سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » رایزنی آیت‌الله محقق داماد برای لغو حکم اعدام ولیان...

رایزنی آیت‌الله محقق داماد برای لغو حکم اعدام ولیان

چکیده :آیت الله مصطفی محقق داماد با مراجعه به دفاتر مراجع و علما در قم، خواستار موضع گیری آنها درباره صدور حکم اعدام برای ولیان، عضو ۲۰ ساله انجمن اسلامی دانشگاه دامغان، شده...


کلمه:رایزنی‌ها برای لغو حکم اعدام محمدامین ولیان، فعال دانشجویی دامغان و از بازداشت شدگان روز عاشواری  تهران آغاز شده است.

به گزارش ندای سبز آزادی، از جمله شنیده می شود آیت الله مصطفی محقق داماد با مراجعه به دفاتر مراجع و علما در قم، خواستار موضع گیری آنها درباره صدور حکم اعدام برای ولیان، عضو ۲۰ ساله انجمن اسلامی دانشگاه دامغان، شده است.

آیت‌الله مصطفی محقق داماد، فرزند مرحوم آیت‌الله محمد داماد، از مراجع تقلید زمان خود، و نوه دختری شیخ عبدالکریم حائری یزدی، موسس حوزه علمیه قم، است و به همین دلیل وجاهت و احترام بالایی نزد مراجع و علمای شیعه دارد.

همچنین آیت‌الله مصطفی محقق داماد، شوهر خواهر برادران لاریجانی است و با توجه به این‌که رئیس قوه قضائیه (صادق لاریجانی) برادر همسر اوست، می‌تواند رایزنی‌هایی نیز از آن سو داشته باشد.

محمدامین ولیان از دانشجویان سبزاندیشی است که به جرم پرتاب سنگ به سوی پلیس در روز عاشورا به اعدام محکوم شده و بنا بر خبرهای رسیده به ندای سبز آزادی، حکم اعدام او در دادگاه تجدیدنظر تایید شده است.

به گزارش کلمه، در سایت رسمی آیت‌الله مکارم شیرازی، از مراجع تقلید، در پاسخ به پرسشی در مورد معتبر یا غیرمعتبر بودن صدور فتوای اعدام از جانب ایشان در مورد یک فعال دانشجویی، اعلام شده است : «مطلقاً چنین فتوایی درباره‌ی چنین اشخاصی» صادر نشده است.»

متن کامل این پرسش و پاسخ به شرح زیر است:

پرسش: سلام. متاسفانه در بسیاری از بنگاه‌های خبری خودی و غیرخودی شایعه شده که حکم اعدام به ناحق دانشجوی دامغانی بر اساس حکم آیت‌الله مکارم شیرازی صورت گرفته است. خواهشاً معتبر یا غیرمعتبر بودن این خبر را در سایت به اطلاع عموم برسانید.

با تشکر، بنده‌ای از بندگان خدا

پاسخ: ما مطلقاً چنین فتوایی درباره چنین اشخاصی نداده‌ایم و این شیطنتی است که بعضی از سایت‌ها انجام داده‌اند. ان‌شاءالله طبق موازین اسلام عمل کنید و عجولانه قضاوت نفرمایید. خداوند همه را مشمول لطف خود قرار دهد. در ضمن ما می‌دانیم بعضی از جوان‌ها تحت تأثیر هیجانات خاصی دست به بعضی از خشونت‌ها زده‌اند که باید آنها را ارشاد و راهنمایی کرد و در صورتی‌که وابسته به گروه‌های خاص فاسد و مفسد بیگانه نباشند، مشمول عفو واقع شوند.

پیشتر برخی سایت‌های خبری که گویا دسترسی به پرونده داشتند ،حکم اعدام محمد امین ولیان، دانشجوی ۲۰ ساله ی دانشگاه دامغان ره با استناد به فرمایشات حضرت آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی در خصوص محارب بودن حرمت‌شکنان روز عاشورا اعلام کرده بودند که خوشبختانه با موضع گیری صریح ایشان روشنگری لازم صورت گرفت.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

15 پاسخ به “رایزنی آیت‌الله محقق داماد برای لغو حکم اعدام ولیان”

 1. مریم گفت:

  اقای موسوی تورو خدا شما هم یه کاری کنید نزارید اعدام بشه بعد بیاید محکوم کنید یه چیزی بگید توروخدا سکوت نکنید

 2. فرید گفت:

  هر کسی می تواندکمک کند

 3. نرگس گفت:

  لطفا هر چه سریعتر آدرس تماس با آیت الله محقق داماد و آیت الله مکارم شیرازی را اعلام کنید تا همه ما با آنها جهت حمایت از حرکت آنها تماس بگیریم…سریعتر لطفا……………..

