سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » درخواست جمعی از سینماگران و هنرمندان برای آزادی جعفر پناهی و محمد نوری زاد...

درخواست جمعی از سینماگران و هنرمندان برای آزادی جعفر پناهی و محمد نوری زاد

چکیده :آيا جز زور و فشار و بند راهی برای اداره‌ جامعه نيست و نمی‌توان با اصلاحِ امور در راستای خواسته‌های طبيعی و قانونی و صنفی مَردُم، جای تشديد فضای مرگ و دلهره و دلسردی و نوميدی، جامعه‌ای شاد و خلاق و اميدوار و سرزنده...


کلمه: در ادامه اعتراضات داخلی و خارجی به دستگیری ادامه بازداشت محمد نوری‌زاد و جعفر پناهی، دو سینماگر بازداشتی، ۴۵ تن از سینماگران، روشنفکران و هنرمندان ایرانی، با انتشار نامه‌ای سرگشاده خواستار آزادی این دو هنرمند منتقد و همچنین تمام زندانیانی شدند که به دلیل اعتراض به نقض حقوق اجتماعی، صنفی و شهروندی در بازداشت به سر می‌برند.

این نامۀ سرگشاده که به امضای چهره های برجستۀ سینما و هنر کشور رسیده، ضمن تاکید بر “حق اعتراض به نقض حقوق اجتماعی و صنفی و شهروندی برای همه افراد جامعه” و محترم بودن “حق آزادی بیان و خلاقیت شغلی”، خواستار “آزادی نامشروط” محمدنوری‌زاد و جعفرپناهی و همه کسانی‌که به ‌دلايل فوق الذکر در بازداشت به سر می‌برند، شده‌اند.

امضا کنندگان این نامه ضمن پرسش از حاکمان کشور و بیان این نکته که “آيا جز زور و فشار و بند راهی برای اداره‌ جامعه نيست و نمی‌توان با اصلاحِ امور در راستای خواسته‌های طبيعی و قانونی و صنفی مَردُم، جای تشديد فضای مرگ و دلهره و دلسردی و نوميدی، جامعه‌ای شاد و خلاق و اميدوار و سرزنده داشت؟”، به وضعیت فعلی انتقاد کرده و با اشاره به حلول سال نو خطاب به مسئولین خاطرنشان نمودند “آیا سال نو وقت تجديدنظر درنحوه‌ی رفتار با مَردُم، و دگرگون‌کردنِ حال به بهترين احوال نمی باشد؟”

امضا کنندگان این نامه را به ترتیب الفبایی، بابک احمدی، محمدرضا اصلانی، کمال اطهاری، حميد امجد، رخشان بنی‌اعتماد، بهرام بيضايی، کيومرث پوراحمد، ساسان پيروز، ناصر تقوايی، پيام جهانمانی، محمد چرمشير، مانی حقيقی، اشکان خطيبی، خشايار ديهيمی، محمد رحمانيان، ليلی رشيدی، محمد رضايی‌راد، علی رفيعی، هما روستا، مونا زندی، حميد سمندريان، خسرو سينايی، کامران شيردل، محمد عاقبتی، ترانه عليدوستی، بهزاد فراهانی، سپيده فارسی، مراد فرهادپور، اصغر فرهادی، عليرضا کاوه، حسين کيانی، آيدا کی‌خواهی، مسعود کيميايی، شهلا لاهيجی، فاطمه معتمدآريا، حسن معجونی، خسرو معصومی، فرهاد مهران‌فر، مجتبی ميرتهماسب، تهمينه ميلانی، عليرضا نادری، مهتاب نصيرپور، افشين هاشمی، محمدامير ياراحمدی و محمد يعقوبی تشکیل می دهند.

طی هفته های اخیر،نویسندگان،هنرمندان و سینماگران داخلی و بین المللی خواستار آزادی فوری پناهی و نوری زاد شده اند.

