سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic

چرا اينقدر دير مير را شناختم؟

چکیده :مير اما آمده بود تا تغيير رفتار ايجاد كند. همانگونه كه در پاسخ هتاكي و افتراي احمدي‌نژاد در مناظره گفت آمده است تا رفتارهاي بازجويانه را عوض كند، آمده است تا عقل را به جاي جهل و خرافه و رمالي در سياست و اقتصاد حاكم كند. مير آمده بود كه مردمسالاري را جايگزين مردم‌فريبي...


کلمه: نویسنده وبلاگ «پرسه خوانی»+ در مطلبی به مناسبت نزدیک شدن به سالگرد اعلام کاندیدا توری میرحسین موسوی در انتخابات ریاست جمهوری نوشته است: نمي‌شود اين يادداشت را به زبان اول شخص ننوشت. سال قبل همين روزها بود: خاتمي نامزدي خودش را اعلام كرده بود و كروبي هم پيشتر. زمزمه‌هايي از مير هم بود اما خيلي‌ها بنا به سابقة كناره‌گيري‌هاي قبلي‌اش حضور او را جدي نمي‌گرفتند. مير مرد سكوت بود. بيست سال بود كه سكوت كرده بود گرچه بعداً كه آرشيو‌ها بهتر ديده شد و گنجه‌ها دقيق‌تر كاويده شد معلوم گشت كه او هرجا در اين بيست سال لازم بود سخن گفته است… هرچند از هياهو دوري مي‌جسته است.

سال قبل همين روزها بود كه موسوي در منزل شهيد حميد باكري در سالگرد شهادتش سخنراني كرد. مير در اين بيست سال به تعداد انگشتان يك دست هم سخنراني نكرده بود… گو اينكه علي‌وار دردها را بر بوم نقش كرده بود. همان‌ روزها خبر ديگري آمد كه يادداشت‌هاي دلي سيدعليرضا بهشتي شیرازی همراه با نقاشي‌هايي از ميرحسين موسوي توسط انتشارات روزنه منتشر شده است. مسئول انتشارات روزنه عليرضا بهشتي شيرازي بود كه پيشتر در دوران نخست‌وزيري از همكاران موسوي بوده و بعد هم در انتخابات سردبير كلمةسبز شد.

باري با سخنراني موسوي در منزل شهيد باكري بود كه زمزمة آمدن موسوي جدي‌تر شد و بعدترش سخنراني موسوي در جمع نخبگان و بعد هم سخنراني موسوي در مسجد حجت نازي‌آباد و بعد هم كنار كشيدن خاتمي به نفع مير و حال ديگر مير آمده بود.

خيلي‌ها گمان مي‌كردند موسوي آمده است كه دوباره اقتصاد سوسياليستي را برقرار كند، خيلي‌ها گمان مي‌كردند موسوي را نظام فرستاده است تا بازي اصلاح‌طلبان را به هم بزند،‌خيلي‌ها گمان مي‌كردند كه موسوي قرار است نسخة اصلي همان نوع رفتاري باشد كه احمدي‌نژاد كاريكاتورش است…

مير اما آمده بود تا تغيير رفتار ايجاد كند. همانگونه كه در پاسخ هتاكي و افتراي احمدي‌نژاد در مناظره گفت آمده است تا رفتارهاي بازجويانه را عوض كند، آمده است تا عقل را به جاي جهل و خرافه و رمالي در سياست و اقتصاد حاكم كند. مير آمده بود كه مردمسالاري را جايگزين مردم‌فريبي كند.

يك سال قبلش محمد قوچاني در مجلة شهروند به مير لقب شهيد زنده داده بود. آري مير شهيد زنده است. شهيدي كه شاهد رنج انسان ايران معاصر است. مير شهيد شاهدي ست كه زوال يك انقلاب را بر اثر تفوق تحجر و تغلب و تقلب مي‌بيند و…راستي كه خانوادة باكري سخنران خوبي براي بزرگداشت شهدايشان انتخاب كرده بود. مير براي آنها فقط سخنراني نكرد بلكه با ايثار و گذشتن از تنعمات و بهره‌هاي مادي خود در طي يكسالي كه متعاقب آن سخنراني پيش آمد موجب شد كه شهدا از پستو‌ها به درآيند و موجب شد كه ديگر فقط روايت رسمي و انحصاري حكومتي را از شهدا در رسانة غيرملي نشنويم. نگاه و مشي و منش و روش مير باعث شد كه جمعيت مليوني و خروشان مردم با شعارهايشان ارادت خود را به شهدايي چون همت و باكري فرياد بزنند و خون آنها را فراياد آورند.

آري مير حتي اگر ديگر سخن نگويد و حتي اگر همين فردا از بسيط زمين غيب شود باز هم با بيانيه‌هاي خويش «ثار»گونه نشان‌داد كه چه بوديم و چه شديم و به كجا مي‌خواهيم برسيم.

