سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » پرسش‌هايي درباره هدفمندسازي يارانه‌ها...

پرسش‌هايي درباره هدفمندسازي يارانه‌ها

چکیده :تغییر ارزیابی از چالش تورم و تبع آن تغییر شیوه پرداخت یارانه ، چگونه و بر اساس چه شواهدی صورت گرفته است؟ چه عامل مهمتری باعث شده است تا از این همه آثار و عواقب اجتماعی جبران ناپذیر تورم غفلت شود؟ سئوالی که بعید است پاسخی برای آن بتوان یافت! جز آنکه در سال نو دعا کنیم « یامقلب القلوب و الاحوال ؛ حَوٌِل حالََنا الی احسَنِ الحال...


کلمه- محمد رضا واعظ مهدوی:1-«هدفمند سازی یارانه ها»، اصولا اصطلاح غلطی است که رایج شده است!« یارانه » عبارت از نوعی پرداخت انتقالی است که دولت ها با اهداف مشخص و برای نیل به مقصودی خاص می پردازند. یارانه کتاب برای ترویج کتاب و کتابخوانی ، یارانه تولید برای حمایت از تولید کنندگان، یارانه مناطق محروم برای حمایت از اشتغال و کار و تولید در مناطق محروم اختصاص داده می شود. در پس اختصاص هرنوع یارانه ای ، علی الاصول یک تئوری و مفهوم نظری نهفته است واختصاص و پرداخت هریک از انواع یارانه ها، در بطن خوداز نوعی « ارزیابی » از چالشی که کشور با آن مواجه است، حکایت می کند.

2-سیاست اختصاص یارانه ها در کشور ما عمدتا با هدف پایین نگه داشتن قیمت ها اتخاذ شده است.بر این اساس ، دولت ها هموماره مهمترین چالش کشور را « گرانی » و تورم ارزیابی کرده اند و از سیاست اختصاص یارانه ها برای مقابله با افزایش سطح عمومی قیمت ها و ایجاد تورم استفاده کرده اند. بنابر این یارانه ها تا به حال هم هدفمند بوده اند!

3- اگر قرار باشد شیوه پرداخت یارانه ها تغییر کند و مثلا بجای اختصاص عمومی ، به اقشار خاص و یا « گروه های کم درآمد » پرداخت شود، روی دیگر سکه بالا رفتن قیمت کالای مشمول یارانه ( مثلا بنزین ، برق ، و سایر حامل های انرژی) است. در این حالت هدف « پایین نگه داشتن قیمت ها» و کاهش تورم تغییر کرده است. لذا بهتر است اصطلاح « تغییر هدف یارانه ها» مورد استفاده قرار گیرد.

4-این تغییر هدف پرداخت یارانه ها ، علی الاصول باید از « تغییر ارزیابی» نسبت به چالش مهمی که غلبه بر آن لازم است، نشأت گرفته باشد ؛ یعنی هدف «مبارزه با تورم و افزایش قیمت ها» ، به هدف دیگری تغییر پیدا کرده است. آیا واقعا” این اتفاق افتاده است؟ آیا هدف مهمتری از مهار تورم فزاینده و افزایش قیمت ها برای دولت مطرح شده است؟ ویا اینکه از اهمیت و ابعاد تعیین کننده اجتماعی تورم «غفلت» شده است؟!

5-یکی ازویژگی های مهم برنامه ریزی های اجتماعی ، میزان « پایداری : Sustainability » برنامه ها است. آیا اقدامات و فعالیت ها مربوط به دوره و مقطع زمانی خاصی بوده یا پایدار و مستمر است؟ آیا منابع مورد نیاز برای حفظ و پایداری فعالیت ها فراهم است؟ و یا اینکه مثلا” برای شرایطی نظیر کشور ما توسعه و انجام فعالیت های جدیدوابسته به دوره های گذرای افزایش درآمد نفتی می باشد؟ طراحی روش تأمین منابع پایدار برای ارتقاء رفاه اجتماعی و پیشرفت های سلامتی ، نقش تعیین کننده ای در ارزیابی موفقیت ها و پیشرفت های عرصه های مذکور پیدا کرده است.

