سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » روزشمار یک واقعه تلخ؛آیا نخستین دادگاه کهریزک در این هفته تشکیل می‌شود؟...

روزشمار یک واقعه تلخ؛آیا نخستین دادگاه کهریزک در این هفته تشکیل می‌شود؟

چکیده :18 تیر:نیروی انتظامی 145 تن از کسانی را که مقابل دانشگاه تهران تجمع کرده بودند، دستگیر و آنها را با دستور مقام قضایی راهی کهریزک...


کلمه:تقویم 1388 زودتر از آنچه گمان می‌رفت، ورق خورد و روزهای پرتلاطم و پرالتهاب آن را پشت سر گذاشتیم. هفته‌نامه «پنجره» در شماره جدید خود آورده است: اکنون در روزهای پایانی سال هستیم؛ سالی که غم و شادی‎های سیاسی کم‎نظیری را برای ما به همراه داشت. شاید باورمان نشود، پس از 9 ماه كه از بازگشایی پرونده‎ای به ‎نام کهریزک در اذهان عمومی می‌گذرد و خوشبختانه به گفته نزدیكان قربانیان این رخدادها، در روزهای پایانی سال جاری، شاهد برگزاری نخستین جلسه دادگاه کهریزک خواهیم بود.

در این 9 ماه، افکار عمومی ملت در جریان فراز و فرودهای ماجرای کهریزک قرار گرفته و امروز همراه با شاکیان و متهمان قضایی و انتظامی، به انتظار سرانجام آن نشسته‌اند.

به هر روی، هرچند بسیاری بر این باورند که اعلام اتهام قتل عمد از سوی سازمان قضایی نیروهای مسلح یک گام مثبت و امیدوارکننده برای به نتیجه رسیدن این پرونده است، به‎نظر می‎رسد تا زمان مجازات عاملان و آمران این جنایت، نباید از پای نشست.

هرچند قرار است دادگاه سازمان قضایی نیروهای مسلح برگزار شود و هنوز برگزاری دادگاه انتظامی قضات و دادسرای کارکنان دولت بر قوت خود باقی است، تأکید حجت‎السلام رئیسی، معاون اول قوه قضاییه، مبنی بر این‎که «ما مطلقا ‎ظلم را در هیچ بخشی از نظام نمی‌توانیم بپذیریم و تفاوتی هم ندارد، این ظلم از ناحیه چه ‎کسی و در چه جایگاهی رخ داده است»، شاکیان و خانواده‎های قربانیان را به گرفتن نتیجه دلگرم می‎کند.

در این میان، اظهارات اخیر آیت‎الله لاریجانی، رئیس قوه قضاییه برای افکار عمومی و شاکیان این پرونده، در راستای احقاق حقوق ملت و جبران هتک حیثیت صورت گرفته از نظام، امیدبخش به‎ نظر می‎رسد.

وی درباره پرونده کهریزک، این اطمینان را به مردم داده است که سازمان قضایی نیروهای مسلح مسأله کهریزک را بدون حاشیه و جنجال بررسی می‌کند و در برخورد با فرماندهان، ظرافت‌های خاص را مدنظر قرار می‌دهد و با برخوردهای فراقانونی و خارج از ضابطه، قاطعانه مقابله می‌کند.

روزشمار یک واقعه تلخ:

18 تیر

نیروی انتظامی 145 تن از کسانی را که مقابل دانشگاه تهران تجمع کرده بودند، دستگیر و آنها را با دستور مقام قضایی راهی کهریزک کرد.

22 تیر

رهبر معظم انقلاب 22 تیرماه دستور تعطیلی کهریزک را صادر و به دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی دستور پیگیری موضوع را دادند.

23 تیر

بازداشت‎شدگانی که در کهریزک نگهداری می‎شدند، به اوین منتقل شدند؛ فوت سه تن از این افراد شامل محسن روح‌الامینی، جوادی فر و کامرانی در همین روز و فردای آن رخ داد. رئیس مجلس شورای اسلامی برای پیگیری وضعیت بازداشت‎شدگان کمیته‌ای متشکل از نمایندگان تشکیل داد.

3 مرداد

رئیس بازداشتگاه کهریزک در نامه ای به دادستان تهران ارسال و شیوع مننژیت و ابتلای برخی از بازداشت‎شدگان به این بیماری را اعلام کرد.

15 مرداد

نیروی انتظامی در اطلاعیه‎ای اعلام کرد: «کهریزک محل تأدیب اراذل و اوباش با شرایط سخت‎گیرانه بود و نباید دستگیر‎شدگان 81 تیر به آنجا منتقل می‎شدند.»

17 مرداد

پدر «محمد کامرانی» نامه‎ای به آیت‎الله شاهرودی رئیس وقت قوه قضاییه ارسال و از وی می‎خواهد تا در روزهای پایانی حضورش در این سمت شکواییه آنان را درباره کهریزک به سرانجام برساند.

