سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » مقاومت عبدالله مومنی در برابر خواسته های غیرقانونی بازجوها...
» چرا عبدلله مومنی را به زندان بازگرداندند

مقاومت عبدالله مومنی در برابر خواسته های غیرقانونی بازجوها

چکیده :مومنی در دوره مرخصی خود بارها به واحد پیگیری وزارت اطلاعات فراخوانده شده بود. در تمام این جلسات از او می خواستند که با آنها همکاری کند ، علیه تحکیم وحدت و جنبش دانشجویی سخنرانی کند و علیه کروبی و موسوی حرف بزند . ماموران حتی از او می خواستند در جلسات دانشجویی که خودشان ترتیب خواهند داد ،حضور پیدا کند و مواضع دیکته شده را به عنوان مواضع خودش بیان کند. قرار بود این جلسات در شهرهای مختلف ایران برگزار...


کلمه: عدم همراهی عبداالله مومنی با اصرار بازجوی وزارت اطلاعات مبنی بر اینکه باید روند دادگاه های برگزار شده را تائید وعلیه ادوار تحکیم و جنبش دانشجویی سخنرانی کند ، موجب شد که سخنگوی ادوار تحکیم وحدت دوباره راهی زندان 209 وزارت اطلاعات شود.

به گزارش “کلمه” وی که پیش از این با قرار وثیقه 800 میلیون تومانی به مرخصی آمده بود ، در دوره مرخصی خود بارها به واحد پیگیری وزارت اطلاعات فراخوانده شده بود. در تمام این جلسات از او می خواستند که با آنها همکاری کند ، علیه تحکیم وحدت و جنبش دانشجویی سخنرانی کند و علیه کروبی و موسوی حرف بزند . ماموران حتی از او می خواستند در جلسات دانشجویی که خودشان ترتیب خواهند داد ،حضور پیدا کند و مواضع دیکته شده  را به عنوان مواضع خودش بیان کند. قرار بود این جلسات در شهرهای مختلف ایران برگزار شود . آنها علنا آزادی سخنگوی سازمان ادوار تحکیم وحدت را منوط به این اقدامات کرده بودند.

عبداالله مومنی ضمن مخالفت با این خواسته بازجوها ، در پاسخ به آنها گفته بود این اقدام شما برای فشار آوردن بر من جواب لازم را نخواهد داد. اگر من چنین اقداماتی انجام دهم مردم می گویند فشارهای زیادی بر زندانیان آزاد شده وجود دارد که آنها را وادار به مصاحبه های فرمایشی کرده است . عبداالله مومنی گفته بود این باور نه برای وزارت اطلاعات خوب است و نه برای نظام جمهوری اسلامی . اما ماموران وزارت اطلاعات در جواب با تندی و فحاشی به او گفتند : این ها برای ما مهم نیست . مهم این است که تورا بشکنیم و خودت و تحکیم وحدت را با تندترین شیوه ممکن نابود کنی .

بنا بر آنچه اطرافیان و اعضای خانواده عبدالله مومنی می گویند ، او در روزهای گذشته و پس از دیدار مهندس میر حسین موسوی با خانواده اش منتظر برخورد وزارت اطلاعات و مامورانش با خود و بازگشت به زندان بوده است.

به گفته همسر عبدالله مومنی ، فاطمه آئینه وند، قرار بود چهارشنبه به دادگاه برود که صحبت کنند، به نتیجه‏ای برسند و مرخصی‏اش را تمدید کنند. اما متاسفانه نگذاشتند چهارشنبه برسد و دیروز سه شنبه ساعت ۹ صبح به او زنگ زدند و خواستند که حدود ساعت یازده سه شنبه در دادگاه باشد. او هم دیروز ساعت ۱۱ به آن‏جا رفت . تا حدود ساعت‏های یک و نیم بعدازظهر گوشی‏اش خاموش بود. بعد هم زنگ زد و گفت که در اوین است.

