سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » دفاع دادستان از دادسرای اوین؛دادسراي اوين از كيان نظام در برابر ضد انقلاب دفاع‌ م...

دفاع دادستان از دادسرای اوین؛دادسراي اوين از كيان نظام در برابر ضد انقلاب دفاع‌ مي‌كند

چکیده :كساني كه مي‌گويند دادسراي اوين دادسراي امنيتي است يا اشتباه مي‌كنند ، يا جاهل هستند و يا مغرض،زيرا دادسراي مذكور كاملاً موافق قانون تشكيل شد.افرادي در مطبوعات قلم فرسايي مي‌كنند و مي‌گويند دادسراي انقلاب يك دادسراي امنيتي است و اين دادسرا بايد از اوين خارج شود درحالي كه هيچ كجاي قانون و كتاب اشاره نشده كه دادسرا بايدكجا تشكيل بشود زيرا تشكيل دادسرا تابع تشخيص دادسراو دستگاه قضايي...


کلمه: دادستان تهران با انتقاد از مطبوعاتي كه دادسراي اوين را دادسراي امنيتي معرفي مي‌كنند گفت:كساني كه مي‌گويند دادسراي اوين دادسراي امنيتي است يا اشتباه مي‌كنند ، يا جاهل هستند و يا مغرض،زيرا دادسراي مذكور كاملاً موافق قانون تشكيل شد.

به گزارش  ايلنا عباس جعفري دولت‌آبادي در مراسم افتتاح دادسراي ويژه قتل و سرقت،طي سخناني با اشاره به آمدن خود به دادستاني تهران اظهار داشت: حوادث زيادي رخ داد و آمدن ما همراه با اوج تنش‌هاي اجتماعي بود وهمچنان كه از ناامني‌هاي ضد انقلاب رنج مي‌برديم از سرقت نيز بي‌نصيب نبوديم.

وي به بيان آمار در خصوص جرايمي همچون سرقت و قتل پرداخت و اظهار داشت: از نرخ جرم قتل و سرقت به طور دقيق آگاهي نداريم درحاليكه هميشه مردم از آمار گراني، تورم، طلاق و زن نابارور مطلع هستند.

دادستان تهران با بيان اينكه اساسا در جامعه كيفري ما هنوز آمار جنايي جايگاه خود را نيافته است،خاطرنشان كرد:پليس به آمار ظاهري استناد مي‌كند در حاليكه دستگاه قضايي به آمار قانوني؛يعني آماري كه افراد محكوم مي‌شوند.

وي تصريح كرد‌: به دليل اينكه نه آمار ظاهري مي‌تواند ملاك باشد نه آمار قضايي، در نتيجه پليس و دستگاه قضايي از آمار جدي جرائم بي‌بهره‌اند.

دادستان تهران با تاكيد بر اينكه نبايد با اين بهانه كه آمارگيري مذموم است اقدامي در اين زمينه انجام ندهيم، گفت: همكاري پليس و دستگاه قضايي در ارائه آمار حايز اهميت است.

جعفري دولت‌بادي با بيان اينكه همه آمارها به خصوص در حوزه‌هاي مسائل اجتماعي و قضايي بايد به دقت تهيه شود به ارائه آمار ازسوي افرادي كه هيچ مسووليتي ندارند اشاره كردوگفت: برخي افراد در زمينه‌هايي چون طلاق و خودكشي آمار مي‌دهند حال‌آنكه هيچ گونه مسووليتي در آن خصوص ندارند. بنابراين بنا دارم كه از هر كسي كه آماري ارائه مي‌دهد ،درخصوص آمارش توضيح بگيرم.

وي با بيان اينكه مشكل ما در بحث آمار جرايم، نرخ جرايم است اظهارداشت: به‌عنوان مثال خود بنده هنوز نمي‌دانم نرخ جرايم در ايران چقدر است زيرا مركزي براي رصد كردن اين موضوع وجود ندارد.

دادستان تهران خطاب به سرپرست جديد دادسراي ناحيه 27 اظهار داشت: يكي از دغدغه‌هاي وي بايد اين باشد كه آمار را در زمينه سرقت و قتل سامان دهد تا ما بتوانيم مستندا وضع را حداقل در حوزه تهران تحليل كنيم.

