سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » با بخشنامه و زور نمی توان جلوی راه مردم را گرفت...
» سید محمد خاتمی:

با بخشنامه و زور نمی توان جلوی راه مردم را گرفت

چکیده :در دنیای امروز نمی توان جامعه را به رفتن به راه خاصی وادار کرد و اگر جامعه خواست راه خاصی را برود، نمی توان با بخشنامه و زور جلوی آن را...


کلمه: سیدمحمد خاتمی مدیرعامل بنیاد باران در مراسم رونمایی از سایت گنجینه باز نسخه های خطی ایرانی اسلامی با تاکید بر اینکه باید با نگاه به آینده بتوانیم در زمان خود زندگی کنیم، گفت: در دنیای امروز نمی توان جامعه را به رفتن به راه خاصی وادار کرد و اگر جامعه خواست راه خاصی را برود، نمی توان با بخشنامه و زور جلوی آن را گرفت.

به گزارش سایت دیپلماسی ایرانی، حجت الاسلام والمسلمین سید محمد خاتمی، رئیس جمهور سابق کشورمان، در مراسم رونمایی از سایت گنجینه باز نسخه های خطی ایرانی اسلامی گفت: بعد از اینکه اسلام آمد، ایرانی نیز با همه وجود معنویت و حقیقت اسلام را پذیرفت و حتی آنهایی که به ظاهر اسلام نیاوردند، عظمت آموزشها و جهت گیریهای اسلام را پذیرفتند. به همین دلیل تمدن اسلامی فقط شخیصت های مسلمان ندارد؛ شخصیت های بزرگ مسیحی، زرتشتی و یهودی نیز نقش بزرگی در آفرینش تمدن اسلامی داشته اند.

وی ادامه داد: بخش عظیمی از این ملت اسلام را به عنوان دین پذیرفت و بخش بزرگی از آن هم پیروی از مکتب تشیع را قبول کرد. در حقیقت، بدون اینکه بخواهیم نقش دیگر اقوام را انکار کنیم، ایرانی با پذیرش اسلام نقش بزرگی در خلق و بسط تمدن اسلامی داشته است. اگر ایران و ایرانی را از عرصه تمدن اسلامی حذف کنیم، از آن چیزی نمی ماند. ایرانی نقش ممتازی در ایجاد و بسط تمدن اسلامی داشته و این نشانه عظمت ملت ایران است.

خاتمی افزود: برای من تعجب آور است که برخی دولتمردان می گویند ما در حال آفرینش یک تمدن بزرگ اسلامی هستیم. آنها طوری صحبت می کنند که گویا تمدن اسلامی به راحتی طراحی و ساخت یک ساختمان بدون ستون است که پس از مدتی خراب می شود. آنها باید بدانند که ساختن تمدن به این راحتی نیست. تمدن از بطن جان مردم بر می خیزد و ما الان در دوره آشفتگی ذهنی به سر می بریم و معلوم نیست نگاه ما به عالم و آدم چیست.

خاتمی گفت: نگاه گذشتگان به عالم و آدم، نگاهی در خور توجه و نتیجه آن فرهنگ و تمدن اسلامی بود. امروز دنیا عوض شده و معلوم نیست که ما چه نگاهی به عالم و آدم داریم و معلوم نیست که آینده چه خواهد بود. آنچه که داریم یک دین بزرگ با آموزش های بزرگ است که باید متن و محتوای آن را دریابیم. اگر معتقد به فراتاریخی بودن دین هستیم باید تجسم های تاریخی ار از محتوا جدا کنیم و به منابع اصیل برگردیم. شرایط امروز طوری است که نمی توانیم از اندیشمندان و بزرگان دنیای اسلام بی نیاز باشیم. در دنیای امروز، نوع سوال ها تفاوت کرده و ما نمی توانیم از منابع بی نیاز باشیم و باید آنها را احیا کنیم.

