سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » ائتلاف نوري مالكي پيشتاز انتخابات عراق...

ائتلاف نوري مالكي پيشتاز انتخابات عراق

چکیده :بنا بر اين گزارش، نتايج اوليه تا روز پنجشنبه اعلام نمي‌شود اما نشريه اينترنتي «ميدل ايست آنلاين» نوشته است كه شواهد حاکي از پيشتاز بودن ائتلاف «نوري المالکي»، نخست‌وزير كنوني عراق...


کلمه: كميسيون مستقل انتخابات عراق از شركت 62 درصد مردم اين كشور در انتخابات پارلماني روز يكشنبه خبر داد.

به گزارش ايلنا به نقل از خبرگزاري فرانسه، کميسون مستقل انتخابات عراق اعلام کرده است که 62 درصد از واجدين شرايط در انتخابات پارلماني عراق شرکت کردند.

اين در حالي است كه در انتخابات استاني سال گذشته 51 درصد از واجدين شرايط شرکت کرده بودند. با اين حال اين ميزان مشاركت كمتر از ميزان مشاركت در نخستين انتخابات بعد از سرنگوني «صدام» است كه ميزان شركت در آن ۷۶ درصد برآورد شده بود.

ميزان مشاركت مردم در انتخابات عمومي روز يكشنبه متفاوت بود و بيشترين استقبال با ۸۰ درصد مشاركت متعلق به كردستان عراق بوده است.

خلاف انتخابات سال 2005 که سني‌ها آن را تحريم کرده بودند راي‌گيري روز يکشنبه شاهد بازگشت چشمگير سني‌ها به پاي صندوق‌هاي راي بود. مشارکت سني ها در «اربيل» و مناطق خودمختار کردستان در شمال و در استان «کرکوک» بيش از 70 درصد گزارش شده است.

بنا بر اين گزارش، نتايج اوليه تا روز پنجشنبه اعلام نمي‌شود اما نشريه اينترنتي «ميدل ايست آنلاين» نوشته است كه شواهد حاکي از پيشتاز بودن ائتلاف «نوري المالکي»، نخست‌وزير كنوني عراق است.

اين نشريه به نقل از منابع رسمي دولت عراق نوشته است كه ائتلاف «دولت قانون»، به رهبري مالکي در 9 استان از 18 استان اين کشور پيشتاز است.

بنا بر اين گزارش، ارزيابي‌هاي غير رسمي حاکي از آن است که ائتلاف دولت قانون در مناطق شيعه‌نشين پيشتاز است و فهرست «العراقيه» به رهبري «اياد علاوي»، نخست وزير سابق عراق در مناطق سني‌نشين برتري دارد.

با اين وجود انتظار مي‌رود تشكيل دولت جديد عراق ماه‌ها طول بكشد به دليل اين‌كه برآوردها حاكي از آن است ائتلاف به تنهايي نخواهد توانست اكثريتي قوي و تضمين‌كننده براي تشكيل دولت را به دست آورد.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

یک پاسخ به “ائتلاف نوري مالكي پيشتاز انتخابات عراق”

  1. ناشناس گفت:

    کاش دولت مستقلی سرکار بیاید نه دست نشانده آمریکا و یا ایران.