6-مهمترین پیآمد تورم شدید و افزایش سطح عمومی قیمت ها، « بی ثباتی اجتماعی» است! تورم قدرت خرید حقوق و دستمزد را کاهش می دهد؛ ارزش پس انداز های ملی را کاهش می دهد ؛ ارزش ذخائر صندوق های بیمه و بازنشستگی را کاهش می دهد؛ اطمینان به آینده را از میان می برد،اضطراب و تشویش اجتماعی ایجاد می کند؛ذخیره سازی و احتکار و به تبع آن مصرف و تقاضای بازار را تشدید می کند ؛نیروی کار را بی ارزش و «سرمایه ثابت » را پرقدر میسازد؛ احساس امکان پذیر بودن پیشرفت بر اساس شایستگی های فردی را از بین می برد ؛ فساد اداری ، ارتشاء و سوء استفاده را ترویج و مشروع می سازد؛ دزدی ، سرقت مسلحانه زور گیری، و راه های نا مشروع کسب درآمد را گسترش می دهد؛ اعتیاد و فحشاء و مشاغل سیاه وکودکان خیابانی و فرار از منزل و دیگر آسیب های اجتماعی دراثر فقر و تنگدستی را افزیش می دهد؛ فقر و شکاف اجتماعی واختلاف طبقاتی را افزایش می دهد و خلاصه ثبات و امنیت اجتماعی و احساس اطمینان وامید به آینده را از بین می برد.

7-تغییر ارزیابی از چالش تورم و تبع آن تغییر شیوه پرداخت یارانه ، چگونه و بر اساس چه شواهدی صورت گرفته است؟ چه عامل مهمتری باعث شده است تا از این همه آثار و عواقب اجتماعی جبران ناپذیر تورم غفلت شود؟ سئوالی که بعید است پاسخی برای آن بتوان یافت! جز آنکه در سال نو دعا کنیم « یامقلب القلوب و الاحوال ؛ حَوٌِل حالََنا الی احسَنِ الحال »

منبع :ایلناDeprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

17 پاسخ به “پرسش‌هايي درباره هدفمندسازي يارانه‌ها”

 1. فقیر گفت:

  اندکی صبر،بدبختی نزدیک است!!من همیشه گفتم دست …. و اسرائیل تو یه کاسست!!1

 2. مانی گفت:

  ببینید مهمترین راه حل برای این موضوع , دستمزد کارمندان و کارگران را تا حدی بالا ببرند که , ان ها با حذف یارانه ها به مشکلی بر نخورند.
  بلفرض وقتی یک کارمند ماهیانه 1 ملیون حقوق می گیرد , خوب چطور باید چرخ زندگی خودش رو با ,/ بلفرض 4 فرزند بچرخاند؟ حذف یارانه ها در صورتی مشکل افرین نمی شود که , دولت حقوق همون کارمندی که 1 ملیون ماهیانه دریافت میکند, این حقوق به 2 ملیون تا 2 ملیون پانصد هزار افزایش پیدا بکند. الان در کشور های اروپایی و کشور امریکا شاهد این هستیم که , یک کارمند عادی ماهیانه بیش از 3 ملیون حقوق دریافت میکند. و کارمندان فعال و درجه بالا ماهیانه بیش از 7 ملیون تا 13 ملیون دریافت میکنند. پس حذف یارانه های در این صورت , برای کشور های غربی و کشوری عظیم مثل امریکا , بدون شک مفید و کارساز است. حالا شاید بعضی ها این سوال را مطرح بکنند ” خوب این چه کاری هستش , دولت کمتر حقوق بده و یارانه ها حذف نشود. اینجا نه دولت ظرر میکند نه مردم. البته باز مردم ظرر میکنند. ولی حذف یارانه های واقعا باید وجود داشته باشد. اون هم برای کشوری مثل ایران که در حال توسعه است . البته در دولت قبلی و فعلی , هر چقدر پیشرفت باشد ولی در کنارش پسرفتی وجود داشت. ما پیشرفت های پزشکی و نظامی را منکرش نمیشویم . ولی اصل و ریشه این پیشرفت ها بر میگردد به فرهنگ و اجتماع جامعه ای مثل ایران که متاسفانه این فرهنگ و اجتماع در دولت اقای احمدی نژاد “”به معنای واقعی داغون شد””. پس همان طوری که مهندس موسوی فرمودند , حذف یارانه ها خوب است ولی به شرطی که به مردم فشار نیاد. این مهم است. موضوع این است که واقعا فشار میاد. چون میبینیم که خوشه بندی ها اصلا دوای درد مردم نیست. البته خوشه بندیشون هم مثل کارهای قبلیشون , به صورت مهندسی شده است”” و چون شاهد هستیم که دولت نمیخواد حقوق کارمندان و کارگران را افزایش دهد. نمیخواد حقوق معلمان را بیشتر بکند. و این همون موضوعی است که مهندس موسوی در رابطه با ان تاکید کرد . حذف یارانه ها در درجه اول مختص به اب , برق, گاز و تلفن است. که با وجود حذف یارانه ها, دیگر باید منتظر هزینه های نجومی در پرداخت قبوض اب , برق , گاز و تلفن باشیم. در درجه اول و مهمترین مسئله که وجود دارد این است که اگر یارانه های حذف بشود و تغیری در توئوری این موضوع به وجود نیاد. شکی نیست فساد اجتماعی و اقتصادی بدی در کشور به وجود میاد. شاهد هستیم که همین الانش فساد از همه لحاظ و فحشا در کشور بیداد میکند ولی نه تنها جلو این موضوع گرفته نشد , بلکه با وجود این استدلال غلط از حذف یارانه ها و فشار بر اکثریت جامعه, باعث میشود که فساد اخلافی و اجتماعی در کشور بیشتر و بیشتر بشود. الان خط فقر در تهران یک ملیون پانصد هزا است. و در شهرهای دیگر 1 ملیون است. ولی واقعا شاهد این هستیم که این رقم خیلی بالاتر از این حرف ها است. اولا یک نفر در تهران باید مشغول کار ازاد باشد که بتواند ماهیانه سودی بیش از یک ملیون پانصد داشته باشد. دوم اینکه کارمندان شرکت های دولتی که یک ملیون به زور میگیرند. و یک ملیون پانصد هزا به بالا , فقط مختص کارمندان شرکت نفت است که فقط روزانه از 12 ساعت حظور در شرکت فقط و فقط 3 ساعت کار مفیدشان است. سوم اینکه شرکت های خصوصی که به دلخواه حقوق میدهند و اون ها هم بالای یک ملیون نخواهند داد. پس بنابرین سال 89 واقعا سال سختی برای دولت کودتا است از این لحاظ که اگر کارد به استخوان کارمندان بخورد. دیگر وظعیت مملکت معلوم نیست چطوری خواهد شد.

  و به راستی , ایا در دولت سید محمد خاتمی ” که نه شعار و ادعای مردمی میکرد” این گونه بر مردم فشار می امد؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  دوستان عزی برای جواب این سوال , قلم را به دست شما میسپارم

  عاشقتم ” پدر عزیزم ♥ میر حسین موسوی♥ ”

  شب بخیر

 3. سپهر گفت:

  اسم این طرح در اصل هدفمندسازی انتخابات است. مثلا اگر کسی طرفدار نورچشمی ها باشد مستحق دریافت یارانه است. زمان اجرا هم نزدیک انتخابات است تا مردم را ترغیب به انتخاب نامزد راستگو و درستکار و البته ساده زیست و پرکار کنند. قطعا رسیدن به پست و مقام بسیار مهمتر است مواردی مثل تورم و غیره است. البته همه اینها تقصیر دشمن است و همت مضاعف مسئولین تا 4 سال دیگر این مشکلات را خنثی می کند.

 4. ناشناس گفت:

  بابا این که خیلی ساده است. هدف از تمام این حرف ها اولا اجرای برنامه ی صندوق بین المللی پول و بانک جهانی برای راه یافتن به سازمان تجارت جهانی است . و ثانیا دادن پول های هنگفت به… دولت.

