سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » معاون وزیر بازرگانی دولت خاتمی: هیچ‌وقت به اندازه این دوران میوه وارد نشده است...

معاون وزیر بازرگانی دولت خاتمی: هیچ‌وقت به اندازه این دوران میوه وارد نشده است

چکیده :دولت در سال های اخیر با توسل به نفت 140 دلاری،اقدام به واردات بی رویه کرده است و دیگر هیچ صادرکننده و تولید کننده ای نمی تواند تولید و صادرات داشته باشد،چرا که اساسا دیگر تولید و صادرات صرفه اقتصادی...


کلمه: معاون وزیر بازرگانی دولت سید محمد خاتمی،می گوید:« دولت های قبلی سعی نکردند که با توسل به دلارهای نفی قیمت ها را نگاه دارند و اسم آنرا بگذارند،تنظیم بازار.»

مهدی غضنفری،وزیر بازرگانی در یادداشتی در پایگاه اطلاع رسانی دولت در تبیین نقش رسانه ها در تنظیم بازار نوشته است:«مرکبات در کشور حدود 3 میلیون تن تولید و مصرف می‌شود و همچنین حدود 150 هزار تن واردات و حدود 10 هزار تن در این بخش صادرات انجام می‌شود. اما ممکن است برخی این روند را طوری جلوه می‌دهند که در کشور واردات بی‌رویه مرکبات توسط دولت صورت می گیرد. حال آن که این میزان واردات اولاً توسط بخش خصوصی انجام می‌شود ثانیاً در مقابل تولید داخلی بسیار ناچیز است.»

این ادعای وزیر بازرگانی مبنی بر عدم واردات بی رویه مرکبات از سوی دولت و ناچیز بودن آن در مقابل تولید داخلی،واکنش معاون وزیر بازرگانی دولت خاتمی را به این موضوع سبب شد.

محسن بهرامی،عضو اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران در پاسخ به اظهارات اخیر مهدی غضنفری،مبنی بر عدم واردات بی رویه توسط دولت،به “خبرآنلاین” گفت:در خصوص میوه باید به یک نکته مهم توجه شود و آن اینکه ما بعد از انقلاب به غیر دو قلم میوه موز و آناناس که در ایران تولید نمی شوند و اساسا میوه های وارداتی هستند،به این شکل کنونی واردات رسمی میوه ای که در ایران تولید می شود را نداریم.

وی به اختلاف فاحش میان آمار واردات و صادرات،خاصه واردات میوه پرداخت و گفت:به طور مثال گمرک اعلام می کند که 700 میلیون دلار واردات مرکبات در سال 88 داشته ایم و در کنار آن 50 میلیون دلار صادرات،اما این ارقام واردات و صادرات ارقام واقعی نیست.

بهرامی افزود:متاسفانه در واردات کم نمایی به وجود آمده است و در صادرات هم بزرگنمایی می شود،چرا که یک بخش زیادی از صادرات که از سوی بخش خصوصی هم انجام می شود به مدد جایزه صادراتی است.

معاون وزیر بازرگانی دولت خاتمی افزود:اگر رقم ها واقعی شود،شکاف بسیار زیادی بین این ارقامی که اعلام می شود،بروز خواهد کرد.

معاون وزیر اسبق بازرگانی با اشاره به اینکه هیچ کس دنبال این نیست که چه کسی وارد می کند،طرح این بحث را از سوی وزیر بازرگانی،خارج شدن از موضوع اصلی دانست،و گفت:بحث بر سر این نیست که چه کسی وارد می کند،که آنرا هم مباشرین وزارت بازرگانی وارد می کنند،صحبت بر سر اینست که اساسا چرا واردات بی رویه داریم.

وی تصریح کرد:دولت در سال های اخیر با توسل به نفت 140 دلاری،اقدام به واردات بی رویه کرده است و دیگر هیچ صادرکننده و تولید کننده ای نمی تواند تولید و صادرات داشته باشد،چرا که اساسا دیگر تولید و صادرات صرفه اقتصادی ندارد.

وی با مقایسه ای بین وضعیت صادرات و واردات و تاثیر تورم سالانه بر آن گفت:وقتی سالانه هزینه تولید 20 درصد افزایش پیدا می کند و هزینه واردات 10 درصد بالا می رود،کدام تولید کننده یا صادر کننده ای اقدام به تولید خواهد کرد؟

وی افزود:در بازارهای جهانی نرخ صادرات ثابت می ماند اما در ایران نرخ صادرات افزایش می یابد و صادرات گران تمام می شود و این خودش یک دردسر جدیدی برای صادر کننده است.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.