سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » مراسم سال تحویل خانواده های زندانیان سیاسی برگزار شد+گزارش تصویری...
» با وجود ممانعت از پهن کردن سفره هفت سین مقابل زندان اوین؛

مراسم سال تحویل خانواده های زندانیان سیاسی برگزار شد+گزارش تصویری

چکیده :ساعت 9 شب هنگام سال تحویل 1389 خانواده ها و حامیان این زندانیان جنبش سبز فریاد الله اکبر سر دادند و یک صدا سرود "ای ایران" و" یار دبستانی" را خواندند اما چند دقیقه بعد نیروی انتظامی و نیز یگان ویژه از بالای خیابان سرازیر شده و مراسم آنها را به هم زدند. آنها با موتور وباتوم به دست به میان این افراد آمده و با خشونت این جمع را پراکنده...


کلمه:با وجود ممانعت نیروی انتظامی از برگزاری جشن سال نو مقابل اوین، جمعی از خانواده های زندانیان سیاسی و نیز دوستداران آنها در یکی از خیابانی های اطراف زندان اوین سال تحویل را جشن گرفتند و با آرزوی آزادی زندانیان سیاسی، فریاد الله اکبر سر دادند.

به گزارش خبرنگار کلمه امشب ساعتی قبل از تحویل سال نو بسیاری از خانواده های زندانیان سیاسی ازجمله خانواده های عرب سرخی،نورانی نژاد،محمد نوری زاد،بهاره هدایت و حتی خانواده های آزاد شدگان اخیر همچون خانواده دکتر میردامای و …که جمعی چند صد نفره بودند سفره های هفت سین خود را به پشت دیوارهای اوین بردند تا در کنار عزیزان در بند خود سال نو را تحویل کنند.اما حضور سبز این خانواده ها تحت تاثیر حضور گسترده گارد ویژه ،نیروهای انتظامی،لباس شخصی قرار گرفت.

این نیروها که از ساعت ها قبل اطراف اوین را به محاصره در آورده بودند اجاز تجمع و حضور خانواده ها را نداده و با تهدید و ارعاب سعی در پراکنده کردن خانواده ها داشتند.

در این میان لباس شخصی ها و گارد ویژه با حمله به ماشین ها و تهدید پلاک برخی خودروها را کنده و سرنشینان را تهدید کردند.

موتور سواران لباس شخصی نیز اقدام به تعقیب خودروهایی که به منظور تجمع برای برگزاری سال نو در پشت زندان اوین امده بودند،می نمودند.در این میان با ضربات باتوم شیشه برخی از ماشین ها شکسته شد.

سفره های هفت سین در دست خانواده ها باقی مانده و ماموران اجازه دلخوشی حضور در کنار عزیزانشان در پشت دیوارهای اوین را هم به این خانواده ها ندادند.

نیروهای پلیس از ایستادن حتی یک نفر در اطراف زندان جلوگیری می کردند و بسیاری از خانواده ها مجبور به ترک آن جا شدند و با برخی از این خانواده ها نیز بسیار خشن برخورد کردند . با این حال جمع دیگری از این خانواده ها در یکی از خیابان ها اطراف اوین و در گوشه ای بساط هفت سین را مقابل عکس های عزیزان دربندشان چیدند و برای آزادی آنها دعا خواندند.

عکس برخی از زندانیان سیاسی جنبش سبز در کنار هفت سین بود. حسین نورانی نژاد و مسعود لواسانی از روزنامه نگاران دربند، مریم ضیا از فعالان حقوق کودک ،میترا عالی از دانشجویان دربند و جمع دیگری از این زندانیان در کنار هفت سین حضور داشتند.

همچنین تصویر برخی از شهدای جنبش سبز نیز سفره ی نوروزی این خانواده ها را مزین کرده بود و به یاد شهدا گل لاله ای کوچک نیز گذاشته شده بود . حاضران نیز با در دست داشتن شمع های روشن و نشان دادن علامت پیرزوی یاد و خاطره ی دربندشدگان را گرامی داشتند.

