سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » اعتراض به انحلال سازمان مدیریت و برنامه ریزی؛مجلس کوتاه آمده است...

اعتراض به انحلال سازمان مدیریت و برنامه ریزی؛مجلس کوتاه آمده است

چکیده :اگر واقعا قرار است كه ما به عنوان نمایندگان مجلس کوتاه بیاییم و هر چه دولت بگوید و ما هم بگوییم اشكالی ندارد خوب ما هم اینگونه عمل نماییم اما اگر قرار است ما قانون تعیین كنیم. به نظر ما یعنی مجلس، سازمان برنامه و بودجه هنوز منحل نشده است و دولت آن را منحل كرده...


کلمه:عضو فراکسیون خط امام(ره)مجلس برای دومین بار نسبت به انحلال سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی توسط دولت در جریان بررسی لایجه بودجه 89 اعتراض و با اشاره به ذکر عنوان معاونت برنامه‌ریزی و نظارت و راهبردی در بندهای مختلف بودجه تاکید کرد که مجلس با انحلال سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی موافقت نكرده است.

به گزارش «پارلمان‌نیوز»، مصطفی كواكبیان در آخرین نوبت بررسی لایجه بودجه 89 در با استناد به اصل 71 قانون اساسی مبنی بر اینکه کار قانون‌گذاری بر عهده مجلس است، در تذکری اظهار داشت:«سال گذشته در لایحه بودجه تعبیر معاونت برنامه‌ریزی و نظارت، راهبردی مطرح نبود و به جای آن سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی مطرح بود.»

وی افزود:« اگر واقعا قرار است كه ما به عنوان نمایندگان مجلس کوتاه بیاییم و هر چه دولت بگوید و ما هم بگوییم اشكالی ندارد خوب ما هم اینگونه عمل نماییم اما اگر قرار است ما قانون تعیین كنیم. به نظر ما یعنی مجلس، سازمان برنامه و بودجه هنوز منحل نشده است و دولت آن را منحل كرده است اما مجلس قانون را هنوز تصویب نكرده‌است.»

نماینده اصلاح‌طلب سمنان تاکید کرد:« مجلس در این موضوع كوتاه آمده‌ و این موضوع اشكال دارد.»

رئیس مجلس در پاسخ به این تذکر اظهار داشت:«من نمی‌دانم چرا از این الفاظ كوتاه آمدیم استفاده می‌كنید اینها بحث حقوقی است و ما این مساله بررسی كردیم و گفتند اشكال ندارد.»

وی با اشاره به اصل 126 قانون اساسی افزود:«این اصل تاكید دارد كه رئیس دولت مسئولیت امور برنامه و بودجه و امور اداری و استخدامی كشور را مستقیما برعهده دارد و می‌تواند اداره آنها را بر عهده دیگری بگذارد بنابر این مستقیم به ایشان مربوط است.»

لاریجانی خاطر نشان کرد:از لحاظ حقوقی نشان می‌دهد كه اشكال كیفی وجود ندارد و بهتر بود كه دولت در این رابطه لایجه به مجلس می‌آورد.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

4 پاسخ به “اعتراض به انحلال سازمان مدیریت و برنامه ریزی؛مجلس کوتاه آمده است”

 1. 349 گفت:

  بنده خدا لاریجانی روش نشده به کواکبیان بگه دلت خوش ها کدوم برنامه و اقتصاد که مدیریت و برنامه ریزی بخواد

 2. ناشناس گفت:

  من که گیج شدم.

 3. علی51 گفت:

  مجلس الان را فقط میشه با دوران اختناق رضا شاه مقایسه کرد.

  آزادی‌هایی که در جریان انقلاب مشروطه به دست آمده بود در این دوره از بین رفت. بسیاری از رقبا و مخالفان شاه زندانی و در زندان کشته شدند. در میان مقتولان چند نفر از وزیران وی مانند تیمورتاش، سردار اسعد بختیاری و نصرت‌الدوله، برخی از روسای ایلات مانند صولت‌الدوله قشقایی، برخی از شعرا و ادیبان مانند میرزاده عشقی و فرخی یزدی و تعدادی از نمایندگان مجلس شورای ملی (مانند سید حسن مدرس و ارباب کیخسرو) نیز دیده می‌شوند.

  برخی از وزرا و نزدیکان شاه نیز (مانند علی‌اکبر داور وزیر عدلیه)از ترس اتفاقات مشابه خودکشی کردند. علاوه بر این افراد، کشتارهای دست جمعی عشایر کهگیلویه، قشقایی و بختیاری را نیز که عمدتا با خانواده صورت می‌پذیرفت باید افزود.
  مجلس شورای ملی در این دوره جنبه نمایشی پیدا کرد و انتخابات با دستور از بالا و بر پایه فهرست‌هایی از نمایندگان مورد تائید او انجام می‌شد.

  حتی مصونیت پارلمانی نمایندگان مجلس (مانند جواد امامی، اسماعیل عراقی و رضا رفیع) که همگی از هواداران قبلی رضا شاه بودند سلب شد و آنان نیز دستگیر و زندانی شدند.به همین منظور زندان قصر طراحی و ساخته شد و اولین زندانی آن، سازنده آن یعنی سرتیپ درگاهی بود.

  در این دوران نه تنها همه گونه فعالیت سیاسی گروه‌های چپ مانند حزب کمونیست ایران و گروه ۵۳ نفر که حتی فعالیت‌های اجتماعی زنان نیز متوقف گردید و جراید و روزنامه‌ها تحت انقیاد کامل درآمده و یا تعطیل شدند.

 4. علی51 گفت:

  کی اعتراض کرده؟
  نمایندگان دولت،ببخشید مردم؟