سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » بازجوها از «محمد نوری زاد» ناامیدند...
» ناگفته هایی از زندان در ملاقات با خانواده؛

بازجوها از «محمد نوری زاد» ناامیدند

چکیده :خبرهای نوری زاد از داخل اوین صریح و داغ بود. او به رفتار بازجوها اشاره کرد. بازجوهایی که در دو هفته اول بازداشت ملایمت را به امید گرفتن توبه نامه در پیش گرفته بودند. بازجوها از نوری زاد می خواستند در مصاحبه ای تلویزیونی شرکت کند و حرف های آنها را بزند که نوری زاد به این موضوع واکنش نشان داده و به بازجوها گفته است:«مگر این را در خواب ببینید. چنین چیزی امکان...


کلمه: محمد نوری زاد نویسنده و هنرمندی که بعد از 107 روز بازداشت روز گذشته بالاخره موفق به دیدار با خانواده در حاشیه نخستین جلسه دادگاه خود شد حرف های ناگفته بسیاری از بودن در اوین داشت.

به گزارش خبرنگار «کلمه»، خانواده نوری زاد روز یکشنبه 15 فروردین به طور اتفاقی از تشکیل دادگاه این هنرمند دربند با خبر شدند و همسر نوری زاد در دیداری که یک روز قبل از برگزاری دادگاه با آقای پیرعباسی قاضی پرونده داشت این قول را گرفت که در حاشیه دادگاه، اعضای خانواده با محمد نوری زاد ملاقات هم داشته باشند.

ناامیدی از دیدار و یک اتفاق تازه

اول ساعت اداری دوشنبه 16 فروردین شش نفر از اعضای خانواده نوری زاد در دادگاه انقلاب حاضر شدند به امید آنکه بعد از 107 روز محمد نوری زاد را حتی برای لحظه ای ببینند اما به آنها اعلام شد: امروز دادگاه تشکیل نمی شود و اطلاع داده می شود که دوباره چه زمانی بیایند.

اما خانواده نوری زاد که ساعاتی را در راهروهای دادگاه انقلاب با نا امیدی و چشم انتظاری سپری کردند به طور اتفاقی پدر را در راهروهای دادگاه می بینند. محمد نوری زاد پس از 107 روز دوری با مشاهده خانواده خود متاثر می شود و آنان را در آغوش می گیرد.

بعد از این دیدار کوتاه دادگاه به صورت غیر علنی آغاز شد و آقای علیزاده طباطبایی وکیل نوری زاد از برگزاری دادگاه خبری نداشت و در سفر حج بود. بنابراین نوری زاد خود وکیل خود در دادگاهی شد که برای نوشته های او در وبلاگش شکل گرفته بود.

طبق اطلاعاتی که به خانواده نوری زاد رسیده بود اتهام های این هنر مند شامل توهین به رهبری و همچنین توهین به مقامات قضائی بود. نوری زاد در وبلاگ خود سه نامه به رهبر انقلاب نوشته بود. همچنین او در آخرین مطلب وبلاگش “سقوط قاضی القضات شهر” به رییس قوه قضائیه انتقاد کرده بود. نامه ها و انتقاداتی که تاکنون نتیجه اش زندان و انفرادی بوده است.

مدت زمان نخستین دادگاه نوری زاد تنها حدود نیم ساعت بود و بعد از این جلسه با مساعدت قاضی پیر عباسی به خانواده نوری زاد اجازه داده شد تا با حضور در مکان برگزاری جلسه دادگاه با او دیداری طولانی تر داشته باشند.

90 روز اعتصاب؛ روزه سیاسی نوری زاد همچنان ادامه دارد

طبق اعلام خانواده نوری زاد روحیه این نویسنده بسیارعالی است و تنها نگرانی، وضعیت جسمی نوری زاد است. نوری زاد 90 روز اخیر را روزه سیاسی بوده است. روزه ای که اعتراض به بازداشت غیر قانونی اوست. همین روزه های بی وقفه خانواده او را نگران کرده بود که آسیبی به وضعیت جسمی او وارد شود.

دوهفته ملاطفت بازجو ها به امید توبه نامه و مصاحبه

اما خبرهای نوری زاد از داخل اوین صریح و داغ بود. او به رفتار بازجوها اشاره کرد. بازجوهایی که در دو هفته اول بازداشت ملایمت را به امید گرفتن توبه نامه در پیش گرفته بودند. بازجوها از نوری زاد می خواستند در مصاحبه ای تلویزیونی شرکت کند و حرف های آنها را بزند که نوری زاد به این موضوع واکنش نشان داده و به بازجوها گفته است:«مگر این را در خواب ببینید. چنین چیزی امکان ندارد.»

و هنگامی که بازجوها مشاهده کردند نوری زاد از مواضعش کوتاه نمی آید روی دیگر سکه آشکار می شود…

بد رفتاری و فحاشی به نوری زاد؛ شکایت از بازجوها

پس از دو هفته اول که امید بازجوها از اعتراف گیری نا امید می شود چهره واقعی زندانبان نمایان می شود. انفرادی، بد رفتاری و فحاشی. نوری زاد برای این مساله علیه بازجوها شکایت نیز تنظیم کرده است.

