .هیچ کس هم مطلقا به فکر نیست. اگر بخواهید برای مردم اصولی کار کنید وقت آب خوردن هم نخواهید داشت اما وقت و هزینه مردم و دولت صرف اموری می شود که هیچ نیازی را از مردم برطرف نمی کند.

 16. ایرانی گفت:

  من فقط موندم که از قصد دارن مملکت بیچاره ی ما رو به نابودی می کشن یا واقعا نمی فهمن..این سوال مهمیه ها

 17. کاظم گفت:

  می خواستم مطلبی در مورد این سخنان رئیس جمهور بنویسم فکر کردم دیدم این حرفها ارزش جواب دادن نداره

 18. ATTAR گفت:

  NAAMADEGAN AGAR BEDANAND KEH MA
  AZ DAHR CHE MIKESHIM NAYAND DEGAR

 19. نميدانم چه سرنوشتي داريم ما!زمانيكه انقلاب شدگفته شدسيست شاه سابق درموردكنترل جمعيت اشتباه ولابدكفرآميزبوده است!وهرآنكه
  نان دهددندان دهد!پدرومادران ماهم -لابدبه اين دليل والبته ناآگاهي-باعث افزايش شديدجمعيت دردهه 60گرديدند!!زمانيكه مادرحال جوان شدن
  وبزرگسال شدن بوديم آنقدتوي گوش ماخواندنددوتابچه كافيه -يك بچه عاليه-وماهم كه ميخواستيم عالي باشيم لابد!به همان يك بچه قناعت كرديم!الان هم كه ديگرسن ماگذشته است وتازه بازدارندمارااغفال ميكنندكي گفته دوتابچه كافيه ؟اتفاقا”خيلي هم ناكافيه!!وبازهم ازنظرعلمي
  به ماثابت ميكنندكه نه !هيچم كه كافي نيست!!!نميدانم والله!!!تصويردكترنجفي رئيس وقت سازمان وبرنامه وبودجه سابق(سازمان مديريت وبرنامه ريزي مرحوم!)روي جلداول مجله گل آقارابخاطردارم كه درخيل عظيم جمعيت فريادميزد:آي مردم اينقدربچه درست نكنيد!!!وايكاش گل آقا
  امروزبودودرجلد اولش ميزد:آي جوونايي كه ازروي سرخوشي ميريزدتوخيابون!بريدازدواج كنيدوبچه درست كنيدتاازفرط گرفتاري نفس نداشته باشيدبراي گرفت شيرخشك به ناصرخسروبرويد…براندازي پيشكش!!!!راستي دكتري متخصص وازكتومي كه اواخرسال 78بطورمشكوكي فوت
  شدچي بود؟؟؟!!!!!!!!!

 20. امید گفت:

  اقای دکتر باشه قبول….
  ولی اول خودت وضو بگیر بعد مارو دعوت به نماز کن
  شما بیا یک ضمانت به ما بده که بد از تمام شدن دوره ی صدارتت بری ارادان و همراه خوانوادت زندگی کنی
  بعد ما هم ترک این دیار دود وبوق میکنیم.

  در مورد قضیه بچه دار شدن هم این نظیریه ی علمای تندرو بعضی اقلیتها تو مناطق مرزی در دهه 60 بود که حالا اگه وقت شد یه سری برو ببین طرف 15 تا قد ونیم قد داره ولی شبا عمودی میخوابه………

 21. فرزاد گفت:

  آقای احمدی نژاد-من یک معلمم.شما رو به خدا دیگه دست از این حرف زدن های به دور از عقل و خرد بردارید.
  خدا میدونه تا حالا(تو این 5 سال)چندین بار شده که من به خاطر حفظ ایمان,عرق به وطن و داشتن دغدغه برای ساخت میهنی که در ذات شاگردام بوده و با شنیدن حرف های شما هاله ای از تردید و دودلی در دلهای منطقی و زیباشون ایجاد شده مجبور شدم سخنان شما رو بپیچونم
  تا بلکه اونها باور کنند که رئیس جمهورشون اونقدرها هم که به نظر میرسه ………… نیست.
  اونها دوست دارند رئیس جمهور کشورشون خیلی عاقلانه,بخردانه,کارشناسی شده و…………. سخن برانند.
  لطفا مراعات کنید.

 22. بهنام گفت:

  دوستان من اصلا نگران و ناراحت نباشید اینها پا یه ی نابودی خودشون رو مستحکم میکنن.
  اگر الان از 75 ملیون 50ملیون مخالفن با افزایش جمعیت به 150 ملیون تعداد مخالف ها هم میشه125 ملیون نفر
  به خدا قسم که این فکرهای پوچ این اقا به جز نابودیه خودش و اطرافیانش ثمره دیگری ندارد
  مردم که چند ساله نابود شدن