سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » ابوالمشاغل دولت تغییر کرد؛مشایی،رکورد ‌الهام را‌ شکست...

ابوالمشاغل دولت تغییر کرد؛مشایی،رکورد ‌الهام را‌ شکست

چکیده :در درجه اول غلامحسین الهام بود که بر خلاف انتظارات عمومی و پیش بینی های رسانه ها، نه تنها معاون اول احمدی نژاد نشد که اساسا عضویت در شورای نگهبان را بر حضور در دولتی که رحیم مشایی معاون اول آن باشد، ترجیح...


کلمه:اگر تا پیش از آغاز به کار دولت دهم، غلامحسین الهام را دست راست احمدی نژاد و مرد چند شغله دولت می دانستند،حال بی شک این عنوان به اسفندیار رحیم مشایی، رئیس دفتر احمدی نژاد اختصاص دارد.

به گزارش «فردا» طرفداران و حامیان دولت اعم از بدنه اجتماعی یا گروه های سیاسی و چهره های مذهبی و علمی، چه بخواهند و چه نخواهند، رحیم مشایی یارگرمابه و گلستان و مورد وثوق احمدی نژاد است. مقام ها و مسئولیت های متعدد و البته متفاوتی که به رغم مخالفت و اعتراض بسیاری از اصول گرایان و حتی برخی همکاران احمدی نژاد، به رحیم مشایی رسیده به خوبی گواه بر این است که او بیش از هر کس دیگر در مجموعه دولت و حلقه نزدیکان به رئیس دولت، اعتماد احمدی نژاد را به خود جلب کرده است.

این اعتماد در حدی است که بنا بر برخی گمانه های نسبتا قوی و قابل تایید، برخی از همکاران سابق همچون غلامحسین الهام، صفار هرندی، محسنی اژه ای و باقری لنکرانی به خاطر انتقاد و مخالفت با حضور پررنگ مشایی در دولت، از ادامه همکاری با دولت در دوره جدید باز ماندند.

در درجه اول غلامحسین الهام بود که بر خلاف انتظارات عمومی و پیش بینی های رسانه ها، نه تنها معاون اول  احمدی نژاد نشد که اساسا عضویت در شورای نگهبان را بر حضور در دولتی که رحیم مشایی معاون اول آن باشد، ترجیح داد.

صفار هرندی یکی دیگر از مجموعه مخالفان رحیم مشایی در توضیحی به روز معرفی همکاران دولت دهم در مشهد اشاره کرده و تصریح کرده که اعضای هیات دولت در مشهد بعد از معرفی تک تک افراد عضو در کابینه جدید صلوات می فرستادند تا اینکه نام اسفندیار رحیم مشایی هم خوانده شد و صلوات ها در گلو خشکید.

در زیرلیست کامل مسئولیت ها و سمت های اسفندیار رحیم مشایی که در طول عمر دولت نهم و دهم به وی داده شده را به معرض دید مخاطبان قرار می دهد و قضاوت در مورد این سوال که« براستی یک فرد چه میزان توانایی و تخصص برای فعالیت در مسئولیت های مختلف دارد؟» را به عهده خود مخاطبان می گذارد.

1- رییس دفتر رئيس دولت  (3 مرداد 1388)؛ احمدی نژاد طی حکمی مشایی را انساني مؤمن و فداكار و مورد اطمينان كامل دانست و ابراز امیدواری کرد که مشایی با همراهي همه همكاران و با توكل بر خدا و توسل به حضرت مولا صاحب الامر(عج) همچون گذشته در تلاش براي خدمتگزاري به ملت بزرگ و نظام ولايي جمهوري اسلامي موفق و سربلند باشد.

2- سرپرست نهاد ریاست جمهوری ( 28 شهریور 1388)؛ احمدی نژاد با نظر به اهميت امور مربوط به نهاد رياست جمهوري در این حکم آورده است: با اعتمادي كه به شما دارم، جنابعالي را با جفظ سمت به سرپرستي نهاد منصوب مي نمايم. توفيقات جنابعالي را در سايه توجهات حضرت ولي عصر(عج) از درگاه ايزد سبحان مسئلت مي كنم.

3- نمایندگی ویژه رئیس دولت جهت تصمیم‌گیری در مورد نحوه اجرای اختیارات هیات وزیران در امور نفت (30 مهرماه 1388).

4- ریاست شورای هماهنگی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی ( 10 آبان 1388)؛ هيئت وزيران بنا به پيشنهاد احمدی نژاد و به منظور ايجاد هماهنگي ميان سازمانهاي مناطق آزاد تجاري – صنعتي و مناطق ويژه اقتصادي تصويب كرد، شورايي متشكل از رئيس دفتر احمدی نژاد به عنوان رئيس شورا و با حضور وزيران امور اقتصادي و دارايي، بازرگاني و صنايع و معادن و معاون برنامه‌ريزي و نظارت راهبردي رياست جمهوري و رئيس مركز مناطق آزاد تجاري- صنعتي و ويژه اقتصادي به عنوان دبير تشكيل شود.

