سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » هدفمندسازی یارانه‌ها و همه‌پرسی...

هدفمندسازی یارانه‌ها و همه‌پرسی

چکیده :موضوع همه پرسی باید متضمن اعلام نظر مردم در مورد اصل اجرا یا عدم اجرای طرح هدفمند سازی یارانه‌ها در شرایط کنونی باشد نه مسائل فرعی از قبیل میزان درآمد دولت در سال اول اجرای قانون و یا طول دوره اجرا و اختلاف نظر میان مجلس و دولت در این موارد . لذا سئوال مشخص همه پرسی باید این باشد که : آیا مردم با اجرای این طرح در شرایط کنونی موافق هستند یا خیـر ؟ بدیهی است که مسائلی از قبیل اختلاف نظر در مورد میزان درآمد دولت ویا طول دوره اجرا نهایتا از جنس اختلاف نظر بین دو قوه و یا معضلات کشور هستند که راه کار حل این اختلاف یا حل این معضل در قانون اساسی ( بندهای 7 و8 اصل یکصدو دهم و اصل یکصدودواردهم ) پیش بینی شده است...


کلمه-*جمشید انصاری:پیشنهاد برگزاری رفراندوم برای آگاهی از نظر مردم در مورد اجرای طرح هدفمند سازی یارانه‌ها که در روزهای پایانی سال گذشته از سوی رئیس دولت ارائه شد به دو دلیل شایسته تامل جدی است :

اول اینکه هدفمند سازی یارانه ها یک تصمیم بزرگ در سطح ملی است و همانطور که تعدادی از صاحبنظران و دلسوزان در ابتدای طرح آن از سوی دولت مطرح کردند از آنچنان اهمیتی در حوزه‌های اقتصادی و اجتماعی برخوردار است که می‌توان آن را از بارزترین مصادیق اصل پنجاه و نهم قانون اساسی برشمرد . مضاف بر اینکه تصمیم گیری از سوی مردم در این موضوع مهم می‌تواند بسیاری از پیامدهای سیاسی و امنیتی اجرای آن را کنترل کند.

دوم اینکه یکی از اصول مهم قانون اساسی را که همان مراجعه مستقیم به آراء عمومی از طریق برگزاری همه پرسی است اجرائی نموده و راه را برای تصمیم‌گیری‌های بزرگ ملی از طریق برگزاری رفراندوم باز و از تمسک به راه‌های غیر منطبق با قانون اساسی در آینده جلوگیری خواهد کرد .

ولی در این زمینه توجه به چند نکته ضروری است :

1-موضوع همه پرسی باید متضمن اعلام نظر مردم در مورد اصل اجرا یا عدم اجرای طرح هدفمند سازی یارانه‌ها در شرایط کنونی باشد نه مسائل فرعی از قبیل میزان درآمد دولت در سال اول اجرای قانون و یا طول دوره اجرا و اختلاف نظر میان مجلس و دولت در این موارد . لذا سئوال مشخص همه پرسی باید این باشد که : آیا مردم با اجرای این طرح در شرایط کنونی موافق هستند یا خیـر ؟ بدیهی است که مسائلی از قبیل اختلاف نظر در مورد میزان درآمد دولت ویا طول دوره اجرا نهایتا از جنس اختلاف نظر بین دو قوه و یا معضلات کشور هستند که راه کار حل این اختلاف یا حل این معضل در قانون اساسی ( بندهای 7 و8 اصل یکصدو دهم و اصل یکصدودواردهم ) پیش بینی شده است .

2-باید در خصوص سئوال مطرح در همه‌پرسی این امکان برای همه صاحبنظران و گروه‌ها به ویژه مخالفان نظر دولت فراهم گردد تا از طریق رسانه‌ها ابعاد مسئله را برای مردم باز کنند و پیامدهای اجرا و عدم اجرای طرح را بدون هیچگونه ملاحظه تشریح کنند تا مردم با اطلاع کامل از جوانب مسئله تصمیم گیری نمایند و بویژه رسانه ملی این فرصت را در اختیار منتقدان و مخالفان نظر دولت قرار دهد .

3-از آنجا که دولت یک طرف مناقشه دراین موضوع مهم ا ست مناسب‌تر است برگزاری رفراندوم بر عهده یک نهاد مستقل قرار گیرد تا از هرگونه شائبه ای در این مورد جلوگیری شود .

بدیهی که به توجه به ملاحظات فوق است که برگزاری همه پرسی در این مورد می‌تواند منشاء خیر برای کشور باشد و در صورت تائید طرح هدفمند سازی از سوی اکثریت جامعه ، زمینه موفقیت آن در اجرا با حداقل مشکلات تضمین شود .