او ادامه داد : این آقایان زنگ می‏زنند و می‏گویند نگذار آقای موسوی به خانه‏‏ات بیاید. من که اولاً اصلاً به خودم اجازه نمی‏دهم به کسی بگویم به خانه‏ام نیاید و دوم این که آقای موسوی به نظر من، افتخار هر ایرانی است. وقتی آقای موسوی به خانه‏ی ما آمده بود، انگار عموی شهیدم زنده شده بود و به خانه‏ام آمده بود. ایشان یادگار دوران دفاع مقدس است.

بررسی تجربه زندانیانی که در بند وزارت اطلاعات کنونی در زندان بوده اند ، نشان می دهد که بازجوها و ماموران که خود را کارشناس پرونده افراد معرفی می کنند ، سرنوشت نهایی زندانیان را در دست دارند . آنها در بسیاری از اوقات حتی بر بازپرس های قوه قضائیه ودادگاه و همچنین قاضی ها مسلط هستند.

از معروف ترین این بازپرس ها و قاضی ها حیدری فر و سبحانی بازپرس های شعبه های امنیت دادگاه انقلاب هستند . این دو هم اینک از سمت های خود کنار گذاشته شده اند . زندانیان به خوبی به یاد دارند که در حضور حیدری فر بازجوها و به خصوص فردی که خود را “سید” می نامید زندانیان را کتک می زد و شکنجه می کرد. این بازپرس نه تنها در این باره مخالفتی نمی کرد ، بلکه با آنها همراهی هم نشان می داد .

بازجوی عبدالله مومنی و تعداد دیگری از زندانیان فردی است که خود را “سید” معرفی می کند. او با افتخار خود را “تهرانی ساواک ” رژیم شاه لقب داده است. او در تمام مراحل بازجویی اش از انواع کتک ها و فحاشی ها استفاده می کند. شکنجه هایی که او به زندانیان وارد کرده بارها مورد اعتراض مسئولان زندان 209 وزارت اطلاعات قرار گرفته و حتی نگهبانان از زندانیان خواسته اند اجازه ندهند او چنین رفتاری با آنها داشته باشد . برخی از بازجوها برای به حرف آوردن زندانیان آنها را تهدید می کنند که سید را به سراغ آنها می فرستند .

شنیده شده که او گفته که من باید عبدالله مومنی را بشکنم و تا این کار را نکنم او را رها نخواهم کرد . “سید” بازجوی پرونده مسعود باستانی نیز هست. او بارها به زندانیان می گفت: من می توانم شما را برای همیشه در اینجا نگه دارم . می توانم از قاضی بخواهم  سالها برایتان حکم زندان بزنند . نمی گذارم به این زودی ها دادگاه شما تشکیل شود و…

این موارد نشان می دهد که روال و سازوکار قانونی برای رسیدگی به پرونده زندانیان وجود ندارد. سرنوشت زندانیان سیاسی در دست افرادی کم دانش و بی تجربه که دارای مشکلات فراوانی هستند، قرار دارد.

هم اکنون انواع فشارها و رفتارهای غیر قانونی با زندانیانی که ظاهرا در اختیار سازمان زندان ها هستند و در بند 350 نگه داری می شوند ، اعمال می شود. این بند از لحاظ فیزیکی در ضلع شمالی بند 209 زندان اوین قرار دارد و هرگاه که بازجویان وزارت اطلاعات بخواهند، بر خلاف قانون ، زندانیان را به 209 منتقل، از انها بازجویی کرده و یا این که آنها را در زندان انفرادی نگه می دارند . بدون اینکه پرونده جدیدی برای آنها گشوده و یا تفهیم اتهام تازه ای به آنها ابلاغ شود . این برخورد پیش از این با عبدالله مومنی و برخی دیگر از زندانیان صورت گرفته بود . عبدالله مومنی که تا سه ماه پیش در اختیار سازمان زندان ها قرار داشت به همراه تعدادی دیگر از زندانیان به 209 منتقل شد و آنجا مورد شکنجه قرار گرفت . هم اکنون بسیاری از زندانی های سیاسی که برای نوروز به مرخصی آمده اند برای انجام مصاحبه های فرمایشی تحت فشار هستند و به آنها گفته می شود در غیر این صورت ،به زندان بازگردانده خواهند شد.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