وی برخورد بازجوها را در برخی موارد همراه با توهین و فحاشی و حتی فحاشی به خانواده اش اعلام کرده است.

اشک قدردانی از قدرشناسی مردم

خانواده نوری زاد در این دیدار از چشم انتظاری مردم برای آزاد شدن اش به او خبر دادند و گفتند: وقتی خبر تشکیل دادگاه دوشنبه با وجود فرصت کوتاه منتشر شد، دهها نفر از ما خواستند تا به شما روحیه دهیم و سلام همه را برسانیم.

نوری زاد وقتی از واکنش های مردم و قدرشناسی آنها مطلع شد اشک بار دیگر در چشمانش حلقه زد و روحیه ای مضاعف گرفت.

خانواده نوری زاد از اینکه دادگاه دومی قرار است تشکیل شود یا نه اطلاعی ندارند و احتمال می دهند در صورتی که دادگاه دیگری در کار نباشد با انتقال پرونده به اوین ، حدود ده روز بعد از ارسال پرونده حکم نیز صادر شود. علیزاده طباطبایی وکیل نوری زاد چند روز دیگر از سفر زیارتی خود برمی گردد و پیگیر کارها خواهد بود.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

67 پاسخ به “بازجوها از «محمد نوری زاد» ناامیدند”

 1. Tehrani گفت:

  درود بر نوری زاد و همه نوری زادها که ایرانیان سبز و ناسبز تا ابد مدیون چنین دلاورانی هستند .

 2. شهاب گفت:

  یا حسین ببین تربیت یافتگان مکتب سرفرازت را اشک در چشمانم حلقه زده چه زیبا محمد جان یالیتنی کنت معک را پاسخ دادی تا جایی که من آرزو میکنم ای کاش با تو بودم تو سرو مانایی تو مهر تاییدی بر این حرکت تو راز رشیدی بی دست با پای بسته تو نشان دادی در حضیض زندان هم می توان عزیز شد محمد جان تو به زندان آبرو دادی

 3. هموطن سبز گفت:

  نوریزاد تنها نیست… درود بر صبر و استقامت نوریزاد عزیز… هنرمند آزاده ای که پله پله تا بلند ترین درجات آزادگی یک انسان رفت… روزیکه از صحرای عرفات و در آن فضای عارفانه و پر از معنا سومین نامه ی تکان دهنده اش را نوشت، قدم در راه بی بازگشت پاکبازی و جاودانگی نهاده بود و از عواقب احتمالی آن مطلع بود… و چه خوب رهرویی بود نوریزاد در این راه پر بلا… دعای شب و روز ما بدرقه راه اوست و یاد گرامی اش همیشه با دلهای ماست… چنین است که نوریزاد تنها نیست…

 4. پروانه گفت:

  هیچ پاداش خوشتر از آن نیست، خلق گر یار خود خواند ترا

 5. محمد گفت:

  “وی برخورد بازجوها را در برخی موارد همراه با توهین و فحاشی و حتی فحاشی به خانواده اش اعلام کرده است”

  مسولیت این بی آبرویها به عهده چه کسی است؟وای بر آنهایی که سکوت اختیار کرده اند

 6. حمد گفت:

  درود بر صبر و استقامت

 7. مجید گفت:

  دست مریزاد

 8. leila گفت:

  khoda be bigonaahane gereftar dar dame bala sabr o ajr dahad va zaleman ra be sezaye aemaleshan be zoodi beresanad .ammmmmmmmmmmmmmmin

 9. sep گفت:

  dorood bar to ey no andish.kheili toro doost daram.aghayedat hame no va aghlanist….to binaziri..

 10. رامين گفت:

  درود بر تو اي شير مرد.پشتيبانت هستيم

 11. hamid گفت:

  dorud be taamame azadegane jahan va in bozorgvar ke nemuneye kamele azadegy ast

 12. مهرشاد گفت:

  ظلم هر بدی ای داشته باشد، این حُسن را دارد را که زادگاه قهرمانان است؛ دایه ی مردانی برای تمام فصول چون نوری زاد که برای معاصرانشان بهار امیدو آزادی و برای تاریخ و آیندگان ندای خزان استبدادند.

 13. محدثه گفت:

  به امید روزی که دوباره مطالب زیباشون رو بخونیم و ازشون بهره بگیریم. به امید آزادی همه ی عزیزان در بند
  باآرزوی سلامتی آقای نوری زاد و خانواده محترمشون

 14. ابومجد گفت:

  زنده باشی محمد عزیز

 15. ساسان گفت:

  این مرد رو چندین و چند سال پیش دیدم
  چهره آرام و متینش
  حالا وقتی از زندان بیاد
  آرام تر و متین تر خواهد بود
  مرد بمونی مرد

 16. ناشناس گفت:

  شرمنده این شیر مرد هستم .با تمام وجود به ایشان افتخار میکنم. ما با شما هستیم. (رزمنده و جانباز شیمیائی)

 17. احمد گفت:

  با اينکه خيلي علاقه اي به مذهب ندارم اما آقاي نوري زاد را فقط با حر رياحي مقايسه ميکنم .