وی در ادامه با قدردانی از زحمات سیدمحمد صادق خرازی در راه اندازی این سایت، گفت: یکی از عزیزانی که واقعا معنای زندگی اش را در تعلق به این فرهنگ و شتاساندن آن یافته است، آقای صادق خرازی است که بخش بزرگی از عمر پر برکت خود را در این زمینه گذرانده و بدون هیچ چشمداشت مادی در این زمینه کار کرده است.

پیش از سخنان خاتمی، صادق خرازی در مراسم رونمایی از سایت گنجینه باز نسخه های خطی ایرانی اسلامی با اشاره به حضور حجت الاسلام والمسلمین سیدمحمد خاتمی در این مراسم، گفت: خاتمی موسس فکر فرهنگی در ایران بعد از انقلاب بوده و با مدیریتی که در حوزه فرهنگی و اجرایی داشته است، شخصیتی بزرگ در ترویج فکر فرهنگی در ایران بوده است.

وی با اشاره به اهمیت نسخه های خطی ایرانی اسلامی، آن را کاری بزرگ برشمرد و گفت: متاسفانه برخی از رجال سیاسی اهمیت این مقوله را نمی دانند یا نمی خواهند بفهمند. با این وجود در ایران باید هزینه فرهیختگی و آزادگی پرداخت شود.

خرازی با بیان اینکه این قبیل کارها خدمتی بزرگ به فرهنگ ایران و شیعه است، اظهار داشت: وظیفه ما توسعه و نشر آثار بزرگان است.

وی با اشاره به سابقه شکل گیری سایت گنجینه باز نسخه های خطی ایرانی اسلامی، در این باره توضیح داد: این فکر فرهنگی از زمان مسوولیت آقای خاتمی به وجود آمد. در سال 86 در سفری که به مصر داشتیم این پرسش برایم پیش آمد که چرا ما ایرانی ها قدر بزرگان خود را نمی دانیم. در آن سال به همراه آقای خاتمی به دعوت اساتید و بزرگان علمی مصر در یک نشست علمی در دانشگاه الازهر حضور یافتیم.

تمام شخصیت های مذهبی و ملی مصر در این جلسه حضور داشتند که اگر دیگرانی در آن شرکت می کردند حتما رسانه ملی آن را جشن اعلام می کرد و اگر در آن زمان غیرت و همتی در ایران وجود داشت، حتما به دستاوردهای این سفر پرداخته می شد. در آن نشست آقای طنطاوی رئیس الازهر گفت آقای خاتمی نیاز امروز جهان اسلام است. او از آقای خاتمی به عنوان یک علامه بزرگ دارای ابعادی فراتر از جغرافیای سیاسی امروز ایران و جدا از جدول بندی های سیاسی در ایران یاد کرد و گفت ضرورت امروز دنیای اسلام این است که این فکر فرهنگی و این تفکر گفت و گو توسعه پیدا کند.

خرازی در ادامه گفت: وقتی لغت علامه را به آقای خاتمی اطلاق می کنم به این معنی است که آقای خاتمی دردانه ای است که قدرش را ندانستیم و اگر قدر نعمت را ندانیم خداوند طور دیگری با ما برخورد می کند.

سايت گنجينه باز نسخه های خطی اسلامی و ايرانی، به منظور ترويج فرهنگ توجه به نسخه های خطی، توسعه تکنيک های دسترسی به آنها و با تمرکز در زمينه نسخه های خطی جهان اسلام و ايران تأسيس شده است.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

21 پاسخ به “با بخشنامه و زور نمی توان جلوی راه مردم را گرفت”

 1. sabz گفت:

  vali mishe mardom ro zendani kard va tarsand

 2. green گفت:

  MISHE AMAR RA DASTKARI KARD
  AFKAR RA VARRONE JELVE DAD
  DROOOOOOUGH KE HONNAGH NIST
  ZENDE BAD MOKHALEFE MAN

 3. حامي اصلاحات گفت:

  سلام
  بسيارجالب بود.من واقعا بع اقاي خاتمي افتخارميكنم.ايشون افتخار هرايراني و هرمسلماني است.خدا ان شالله ايشان رابراي ملت ايران نگه دارد.