27 پاسخ به “مقاومت عبدالله مومنی در برابر خواسته های غیرقانونی بازجوها”

 1. ناشناس گفت:

  زنده باد ! عبدالله مؤمني !
  إِنَّ الَّذِينَ قَالُوا رَبُّنَا اللَّهُ ثُمَّ اسْتَقَامُوا تَتَنَـزَّلُ عَلَيْهِمُ الْمَلائِكَةُ أَلا تَخَافُوا وَلا تَحْزَنُوا وَأَبْشِرُوا بِالْجَنَّةِ الَّتِي كُنْتُمْ تُوعَدُونَ

 2. بیچاره این به ظاهر سید که عرصه را برای قلدری مناسب دیده است، مثل اینکه سرنوشت قلدرانی چون ابوسفیان، شمر، هیتلر، چنگیزخان مغول، و …. را فراموش کرده است…. غافل است که خدای دانا چه لطفی به او کرده است، و آن قرار گرفتن در مقابل بزرگ مردانی چون عبدالله مومنی که شاید به حقارت خود پی ببرد و دست از این پستی و رذالت بردارد و به خود آید. و سعی در یاد گرفتن رفتار بزرگ منشی از این عزیزان دربند نماید. …

 3. سبز گفت:

  با این وضع اوین، دیگه کهریزک چی بوده …. . باز هم رهبر و مرجعی خواهد بود که به داد اسلام برسد.

 4. ناشناس گفت:

  خودتونو مسخره کردید بی هویت ها

 5. یک سبز ایرانی گفت:

  در مورد سایت تایم که تاثیرگذارترین چهره 2010 را رای گیری می کنه و احتمالا مثل رای گیری ایران فرمالیته نیست هم خبر بدین
  موسوی الان سومه
  اطلاع رسانی کنید تا اول بشه
  موفق باشید

 6. علي گفت:

  خدا صابرين را دوست دارد

 7. ناشناس گفت:

  این سید احتمالا همان بازجوی زن سعید امامی است.

 8. Utopia گفت:

  چشم … روشن!

 9. ناشناس گفت:

  درود بر دفتر تحکیم وحدت و جنبش سرافراز دانشجویی که این ها حتی از شنیدن نامش نیز هراس دارند.
  دانشگاه همچنان خط اول ایستادگی در برابر استبداد خواهد ماند

 10. نجفی گفت:

  سبحان الله!
  عجب شباهتی با زندانها و بازجوییهای رژیم طاغوت!
  کافی است کتاب خاطرات آقای هاشمی از دوران مبارزه را که سالها پیش نوشته شده بخوانیم تا شباهتهایی بسیار عجیب پیدا کنیم.
  الله اکبر! این قدرت چه می کند با آدمها؟!!
  همیشه فکر می کردم که تعداد فرعونهای روی زمین بسیار زیاد است ، فقط مجالش را و امکاناتش را ندارند که فرعون شوند؛ اکنون برایم ثابت شده است.

 11. وحید گفت:

  آقای مطهری نمایند مجلس در جدیدترین اظهارات خود گفته بود که مجلس و قوه قضائیه در برابر رفتارهای دولت نجیب هستند و دولت جسور. در حالی که دولت جسور مجلس و قضائیه جسور می خواهد.(نقل به مضمون)
  به نظرم بهترست که آقای مطهری در مورد به کارگیری صفت نجیب برای توصیف عملکرد دو قوه کمی دقت نظر به خرج دهد چون به نظر می آید این دو قوه در حال حاضر بیشتر ذلیل هستند تا نجیب.
  دولت با ادبیات چاقو کشی و عربده کشی و یقه گیری ،مجلس و قضائیه را به ذلت کشیده آن وقت آقایان دم از نجابت می زنند.واقعا اسباب تاسف است در مقابل دولتی که قانون مصوب برکشیدگان مجلس خودی و شورای نگهبان خودی تر را اجرا نمی کند وبی اعتنا به قانون آن را به گوشه ای پرت می کند و به اصطلاح نمایندگان مرم به جای مقابله و به زیر کشیدن رئیس متقلب دولت و استیضاح و رای عدم کفایت به او دم از نجابت می زنند. نجیب مردم کودتا زده هستند که خون نداها و سهراب ها در پای غاصبان ریختند وجگر سوخته به دعوای زرگری شما پوزخند می زنند.