 5. sabz گفت:

  mikhay pooldar shi?
  ozve basij sho yeh batoom bardar mellato bezan beh khako khoon bekesh
  hoghooghet ba kolli mazaya mishe 10 barabar

 6. hich keshvari nemitoone bedoone barnamerizi dorost in kar ra dar yek marhaleh be anjam beresand. nevisandeh in maghaleh dorost migheh yaraneha hadafmand bodandand va manzoor az tagheer ijad edalat bishtar dar taghsim manabe melist keh bayad dorost anjam besheh. Motoasefaneh ahmadinejad ba oghdeh bozorg biny khod ghodraat anjam in tahr ro narad. chon barnameh rizi dorost rosh anjam nadadeh. agar in agha shoor dasht miomad az majlesh taghazay bodjeh baray barnameh rizy in tahr mikard bejay ajaleh dar anjam. Ghool midam agar majles behesh 40 miljard ham midad ishan ghodrat biyadeh kardan in tahr ro nadashand va mardoom iran fahat hadaf faghr mishodand bejay rayaneh.
  Ahmadinejad hich tarhe ghabel ejra tahvil nadeh man az majles iran taajob mikonam keh ba bi masolati baray in darkhast budje taain kardeh. Hich jaye donya beh in dolat budje baray kary keh ghader nist anjam beh nemidad.

 7. واقع بين گفت:

  از لحاظ علمي حذف تدريجي يارانه ها و آزادسازي قيمتها كاري كاملا درست و منطقي است كه به مرور زمان باعث شكوفايي و رشد اقتصادي مي شود زيرا امروزه اقتصاد يارانه اي ديگر نمي تواند نيازهاي اقتصادي را به درستي برطرف سازد،
  ولي اينجا اين بحث پيش ميايد كه اين جراحي عظيم اقتصادي بايد توسط يك دولت باثبات و كارآمد با داشتن افراد باكفايت و آگاه و اقتصاددان انجام شود تا عوارض طبيعي اين تحول اقتصادي از جمله افزايش نرخ تورم -افزايش قيمتها-شوك اقتصادي-فشار بر قشر مستضعف-كاهش ارزش پول ملي و …را بتوانند مديريت كرده و با اختصاص درست نقدينگي كشور به موارد ضروري، اين دوره گذار به اقتصاد آزاد را با كمترين هزينه و فشار بر روي مردم طي كنند.
  لازم به ذكر است كه در اين مورد مشكل دولت بي كفايتي است كه مسوول انجام اين طرح شده است نه اصل خود اين طرح.

 8. نجفی گفت:

  “واقع بین ” عزیز
  این دولت محترم هم به دنبال اختصاص درست نقدینگی کشور به موارد ضروری است!!!
  اگر تلاشهای رئیس دولت را در سال گذشته در این باره مرور کنید به همین نتیجه شگرف خواهید رسید!!!!!

 9. کشف مغایرت های شعارهای دولت گفت:

  به نظر می رسد در این طرح بیش از اهداف اقتصادی و اجتماعی, افزایش قدرت دولت مد نظر است. یعنی یک نشانی از قدرت طلبی است. پرداخت نقدی یارانه ها یعنی بسیاری از مردم حقوق بگیر دولت می شوند. این امر باعث بزرگ شدن بدنه دولت می شود که مغایر با شعارهای دولت نهم و دهم می باشد. یامقلب القلوب و الاحوال ؛ حَوٌِل حالََنا الی احسَنِ الحال

 10. محمد گفت:

  یارانه ابزار حاکمیت ها برای اداره اقتصاد است، و فی نفسه بد نیست. بله وجود یارانه در یک اقتصاد نشانگر وجود نقاط ضعف در آن اقتصاد هست، اما نقاط ضعف را باید ترمیم کرد مدیریت کرد نه اینکه رها کرد به حال خودشون. زمان زیادی نمیگذرد از بودجه ای که در امریکا برای صنعت هواپیما سازی اختصاص داده بودند و چون خلاف معاهداتشان با اروپا بود کلی سر و صدا راه افتاد و اتفاقا بازتاب رسانه ای هم داشت. اقتصادی که یک اقتصاد پیشرو در دنیاست. متاسفانه مفاهیم ناصحیح به خورد ملت داده میشود.
  البته در طول تاریخ بزرگترین ظلم بشر در حق تعاریف بوده است “نیچه” اما این بار به صورتی مذبوحانه و توسط عده ای معلوم الحال

  تنها نتیجه رها سازی یک اقتصاد بیمار از بین رفتن طبقه متوسط و تقسیم اجتماع به دو طبقه فقیر و ثروتمند خواهد بود.
  گفتن این حرف ها آب در هاون کوبیدن است؛ حضرات نشان داده اند که علم ، منطق و عقلانیت در مرام ایشان فاقد کمترین ارزشی است.