5- دبیر کمیسیون‌ فرهنگی دولت ( 19 آذرماه 1388)؛ با تشکیل کمیسیون تخصصی فرهنگی دولت دهم، وزیر ارشاد بر خلاف رویه معمول به عنوان دبیر کمیسیون فرهنگی انتخاب نشد. دکتر حسینی وزیر ارشاد جای خود را در این زمینه به رئیس دفتراحمدی نژاد داد و خود تنها به عنوان یک عضو عادی در این کمیسیون شرکت می کند.

6- ریاست گروه مشاوران جوان ریاست جمهوری ( 6 اسفند 1388 )

7- مسئولیت انتصاب مدير عامل صندوق مهر امام رضا، شورای عالی اداری تصویب کرد مدیر عامل و اعضا هیات مدیره صندوق با پیشنهاد سرپرست نهاد ریاست جمهوری و حکم رییس جمهور تعیین می شوند. پیش از این، مدیر عامل و اعضا هیات مدیره صندوق با پیشنهاد معاون اجرایی ریاست جمهوری و حکم رئیس جمهور تعیین می شدند.

8- مسئوليت كنترل و نظارت مرکز امور حقوقی بین‌المللی ریاست جمهوری ، با تصويب شوراي عالي اداري دفتر خدمات حقوقی بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران به عنوان «مرکز امور حقوقی بین‌المللی ریاست جمهوری» تغییرنام یافته و به عنوان یکی از واحدهای تابعه نهاد ریاست جمهوری مستقیماً زیر نظر سرپرست نهاد (مشایی) فعالیت می کند.

9- نماينده تام الاختيار رئيس دولت در ستاد مرکزی راهيان نور ، احمدی نژاد  در این حکم خطاب به مشایی آورده است: نظر به شايستگي و تجارب مفيد و عنايات ويژه جناب عالي در امر احياي فرهنگ دفاع مقدس و نشر ارزش‌هاي گرانسنگ و جاودانه آن، به موجب اين حكم به عنوان نماينده تام‌الاختيار اينجانب در ستاد مركزي راهيان نور منصوب مي‌شويد.

10- رئيس كارگروه زيارت و فرهنگ رضوي هيئت وزيران کارگروه زيارت و فرهنگ رضوي را به رياست رئيس کميسيون فرهنگي دولت (مشايي) تشکيل داد.

11- عضویت در شورای فرهنگی دولت با حكم احمدی نژاد

12- رییس کمیته ‏عالی در مورد طرح خط لوله گاز ایران – پاکستان – هند

13- نمایندگی رییس‌ دولت در شورای نظارت بر سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران با حكم احمدی نژاد

14- جانشین رییس دولت در شورای عالی ایرانیان خارج از کشور ( 8 مرداد 1385)؛ احمدی نژاد در این حکم مشایی را از عناصر مومن، شايسته وتوانمند دانسته و بر همین اساس وی را به عنوان جانشين رئيس شوراي مذكور منصوب کرد.

15- رییس مرکز مطالعات جهانی شدن ( 9 دیماه 1386)؛ احمدی نژاد در این حکم با تاکید بر تعهد و آگاهي و اشراف مشایی به مباني فرهنگي و نگاه ارزشمداري كه به تحولات جهاني دارد، وی را به عنوان رییس این مرکز منصوب کرد.

16- عضو کمیسیون‌ اقتصادي دولت

17- ریاست سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با حکم احمدی‌نژاد در دوره نهم ریاست جمهوریDeprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

3 پاسخ به “ابوالمشاغل دولت تغییر کرد؛مشایی،رکورد ‌الهام را‌ شکست”

 1. irani sabz گفت:

  khoda bede barekat
  ahmadi nejad chikarast? mashaii ke tamame ekhtiarate ahmadi nejado dare
  maro bekhatere 2 shoghle bodan az 2 ta shoghlemonam ekhraj kardan onvaght iaro jaie 16 nafar kar mikone albate dg behtere begim jaie ahmadi nejad kar mikone

 2. علی51 گفت:

  مرحوم نادر ابراهیمی اگه بودند یه کتاب برای مشایی می نوشتند.
  در آینده عزل و نصب فقهای شورای نگهبان و رییس مجمع تشخیص مصلحت و تعیین رهبری و … هم با او خواهد بود.

 3. مینا گفت:

  بزرگان گفته اند، اگر می خواهی کسی را خوب بشناسی ببین با چه کسانی نشست و برخاست می کند، دوستان اش چه کسانی هستند و چه کسانی در اطراف او رفت و آمد می کنند….
  دوستان، اطرافیان و مشاوران آقای احمدی نژاد را مقایسه کنید با دوستان، مشاوران و اطرافیان مهندس میر حسین موسوی و بعد خود درباره ی شخصیت و منش این ها قضاوت کنید.