سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » دروغ پاي ثابت دو سريال طنز نوروزي...

دروغ پاي ثابت دو سريال طنز نوروزي

چکیده :لطفآ مرا به مخالفت با طنز و خنديدن متهم نکنيد ، بحث من اين است که سريالهاي طنز لازم و بلکه واجب است اما ميشود خيلي بهتر مردم را خنداند،بله دروغ هم در فيلم گفته بشود، ده تا ،بيست تا ، پنجاه تا اما نه اينکه سراسر فيلم و عمده ي ديالوگها دروغ باشد ،آن هم نه از دهان نقش هاي شياد ها و کلاه بردار ، بلکه از سوي شخصيت هاي عادي...


کلمه: سایت شفاف در گزارشی به بررسی سریال های نوروزی صداو سیما پرداخته و نوشته است:

دو سريال چارديواري و زن بابا به ترتيب به کارگرداني سروس مقدم و سعيد آقاخانی ،اين روزها از شبکه ي اول و سوم سيما پخش مي شوند از آن لحاظ که باعث پر شدن اوقات فراغت آن دسته از خانواده هايي که موفق نمي شوند به مسافرت نوروزي بروند  ستودني است همچنين بايد داستان پردازي قوي ، بازي روانِ بازيگران درون مايه طنز و فرح بخش و حتي موسيقي جالب را نيز به نقاط قوت اين دو سريال افزود.

اما يک نکته ي منفي در اين دو سريال وجود دارد و آن عبارت است از “جريان ثابت دروغ “.

گاهي با سريالهاي طنزي روبرو مي شويم که در آن اگر دروغي هم جريان داشته باشد مثل اکثر سريالهاي طنزي که مهران مديري ميسازد(شبهاي برره و مرد هزار و دو هزار چهره و پاورچين و نقطه چين و…) به دليل آنکه مخاطب با شخصيت هاي آن همزاد پنداري نمي کند و صرفا جنبه ي طنز و خنده و انتقاد دارد .

اما طنزهاي مناسبتي که از تلويزيون پخش مي شوند ، مثل همين دو سريال و سريالهاي با درون مايه طنز که در ايام ماه مبارک رمضان هر ساله از سيماي جمهوري اسلامي پخش مي شوند براي مخاطب قابل هضم است زيرا زندگي عادي و روزمره ي يک خانواده را به تصوير مي کشد و به دليل ماهيت طنز و ساده ي آن به راحتي براي مخاطب دروني مي شود.

دو سريال زن بابا و چارديواري را ببينيد علاوه بر اينکه اساس حوادث داستان بر مبناي دروغ استوار است شاهديم که در هر سکانس حد اقل يک دروغ گفته ميشود( حد اقل).

درسراسر اين دو سريال هر کس براي نجات خود دروغ مي گويد و همين دروغ ها باعث خنده مي شوند!

و از آنجا که اين دروغ ها بزرگ نيستند به يک امر عادي مبدل شده اند.

در سکانسي از فيلم زن بابا وقتي داماد خانواده (علي صادقي)براي فرار از دست دائي محمود(محمد کاسبي) در دستشويي پنهان مي شود، هفت دروغ بين اعضاء خانواده رد و بدل ميشود!

لطفآ مرا به مخالفت با طنز و خنديدن متهم نکنيد ، بحث من اين است که سريالهاي طنز لازم و بلکه واجب است اما ميشود خيلي بهتر مردم را خنداند،بله دروغ هم در فيلم گفته بشود، ده تا ،بيست تا ، پنجاه تا اما نه اينکه سراسر فيلم و عمده ي ديالوگها دروغ باشد ،آن هم نه از دهان نقش هاي شياد ها و کلاه بردار ، بلکه از سوي شخصيت هاي عادي .

در سريال چار ديواري وضعيت از اين هم بغرنج تر است و هر لحظه بايد منتظر يک دروغ بود.

دختر (بهنوش طباطبايي)به پدرش دروغ مي گويد.

محبت(مهران رجبي)به همکاران و صاحب کار و خانواده اش دروغ مي گويد.

پدر نادر (آتيلا پسياني)به فرزندان و دوستان خود دروغ مي گويد.

خيري(سعيد آقا خاني)به مامور فرودگاه و هر کس ديگر دروغ مي گويد.

و نادر(امير جعفري)به همه!

و…………..

به کجا ميرويم ؟Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

54 پاسخ به “دروغ پاي ثابت دو سريال طنز نوروزي”

 1. سبز سبز سبز ایرانی گفت:

  دولت دروغ دستاوردی بهتر از صدا و سیمای دروغ ندارد .
  دولت دروغین , آمار دروغین , تهمتهای دروغین , مدارک دانشگاهی دروغین , مصاحبه های دروغین و ………
  زنده باد آزادی
  زنده باد ایرانی
  زنده باد سبز

 2. مثل تمام شما گفت:

  کاش دروغ ها همه به این سادگی بودند ، موسوی خائنه ، ندا خائنه ، پناهی خائنه ، ابطحی خائنه ، خاتمی که خود خیانته ، من خائنم ، تو خائنی ، این ملت خائنه ، همه خائنن ، فقط ….. بذار باز هم دروغ بگیم ، این دنیا همینه

 3. farzan azar گفت:

  یکی از وظایف رسانه ها در همه جای دنیا آموزش مردم است رسانه در بند شده ما نیز مر دم را به دروغگویی و شنیدن دروغ عادت می دهند . در واقع از حکومتی که از دروغ به بدترین شکل ممکن استفاده کرده ودست همه جانیان تاریخ را از پشت بسته انتظاری جز این نیست.

 4. یک هنرمند گفت:

  ای کاش به اندازه حرفهای قشنگی که تایپ می کنید از سریال و تلویزیون و رسانه هم سر در می آوردید … من روزی سر سریال زن بابا بودم .. میدونید هدفشون چی بود … خنداندن مردمی که خسته اند و نیاز به روحیه دارند … و شما نمی فهمید … ای کاش می فهمیدید و حداقل دوست را از دشمن تشخیص میداید و خنجر برای کسانی که به خاطر شما تلاش می کنند نمی کشیدید … جناب کلمه … سعی کن از کلمات درست استفاده کنی نه تحریک برانگیز و بی اساس …