سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » این تنگ نظری و کج فهمی که به جان تاریخ و هویت ایرانی افتاده است…...
» کتاب «دولت سبز» معصومه ابتکار دور ریخته شد

این تنگ نظری و کج فهمی که به جان تاریخ و هویت ایرانی افتاده است…

چکیده :شاید اینکه هنوز از مسئله ای به نام استبدادزدگی رنج می بریم، به چنین نگرش هایی باز می گردد. نگرش هایی که مترصد نفی یا تغییر اتفاقات، شخصیت ها و وقایع چه قبل از انقلاب و چه بعد از آن هستند و اگر این گونه پیش برود ممکن است از کل صاحب منصبان تاریخ بشریت فقط همین چند سال اخیر یعنی دولت نهم به بعد قابل ذکر و استناد باقی بماند!این رفتارها متاثر از تنگ نظری و کج فهمی کسانی است که فعلا به جان فرهنگ و تاریخ و تمدن ما افتاده اند و البته از این رهگذر فرصت طلبان زیادی نیز بهره برده...


کلمه:معصومه ابتکار دریادداشتی به امحاء و خمیر یا مفقود شدن بخشی از سوابقش در سازمان محیط زیست اشاره کرده و در موضوعی کلی تر درباره حذف بخشی از تاریخ توسط مسئولان فعلی کشور نوشته است.

به گزارش کلمه، متن این نوشته به شرح زیر است:

«تاریخ» مقوله جالبی است و البته بحث و مجادله هم درباره آن فراوان. آنچه مهم است اینکه تاریخ بی کم و کاست و همان گونه که رخ داده به آیندگان منتقل شود، اما سرمنشاء بحث ها و جدل ها از این روست که بیان واقعیات همواره با عقاید یا منافع گروههایی از جوامع در تضاد قرار می گیرد.

امام علی(ع) در خطاب هایش به مردم بارها آنان را به درس آموزی و عبرت گرفتن از گذشتگان فرا می خواند و در وصیتش به فرزندان «تاریخ» را مایه بهتر زیستن و انتخاب روش های درست عنوان می کند. مثلا در نامه 31 نهج البلاغه از ایشان آمده که خطاب به امام حسن (ع) می فرماید: داستان گذشتگان را بخوان و سرگذشت پیشینیان را به یاد آور و ببین که چه کردند، از کجا شروع کردند و به کجا رسیدند …

«عبرت» مفهومش درس هایی از موفقیت ها و شکست هاست و شکست هم فی نفسه منفی نیست. بلکه گاهی اوقات درس هایی از یک شکست می تواند به راهی روشن و پرامید منتهی شود.

در واقع توصیه امام علی(ع) زمانی نتیجه مثبت خواهد داد که تاریخ با تمام واقعیاتش بیان شود. ولی ما متاسفانه بارها شاهد حذف، انکار یا تغییر تاریخ بوده ایم. سال های اول انقلاب نیز مشاهده می شد که عده ای دنبال آنند تا تاریخ را یا تغییر دهند و یا بخش ها یا نام هایی را از آن حذف کنند؛ مثلا به این عنوان که این فرد یا این بخش با طاغوت ارتباط دارد و یا طرح این چهره به مصلحت نیست. در حالی که چه کسی است نداند حذف یا نفی واقعیت دور از خرد است. رفتارهای صدا و سیما مصداق بارزی از این اندیشه بوده است. حتما خیلی ها به خاطر دارند که دکتر علی شریعتی به رغم آن که یکی از مهم ترین عوامل ایجاد بیداری و آگاهی در نسل انقلاب و بروز جنبش مردمی – اسلامی بود تا سالیان سال محلی از اعراب در رادیو و تلویزیون نداشت و البته هنوز هم نه آنچنان که باید.

الان هم اگر بخواهیم تاریخ انقلاب را مرور کنیم، بسیاری از تصاویر را غیرقابل پخش می دانند. چنانچه اخیرا کتابی تا عکس های مهندس میرحسین موسوی از آن حذف نشد اجازه انتشار نگرفت.

چند ماه پیش در خبرها آمد که گروه مطالعات تاریخ وزارت آموزش و پرورش مشغول ایجاد تغییرات جدید در کتب تاریخ مقاطع راهنمایی و متوسطه است که براساس آن تاریخ نگاری نظامی و پادشاهان از این کتاب ها حذف می شود.

در حالی که این مطالب سرشار از درس ها و بخشی از هویت ملی ماست و شاید اینکه هنوز از مسئله ای به نام استبدادزدگی رنج می بریم، به چنین نگرش هایی باز می گردد. نگرش هایی که مترصد نفی یا تغییر اتفاقات، شخصیت ها و وقایع چه قبل از انقلاب و چه بعد از آن هستند و اگر این گونه پیش برود ممکن است از کل صاحب منصبان تاریخ بشریت فقط همین چند سال اخیر یعنی دولت نهم به بعد قابل ذکر و استناد باقی بماند!

