سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic

گاز گران می شود

چکیده :هنوز در رابطه با میزان افزایش قیمت گاز توافق نهایی حاصل نشده است؛ اما پیش بینی می شود با افزایش بهای گاز، میزان مصرفی این حامل این انرژی در بخش خانگی و تجاری 20 تا 25 درصد کاهش...


کلمه: معاون وزیر نفت از افزایش قطعی قیمت گاز در سال آینده خبر داد و گفت: تفاهم نامه ای با بانک صادرات ایران برای تامین 12.5 میلیارد یورو منابع مالی و اعتباری پروژه های نفت، گاز و پتروشیمی امضا شده است.

به گزارش مهر، جواد اوجی امروز در نشست خبری با اشاره به امضای یک تفاهم نامه با بانک صادرات ایران برای تامین 12.5 میلیارد یورو منابع مالی و اعتباری پروژه های نفت، گاز و پتروشیمی گفت: بر اساس این سند همکاری، قرار است در سال آینده حدود 3 میلیارد دلار منابع مالی توسط این بانک داخلی برای تامین مالی طرح استحصال اتان پالایشگاه گاز پارسیان و تکمیل ساخت پالایشگاه گاز بیدبلند 2، اختصاص داده شود.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران با اشاره به اینکه در این طرح مشارکتی، سهم بانک صادرات 70 درصد و سهم شرکت ملی گاز ایران 30 درصد برآورد شده است، اظهار داشت:همچنین مابقی این منابع مالی در سایر پروژه های نفت، گاز و پتروشیمی مورد استفاده قرار می گیرد.

معاون وزیر نفت با اشاره به اینکه بر اساس برآوردهای صورت گرفته، برای اولین سال اجرای برنامه پنجم توسعه باید 6.9 میلیارد دلار جذب سرمایه در بخش پایین دستی صنعت گاز کشور صورت گیرد، تصریح کرد: برای سال آینده، تکمیل ساخت پالایشگاه گاز بیدبلند 2، واحد استحصال اتان پالایشگاه پارسیان، ادامه خط لوله سراسری ششم، تکمیل ساخت خط لوله دوم وارداتی ترکمنستان، احداث 9 تاسیسات تقویت فشار گاز، ادامه خط لوله دوم سراسری از پتاوه تا پل کله، طرح توسعه پالایشگاههای ایلام، هاشمی نژاد، جم و پارسیان از مهمترین برنامه های پیش بینی شده است.

وی همچنین از امضای 2 تفاهم نامه با فایناسورهای داخلی برای تامین مالی دو پروژه گازی در سال 89 خبر داد و افزود: بر این اساس قرار است تامین فاینانس ادامه خط لوله ششم سراسری به طول 650 کیلومتر از اهواز تا دهکلان، به ارزش 1 هزار و 600 میلیارد تومان انجام گیرد.

به گفته اوجی، با امضای تفاهم نامه دیگری قرار است 170 میلیارد تومان منابع مالی طرح توسعه پالایشگاه گاز ایلام برای افزایش تولید گاز این مجموعه به 10 میلیون متر مکعب در روز انجام شود.

افزایش قطعی قیمت گاز در سال 89

اوجی همچنین از افزایش قیمت گاز طبیعی در بخش های خانگی و تجاری در سال آینده خبر داد و گفت: هم اکنون اگرچه برنامه جامع انرژی کشور در حال تدوین است؛ اما افزایش قیمت گاز در سال آینده قطعی شده است.

این مقام مسئول ادامه داد: هنوز در رابطه با میزان افزایش قیمت گاز توافق نهایی حاصل نشده است؛ اما پیش بینی می شود با افزایش بهای گاز، میزان مصرفی این حامل این انرژی در بخش خانگی و تجاری 20 تا 25 درصد کاهش یابد.

چندی پیش وزیر نیرو نیز از افزایش قیمت برق در سال آینده خبر داده بود.

این عضو هیئت مدیره شرکت ملی گاز با تاکید براینکه بحث افزایش قیمت گاز فقط مشمول بخش خانگی و تجاری می شود، بیان کرد: این افزایش قیمت در بخش های صنایع، نیروگاهها و واحدهای پتروشیمی هنوز نهایی نشده است.

جذب 4.8 میلیارد دلار منابع سرمایه ای در سال 88

به گزارش مهر،مدیر عامل شرکت ملی گاز ایران با اشاره به اینکه در سال جاری با وجود افزایش تولید و انتقال گاز، تراز گاز کشور در مجموع 200 میلیون متر مکعب در روز منفی بوده است، تبیین کرد: برای جبران این کسری محدودیتهایی در تامین سوخت مایع واحدهای نیروگاهی اعمال شد.

معاون وزیر نفت با تاکید بر اینکه در 5 ماهه پایانی سال جاری شرکت ملی گاز، دو برابر تعهد خود به نیروگاهها گازرسانی کرده است، تصریح کرد: در این مدت به طور متوسط روزانه 60 تا 70 میلیون متر مکعب گاز تحویل داده شده است.

وی با بیان اینکه پیش بینی می کنیم تا 3 سال آینده هیچ گونه افزایش تولیدی در بخش میادین داخلی نداشته باشیم، اظهار داشت: از این رو قصد داریم با افزایش واردات گاز از ترکمنستان، افزایش قیمت گاز، مدیریت مصرف و توسعه پالایشگاهها سال آینده را هم بدون چالش پشت سر بگذاریم.

اوجی خاطر نشان کرد: بر اساس برآوردهای انجام شده پیش بینی می کنیم زمستان سال آینده بدون اعمال محدودیت سوخت به نیروگاهها، روزانه با 240 میلیون متر مکعب کسری گاز مواجه شویم.

این مقام مسئول همچنین با اشاره به اینکه بر اساس برنامه قرار بود در سال جاری حدود 6 هزار میلیارد تومان منابع سرمایه ای جذب کنیم، اعلام کرد: اما تاکنون حدود 4 هزار و 800 میلیارد تومان منابع مالی و سرمایه ای برای اجرای پروژه های مختلف جذب شده است.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

یک پاسخ به “گاز گران می شود”

  1. ناشناس گفت:

    موسوی بیاید حلش می کند سرمایه دارها پرداخت نخواهند کرد