سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » هاشمی رفسنجانی:اگر انقلاب قرار است پایدار باشد با میراث و پایه‌گذارانش بهتر می‌ت...

هاشمی رفسنجانی:اگر انقلاب قرار است پایدار باشد با میراث و پایه‌گذارانش بهتر می‌تواند دوام بیابد

چکیده :آلوده‌کردن ذهن نسل جوان و القاء ناحق به آنها که کارهای گذشته اشتباه بوده و ما می‌خواهیم آنها را اصلاح کنیم اشتباهی است که دامن خودشان را می‌گیرد....


کلمه: در خلال تازه‌ترین مصاحبه صورت پذیرفته پایگاه اطلاع‌رسانی آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی با رئیس مجلس خبرگان رهبری و مجمع تشخیص مصلحت نظام ، به برخی از مسائل روز نیز پرداخته‌شد که ۷ توصیه نیز از سوی رئیس مجلس خبرگان رهبری ‌خطاب به اقشار مختلف اجتماعی و دستگاههای اجرایی و رسانه‌ها عنوان شد، اکنون سومین توصیه رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام را خطاب به جریانات و اشخاصی که خود را مصداق «رویش‌های نوین انقلاب» می‌دانند، منتشر می‌شود.در دور روز گذشته دو توصیه دیگر ایشان منتشر شده است.

برای بخشی از فعالان و حضار فعلی میدان سیاسی کشور که خود را از مصادیق” رویشهای انقلاب” فرض کرده و به شدت نیز در پی نفی و ” ریزش “نیروهای با سابقه انقلاب هستند چه توصیه ای می فرمایید؟

“اگر چنین بخشی باشند اشتباه بزرگی می‌کنند، چرا که مشابه آن است که آنهایی که مجال حضوری بر شاخه های درخت انقلاب را پیدا کرده اند تبر به دست گرفته و ریشه های همان درخت را هدف بگیرند! و این عمل با هیچ منطقی سازگار نیست ،زیرا اگر انقلاب قرار است پایدار باشد با میراثش و پایه‌گذارانش بهتر می‌تواند دوام بیابدودر چنین شرایطی است که می‌توانند رسم نویی بیاورند که از انحراف جدا باشد، ولی آلوده‌کردن ذهن نسل جوان و القاء ناحق به آنها که کارهای گذشته اشتباه بوده و ما می‌خواهیم آنها را اصلاح کنیم اشتباهی است که دامن خودشان را می‌گیرد. چون آنها نسبت به گذشته کار بیشتری نمی‌توانند انجام دهند مگر اینکه کارهای گذشته را توسعه بدهند. نفی گذشته بدون داشتن برنامه برای آینده عملی ناموفق است.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

7 پاسخ به “هاشمی رفسنجانی:اگر انقلاب قرار است پایدار باشد با میراث و پایه‌گذارانش بهتر می‌تواند دوام بیابد”

 1. ناشناس گفت:

  پایه گذار اصلی نظام مردم بودند نه تعدادی خاص مثل موسوی و کروبی

 2. سبز ۳۶ گفت:

  اگر قدر داشته هایمان را ندانیم به هیچ جا نمیرسیم جز هیچ و پوچ. همه چیز را به دست خودمان از بین میبریم.

 3. ناشناس گفت:

  جالب ترین نظریه این ها این است که خوب امام در آخر وصیت نامه گفته است معیار حال افراد است پس همه کسانی که در این انقلاب کار کرده اند همه را بیرون می کنند بعد هم می گویند معیار حال افراد است خوب می گوییم حال این افراد مگر چه عیبی دارد می گویند اینها چون با احمدی نژاد مخالفت کردند از راه انقلاب دچار انحراف شده اند . خوب حالا فرض کنید احمدی نژاد یک عکس یادگاری با امام داشت یایک کلمه حرف در مورد او از امام داشتند ببینید چه می کردند. و چون چنین چیزی را ندارند امام را هم حذف می کنند و یا جوری سخنانش را بالا پایین می کنند که انگار عملکرد آقایان مورد تایید امام است.

 4. محمد گفت:

  شاید دوستان سبزم ناراحت شوند البته خودم هم سبز هستم ولی هاشمی انقلاب کرده و امروز حق آب و گل دارد حالا هر کس هرچه میخواهد بگوید
  هاشمی به مثابه رودیست در پشت سدی از خودکامگی ها که همیشه با تغیان ملت در بدو بهار با ذوب استبداد نیروی نابودگری پیدا میکند و بساط ظلم را برچیده و به دریا میریزد

  ستمگر چو برف و ستمکش چو کوه / کجا رفته برف و بجا مانده کوه

 5. حسین گفت:

  سلام بخوانندگان گرامی و مسؤلین سایت
  اقای هاشمی رفسنجانی در پاسخ به این سؤال که « برای بخشی از فعالان و حضار فعلی میدان سیاسی کشور که خود را از مصادیق” رویشهای انقلاب” فرض کرده و به شدت نیز در پی نفی و ” ریزش “نیروهای با سابقه انقلاب هستند چه توصیه ای می فرمایید؟ » چنین پاسخ می دهند که « “اگر چنین بخشی باشند اشتباه بزرگی می‌کنند، چرا که مشابه آن است که آنهایی که مجال حضوری بر شاخه های درخت انقلاب را پیدا کرده اند تبر به دست گرفته و ریشه های همان درخت را هدف بگیرند! »
  البته آقای رفسنجانی بنا بر شیوهء سخن گفتن خویش در ابتدای پاسخ کلمهء « اگر » را بکار می برند ، در حالی که این گروه درقدرت هستند و این یک واقعیت است .
  این گروه علاوه بر اینکه اقدامات دولت های قبل از خود را زیر سؤال برده اند ، استراژی خود را برای آینده آیران چنین ترسیم می کنند :
  آقای ثمرهء هاشمی ،مشاور ویژهء آقای رئیس جمهور بدون هیچگونه رودربایستی و با صراحت تمام می گوید که ما به سمت حکومت اسلامی میرویم و تا کنون پیشرفت های خوبی نیز داشته ایم.این سخن روشن، سخنی کاملا” مغایر با قانون اساسی جمهوری اسلامی است که نوع حکومت در ایران را « جمهوری اسلامی ایران » پذرفته است از دهان یکی از بالاترین مشاورین رئیس محترم جمهور بیرون آمده است .
  به عبارت دیگر اعتراض گروه حاضر در قدرت به دولت های گذشته نه تنها به برنامه های اقتصادی ، سیاسی و یا اجتماعی بلکه به این اصل مهم است که چرا دولت های گذشته در راستای تغییر ماهوی نظام به « حکومت اسلامی »گام بر نداشته اند، می باشد.
  مسأله مهم اما اینست که بنا بر مثل رایج « آنجا که عقاب پر بریزد _ از پشهء لاغری چه خیزد »هنگامی که آقای هاشمی با آن همه سابقه در بر پائی و استقرار جمهوری اسلامی ایران ، چنین از موضع یک نظاره گر و اندرز گو در بارهء کردار و گفتار گروه مستقر در قدرت سخن می گویند گوئی که چاره ای جز نظاره نیست ، دیگرانی که نه در قدرتند و نه نیرو و سازمانی دارند چه باید بگویند و چه باید بکنند.

  امید مردم به اینست که اگر قانون اساسی جمهوری اسلامی میثاق میان حاکمیت و مردم است ، تمام امور در این چهارچوب حل و فصل گردد. اما بنظر می رسد که هرچه به پیش میرویم با اعمال و رفتاری از سوی حاکمیت این گروه مواجه می شویم که گوئی « امید » ، این آخرین چیزی که باید بکام مرگ برود نیز از بین میرود.
  شاهد مثال ها فراوانند و نگاهی به روند ارائهء لایحهء بودجه سال مالی 1389 تا تصویب آن در مجلس ، از تازه ترین موارد آن است که با بی اعتنائی از کنار آنها میگذرند.
  من نمی دانم که آقای هاشمی رفسنجانی در برابر بی اعتنائی مسؤلین به قوانین به چه راه حلی می اندیشند اما به نظر من اگر مردم امید خود را به حکمیت قانون میان خود و حکومتگران از دست بدهند ، سرنوشتی که در انتظار انقلاب و جمهوری اسلامی است بسیار مبهم خواهد بود که چنین مباد.

 6. فرزانه گفت:

  آقا یا خانم ناشناس دقیقا حق با شماست و همون مردم یا فرزندان اونها دارن توی خیابونا موسوی و کروبی رو فریاد میزنن نه احمدی نژاد رو.

 7. سارا گفت:

  من 39 سال سن دارم از دوران کودکی به خاطر محیط خانوادگی در راهپیمایی ها و جبهه حضور داشتم ضمن آنکه به مطالعه تاریخ هم علاقه داشته ام، این رخدادهایی که در ایران در این مدت اخیر بوجود آمده متأسفانه ناشی از ظاهر بینی خود ما است ، در این کشور هر وقت افراد دلسوز و کاردانی آمده اند،دسته ای افرادی مغرض به کمک جاهلان و دشمنان خارجی این ملت و صد البته با ظواهر دینی و عامه پسند یا این افراد دلسوز را به شهادت رسانده اند یا حکم تکفیر برای آنها صادر کرده اند و یا آنها را ترور شخصیت کرده اند، بارزترین شخصیت در این زمینه امیرکبیر است، و امروز هم همین افراد به ظاهر مقدس در تلاش وافراند به اسم دین (البته آن گونه که آنها تفسیر می کنند ، نه آنگو نه که امیر المؤمنین حکومت کرد ) همۀ بزرگان و دلسوزان و عزیزان خمینی کبیر را از صحنه خارج کنند ، ولی من مطمئن هستم که این بار خون پاک شهدای این انقلاب آنها را رسوای روزگار خواهد کرد و انتقام سختی از آنها خواهد گرفت . درود بر سه سید فاطمی خمینی ، موسوی ، خاتمی