 11. محمد.ت گفت:

  با سلام
  خوب شد عکس این بابا را از سایت برداشتید.

 12. مریم گفت:

  مبارزه برای افزایش دستمزدها برپایه نرخ واقعی تورم و برخورداری زحمتکشان از مزدی عادلانه از عرصه بسیار مهم جنبش است.

  مبارزه در این عرصه با درنظر گرفتن اجرای برنامه آزادسازی اقتصادی و حذف یارانه ها گسترش خواهد یافت.

  باید هوشیارانه این مبارزه را با خواست ها و آماج های جنبش سراسری پیوند زد و از این رهگذر به حضور موثر جنبش کارگری در پیکار همگانی یاری رساند.

 13. مریم گفت:

  با سلام
  محمد عزیز حق باشماست. در ساختار کنونی اقتصاد(رایج دنیا) بدلائل گوناگون(تضادهای ساختاری)، تولید کالا دیگر صرف نمی کند.
  و سرمایه داران به احتکار و بورس بازی روی میآورند. و دنیا به بحرانی کشیده شده که تمامی ندارد.
  دولتها هم طرفدار سرمایه دارانند. البته در کشور ما می گویند که این طور نیست. ولی همه ما می دانیم که تولید در سطح نازلیست و ربا خواری و واردات اجناس خارجی غوغا می کند
  همین سایت ایلنا که مقاله بالا از آن نقل شده را نگاه کنید: « نگاه كن! هواي زندگي ابري‌ست
  سلامتی، سرزندگی، سرخوشی، سرحالی و… سین‌هایی هستند که فشار تامین معاش، در روزگاری که فقر از سر و کول مردم بالا می‌رود، میهمان معدود سفره‌هایی هستند که رنگ و بویی دارند؛ رنگ و بویی شاید از نفت….» http://www.ilna.ir/special.aspx

 14. اهریمن گفت:

  همه دعواها سر لحاف پاره ی ملانصرالدین است . ملت سیاه روز ایران که دیگه لحاف پاره هم برایشان نمانده. احمدی نژاد میخواد ره سی ساله را چهار ساله برود و به اندازه یسی سال گذشته یک جا همه ی مملکت ….

 15. رفراندوم هدفمند کردن یارانه ها گفت:

  به نظر من از جالب ترین اتفاقاتی که حول این موضوع رخ داد
  سخنان وجدان گریز (اگر خوش بین باشیم) احمدی نژاد بود:رفراندوم هدفمند کردن یارانه ها
  که اگر مردم رای دادند که دولت دیگر هر بلایی بخواهد سر رای دهندگان می آورد و اگر رای ندادند می گوید که ببینید نظر مردم با دولت یکی است و …اما هر بدبخت یک رای هر بیچاره یک رای

 16. ناشناس گفت:

  با سلام
  میدانم که برای پیشنهاد راجع به مراسم سیزدهم کمی دیر است

  به نظر من اگر هر خانواده سبز ایرانی هنگام انداختن زیر انداز روبان سبزی را به تکه چوب یا شاخه ای گره بزند و مانند پرچمی کنار زیراندازش در خاک فرو کند و حتی هنگام بازگشت این نمادها را بر ندارد، بسیار صحنه زیبایی چه در روز سیزدهم چه در روزهای آینده پدید خواهد آورد.
  به امید پیروزی

 17. ناشناس گفت:

  انگار توي اين 32 سال عمر با بركت نظام پرداخت يارانه ها هيچ هدفي نداشته و كشكي كشكي به بنزين و كالاهاي اساسي يارانه مي خورده و تازه مسئولين محترم به فكر هدف مند كردن اون افتادند. يه كم فكر كنيد تورو خدا!!!!!!!!!!!!!