 12. ناشناس گفت:

  درود بر جنبش دانشجویی
  درود بر عبدا… مومنی
  درود بر مجید توکلی
  درود بر بهاره هدایت
  درود بر تمامی دانشجویان دربند

 13. حميدرضا گفت:

  زنده باد مؤمنی عزيز،

  چقدر ما به وجود چنين مردانی نياز داريم…
  سبز باشيد

 14. ناشناس گفت:

  درود بر عبدالله مومنی عزیز و قهرمان

  سلام و درود به رئیس جمهور محبوم میر حسین موسوی
  من الان دارم از سایت تایم میام
  دوستان سبز! میر حسین عزیزمون الان اول است
  از شما می خواهم که برید اونجا و تعداد رای ها رو بیشتر و بیشتر کنید
  VVVVVVVVVVVVVVVVVVV

 15. راه رهایی از این ظلم که با نام دین رواج می دهند گسترش آگاهی میان ملت است

  همه در هر موقعیتی که هستند باید آگاهی بخشی کنند. بین فامیل ، دوستان، همسایه ها و …

  خدا با ماست

 16. صدرا گفت:

  زنده باد مقاوم سبز و قهرمان عبدالله مومنی

 17. ناشناس سبز گفت:

  آيا از نظر سايت کلمه انتقاد از رهبري خلاف قانون است؟
  چرا کامنتهايي که با مظمون انتقاد از رهبري ارسال ميشود هيچگاه درج نميشود؟
  آيا انتقاد از سياستهاي رهبري از نظر شما حتک حرمت به اشخاص محسوب ميشود؟

 18. زنده بادسبز قامتان وسروصفتان.عزيزان سحر نزديك است.درودوصدسلام به خانوادههاي اين بزرگواران .به عنوان يك فرزندشهيدويك جانبازدربرابراين همه بزرگي وسترگي انان سرتعظيم فرومي اورم.

 19. دردوره آموزشي سربازي كه بوديم -يك روزبي خبر-به گفتندبرويم ميدات تير!زيراچندروزديگربه جشن سردوشي نمانده است!ماكه اسلحه راهمان
  روزتحويل گرفته بوديم هنوزيكبارآنرابازوبسته نكرده بودم كه رسيديم ميدان تير!وتعدادمحدودي فشنگ رابه گمانم ازفاصله 150متري شليك كرديم!
  ومن خودم مطمئن هستم كه بخاطرآرنجهاي استخواني و وزن سنگين تفنگ ژ3اكثرگلوله هاي من به زمين شليك شد!والبته نمره نزديك به 100به
  من داده شد!بگذريم!جالش اينجاست درروزجشن سردوشي فرمانده ميدان كه گزارش آموزش ميدادباصدايي رساميگفت :آموزش وبرگزاري آزمون
  تيراندازي درفواصل 150مترو300متري كه باموفقيت كامل انجام شده است و…(ومن باخودم گفتم 300متر!موفقيت كامل!).باري سالهاست هر
  گونه شكنجه زندانيان درزندان وبازداشتگاههاتكذيب ميشود!!رافت اسلامي!جشن گلريزان آزادي زندانيان!بگذريم!ان الله مع الصابرين.
  فقط به آن سيد-اگراين كامنت راميخواند-ميگويم :نبردمولاعلي (ع)باعمربن عبدوددرغزوه خندق رابيادمي آوري …اوخدوانداخت برروي علي/؟؟
  وعلي گفت من شمشيرازبراي حق ميزنم!تامل علي !واينكه نخواست درضربه زدن به دشمنش حتي يك ذره منويات شخصي راداخل كند؟؟؟!!
  وكلام آخرمولاحسين كه اگردين نداريدلااقل آزاده باشيد؟؟حالاثمره خون هزاران شهيدانقلاب اسلامي وحق مردم بي گناه وبي دفاع به كنار!!!
  پس اگرگمان ميكني شكنجه هايت درراه خداست-لابد-ادامه بده!!ولي كلام مولاحسين (ع)رادرمورداعمالت مدام تكراروكنترل كن !عزت زيادسيد
  تهراني!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 20. رها گفت:

  واقعا تکان دهنده است
  این ها فکر نمیکنند در آینده که ایران آباد و آزاد خواهد بود درباره اینان چه خواهند نوشت و چه قضاوت ها خواهد شد و چه لعن ها و نفرین ها از هم اکنون تا همیشه ی تاریخ را با خود خواهند داشت
  اینلن نمیدانند که “الملک لا یبقی مع الظلم” که رسم دیرینه الهی است که اگر به حاکمان قدرت مند فرصت گناه و ظلم بیشتر میدهد برای آن است که عذاب آنان افزون گردد
  اینان نمیدانند که خدا “سریع الحساب ” است و اینک با آگاهی مردم میتوان خشم الهی و خشم مردم را دید که آتش زیر خاکستر است و دیر زمانی نخواهد بود که اینان دولت و حکومت را به جبر زمانه از دست خواهند داد و آن موقع این مردمانند و خدا با زشت کرداری آنان
  گویا “همه مستبدان تارخ به یک میزان احمقند” که از هم کیشان خود با اشتباهاتب کم تر از خود درس نگرفته ،عاقبت آنان را ندیده که این چنین بی محابا بر خاطره این ملت رنگ تنفر از خودشان را میزنند و نمیدانند که “آن که باد می کارد طوفان درو میکند” حال آنکه اینان طوفان میکارند چه درو خواهند کرد؟
  چاره ای نیست جز اینکه باید منتظر ماند، استقامت کرد،خشونت نکرد، سبز ماند تا این سیکل معیوب که اینان ادامه میدهند و قبل از اینان دیکتاتوران دیگر رفته اند را طی کرد و در لحظه هایی که اینک بوی آن به راحتی به مشام میرسد و در آن لحظات که ایران و ایرانی سبز است برای همیشه به تاریخ بسپاریم چنین زندان هایی را و چنین زندانبان هایی را و چنین حاکمیت هایی را که از آن اینگونه زندان ها و سید ها زاده میشود

 21. سید؟؟؟؟؟؟؟؟؟حتما سیادتش به جدش شمر ذو الجوشن میرسه،بیچاره‌ها عقده سیادت و آقایی دارند،… درود بر عبدالله مومنی،زنده و پابرجا باشی‌،

 22. عزيز اشنا گفت:

  متاسفانه در ايران دروغگويي ماليات نداره و براي دروغگو کنتوري نيست که شمارش کند

 23. مرگ بر دیکتاتور گفت:

  دقیقا مثل زمان استالین شده است !

 24. **درود بر موسوی** گفت:

  مصداق این شعر است:
  ****************
  گروهی همنشین من خلاف عقل و دین من
  گرفتند آستین من ، که دست از دامنش بگسل

 25. ناشناس گفت:

  وَالَّذِينَ جَاهَدُوا فِينَا لَنَهْدِيَنَّهُمْ سُبُلَنَا وَإِنَّ اللَّهَ لَمَعَ الْمُحْسِنِينَ ﴿69﴾

 26. ما بیشماریم گفت:

  ای آقای سید ملقب به (تهرانی ساواک)بدون که به زودی زمان مجازات تو و امثال تو فرا میرسه .وحتی اگر در این دیار فانی مجازات نشی حتما در دیار باقی مجازات خواهی شد.این وعده ای که خداوند درقران میدهد.الملک یبقی مع الکفر ولا یبقی مع الظلم

 27. مهدی گفت:

  زنده باد عبدالله مومنی . خدا اجر فراوان در آخرت نصیبت کند به خاطر مقاومت قهرمانانه ات .