ساعت 9 شب هنگام سال تحویل 1389 خانواده ها و حامیان این زندانیان جنبش سبز فریاد الله اکبر سر دادند و یک صدا سرود “ای ایران” و” یار دبستانی” را خواندند اما چند دقیقه بعد نیروی انتظامی و نیز یگان ویژه از بالای خیابان سرازیر شده و مراسم آنها را به هم زدند. آنها با موتور وباتوم به دست به میان این افراد آمده و با خشونت این جمع را پراکنده کردند.

همچین پویا خبرگزارش داده  از ظهر امروز جمعی از سینماگران از جمله بهمن فرمان آرا، تهمینه میلانی، مجتبی میرطهماسب، شادمهر راستین و…همراه خانواده های خود در برابر زندان اوین اجتماع کرده و خواستار آزادی جعفر پناهی شدند.تلاش سینماگران جهت گفتگو با مسئولین زندان اوین بی نتیجه ماند.

از ساعت پانزده نیروهای انتظامی و پلیس ضدشورش در جلوی زندان اوین مستقر شدند و مانع از برپایی سفره های هفت سین خانواده های زندانیان سیاسی گردیدند.

سربازانی که بر حسب وظیفه با فرماندهانشان به آنجا امده  بودند، خود نمی دانستند برای چه آنجایند و وقتی که از مافوقشان می پرسیدند، می شنیدند که گویا خانواده¬ی زندانیان سیاسی قرار است سفره هفت سین شان را جلوی زندان پهن کنند و آنها دستور دارند که جلوگیری کنند. پلیس خانواده های زندانیان را متفرق کرده است. هم اکنون خانواده های زندانیان در چند متری زندان اوین به صورت پراکنده مشاهده می شوند.

اسامی برخی از زندانیان سیاسی دربند که سال نو خود را در زندان تحویل خواهند کرد به شرح زیر است:

احمد زیدآبادی، مسعود باستانی، فیض ‌الله عرب‌سرخی،علیرضا بهشتی شیرازی،علی عرب ‌مازار،عیسی سحرخیز،داود سلیمانی،حسین نورانی نژاد،مهدی محمودیان،مجید دری،ضیاء نبوی عاطفه نبوی،شیوا نظرآهاری،بهاره هدایت،محمدصادق جوادی حصار،علی ملیحی،میلاد اسدی،کوهیار گودرزی،هنگامه شهیدی،امید منتظری،قربان بهزادیان نژاد،احسان محرابی، بدرالسادات مفیدی، محمد نوری‌زاد، اردشیر امیر ارجمند، میترا عالی،امیر اصلانی، مجید توکلی ، ساسان آقایی، محمد داوریDeprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

57 پاسخ به “مراسم سال تحویل خانواده های زندانیان سیاسی برگزار شد+گزارش تصویری”

 1. هویت گفت:

  سال نو مبارک . عزیزان

 2. خانواده سال 89 گفت:

  سال نو لحظاتی پیش در مرز ایران به علت سبز کردن طبیعت بازداشت شد.برای ازادی سال نو به همت سبز شما دل بسته اییم

 3. حمید گفت:

  به امید آزادی همه آزادیخواهان

 4. مرتضی گفت:

  عزیزجان هویت ما سال نویی نداریم از دست …. . عید زمانی است که رای مردم پس گرفته شود و مردم به حق قانونی خود برسند ولی صبر صبر صبر…
  اندکی صبر سحر نزدیک است…
  درود بر یگانه منجی ایران اقای موسوی که یکتنه در مقابل…. سرود وحدت و یکپارچگی را فریاد میزند و باز درود فراوان به انانکه در مقابل وحشیگری زمان بدون حمایت مالی دولت و به تاراج بردن بیت المال (همانند رسانه های ملی) اخبار را منتشر میکنند.

 5. ناشناس گفت:

  انشا الله سال آينده در موقع تحويل سال، زندان اوين تبديل به موزه شده باشد.

 6. اسلام رحماني گفت:

  انشا الله سال آينده موقع تحويل سال، زندان اوين تبديل به موزه شده باشد.
  اميدوارم كه امسال سال به ثمر نشستن خون شهداي سبز باشد.

