سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » نامه یکی از وکلای زندانیان سیاسی به دادستان تهران...

نامه یکی از وکلای زندانیان سیاسی به دادستان تهران

چکیده :دادستان محترم تهران ، زحمات جنابعالی از زمان تصدی پست جدید (دادستانی تهران) بر کسی پوشیده نیست بخصوص وکلای درگیر با پرونده های حوادث بعد از انتخابات ، کارهای مثبتی که در جهت نظارت هر چه بیشتر شما بر بازداشتگاهها ( بخصوص بازداشتگاههای امنیتی ) صورت پذیرفته همچون تجمیع تعدادی از بازداشتگاهها در اوین ، انتقال قضات دادسرای انقلاب به زندان اوین که یقیناً تاثیر بسزائی در تضمین حقوق متهمین داشته ، نظارت شبانه روزی شما و همکاران محترمتان بر بندهای امنیتی زندان ، ملاقات مستقیم با بازداشت شدگان ، بازدیدهای سر زده شبانه و روزانه ، حضور مستقیم شما در زندان اوین و ....اما مسئله ای که وجود دارد و اساس پاره ای از انتقادات را این روزها تشکیل می دهد اینجاست که چرا وکلاء دادگستری حق مراجعه به دادسرای جدید و کسب اطلاع در مورد موکلین خود را ندارند ! چرا بعد از گذشت حدوداً 2 تا 3 ماه از عاشورا که دادسرای اوین در سکوت تاسیس شد تا کنون تمهیداتی جهت حضور وکلاء اندیشیده نشد...


کلمه: ایمان میرززاده ، یکی از وکلای تعدادی از زندانیان سبز از جمله صالح نقره کار و سینماگرانی که اخیرا بازداشت شدند در نامه ای خطاب به دادستان تهران در خصوص تشکیل دادسرایی در اوین و دفاع جعفری دولت آبادی از این اقدام نکاتی را مطرح کرده است.

متن کامل این نامه که در اختیار کلمه قرار گرفت به شرح زیر است:

دادستان محترم تهران

جناب آقای جعفری دولت آبادی

با سلام و تحیات

در گزارشی که از مراسم معارفه رئیس مجتمع ویژه سرقت و قتل در خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) متشر شده ، در قسمتی از گزارش تهیه شده ، چنین آمده :

“دادستان تهران در ادامه به دستگيري هزاران نفر در حوادث بعد از انتخابات اشاره كرد و گفت: تشكيل دادسراي اوين براي ضرورت بود. دادسراي اوين ، دادسراي انقلاب است كه از كيان انقلاب دفاع كرده است. هيچ جاي قانون و كتاب عنوان نشده كه دادسرا بايد كجا تشكيل شود. تشكيل دادسرا تابع تشخيص دادستان و دستگاه قضايي است و هدف ما از تشكيل اين دادسرا براي رفع مشكلات و سرعت بخشيدن به تحقيقات بود.

من در برخي از روزها در اوين با 20 نفر ملاقات مي‌كنم كه اگر مي‌خواست اين ملاقات در دادسراي تهران انجام شود با اين همه ترافيك مشكل ايجاد مي‌شد. جعفري دولت‌آبادي در ادامه با انتقاد از اين‌كه افرادي با قلم‌فرسايي فكر مي‌كنند دادسراي اوين امنيتي است، گفت: اين فكر آنها كاملا اشتباه است. آنها يا جاهل يا مغرض هستند. اين دادسراي براي مبارزه‌ي سريع و جرايم ضدانقلاب تشكيل شده و كاملا قانوني است. وي خاطرنشان كرد: اين دادسرا بر اساس روند اوضاع و به تدريج به سامان خواهد رسيد. در يكي از شب‌ها يكي از قضات ما ساعت 1:30 شب از اين دادسرا خارج شد و اين همه آدم به سرعت تعيين و تكليف شدند. ”

دادستان محترم تهران ، زحمات جنابعالی از زمان تصدی پست جدید (دادستانی تهران) بر کسی پوشیده نیست بخصوص وکلای درگیر با پرونده های حوادث بعد از انتخابات ، کارهای مثبتی که در جهت نظارت هر چه بیشتر شما بر بازداشتگاهها ( بخصوص بازداشتگاههای امنیتی ) صورت پذیرفته همچون تجمیع تعدادی از بازداشتگاهها در اوین ، انتقال قضات دادسرای انقلاب به زندان اوین که یقیناً تاثیر بسزائی در تضمین حقوق متهمین داشته ، نظارت شبانه روزی شما و همکاران محترمتان بر بندهای امنیتی زندان ، ملاقات مستقیم با بازداشت شدگان ، بازدیدهای سر زده شبانه و روزانه ، حضور مستقیم شما در زندان اوین و ….

این اقدامات شما و دفتر دادستانی تهران بر کسی پوشیده نیست ، به یاد دارم روزی در دفتر دادستانی جهت ارائه درخواست ملاقات حاضر شدم ، تعدادی از خانواده ها در دفتر در انتظار ارائه درخواستهای ملاقات و تعیین وضعیت عزیزان خود بودند ، شنیدم که ذکر خیر شما بود و اینکه مادران نقل می کردند که در تماس عزیزانشان مطلع شده اند که شما به ملاقات آنها رفته اید و از اوضاع و احوال و شرایط زندان جویا شده اید ، همه اینها اقداماتی است گرانبها ، که اگر در ابتدا از سوی دادستان وقت نیز صورت می گرفت جلوی بسیاری از خودسری ها و بی قانونیها گرفته شده بود.