این رفتارها متاثر از تنگ نظری و کج فهمی کسانی است که فعلا به جان فرهنگ و تاریخ و تمدن ما افتاده اند و البته از این رهگذر فرصت طلبان زیادی نیز بهره برده اند. اما اینکه چرا به این موضوع پرداختم دو علت داشت. یکی اینکه چندی پیش اخباری رسید مبنی بر اینکه بسیاری از سوابق مربوط به دوران مسئولیتم در سازمان حفاظت محیط زیست امحاء و خمیر یا مفقود شده و وقتی هم به کتاب «دولت سیز» نیاز پیدا کردیم تعدادی از آن در انباری مخصوص کتاب های دورریز پیدا شد. مجموعه کتب دولت سبز حدود سال 1382 برای اجرای مدیریت سبز بخش های مختلف دولتی و آموزشی به چاپ رسید و برای مراجع عالی کشور نیز ارسال شده بود.

علت دوم، تعدادی از کارشناسانی که چند روز پیش به سایت شورایعالی معماری و شهرسازی مراجعه کرده اند نتوانستند به صورتجلسات و مصوبات این شورایعالی از سال 79 تا 84 دسترسی یابند یا به عبارت بهتر در فاصله این دو سال چیزی وجود نداشته است!

اگر این روند ادامه یابد فکر می کنم باید با ذره بین در تاریکخانه روزگار به دنبال تاریخ ایران و هویت مذهبی، ملی و سیاسی خودمان بگردیم.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

14 پاسخ به “این تنگ نظری و کج فهمی که به جان تاریخ و هویت ایرانی افتاده است…”

 1. سبز ۳۶ گفت:

  با علم و تمدن و صاحبان ان بدجوری سر جنگ و دعوا دارند. خودشان را خودی جا زده اند ولی از هر بیگانه ای خطرناکترند.

 2. سعید گفت:

  جمع کنید بساطتونو . آقای موسوی بزرگترین دروغ قرن رو در مورد تقلب گفت کجای کارید !

 3. ناشناس گفت:

  baz ham benvis anche ke az zolme tarik fekran midani sookot dar barabare in bi eadalatiha khiyanat ast

 4. ناشناس گفت:

  اينها دارند همان كار مغولان را با ميراث ايرانيان مي‌كنند.

 5. بهار سبز گفت:

  به آقای سعید می گویم که در این نظرات جنابعالی یک حقیقت نهفته است: خود شما هم می دانید که تقلب گسترده و رای سازی دروغین برای آقای احمدی نژاد در کار بوده است، ولی امروز می بینید که حتی خودتان هم نمی توانید راحت بنشینید پس به سایت کلمه سر می زنید تا بی خبر نمانید. مهمترین خبر دنیا خبر آزادی خواهی مردمی است که به رغم تورم طاقت فرسا غم نان باز به دنبال آزادی است.

 6. مانی گفت:

  دادا سعید هر وقت شما بساط رمالی کف بینی و 24 ساعت به مردم دروغ گفتن و پرونده درست کرد برای ملت را جمع کردید , اون موقع ما هم دیگه حرفی از اینکه تقلب شده یا حالا هر چیز دیگری را نخواهیم زد. میدونی که اگر این بساط شما جمع شود , ملت ایران دیگر بهانه ای ندارد که بخواد انگ تقلب به شما بزند. دادا سعید شما فرق دروغ و حقیقت را هنوز نمی دانید. اگر اقای موسوی از حق و حقوق مردم ایران گذشت می کرد خوب شما می گفتید اقای موسوی کاملا درست میفرماید. ولی حالا که دارد از حق ملت سبز ایران دفاع می کند و در برابر نامردان روزگار ایستادگی می کند , شما یک بهانه خنده دار دارید . اون هم این است که اقای موسوی دروغگو تشریف دارد. ولی زهی خیال باطل. ملت دیگر چشم و گوشش باز شده است و فریب دروغ های اقایون به اصطلاح مردمی و چاله میدانی را نخواهد خورد.

  دادا برو خدا روزی شما را جای دیگری حواله کند.