 7. سرباز سبز گفت:

  سال نو سال صبر استقامت خجسته باد!
  الاهی ریشه ی ظلم رو می خشکونیم!
  سال صبر دوریی عزیزانمونم صبر میکنیم!

 8. سرو گفت:

  با آرزوي آزادي همه اسيران راه آزادي چه در اوين چه در ايران چه در جهان
  بي تو اي آزادي اي والا كلام گر نباشي در ميان بايد كه از دنيا گريخت

 9. مهدی گفت:

  لعنت بر هر چی ظلم و جنایته….اینا حق ندارند به نام اسلام با مردم چنین برخوردی بکنند…. اینها مدعی اسلام ناب و جانشینی حضرت علی و … هستند و چنین ظلم و جنایت میکنند؟1

 10. مانی گفت:

  سلام و درود سایت کلمه. سال نو / *سال صبر و استقامت را به شما و پدرم عزیزم ♥میر حسین موسوی ♥ تبریک میگم . ما هم خانه خودمون رو سبز کردیم و اولین دعای سال تحویل ما “پیروزی جنبش سبز در سال جدید , و ازادی زندانیان سیاسی ” بود.
  انشالله که سایه میر حسین موسوی بالا سر ملت سبز ایران باشد.

 11. علی ازاد گفت:

  با سلام وارزوی سلامتی سعادت وازادی تمامی عزیزان دربندمان بدانید دعای خانواده سبز ایران زمین پشت وپناه شماست.بزودی وعده حق نزدیک است وجشن ازادی ایران زمین و اسرا را یکجا خواهیم گرفت .خدا باماست

 12. رهای گفت:

  سال صبر و استقامت سبز مبارک.هر روزمان نوروز و نوروزمان دروازه ی سبز پیروزی باد.

 13. با سلام به اميد روزي نو در سال نو و آزادي همه آزاديخواهان و به اميد پيروزي فرزندان آزادي خواه خاك ايران زمين بر سلطه گران.

 14. سرباز سبز مهدی (عج) گفت:

  یا زهراء

 15. بسیجی سبز گفت:

  با آرزوی آزادی همهی زندانیان

 16. مریم گفت:

  اللهم فک کل ا سیر

 17. جواد گفت:

  خدایا…………….

 18. ناشناس گفت:

  حالا اگر سفره شان را كنار اوين مينداختند چه ميشد؟ چه آسيبي به مملكت وارد ميشد؟ اينهمه آدم را زنداني كرده اند كم است حالا خانواده هايشان را هم اذيت ميكنند؟

  لازم ميدانم سال نو را به دست اندركاران زحمتكش سايت كلمه هم تبريك بگويم. جدا كار دشوار و مهمي انجام ميدهيد. خدا قوت

 19. ناشناس گفت:

  اسم “محمد نوری زاد” حُر بن ریاحی جنبش سبز رو از قلم انداختید

 20. hossein گفت:

  سال نو بر همه شما مبارک.
  در پناه خدا با صبر و استقامت.

 21. سبزاندیش گفت:

  اسم “محمد نوری زاد” حُر بن ریاحی جنبش سبز رو از قلم انداختید

 22. هویت گفت:

  عید نوروز اصلا یه چیز دیگه اس. بهترین عید توجهانه . تو شیرا ز بعد از سال تحویل مردم امده بودند بیرون . جوونا و خانواده ها تو ستار خان و چمران در حال پای کوبی بودند . ترافیکم سنگین و مردم در حال بوق زدن و همه دستاشون رو به علامت ویکتوری کرده بودند . واقعا مردم امسال و احساس میکنن که سال تعغیر و تحول . و سال صبر و استقامت . برادران و خواهران چه تو قفس چه بیرون ازقفس .نرم نرمک میرسد اینک بهار . خیلی بدلم روشنه که پیروزی از ان ماست

 23. سلام، سال نو بر همه مبارک باد. با امید به آزادی ایران و ایرانیان

 24. saeed گفت:

  عزیزان در بند بدونن که ما به فکرشون هستیم و یاد هماشون رو گرامی‌ میداریم، به همشون هم افتخار می‌کنیم

