سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » ستاری‌فر:تفاهم در اداره كشور تنها در تفاهم سیاسی خلاصه نمی‌شود...

ستاری‌فر:تفاهم در اداره كشور تنها در تفاهم سیاسی خلاصه نمی‌شود

چکیده : وقتی بانك مركزی پیش‌بینی ندارند، باید گفت سالی كه نكوست از بهارش پیداست. با مولفه‌های موجود و درشرایطی كه شكاف معنی‌داری بین ساختار سیاست و اقتصاد وجود دارد و تفاهمی كه باید وجود داشته باشد، مشاهده نمی‌شود، نمی‌توان پیش‌بینی دقیقی از چشم‌انداز سال جاری ارائه كرد....


کلمه: محمد ستاری‌فر گفت: اگر نظم و انضباط، همدلی و تلاش در اقتصاد برای سال جاری صورت بگیرد، می‌توان رشد اقتصادی مورد هدف سیاست‌های كلی را محقق كرد.

این اقتصاددان برجسته كشورمان در گفتگو با تهران امروز،درخصوص پیش‌بینی رشد اقتصادی در سال جاری با بیان اینكه پیش‌بینی دقیقی نمی‌توان ارائه كرد، اظهارداشت: یكی از بحث‌های مهم در لایحه برنامه پنجم این است كه دستگاه‌های تخصصی افق جهانی و داخلی را پیش‌بینی كنند، درحالی كه آنچه از تنها نهاد برنامه‌ریز در اقتصاد یعنی بانك مركزی شنیده می‌شود، این است كه عنوان كرده پیش‌بینی‌ای ندارد.

وی افزود: وقتی بانك مركزی پیش‌بینی ندارند، باید گفت سالی كه نكوست از بهارش پیداست. با مولفه‌های موجود و درشرایطی كه شكاف معنی‌داری بین ساختار سیاست و اقتصاد وجود دارد و تفاهمی كه باید وجود داشته باشد، مشاهده نمی‌شود، نمی‌توان پیش‌بینی دقیقی از چشم‌انداز سال جاری ارائه كرد.

ستاری‌فر با تاكید بر اینكه تفاهم در اداره كشور تنها در تفاهم سیاسی خلاصه نمی‌شود، تصریح كرد: به غیراز مسائل سیاسی در اقتصاد هم باید تفاهم وجود داشته باشد. متاسفانه از سال گذشته به واحدهای اقتصادی ضربه‌های زیادی وارد شده است. تجربه نشان داده كه برگزاری هر انتخابات به بنیادهای اقتصاد ضربه می‌زند و كشور را در مقطعی دچار بی‌ثباتی می‌كند.

وی ادامه داد: انتخابات سال گذشته شرایط را در اقتصاد كمی حادتر كرد. به همین دلیل برای عبور از وضعیت حاد سال گذشته باید به میزانی كه مولفه‌های همگرایی شكل داده می‌شود، جلو رفت؛ البته اگر نظم و انضباط، همدلی و تلاش صورت بگیرد، می‌توان رشد اقتصاد را هم بالا برد. معاون رئیس جمهور در دولت اصلاحات با انتقاد از شیوه خوشه‌بندی در هدفمندكردن یارانه‌ها یادآور شد: دولتی می‌تواند خوب كار كند كه مردمش خوب كار كنند و این خوب كار كردن نیاز به انگیزه دارد.مردم به میزانی كه انگیزه پیدا كنند، می‌توانند موجب پیشرفت كشور شوند.

وی با بیان اینكه قانون بودجه ابلاغ شده اما هنوز میزان افزایش حقوق كارمندان درهاله‌ای از ابهام است، گفت: تكلیف هدفمندكردن یارانه‌ها هم مشخص نیست بنابراین معلوم نیست تورم به چه میزان می‌رسد. ستاری‌فر خاطرنشان كرد: بعد از سه سال و نیم در نهایت طرح هدفمندكردن یارانه‌ها به خوشه‌بندی ختم شد اما هنوز معلوم نیست چقدر یارانه نقدی پرداخت می‌شود. اقتصاد وقتی به رشد بالا دست می‌یابد كه افق باز داشته باشد و مردم بتوانند فردا را ببینند.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.