این زحمات بر هیچ کس پوشیده نیست ، اما مسئله ای که وجود دارد و اساس پاره ای از انتقادات را این روزها تشکیل می دهد اینجاست که چرا وکلاء دادگستری حق مراجعه به دادسرای جدید و کسب اطلاع در مورد موکلین خود را ندارند ! چرا بعد از گذشت حدوداً 2 تا 3 ماه از عاشورا که دادسرای اوین در سکوت تاسیس شد تا کنون تمهیداتی جهت حضور وکلاء اندیشیده نشد ! چرا در هنگام مراجعه و ورود به زندان متذکر می شوند که وکلای محترم به سمت ساختمان دادسرا نروند ! چرا اجازه ملاقات با موکلین به وکلای تعیینی داده نمی شود ! چرا دریچه و روزنه ای برای تماس وکلا با مسئولین تحقیق پرونده های دادسرای اوین در نظر گرفته نمی شود !

دادستان محترم تهران ، همان قوانینی که شما به آن ملتزم هستید ، حق داشتن وکیل را به متهمین می دهد ، حق ورود به دادسرای عمومی و انقلاب را می دهد و در هیچ قانونی تا کنون ذکر نشده است که درب دادسرای عمومی و انقلاب به روی همه حتی وکلاء بسته است و هر کس که به آن نزدیک شود دچار مشکل خواهد شد !

بعنوان نمونه موردی را جهت اطلاع و اقدام بعرض می رسانم ، دیروز جهت ملاقات با موکل خود عازم زندان شدم ، ساعت 8:30 صبح جلوی ساختمان معاونت نظارت بر زندانها واقع در جنب درب ورودی زندان اوین برای ارائه درخواست مکتوب ملاقات با موکلین حاضر بودم ، تعدادی از همکاران عزیز هم حضور داشتند ، درب ساختمان بسته بود و تعداد زیادی از مردم در جلوی درب ورودی تجمع نموده بودند ، گوشه ای استاده بودم و نظاره گر بودم ،حدود ساعت 10 شروع به راه دادن افراد و مراجعین به داخل ساختمان نمودند ، یکی از وکلاء هم سپر بلا شد و همه پروانه های همکاران و درخواستهای ملاقات را گرفت و با زور زحمت فراوان داخل شد ، بگذریم که وجود چنین اوضاع و احوالی یقیناً زیبنده سیستم قضائی کشورمان نیست، ساعت 11 پس از دریافت مجوز ورود ، وارد زندان شدم ، هنگام بازرسی بدنی تذکر داده شد که به سمت ساختمان دادسرای اوین نروم و سرباز متذکر شد که سابقاً تعدادی از همکارن وکیل مراجعه نمودند اما با آنها برخورد شد ! وارد ساختمان اداری شدم و به اتاق هماهنگی جهت ملاقات وکلا رفتم ، درخواستها را که به امضای دادیار محترم ناظر زندان نیز رسیده بود تحویل دادم ، اسامی را وارد کردند و گفتن که این افراد امنیتی هستند و امکان ملاقات وجود ندارد ، با خود گفتم که به اتاق آقای حمیدی بروم و با ایشان صحبت کنم (رئیس اجرای احکام اوین ) ، زمان ورود به اتاق مکثی نمودم ، ایستادم تا از نوشتن فارغ شود ، نیم نگاهی انداخت و با لحنی پر از تحکم و بی اعتنائی فرمودند اگه وکیل هستی پیش من نیا ! وقتی این برخورد را دیدم ، چاره ای جز برگشتن ندیدم ، همه اینها در حالی صورت گرفت که در هنگام ورود به زندان مطلع شدم یکی از موکلینم که در بند 209 زندانی است و من در خواست ملاقات با ایشان را داشتم ،جهت سپردن وثیقه ملکی صدا می کنند ، جلو رفتم و گفتم وکیل آقای فلانی هستم ، گفتند که با خانواده اش تماس بگیر که سند ملکی تهیه کنند…..

همه اینها را گفتم که در جریان باشید ، غالب وکلائی که درگیر پرونده های حوادث بعد از انتخابات هستند بر عملکرد مثبت شما تاکید دارند ، اما انتظار وکلا این است که رویه و عملکرد مثبت دادستانی تهران را با اتخاذ تدابیری در جهت امکان ملاقات با موکلین دربند ، ملاقات با قضات تحقیق مستقر در دادسرای اوین جهت کسب اطلاع از شرایط موکلین ، تکمیل فرمائید .

البته دادستان محترم عنایت دارند که وکلاء به سبب حرفه و علم و تجربه خود ، هر چند با انتقاد کردن ، یقیناً در زمره جاهلین و مغرضینی که دادستان محترم در مصاحبه خود آورده اند قرار نخواهند داشت و یقیناً هم دادستان محترم چنین قصدی را نداشته اند ، اگر انتقادی به موضوع دادسرای اوین صورت می گیرد جهت رفع ایراد ، رضایت مراجعین بویژه وکلای دادگستری و نیز رعایت قانون و حفظ حقوق بازداشت شدگان می باشد ، حال با عنایت به مطالب ذکر شده ضمن تشکر از اقدامات صورت گرفته جهت رعایت حقوق بازداشت شدگان توسط دادستانی تهران ، امید است دادستان محترم ضمن ایفای وظایف قانونی خود و تاکید بر رعایت قانون در مرحله تحقیقات دادسرا ، آخرین و مهمترین گام را در آینده ای نزدیک ، جهت حضور وکلاء در دادسرای عمومی و انقلاب اوین اتخاذ نموده و یقیناً تجویز حضور وکلاء ، خط بطلانی خواهد بود بر فرضیه امنیتی بودن دادسرای اوین .

ایمان میرزازاده – وکیل دادگستریDeprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.