 25. سبز كاشان گفت:

  سال نو بر همه دوستان در بند حماقت و بي حدالتي مبارك

 26. سرباز خمینی گفت:

  عید بر همگان مبارک
  سلام و درود بر روح خمینی کبیر و درود بر یار راستین او میرحسین عزیز
  این تصاویر بسیار تاسف انگیز است البته نظر حاکمان مخالف این است آنها به قدری متکبر شده اند که مفهوم خانواده و کنارهم بودن را فراموش کرده اند آنها فراموش کرده اند حکومت با فکر ممکن است اما باظلم هرگز .
  این تصاویر خجالت مسئولین را موجب نمی شود

 27. مهرداد نصرتي مهرشاعر گفت:

  خدا منو بكشه كه شما را اينجوري دور از عزيزانتان نبينم

 28. وقتی سوادکوه سبز شد چه قدر زیبا شد یاد روزهای سبز گذشته افتادم تا اخرین لحظه زندگیم تا جایی که جون دارم برای سبز کردن کل ایران تلاش میکنم.یا حسین میر حسین

 29. sahar گفت:

  خواهان سالی بدون زندانی سیاسی هستیم ما افتخارمون شما قهرمانان اوینید خوش حال نیستیم ولی غرور داریم که شما رو داریم تا ازادی.سال نو مبارک قهرمانان

 30. امیر حسین گفت:

  به امید خدا سال آینده سال صبر و استقامت مضاعف برای رسیدن به آزادی و دمکراسی خواهد بود تا اینکه هیچ کس در این سرزمین برای عقیده خود در زندان نباشد. و با درود و سپاس به زندانیان دست استبداد و خانواده صبور و مقاوم ایشان.
  به امید پیروزی

 31. مرفه بی درد گفت:

  همت نداشته ام و بزدلی و بی وجودی ام جز اینکه بمانم و این ایران عزیز را بسازم تا خون اینها هدر نرود راهی برایم نگذاشتههههههههه

 32. مرفه بی درد گفت:

  همت نداشته ام و بی وجودی و بزدلی ام سبب شده تا راهی جز ماندن و ساختن ایران عزیز با علم و هر چی که بگید، نداشته باشم. حداقل سعی بر این می گذارم که خون اینها هدر نرود.

 33. طالب گفت:

  خدا به همه خانواده ها صبر و به زندانیان عزیزشان استقامت بدهد.

 34. سبز خون به دل گفت:

  برای ما مردم سبز اندیش، اسارت بزرگانی چون محمد نوری زاد عزیز مثل اسارت نزدیک ترین عزیزان ماست. امیدوارم در سال صبر و استقامت شاهد آزادی همه اسیران دربند ستمکاران زمانه باشیم.
  اللهم اشغل الظالمین بالظالمین واجعلنا من بینهم سالمین

 35. ناشناس گفت:

  سال نو مبارك
  سال پيروزى سبز بر سياهى

 36. شهرام سبز گفت:

  سال نو مبارك
  سال پيروزى سبزها

 37. استقامت سبز گفت:

  وطن، نام تو نام نامداران
  همه فصل تو بادا نوبهاران
  وطن، سبزی، سفیدی، سرخ گونی
  مبادا دشمنت را جز زبونی

  وطن، پرنده ی پر در خون
  وطن، شکفته گل در خون
  وطن، فلات شهیدانِ شب
  وطن، پا تا به سر خون

  وطن، ترانه ی زندانی
  وطن، قصیده ی ویرانی

  ستاره ها به دنیای ظلمت، به خاک اگر چه می ریزند، سحر دوباره بر می خیزند

  بخوان که دوباره بخواند این قبیله ی قربانی، گل سرود شکستن را
  بگو که به خون بسراید این عشیره ی زندانی، حرف آخر رستن را

  با دژخیمان، اگر شکنجه، اگر بند است و شلاق و خنجر،
  اگر مسلسل و انگشتر، با ما تبار فدایی، با ما غرور رهایی
  بنام آهن و گندم… اینک ترانه ی آزادی…. اینک سرودنِ مردم