وي همچنين با اشاره به اهميت جرايمي چون قتل و سرقت، تجاوز به عنف به‌عنوان عامل ناامني در اذهان مردم اظهار داشت: كافي است كه يك سرقت يا تجاوز به عنف رخ دهد تا فكر و احساس ناامني رخ دهد و بدين ترتيب مردم به دستگاه قضايي و پليس بدبين شوند. بنابراين بايد در اين حوزه‌ها به فكر كاهش، ‌كنترل و سرعت در تعيين تكليف محكومين باشيم.

وي با طرح اين پرسش كه چرا بايد تعدادي محكوم در زندان‌ها داشته باشيم كه احكام آنها اجرا نمي‌شود،ادامه داد:در مورد محكومين به سرقت، قتل و تجاوز به عنف هيچ گونه تعللي جايز نيست. يك قاعده كلي وجود دارد و اينكه چنانچه در برابر مجرم محكم بايستيد عقب نشيني مي‌كند و اگر مسامحه كنيد تحركاتش بيشتر مي‌شود.

جعفري دولت آبادي در ادامه به ارتباط تنگاتنگ پليس و دستگاه قضايي در مقابله با اينگونه جرايم تاكيد كرد و خواستار تشكيل جلسات براي بررسي جرايم مهم شد.

دادستان تهران با بيان اينكه مهار سرقت در تهران به‌عنوان يك واقعيت مطرح است تاكيد كرد: آمار دست و پا شكسته‌اي كه در دست داريم ، نشان از افزايش سرقت در سال 88 را دارد كه اميدواريم در سال آينده اين آمار كاهش يابد.

جعفري دولت‌آبادي در ادامه با اشاره به حوادث پس از انتخابات و با بيان اينكه هزاران نفر دستگير ‌شده و بايد به سرعت پرونده‌هايشان تعيين تكليف مي‌شد،گفت: طبيعي است كه نتوانسته‌ايم در اين حوزه‌ها بيشتر تمركز و سرمايه‌گذاري كنيم اما اميدواريم بتوانيم اقداماتي را در آينده داشته باشيم.

وي با بيان اينكه در حوادث رخ داده نظام يك بار ديگر ابهت خود را نشان داد و دشمن را ضربه فني كرد به تشكيل دادسراي اوين اشاره كرد و با انتقاد از عملكرد برخي مطبوعات مبني بر اينكه دادسراي اوين را يك دادسراي امنيتي ناميده‌اند،اظهارداشت: دادسراي اوين؛دادسراي انقلاب است كه از كيان انقلاب در برابر ضد انقلاب دفاع مي‌كند و كساني كه در آنجا خدمت مي‌كنند جان و آبروي خود رادر كف دست خود گذاشتند.

وي ادامه داد: اما افرادي در مطبوعات قلم فرسايي مي‌كنند و مي‌گويند دادسراي انقلاب يك دادسراي امنيتي است و اين دادسرا بايد از اوين خارج شود درحالي كه هيچ كجاي قانون و كتاب اشاره نشده كه دادسرا بايدكجا تشكيل بشود زيرا تشكيل دادسرا تابع تشخيص دادسراو دستگاه قضايي است.

دادستان تهران تصريح كرد: با توجه به اينكه هزاران نفر دستگير شده‌اند و بايد به سرعت تعيين تكليف مي‌شدند اين دادسرا براساس رفع مشكلات و سرعت بخشي به تحقيقات بود زيرا چنانچه دستگير شدگان را به دادگاه انقلاب منتقل مي‌كردند هزينه و زمان زيادي صرف مي‌شد به طوري كه من هم اكنون بعضي از روزها در اوين تا 20 نفر زنداني را ملاقات مي‌كنم.

وي در پايان تاكيد كرد:كساني كه مي‌گويند دادسراي اوين دادسراي امنيتي است يا اشتباه مي‌كنند ، يا جاهل هستند و يا مغرض،زيرا دادسراي مذكور كاملاً موافق قانون تشكيل شد. و براساس روند اوضاع به تدريج آن را سامان مي‌دهيم.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.