سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » آیت الله مکارم شیرازی:برخي دولتمردان و افراد متمكن به دنبال اعمال نفوذ در قوه قضاي...

آیت الله مکارم شیرازی:برخي دولتمردان و افراد متمكن به دنبال اعمال نفوذ در قوه قضاييه هستند

چکیده :آبروي نظام جمهوري اسلامي ايران در امر قضاست و اگر دستگاه قضايي كارآمد داشته باشيم در دنيا موفق خواهيم...


کلمه:آيت‌الله مكارم شيرازي در دیدار با رئیس قوه قضاییه تاكيد كرد: بايد جلوي اعمال نفوذها در قوه قضائيه گرفته شود.

به گزارش ايلنا، اين مرجع تقليد در ديدار با رييس قوه قضاييه، گفت: يكي از مشكلات قضايي كمبود نيروهاي كارآمد و متعهد است و اين امر متاسفانه طي سال‌هاي گذشته جدي گرفته نشده است.

آيت‌الله مكارم شيرازي تاكيد كرد: آبروي نظام جمهوري اسلامي ايران در امر قضاست و اگر دستگاه قضايي كارآمد داشته باشيم در دنيا موفق خواهيم بود.

آيت‌الله مكارم شيرازي در ادامه، از طولاني شدن پرونده‌هاي قضايي ابراز نگرانی كرد و افزود: برخي از مردم به دليل طولاني شدن پرونده‌هاي قضايي به اجبار از حق‌شان مي‌گذرند و كاري كنيد كه به خواست خدا در مدت اندك مردم به حق‌شان برسند و اين نگراني‌ها برطرف شود و برخي از قوانين دست‌وپا گير نيز که سبب طولاني شدن اين پرونده ها می شود برچیده شود.

وي استقلال قوه قضاييه را بسيار مهم برشمرد و اظهار داشت: گاهي ديده مي‌شود برخي به دنبال اعمال نفوذ در قوه قضاييه هستند و مي‌خواهند استقلال قضايي را زير سوال ببرند، حتی گاهی اين كار از سوي برخي دولتمردان و گاه از سوی افراد متمكن صورت مي‌گيرد و بايد جلوي همه اين اعمال نفوذها گرفته شود.

آيت‌الله مكارم شيرازي افزود: دستگاه قضايي براي ضعفاست كه افراد ضعيف بتوانند از اين طريق از حقوق خود دفاع كنند، وگرنه افراد متمكن و صاحب نفوذ نياز به آن ندارند؛ بايد به گونه اي عمل شود كه دستگاه قضايي هميشه مستقل و تحت نفوذ هيچ كسي قرار نگيرد و اميد مردم به دنبال حذف اعمال نفوذها در دستگاه قضايي است.

وي يكي ديگر از دغدغه‌هاي مردم ضعیف را نداشتن وكيل در هنگام دعوي دانست و گفت: برخي به دليل نداشتن تمكن مالي هرگز به دنبال وكيل نمي‌روند، زيرا وكلا غالباً پول هاي بی حساب و کتاب و گزافي را از مردم می طلبند و برخي كه توانايي پرداخت آن را ندارند، از حق‌شان مي‌گذرند كه خوب است فکری برای این کار بكنيد.

آيت‌الله مكارم شيرازي در بخش ديگري از سخنان خود يكي از مسائل مهم در دستگاه قضايي را اطلاع رساني دانست .

آيت‌الله مكارم شيرازي در ادامه، همچنين از رسانه‌ها انتقاد كرد و افزود: متاسفانه امروز بسياري از مسائل پيش از آن كه دادگاهي شود رسانه‌اي مي‌شود، در حالي كه هنوز حکمی صادر نشده و قاضي پس از رسانه‌اي شدن موضوع نمي‌تواند به راحتي براي اين امر قضاوت كند و به سختي مي‌افتد و این یک خطر است.

وي در پايان اين ديدار تاكيد كرد: نظارت بر حكم قضات بسيار مهم است در اين خصوص طوري رفتار شود كه بعضی از قضات احساس نكنند به احكام صادره از سوي آن‌ها هيچ نظارتي نمي‌شود و در نتیجه سست شوند.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.