  امروز ما، امروزِ فریاد
  فردای ما، روز بزرگ میعاد
  بگو که دوباره می خوانم با تمامی یارانم، گل سرود شکستن را
  بگو که به خون می سرایم دوباره با دل و جانم، حرف آخر رستن را
  بگو به ایران، بگو به ایران

 38. هميشه سبز گفت:

  با ياري خدا و صبر و استقامت ايستاده ايم
  سال نو بر شما مبارك

 39. زرتشت گفت:

  با درود و تبریک سال نو پارسی به مهندس موسوی و همسر گرامیشان و تمام مردم سبز اندیش ایران
  واقعا که دیدن این تصاویر خجالت آور است. اما اینها خجالت چه می فهمند که چیست؟ آیا آن کسی که نظام را به کشتی نجات نوح تعبیر می کند با دیدن این تصاویر باز هم آن جمله را خواهد گفت؟ گرچه به نظرم شیخ دلاور ما جواب به آن داد. اینها چون جایی را برای رفتن ندارند چنین با مردم رفتار می کنند. امیدوارم در سال جاری با همت و کار مضاعف(البته درست است) شاهد بازگشت آزادی و شادی به سرزمین مان ایران باشیم و این را نیک می دانیم .
  به امید پیروزی در سال سبز صبر و استقامت
  vvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvv

 40. راحیل گفت:

  سر سفره ی سبز هفت سین ما همه ی بچه های پاک جنبش بودند.. درود بر آزادی
  http://tehranpic.net/images/vkx9j0epjkw2ulbjuqer.jpg

  http://tehranpic.net/images/ynhfnlbkfl7q55x122qa.jpg

  http://tehranpic.net/images/ati3uupqof1y9h8c544.jpg

 41. گیلانی گفت:

  درود بر آزادیخواهان ایرانی

 42. ناشناس گفت:

  ازادی

 43. خجالت زده گفت:

  فقط می تونم بگم شرمنده همه این خانواده و اسرامون هستم
  خدا می دونه با وجود اینکه آدم احساساتی نیستم ولی از وقتی بیشتر در جریان کار بچه های حقوق بشر قرار گرفتن یک لحظه آروم و قرار ندارم. همش دلم می خواد یه کاری بکنم ولی واقعا نمی دونم چی کار کنم. همش فکر می کنم اگه خدای نکرده واسه این بچه ها حکمهای سنگین ببرن کی جواب جوانی هدر رفته اونها رو می ده؟ اگه خدای نکرده مقاومت شیوای عزیز با این همه فشاری که بهش میارن بشکنه (گرچه اصلا مهم نیست چون هیچکی باور نمی کنه)چه بلایی سر خودش میاد. اونها فقط همین رو می خوان. من واقعا نمی دونم چی کار باید کرد ولی دارم فیلمهایی که از این دوستان هست جمع می کنم تا یه CD کنم و به همه دوستان و آشناهام و هرکی از دستم میاد پخش کنم. من فکر می کنم اینها خیلی مظلوم واقع شدن. خیلیها ممکنه آقایان نوری زاد و سحرخیز و زیدآبادی رو بشناسن ولی من می دونم که خیلیها هنوز شیوانظرآهاری، شبنم مددزاده، کوهیار گودرزی، پریساکاکایی و میترا عالی و … رو درست نمیشناسن. تو رو خدا بیاین دست به دست هم بدیم اینها رو از قشر روشنفکر جامعه دربیاریم و ببریم تو بدنه جامعه و به همه بشناسونیم. بیاین نگذارین به بهانه واهی رابطه این بچه ها با مجاهدان اونها رو پرپر کنن و جونیشون رو هدر بدن. ایران فردا رو ما همه با هم باید بسازیم.
  شیوای عزیز محکم باش رفیق. اینو بدون گرچه تو پشت دیوار سرد اوین هستی ولی این بیرون کسانی هستن که قلبشون فقط به خاطر تو و دوستانت می تپه.

