سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » ابلاغ قانون بودجه سال 89؛احتمال ارائه متمم بودجه در اولین ماه سال جدید...

ابلاغ قانون بودجه سال 89؛احتمال ارائه متمم بودجه در اولین ماه سال جدید

چکیده :دولت دهم که از عدم اختصاص 40 هزار میلیارد دلار بسیار ناراضی است - و حتی محمود احمدی نژاد هم صراحتاً اعلام کرده است که قانون هدفمندی را اجرا نمی کند - می خواهد در قالب متمم بودجه به هدف خود برسد و رایزنی هایی در این باره درحال انجام...


کلمه:محمود احمدی‌نژاد، قانون بودجه سال 1389 کل کشور را برای اجرا به معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری ابلاغ کرد.

به گزارش مهر، قانون بودجه سال 1389 در 24 اسفندماه سال گذشته در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی و پس از رفع ایرادات شورای نگهبان به تصویب نهایی رسید و در تاریخ 25 اسفندماه سال 88 شورای نگهبان نیز آن را تایید کرد.

بودجه سال 1389 کل کشور از حیث منابع و مصارف بالغ بر سه میلیون و ششصد وهشتاد و چهار هزار و هفتصد و سه میلیارد و چهارصد و نود و یک میلیون ریال (بیش از 368 هزار میلیارد تومان) است.

احتمال یک اتفاق بی سابقه در تاریخ جمهوری اسلامی: ارائه متمم بودجه در اولین روزهای سال!

از سوی دیگر برخی از سایت ها ی خبری  از احتمال ارائه لایحه متمم بودجه در آغاز سال خبر داده اند.

به گزارش عصر ایران ، از قرار معلوم ، دولت دهم که از عدم اختصاص 40 هزار میلیارد دلار بسیار ناراضی است – و حتی محمود احمدی نژاد هم صراحتاً اعلام کرده است که قانون هدفمندی را اجرا نمی کند – می خواهد در قالب متمم بودجه به هدف خود برسد و رایزنی هایی در این باره درحال انجام است.

در همین خصوص رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس ضمن حمایت از دولت و با اشاره به اینکه مصوبه مجلس مبنی بر اختصاص 20 هزارمیلیارد تومان برای اجرای لایحه هدفمند کردن یارانه ها در سال 89 کافی نیست به خبرنگار عصرایران گفت:”به زودی دولت لایحه متمم بودجه سال 89 را به مجلس ارائه می دهد.”

درصورتی که این اتفاق صورت بگیرد با توجه به اینکه تنها چند روز از آغاز سال 89 سپری شده است اتفاقی نادر در طول تاریخ بودجه نویسی صورت می گیرد که با گذشت چند هفته از تصویب بودجه سال متمم بودجه همان سال به مجلس ارائه شود. پیشتر رهبر انقلاب ، دولت را به تبعیت از قانون مصوب مجلس درباره قانون هدفمندی یارانه ها دعوت کرده است و به نظر می رسد با این تذکر رهبری ، دولت در صدد است هدف خود را از طریق ارائه متمم پیگیری کند.

ارسلان فتحی پور ،رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس، درباره اجرای هدفمند کردن یارانه ها با توجه به انتقاد دولت مبنی بر لحاظ نشدن نظرش در تصویب این لایحه در مجلس تاکید کرد: برای هدفمند کردن یارانه ها 20 هزار میلیارد تومان از سوی مجلس تصویب شد که این رقم کفاف نخواهد داد و در راه حمایت از تولید و حمایت از طبقات پایین این مبلغ نمی تواند پوشش لازم را بدهد.

وی گفت: از دولت می خواهیم لایحه متمم بودجه 89 را به مجلس ارائه دهد تا در اوایل سال ما آن را تصویب کنیم تا در مبارزه با رکود آمادگی لازم را داشته باشیم.

فتحی پور افزود: از دولت درخواست کرده ایم که به زودی لایحه متمم را به مجلس ارائه دهد و من فکر می کنم 20 هزار میلیارد دیگر نیاز است تا اجرای لایحه هدفمند کردن یارانه ها به خوبی صورت بگیرد.

وی در رابطه با نرخ تورم در سال 89 نیز گفت: من در سال 89 فقط تورم انتظاری را پیش بینی می کنم که دوستان دارند ایجاد می کنند و تورم واقعی نخواهیم داشت و فکر می کنم الان 13درصد تورم داریم که به 14 درصد می رسد .

موضوع ارائه متمم در حالی مطرح می شود که در ماه های گذشته مباحث گسترده ای در مجلس مطرح شد و نهایتاً اکثریت نمایندگان متقاعد شدند که وارد کردن شوک ناگهانی به اقتصاد و حذف بخش اعظم یارانه ها در یک سال ، می تواند در معیشت مردم اثرات منفی بگذارد.

بنابراین ، با نیمی از رقم درخواستی دولت جهت حذف یارانه ها موافقت کردند و الباقی را به سال آینده موکول نمودند تا قیمت ها به یکباره بالا نرود.

با این حال دولت و احمدی نژاد اصرار فراوان دارند که امسال 40 هزار میلیارد تومان از یارانه ها حذف و مبالغ آن در اختیار دولت قرار بگیرد.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

5 پاسخ به “ابلاغ قانون بودجه سال 89؛احتمال ارائه متمم بودجه در اولین ماه سال جدید”

 1. ياور ميرحسين گفت:

  به طور حتم اين مجلس مقتدر اصولگرا !!!!!! خواسته دولت مهرورز و عدالت گستر را فراهم خواهد كرد.
  روز به روز فروپاشي بيشتر اقتصاد بي رمق ايرانمان.

 2. روزبه گفت:

  فکر میکنم اختلاف بین دولت و مجلس جنگ زرگریه. احمدی نژاد به خاطر همین 20 میلیارد دلار بادآورده که از جیب ملت به کیسه گشاد دولت ریخته میشه کاملا راضی و خوشحاله و با دمش گردو و فندق میشکنه. این اختلافها سیاه بازیه

 3. رسول گفت:

  فقط امیدوارم دروغهایش را خودش باور نکند وگرنه بیچاره ایم

 4. سامان گفت:

  گذشت زمان همه چیز را روشن خواهد کرد که آیا این برنامه ریزی ها واقعا کارشناسی بوده یا از روی توهم و لجبازی ولی سوال اینجاست چرا ما همیشه در طول تاریخ پر از تجربه های گوناگون نتوانسته ایم از آن درس بگیرم و ناچاریم که همیشه تاریخ را تکرار کنیم …..

 5. داوود گفت:

  مجلس: «ما زیر بار زور نمی رویم؛ مگر اینکه پرزور باشد.»*
  * یک ضرب المثل افغانی