25 مرداد

پزشکی قانونی در اطلاعیه‎ای ادعای فوت سه تن از بازداشت‎شدگان بر اثر ابتلا به مننژیت را رد و اعلام کرد که علت مرگ محسن روح‎الامینی ناشی از استرس فیزیکی، شرایط بد نگهداری و ورود ضربات متعدد بوده است.

آغاز شهریور

آیت‎الله صادق آملی لاریجانی رئیس جدید قوه قضاییه هیأتی سه نفره برای پیگیری رخدادهای پس از انتخابات و کهریزک تشکیل داد. روزهای ابتدایی شهریور سردار رجب‎زاده فرمانده فاتب اعلام کرد که هیچ متهمی بدون حکم قضایی به بازداشتگاه کهریزک منتقل نشده است. به ‎دنبال تحولات جدید در قوه قضاییه، دادستان جدید انتظامی قضات، از پرونده تقاضای تعقیب انتظامی سه قاضی، درباره حوادث پس از انتخابات و کهریزک در این دادسرا خبر داد.

اواخر شهریور

اواخر شهریور رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح اعلام کرد: «چهل نفر در پرونده کهریزک شکایت کردند؛ تحقیقات از هفت نفر از مأموران انتظامی که در این پرونده نقش داشتند، ادامه دارد.» در آخرین روز تابستان از سوی معاون اول قوه قضاییه مسئولیت رسیدگی به پرونده کهریزک به دادسرای قضایی نیروهای مسلح واگذار شده است.

اواخر شهریور رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح اعلام کرد: «چهل نفر در پرونده کهریزک شکایت کردند؛ تحقیقات از هفت نفر از مأموران انتظامی که در این پرونده نقش داشتند، ادامه دارد.» در آخرین روز تابستان از سوی معاون اول قوه قضاییه اعلام شد که مسئولیت رسیدگی به پرونده کهریزک به دادسرای قضایی نیروهای مسلح واگذار شده است.

در آخرین روز تابستان از سوی معاون اول قوه قضاییه اعلام شد که مسئولیت رسیدگی به پرونده کهریزک به دادسرای قضایی نیروهای مسلح واگذار شده است.

7 مهر

اعلام شد که 401 پرونده قضایی در خصوص کهریزک در دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی تشکیل شده است.

8 مهر

فرمانده ناجا از بازداشت ده نفر از نیروهای پلیس در ارتباط با کهریزک، از سوی سازمان قضایی نیروهای مسلح خبر داد.

اواسط آبان

در اواسط آبان تلاش مخلملباف‌ها برای ساختن فیلمی درباره کهریزک و حاشیه‎سازی و بهره‎برداری سیاسی و ضد‎انقلابی از این مسأله، در مجامع بین‎المللی و تماس آن‎ها با برخی از خانواده‎های شاکیان، خبرساز شد.

اواخر آبان

برخی اخبار مبنی بر تلاش برخی نهادهای مرتبط با موضوع کهریزک برای جلب رضایت از برخی از شاکیان پرونده به گوش می‎رسید که هرگز هم تکذیب نشد. رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح نیز در روزهای پایانی آبان ماه اعلام کرد که در مرحله آخر رسیدگی به این پرونده، 145 شاکی و شاهد مسائلی را مطرح کرده‎اند و هشت نفر هم در بازداشت هستند.

در روزهای پایانی آبان، خبر مرگ «رامین‎پور اندرزجانی»، پزشک وظیفه کهریزک در رسانه‎ها منتشر شد که چندی پزشکی، قانونی علت را مسمومیت دارویی اعلام کردند.

اواخر آذر

روزهای پایان آذر ماه مرتضوی که از دادستانی تهران کنار گذاشته شده بود، رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز شد.

سازمان قضایی نیروهای مسلح در اطلاعیه ای از صدور کیفرخواست علیه دوازده متهم و فرستادن پرونده به دادگاه خبر داد؛ این سازمان قتل سه نفر در این بازداشتگاه را قتل عمد تشخیص داد.

20دی ماه

گزارش کمیته ویژه مجلس برای رسیدگی به رخدادهای پس از انتخابات در صحن علنی مجلس خوانده شد که واکنش دادستان سابق تهران را برانگیخت.

اواخر بهمن

رئیس دستگاه قضا به مردم قول داد که بدون حاشیه و جنجال پرونده کهریزک بررسی شود.

دوم اسفند

معاون اول قوه قضاییه از تشکیل نخستین جلسه دادگاه کهریزک در آینده نزدیک خبر داد و انتظار می‎رود این نشست در هفته جاری برگزار شود.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

2 پاسخ به “روزشمار یک واقعه تلخ؛آیا نخستین دادگاه کهریزک در این هفته تشکیل می‌شود؟”

  1. سهراب گفت:

    ما که امیدی به برگزاری دادگاه عادلانه و محاکمه عاملان جنایت نداریم , خدا خودش به داد مردم برسد .

  2. محسن گفت:

    خانواده های عزیز و داغدار فاجعه کهریزک، ما را در غم خود شریک بدانید و ما همگی منتظر مجازات مسببین این جنایت هولناک هستیم.