 44. ناشناس گفت:

  سلام بر مرد اخلاق، ادب و نجابت و پاکی در عرصه‌ی سیاست اخلاقی و شیعی ایران بزرگ.
  نابود باد امپراطوری فریب، ریا و دورویی معاویه‌صفتان

 45. ناشناس گفت:

  فقط می تونم بگم شرمنده تمام عزیزان در بند کاش مشد کاری کرد

 46. صادق گفت:

  عزیزانی که به بند کشیده شده اند زندان بودنشان هم برای ملت نعمت است نشان به این نشان که هرجا هستند همانجا میشود مرکز مبارزه . ببینید الآن محوطه ی جلوی اوین مثل یک مرکز محله شده محل مبارزه . عید سبزمان بر همه ی سبزها مبارک باد .

 47. اعظم گفت:

  رهبران عزیز جنبش،

  این گناه بزدگی است که تعداد زیادی از هموطنان ما سال نو را باید در بند باشند. من خیلی خوشحالم که آقای مرعشی بلافاصله بعد از دستگیری موفق شدند به مرخصی بروند. ولی ای کاش کوشش بیشتری برای زندانیان سیاسی جوان و غیر سرشناس نیز صورت بگیرد.

  مسئله دیگر شش حکم اعدام که اخیرا اعلان شد است که سران جنبش و بقیه باید قاطعانه بر علیه آن موضع بگیرند. این واقعا باعث ننگ هر ایرانی است که به دولت اجازه داده شود که جوانان ما را با اتهامات واحی محکوم و اعدام کند. چطور این حکومت که ادعای دینداری می کند و میخواهد تمام دنیا را با مهر و رئوفت اسلامی کند؛ انتظار دارد دین اسلام را دین رحم و عدالت معرفی کند وقتی به جوانان خودش هم رحم نمی کند.

  آلمانیها یه مثل خوبی دارند که اگر کسی در دهه بیست سالگیش سوسیالیست نیست قلب نداره و اگر در دهه سی سالگی سوسیالیست است مغز نداره. در بیشتر کشورها تشویق و تربیت جوانان را به تنبیه کردن آنها ترجیح میدهند. ولی در کشور ما آنها را اعدام میکنند. این است عدل اسلامی این آقایان.

 48. ايراني سبز سبز گفت:

  زكوي يار ميآيد نسيم باد نوروزي —- از اين باد ار مدد خواهي چراغ دل بر افروزي
  من نيز به نوبه خودم سال جديد رو به همه ي ايرانيان عزيز تبريك ميگم و آرزوي سال آزادي را برايشان ميكنم. گر چه از ته دل نه تنها من بلكه هيچ ايراني آزاد انديشي امسال را عيد نميداند و همه در سوگ شهيدان عزيز سبز سفر كرده در اندوه فراوانيم.

  من نيز چو خورشيد دلم زنده به عشق است —- راه دل خود را نتوانم كه نپويم

  آنجا كه من از روزن هر اختر شبگرد —- چون مينگرم او همه منف من همه اويم

 49. مشت سبز گفت:

  دوستان عزیز اصولگرای خودم و کسانی که با ما سبزها مخالفید
  عیدتان مبارک انشاالله سال زیبایی داشته باشیم همه ما سبزها و شما که دلتان از نور ایمان به خدا سبز است.به امید روزی که در یک جبهه علیه تاریکی مبارزه کنیم در جبهه سبز ایمان و امید و آزادی.مبارزه علیه ظلم و ستم حاکمان تاریخ که همیشه بوده اند.شاخه گلی تقدیم به شما با هر اعتقاد ومنشی همچنین شمایی که با باتوم و تفنگ خود گلزار جوانان ایرانمان را به کویری خشک بدل کردید شمایی که با استفاده از ایمان مردم به قدرت رسیدید و ریشه اعتقاد بسیاری را خشکاندید شمایی که داغ فرزند بی گناه بردل مادران گذاشتید.بیایید امسال….

 50. حامد گفت:

  انشا الله امسال همه زندانیان سیاسی به اغوش خانواده هاشون برگردند . من که تو اتاقم یک عکس بزرگ از مهندس موسوی زدم با عشق کامل