  صداقت و شرافت را از موسوی اموختم
  به کی گویم که به مولا عاشقش هستم

 7. hasan گفت:

  آقا سعید بساط ما جمع، آقای موسوی هم دروغ گفت ، این انتخابات راست چرا مردمو خوشحال نکرده چرا همه ناراحتند چرا مردمی که این رییس جمهورو انتخاب کردند اینقدر دارند عذاب میکشند چرا زندان چرا فضای امنیتی الان که باید جشن باشه، عزیزم یکم فکر کن فقط یکم…

 8. سعید یار میر حسین گفت:

  بنده خدایی که با نام سعید مطلب نوشتید چرا اینقدر از مردم میترسید….میگن ندزد و نترس……اگر در رای ها دزدی نکردند چرا میترسند

 9. خوزستان سبز گفت:

  سلام به همه
  من اهل یکی از شهرستان های نفت خیز خوزستان هستم(شهرستان امیدیه).با وجود اینکه شهر ما نفت خیز ترین جای ایران و تقریبا ۶۰ درصد نفت ایران را تامین میکنه,ولی اینجا بی کاری بی داد میکنه.خانواده ی ما از خانواده های قدیمی اینجاست.در زمین هایه ما چاه نفت کشف شده و در حال استخراج از اون هستن ولی حتی یک ریال هم به ما نرسیده در صورتی که اگر در کشورهای عربی بودیم تمام سرمایه اش مال خودمان بود.حالا ما به خاطر عشق به ایران هم اگر از این مساله بگزریم ولی نمیتونیم اینو تحمل کنیم که داخل طرح های اجرایی کشور که در محل زندگیه ما اجرا میشه به جای استفاده از مردم بومی تحصیل کرده بروند و از شهر هایی که ۸۰۰ کیلومتر با اینجا فاصله دارند بیاورند سر کار.حالا این به کنار به جایه اینکه کارها بدهند به جوانهای تحصیل کرده ی خودمان تمام کارها را میدهند به چینیها.
  من جوانم و به اطرافیانم نگاه میکنم که درس خوانده اند و لیسانس گرفته اند و خدمت سربازی را هم تمام کرده اند و ازدواج کرده اند ولی هنوز بی کار هستند از زندگی و درس و ازدواج میترسم.
  وقتی با دوستانم صحبت میکنم همه در تلاشند که از ایران مهاجرت کنند دیگر هیچ امیدی در نسل جوان نیست .تنها امید ما همین جنبش سبزه. میخواستم بگم که جنبش سبز در خوزستان خیلی طرفدار داره ولی به علت جو امنیتی نمیتونن ابراز علاقه کنن. اینجا برخورد با مردم خیلی سخت تر از تهران و اصفهان و شهرهای دیگر است. ولی دل مردم با جنبش سبزه.
  من که۱۹ سال دارم میدونم مشکملات کشورم داخل ۱۰ سال هم حل نمیشه و میخوام به خارج برم و بعد برگردم و خدمت کنم ولی هر جا که باشم سودای سبز بودن را داخل دلم دارم
  درود بر همه شما ایرانیان پاک نژاد

 10. داوود گفت:

  حق با سعید بوده هست و خواهد بود! اصلاً حقیقت غلط میکنه بی اجازۀ …

 11. ناشناس گفت:

  در اثبات تقلب انتخاباتی همین بس که آقایان هم “انگیزه” هم “امکان” و هم “فرصت” تقلب کردن را داشتند و همین در اثبات اتهام هر جرمی در دادگاه کافی است. علت اصلی اینکه به کمیته صیانت آراء اجازه فعالیت ندادند دقیقا به این دلیل بود که “امکان و فرصت” تقلب را از این جماعت میگرفت. صحبت های خانم ابتکار هم از روشن ترین مسائل است و در اینکه اراده مقتدر و متمرکزی در کشور بوجود آمده است که بنیان های استحکام جامعه ایرانی را هدف قرار داده است شک نیست …

 12. سید آل محمد گفت:

  بهتر انست که یک گروه از معتمدین ( نه کسانی که تعصب کور دارند از هردو جناح هستند ) مشغول جمع آوری صحیح تاریخ انقلاب باشند بخصوص در 10 سال اخیر ، تا بعنوان گنجینه ای ارزشمند برای آیندگان و قضاوت آنان باقی بماند

 13. amir گفت:

  من فقط یک چیز می‌تونم بگم. کاری که اینا دارن با فرهنگ و سرمایه‌های این مملکت می‌کنن هرگز از یک ایرانی‌ بر نمیومد. اینها با هر چیزی که ایرانی‌ باشد سر جنگ و دعوا دارن. امیدوارم روزی بیاد که دوباره امور مملکت به دست ایرانیها بیفته و ایران ما دوباره سر سبز بشه.

 14. روزبه گفت:

  سلام خانوم دکتر عزیز
  وقتی نوشته ات رو میخوندم ،تمام لحظات کتاب 1984 جورج اورول در مقابل چشمانم به تصویر کشیده میشد.
  چقدر رفتار های حکومت های توتالیتر شباهت دارن؟!