 4. نرگس گفت:

  لطفا آدرس تماس (از هر نوع) با آِت الله محقق داماد و آیت الله مکارم شیرازی را اعلام کنید.میخواهیم تماس بگیریم……………………..

 5. ناشناس گفت:

  ما که دیگه امیدی برامون نمونده….فقط باید توکلمون به خدا باشه همین…
  اول دانه ریزها رو میکشن بعد که برای همه عادی شد نوبت به دانه بزرگ ها میرسه…کسی هم که نه می تونه اعتراض کنه نه اصلا فایده ای داره…
  اینا برای خودشون می برن و می دوزن…حالا یه عده هم این وسط باید قربانی بشن دیگه…جون مردم ارزشی نداره که…

 6. داوود گفت:

  مریم جان! اجازه بده آقای موسوی خودشان تصمیم گیری کنند. برای اینکه درک شرایط ایشان برایت ممکن شود به این موضوع فکر کن که: محکوم کردن ایشان ممکن است باعث لجبازی های بچگانه از طرف کسانی شود که برایشان حتی اعدام میلیونها ایرانی هم آسان است.
  دوست عزیز! داستان «اکوان دیو» و نبردش با رستم را در شاهنامه بخوان… کاش با دیو طرف بودیم؛ کاش!

 7. m-m گفت:

  حکم اعدام درصورتیکه برای عبرت دیگران نیز باشد ناخوشایند است چه برسد به اینگونه اعدام ها ی جوانان عزیز دانشجو که خواسته یا ناخواسته خیلی هارا ازاسلام وانقلاب بدبین می کند خداآخر ش را به خیر گرداند.

 8. سبز اندیش گفت:

  من زمان شاه زندان بودم محاکمات آن زمان رو هم دنبال میکردم
  به خدا سوگند میخورم که اون زمان با مخالفین این گونه برخورد نمی شد دادگستری آن زمان زیر بار محاکمات مخالفین نرفت بهمین خاطر آنها را در دادگاههای نظامی محاکمه می کردن
  اما بی دادگاههای امروز روی تاریخ رو سفید سفید کرد
  ننگ و نفرین ابدی نسل حاضر و تاریخ بر شما

 9. ناشناس گفت:

  خدا پدرت رو بيامرزه استاد.

 10. amit گفت:

  طبق آمار منتشره ادارهٔ حقوق بشر سازمان ملل، بعد از چین ایران مقام ۲ در تعداد اعدام در جهان را داراست. با تلاش‌های دلسوزانهٔ این دولت به زودی به مقام اول خواهیم رسید.یکی‌ دیگر از افتخارات این دولت محبوب مردم!

 11. اعتماد! گفت:

  خیلی حرکت پستی
  ناجوان مردیه که جوون مملکت، که مایه امید خانوادشه، اعدام بشه
  خیلی درد ناکه

  خدایا خودت برس به فریادمون، که به غیر تو فریاد رسی نیست…

 12. ناشناس گفت:

  وای به زمانیکه خونی به ناحق ریخته شود!

 13. حبیب گفت:

  سلام شما محبت کنید یک نطر سنجی توی انترنت برای این مورد بگزارید بعد از اعدام بیاید محکوم کنید فایده ای نداردچرا باید برای پرتاب یک سنگ چنین حکمی داده شود ولی برای حمله به کوی دانشگا که فیلمش هم است و کشتن توی زندان کهریزک وووو هیچ خبری وحکمی نباشد تا کی ظلم و بی عدالتی بعد برایمان روضه میخانند که ظلم نکنید ما قسم حضرتعباسی یا دم خروس قبول کنیم

 14. نام آور گفت:

  چقدر می خواهی خودت را با سکوت پشت دیگران قایم کنی !!!!!!!!!!!!!!!!

  این جوانان بخاطر تو اسیر دیو شده اند ….

  تو از خطه ترکان هستی مردانگی و غیوری ات کجاست ؟!!!!!!!!!!!!!!!! بپا خیز اگر ذره ای جرات داری

 15. ناشناس گفت:

  من کاملا با نظر داوود موافقم، بهتره تو این شرایط سخت به آقای موسوی اطمینان کنیم، حداقلش اینکه ایشون نامردای سیاستمون رو بهتر از ماها میشناسه