جعفر پناهی، سینماگر برجسته و مطرح بین المللی، اوایل بامداد یازدهم اسفندماه ۸۸ توسط نیروهای امنیتی در منزلش به همراه خانواده و ۱۲تن از مهمانانش – از جمله دو سینماگر- بازداشت شد که آنها موقتا آزاد شده، اما پناهی همچنان بدون ملاقات در سلول انفرادی به سر می‌برد.

محمد نوری‌زاد، مستندساز و نویسنده منتقد حکومت نیز که از اواخر آذرماه ۸۸تا کنون در بازداشت به سر می برد، بنا به گفته دادستان کل کشور “تا زمانی که افکار نوری زاد مهار نشده”، امکان هیچگونه ملاقاتی با خانواده نخواهد داشت.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

6 پاسخ به “درخواست جمعی از سینماگران و هنرمندان برای آزادی جعفر پناهی و محمد نوری زاد”

 1. مرتضی گفت:

  واقعا” خیلی خنده دار که دولت یا آقای دادستان گفته : تا زمانی که افکار آقای نوری زاده مهار نشده این آقا امکان هیچگونه ملاقاتی با خانواده نخواهد داشت واقعا” جای فکر داره که آیا افکار حداقل 50 میلیون آدم هم باید مهار بشه و با چه و چی ؟ شکنجه – خفقان – آزارو اذیت- شهید کردن بوسیله چوب و چوماقدارن با ایجاد رعب و وحشت در جامعه واقعا” برای آقای نوری زاده و امسال آقای نوری زاده و امسال کسانی مثل شهیدان وقایح بعد از انتخابات باعث افتخار هست که برای دادخواهی و گرفتن حق قانونی خود و ملت و از همه مهمتر اسلام اقدام قانونی انجام میدهند و شهادت در این راه افتخار ماست چون آنها هستند که همچون امام خمینی————————————————————————————————————————————————————— تاریخ را به وجود می آورند و همیشه در تاریخ زنده اتد و نامشان افتخاری برای نسل آینده است پس خوش بحالشان که اینگونه اند و نامهایشان به عنوان نیک یاد میشود.

 2. ناشناس گفت:

  از برکات انتخابات خرداد 88 اینست که ترس همه ریخته و همه شجاعانه خواسته خود را مطرح می کنند و این بزرگترین گام برای رسیدن به پیروزی در سال تلاش و همت مضاعف برای محو استبداد و دیکتاتوری است

 3. علی گفت:

  درود بر این هنرمندان با غیرت که ملتشون رو به منافع شخصیشون نمیفروشن.
  جمعی از هنرمندای با میشن این بزرگواران و جمعی میشن مثل خانم … که بره یه وام چند میلیونی ملتش را میفروشه تا ازش استفاده تبلیغاتی بشه!!!
  درود بر شما و وای بر وطن فروشان!!!

 4. خودمونیم‌ها اگه ده تا فیلم میساختند ،نمیتونستند به اندازه الان تو دل مردم جا پیدا کنند و بلعکس اگه یک هنرمند هزارتا هم کار خلاف انجام میداد به اندازه هنرمندی که این دولت رو به مردم ترجیح بده نمیتونه خودش رو بدنام کنه

 5. یک نفر گفت:

  اون نقطه چینی که تو نظر علی هست خیلی جالبه. فکر کنم کار ناظران سایت باشه. خوب اون که معلومه چه خانمیه دیگه این کارا برای چیه؟!

 6. amir گفت:

  ۱۰۰% با نظر علی‌ موافقم. هر واقعه تاریخی‌ نظیر آنچه بعد از انتخابات به وقوع پیوست نام ۲ سری از ادامها رو در تاریخ ثبت میکنه. یک اونها که آزاده بودند و آزاده ماندند و دو انانکه خواست ملت را به منافعشان فروختند و روسیاه شدند. زنده باد تمام مردم آزادهٔ ایران.