 4. ناشناس گفت:

  حق با حجت الاسلام خاتمی است. چون با “زور” نمیتوان جلو “راه راست” را گرفت از طریق “فریب مردم” وارد میشوند و آنها را به راهی میکشند که “خود صلاح” میدانند. برای همین هم به شدت از وسائل “اطلاع رسانی” وحشت دارند چون نمیتوان همزمان هم مطلع بود و هم فریب خورده. از آن طرف به شدت به “خرافات” علاقه مند هستند چون نمیتوان همزمان هم خرافی بود و هم مطلع. از طرف دیگر بیش از اندازه واقعی و لازم به “ظواهر دین” و یکسان سازی اهمیت میدهند چون نمیتوان همزمان هم باطنی بود و هم خرافی. و نهایتا به شدت از آزادی هراس دارند چون نمیتوان همزمان هم در بند بود و هم به باطن دین رسید. همه چیز به هم ربط دارد.

 5. با بخشنامه و زور نمی توان جلوی راه مردم را گرفت” جالبه !
  اجازه بفرمائید بنده هم سهمم را نسبت به این موضوع با این غزل ادا کنم:

  تاب خودبینان ندارد دهر, بس کن زور را
  خاکمالی می کند بینی تو مغرور را
  کاش نابینای قوم از اهل قران بود تا
  درس موسی و عصا دستی بگیرد کور را
  یا بداند کرترین قوم سوری هست و آن
  کر چرا؟! جاکن کند یکباره اهل گور را
  خار و خس شاید منم اما فقط در چشم تو
  دیدن این باغ جایز نیست چشم شور را
  خار باشم باغ را بهتر که خوار تو شوم
  همنشین غنچه ام نه داسک مجبور را
  شد مکدر برکه از کفتار عکس روت و داد
  بهر کفارهَ کراهت موج ساحل شور را
  حکم ریش و نیش پیش کیش شیخان پریش :
  پر طمع حرص عسل را و گنه زنبور را
  بخت بد ,این رخت گرانداخت از ما ریخت تو
  خوب خیاطان ! رفو کن وصله ناجور را
  یا غیور! امشب دو لت کن دولت لاتِ وُلات
  آرزو دارم ببینم دولت منصور را
  مهرداد نصرتی مهرشاعر

 6. علی51 گفت:

  من با تمام احترامی که برای ایشان قایلم و سال 76 و ایضاً سال 80 برای حضور ایشان سنگ تموم گذاشتم و الانم معتقدم انتخابم درست بوده،ولی ایشان زمان ریاستشان فرصت سوزی های بسیاری کردند.

 7. ناشناس گفت:

  سلام و جند نکته:
  ۱- مدتی نبودم و مطلبی ننوشتم. اما دلم پیش میرحسین و یاران با وفای امام بود و اونجایی که باید دعاش کردم.
  ۲- روزهای سخت البته با روح و جسم میرحسین آشنا هستن! اما عزیز امام(س) تو میدونی که امتحان الهی پایان نداره و سختترین امتحانات معمولا در سنین بالا رخ میده. همونطوری که امام دشوارترین آزمون الهی رو سالهای ۶۷ و ۶۸ با سرافرازی گذروند.
  ۳- میرحسین البته معلم خوبی برای نسل ماندگار فرزندان خمینی کبیر(س) بوده و هست و ان‌شاالله خواهد بود. همه به یادآوری صبر و غداکاریهای پیامبر اکرم(ص) و ایمه معصومین نیازمندیم. برادرم میرحسین! دشوارترین نقش تو همین روزهاست. رنج دوری از یارانی که در رکاب تو در راه امام(س) استقامت کردند و تاوان خمینی‌محوری را می‌دهند. بگذار شمع وجود میرحسین فروزانترین شعله‌های دودآلودش را در رنج ظلم و جور این روزها متجلی کنه.
  ۴- بدون که دوستان و یاران صدیق تو در راهی که با تو پیمودند راست قامت ایستادند و خورشید یاد و خاطره‌ی امام(س) و شهدا و بسیجیهای واقعی مدرسه‌ی عشق ماندگار و جاویده. تاریخ نشون داده که غبار ظلم حتی اگه برای مدت کوتاهی چهره‌ی خورشیدو بپوشونه خیلی زود برطرف میشه. بر امام(س) و اسلام ناب تاکید کن و راهبرد آگاه‌سازی فعال جامعه در قالب شبگکه‌های اجتماعی گسترده و خودجوش رو ادامه بده.
  ۵- اذا التبست علیکم‌الفتن کقطع‌اللیل المظلم فعلیکم بالقران. بیش از همیشه به قرآن و نهج‌البلاغه نیازمندیم. برای همه دعا کن و بر صراط مستقیم امام(س) ثابت قدم بمون.
  ۶- از نفس بزرگان علم و تقوی و علمای ربانی بهره بگیر.
  ۷- با ارسال پیام و پیغام و نامه و … با همه‌ی کسانی که ممکنه از روی جهل و غبارآلودگی فضا دچار توهم شدن و با رفتار و عملکردشون تیشه به ریشه‌های نظام مقدس جمهوری اسلامی میزنن اتمکام حجت کن. شاید این روش موجب تغییر شرایط بشه.
  ۸- دیدار با خانواده‌های شهدای جنگ و زندانی‌ها و شهدای انقلاب و حضور بر مزار بزرگان انقلاب بستر مناسبی برای تقویت روحیه و تجدید آرمان و اطلاع‌رسانی به مخاطبین حاضر و بیدار تو در جامعه خواهد بود.
  سلام بر خمینی(س) و سلام بر شهیدان و سلام بر پویندگان راه حق.
  از عزیزان خواهشمندم مطلب را به اطلاع آقای مهندس برسانند.
  آرزومند آرزوهای امام خمینی(سلام الله علیه) و سربلندی جمهوری اسلامی و ملت شریف ایران

 8. علی از قم گفت:

  عشق منی سید

 9. ناشناس گفت:

  ما راه خود را می رویم. راه سبز امید را . ما بیشماریم. آزادگان بی شمارند. عدد آنانی که در بند قدرت دوروزه اند در برابر عمر تاریخ بسیار اندک است. خاتمی جاودانه است موسوی جاودانه است کروبی جاودانه است مصدق جاودانه است: به رغم هر کودتایی

 10. درود بر خاتمی، درد و بلات بخوره به قلب دشمنانت ،البته اونها قلب و دل که ندارند بخوره به اون کله ….

 11. sina گفت:

  سید واقا مردی بزرگ هستی. هرچند که قدرتو درون موقعی خیلی فرست نشود بدونیم. امیدوارم که دوباره بتونیم افرادی شایسته برای کشورمون پیدا کنیم

 12. no name گفت:

  كاش يكي مثل خاتمي عزيز سكان رياست جمهوري ايران رو بدست داشت، سيد عزيز تو مايه افتخار ما هستي، دوستت داريم

 13. رسا گفت:

  عاشقتم هیچ وقت روزی که از نزدیک دیدمت رو فراموش نمیکنم.

 14. ناشناس گفت:

  مگر شما اسلام را قبول دارید که می گویید وقتی که اسلام آمد ایرانی نیز با همه وجود معنویت و حقیقت اسلام را پذیرفت .

 15. شب دلتنگی گفت:

  راه دشوار دموکراسی خواهی در ایران همچنان به پیش می رود و هیچ یارای مقاومت در برابر آن نیست مطمئن باشید می رسیم با رسانه بی رسانه با نرمش با چرخش با گفتگو با جدل
  بالاخره می رسیم در عصر مدرن گریزی جز بازگرداندن حق مردم به مردم نیست

 16. سبزاندیش گفت:

  در درس ایین نگارش سال سوم دبیرستان نظام قدیم سفرنامه ای آورده شده بود در مورد بازدید از یک مدرسه ژاپنی. یک نکته جالب ان سفرنامه این بود که در اتاق مدیر مدرسه، عکس تمام مدیران پیشین مدرسه بر روی دیواری نصب شده بود.
  اگر به وضعیت فعلی کشورمان دقت کنیم، اهمیت احترام به بزرگان پیشین کشور و هر کانون کوچک و بزرگ اجتماعی را به آسانی درک میکنیم.
  ما موظفیم زحمات و تلاشهای گذشتگانمان را ارج نهیم و به اقتضا زمان برای اصلاح نارساییها تلاش کنیم.
  بدگویی و تهمت به دیگران عیب ما را نمی پوشاند و بر احترام ما نمی افزاید.