*نماینده زنجان

منبع:پارلمان نیوزDeprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

7 پاسخ به “هدفمندسازی یارانه‌ها و همه‌پرسی”

 1. مانی گفت:

  ایا دولت مشروعیت دارد؟ بابا بیاییم یک رفراندوم بزاریم ببینیم اصلا این دولت مشروعیت دارد یا خیر. من نمیدونم این نماینده عزیز زنجانی با چه انگیزه ای دارد اینطوری حرف میزند. مردم ایران اصلا مخالف بنیاد این دولت هستند. حالا بخوان در طرح مسخره این دولت شرکت بکنند؟؟؟؟ اصلا یک حرفی زده میشه که مرغ پخته رو به خنده میندازه. مردم ایران دل خوشی از انتخابات در همه سطوح ندارند. رفراندومی هم برگذار نخواهد شد چون دو سوم نمایندگان باید رای بدهند به این شاهکار. یعنی 193 نفر در مجلس باید رای بدهند. رای اوردن این طرح دولت به 100 نفر هم نخواهد رسید.

  زمانی که پول وارد خانه های مردم شد. اون موقع میتوانند حتی بدون رفراندوم , طرح هدفمند سازی یارانه ها را پیاده بکنند. چه فایده دارد وقتی مردم برای نون شبشون روزی 2 الی 3 جا کار میکنند, ولی به اون مقدار پولی که انتظار دارند دست پیدا نمی کنند . چه فاید دارد که هدفمند سازی صورت بگیرد؟ این دولت میخواهد تبر به ریشه خودش بزند./* با این استدلالی که این اقایون دارند و میخواهند این گونه طرح واقعا تاسف بار را اجرا بکنند این طرح هدفمند سازی هیچ سود و منفعتی جز افزایش فقر. فساد. بیکاری و از همه مهمتر افزایش اسیب های اجتماعی اقتصادی سیاسی و به خصوص فرهنگی نخواهد داشت. .

  درضمن نماینده زنجان باید این نکته را به سخنان خود می افزود که جامعه بین الملل یک نظارت قوی روی رفراندوم داشته باشد. مردم دیگر به این اقایون هیچ اطمینانی ندارند و نخواهند داشت.

  ما منتظر نظر مهندس موسوی در رابطه با این طرح هدفمند سازی اون هم از نوع همه پرسی”رفراندوم” هستیم.
  هر چی مهندس موسوی صلاح میدانند. اگر با این طرح موافق هستند , ما هم حرفی نداریم. ولی مطماینم اقای موسوی این طرح را قبول ندارد.

 2. مهندس گفت:

  من یکی که تا عمر دارم تا این آقایون سر کار باشند پای صندوق رای نمیرم.حتی اگه مهندس موسوی بگه.هر موقع که رای قبلی ما رو پس دادند اون موقع بی حساب میشیم.همون دفعه پیش هم مثل … پشیمونم که با هزار امید و آرزو رفتم رای دادم و بعدش فقط برام پشیمونی موند که چرا با پای خودمون رفتیم رای دادیم که حالا بعضیا بخوان از رای ما واسه خودشون مشروعیت بسازند.
  امیدوارم اگه رفراندومی در کار بود مهندس موسوی و جنبش سبز همگی تحریمش کنند تا آقایونی که به نظر من خودشون رو به خواب زدند بفهمند که :ما بیشماریم…………………………………………………………………..

 3. ناشناس گفت:

  بی فایده است رفراندمی که از حالا نتیجه اشو می دونیم چه فایده ای داره فقط تحمیل هزینه های گزاف بر مردم بدبخت بیچاره در این بحران اقتصادی است بگذارید هر کاری که می خوان بکنند آب که از سر گذشت چه یک وجب چه صد وجب

 4. !!!!!!!!!! گفت:

  همه پرسی و امار گیری فقط در تخصص اقای مشایی است ، هرکسی هم قبول نداره محارب و بزغاله است .

 5. علی گفت:

  من از رفتن به پای صندوق رای در انتخابات ریاست جمهوری اخیر اصلاً پشیمان نیستم بلکه این بهترین کار ممکن بود چون حد اقل ماهیت این دولت و حامیانش را برای مردم روشن کرد و خون به ناحق ریخته عواقب زیادی برای آقایان داره.

 6. ایرانی گفت:

  درود بر همه مردم آزاد اندیش جهان

  من برای زنده ماندن شعار ” ما هستیم ” پیشنهاد می کنم همه سبز ها تلاش کنیم در ملاقات ها و تماس های تلفنی به جای سلام ” درود ” و به جای خداحافظ ” بدرود ” بکار ببریم

  همه بدانند ” ما هستیم ”

  بدرود

 7. دیکتاتور گفت:

  زنده باد رهبران جنبش سبز