 17. زهرا گفت:

  به امید روزی که دوباره بتوانیم سخنان زیبای سید ادب را از نزدیک بشنویم.
  به امید زندگی سبز سبز سبز

 18. ن ر گفت:

  سلام پانزدهم اسفند 88روز اختتامیه دومین جشنواره بین المللی هنرهای تجسمی .البته با حضور رگه هائی از …ی مانند حسینی وزیر فعلی ارشاد درتالار وحدت بر گزار شد.با وجود حضور اشخاصی مانند حسینی ومعاونینش مع الوصف از حضور خود در آن شب خوشحالم به این دلیل : جوانی که اکثریت حظار را شاید همه ی حظار را به تشویق خود وا داشت .این جوان در حضور آقای حسینی ومعاونینش تندیس طوبی زرین خود را به اعتراض به بیش از هشت ماه خشونت با مردم و جنبش سبز بر روی سن تالار وحدت گذشت ودر چند ثانیه اعتراض خود را این گونه بیان داشت که با توجه به برخورد هشت ماه خشونت به مردم دیگر جائی برای شادی باقی نمانده است وتندیس را گذشت وبیرون رفت وکف زدن ها ادامه داشت . آفرین بر این جوان که به حقیقت او از قهرمانان همیشه ماندگار هنر ایران زمین است .تندیس افتخار آزاد منشی تو ای جوان ایرانی مطمئنا در قلب شما ودر قلب میلونی مردم وجامعه هنر مند وهنر دوست ایران وسایر مردم آزاد اندیش جهان جا دارد ومحفوظ است .خداوند شما را در مسیر هنری و آزاداندشی ودر کلیه امور زندگی بیشتر از افتخار تالار وحدت یاری نماید که شما تک قهرمان اصلی این جشنواره بودی وبس .به خانواده این جوان سر افراز تبریک عرض می نمائیم وبه مادر این جوان روز افتخار وروز زن را تبریک مگوئیم .

 19. سبز گفت:

  درود بر اصلاحات

 20. آرش گفت:

  با سلام
  در جواب علی 51 عزیز
  علی جان پیرو مطلبی که اظهار داشتید در مورد اینکه آقای خاتمی عزیز در زمان ریاست جمهوری شان فرصت سوزی های بسیاری کردند ، یک سوال کوچک از شما دارم و آن اینکه به نظر شما آیا هموطنان عزیزمان ظرفیت بیش از این را داشتند ؟
  فراموش نکنیم کسانی که در روز 9 دی و 22 بهمن و امثال این روزها به خیابان ها آمدند مردم همین سرزمین بودند هموطنان من و شما اینان نه از برای آبمویه و کیک بلکه بسیاری از اینان برای اعتقادشان به خیابان ها آمدند ، کسانی که به آنها قبولانده اند رهبر نایب برحق امام زمان و این حکومت و رفتارش همان اسلام محمدی است و کسانی که غیر از این بیاندیشند همانا از راه خدا و اسلام او خارج شده اند .
  علی عزیز امروز تنها راه پیروزی برای ما آگاهی است ، آگاه کردن حتی یکی از نزدیکانمان تا بیاموزند که بیاندیشند و از تفکر نهراسند .

 21. محمد گفت:

  با سلام در جواب آرش
  آیا آقای خاتمی فرصت سوزس نداشت انقلاب که امام خمینی بر پا کرد یرای محرومین بود بعد از فوت امام دولت به دست اصلاحات افتاد این هم وضع جامعه الان شهروند یک و دو داریم فاصله طبقاتی را شما نگاه کنید یک عده از کجا اورده اند از بیت المال دزدی کردهان که خدا لعنت شان کنه