من كه اين ها را مي‌نويسم شايد اگر نخستين سخنراني مير در ستايش باكري‌ها و همت‌ها و خرازي‌ها و باقري‌ها نبود شايد جزو آن دسته بودم كه وقتي خاتمي انصراف داد گريه هم مي‌كردم. آن روز گريه نكردم اما حالا ماه‌هاست مي‌گريم كه چرا اينقدر دير مير را شناختم و چرا نرفتم و ماندم و يا به عبارت ديگر چرا جزو ماندگان نيستم و رفته محسوب مي‌شوم…Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

114 پاسخ به “چرا اينقدر دير مير را شناختم؟”

 1. ناشناس گفت:

  بسمه تعالی
  با استعانت از خداوند متعال همواره وهمیشه مردم ایران با انواع استبداد به مبارزه پرداخته اند اکنون بحث و مسئله ای که در ایران عزیز حاکم است حضور فرقه ایست بنام حجتیه که اینان ظهور حضرت قائم را در گسترش فساد ، ظلم ، بیداد وتمام نارضایتیهایی که میتواند به قول آقایان زمینه ساز ظهور باشد حتی امام راحل نیز دولتمردان را از اینکه انجمن حجتیه بر جامعه حاکم شود بر حذر داشتند اما حالا چه دار و دسته دین ستیز بقایی بر ملت دیندار ایران حکومت میکنند آقای موسوی احسنت بر غیرت و ایستادگی شما افسوس که مردم شما را دیر شناخته اند ولی این نیز خود مایه برکت است بنده بعنوان یک هم میهن و همشهری آذری زبان تا آخرین قطره خونم در کنار هدف متعالی اصلاح در حیطه اسلام خواهم بود

 2. مانی گفت:

  اقای موسوی تحولی در ایران ایجاد کرد که شاید بدون شک اگر میر حسین موسوی نمیومد , تا 20 سال دیگر هم ما مردم ایران فریب دروغ ها و دغل بازی های این اقایون رو میخوردیم. موسوی رو خدا برای ما فرستاد. خداییش احساسی نظر نمیدم , جدی میگویم که میر حسین موسوی رو خدا برای ملت سرافراز ایران فرستاد تا اینکه ما چشم و گوشمون رو به وقایع اطرافمون باز بکنیم. اقای موسوی فردی کاملا با معرفت و با شخصیت و دوست داشتنی برای اکثریت ملت ایران است و اگر طرفداران موسوی بلفرض 20 ملیون بود ولی با اون مناظره جنجالی و مظلومیت میر بزرگ , ملت سبز ایران متوجه شد که چه کسی از حق سخن میگوید و چه کسی به اسم حق دارد در حق مردم ایران جفا میکند. مردم ایران اگاه هستند و شعورشون زبان زد خاص و عام است . دیکتاتورها و استبداد داخلی و جهانی بدانند که دیگر سخنان ان ها خریدار ندارد و مردم ایران دیگر تحمل این را ندارند که با اسم و خانواده روح الله امام خمینی این گونه بازی بشود.

  این میر حسین کیست که ایران همه دیوانه اوست

  این چه شمعیست که جان ها همه پروانه اوست

 3. مصطفی گفت:

  میر حسین موسوی در قلب تمام مردم این مملکت جا داشت ودارد.از زمان نخست وزیریش در زمان دفاع مقدس تا اکنون که برخی اقتدارگرایان میخواهند شخصیت او را وارونه نشان دهند.کسانی که ساده لوح هستند فکر میکنند میر حسین موسوی بر علیه نظام است

 4. عقلانيت گفت:

  بنام خدا
  آري چه دير شد که مير حسين را شناختيم. مردي که مي داند که چه مي خواهد. مردي که رنج هاي بسياري دز اين ديار کشيده و به خوبي مي داند که انسان امروز ايران چه مي خواهد. آري، ميرحسين با آمدنش طراوتي را به جامعه ايراني داد که براي هميشه درتاريخ خواهد ماند. در تاريخ ايران معاصر اگر نگاه بکنيم ، مي بينيم که افراد بيشماري بوده اند که بسيار زود تبديل به قهرمان شدند و با احساساتي که مردم به آنها نشان دادند، سريع رشد کردند و بعد هم به زودي شاهد افول آنها بوديم. شايد در اين ميان مي توان چندين استثنا پيدا کرد. يکي از استثنائاتي که براي ما اثبات گرديده و امروز بعد ازسالها هنوز مردم نسبت به قهرمان دوران خود عشق مي ورزند و لااقل از چشمانشان افول نکرده است، امام ره بود. امروز مي خواهم در اينجا بگويم که ميرحسين را مي توان از افرادي ناميد که خواهيم ديد نامش و اسمش براي هميشه خواهد ماند و افول نخواهد کرد و در دل مردم هميشه قهرمان خواهد ماند. اميرکبيري که با استفاده از عقل و منطق و برمبناي مکتب الهي خود و درسي که از امامش گرفته بود، تلاش داشت و دارد تا ايرانش را برمبناي آنچه که جمهوري اسلامي واقعي مي نامد، بسازد. امروز ، ايران جديد نيازمند تعاريف جديد از مباني و مفاهيم خود است و ميرحسين ، آن اصول گراي اصلاح طلب اينچنين فردي بود. درهر حال ،‌اميدوارم تا روزي فرا برسد که تمامي رهبران ما بر مبناي عقل و خردي که بوعلي سيناها و اميرکبيرها در ذهن داشتند ايران را به سمت پيشرفت و تعالي هدايت کنند.و شايد روزي ديگر نيز برسد تا ميرحسين بتواند ……………………….. به اميد آن روز.

 5. مانی گفت:

  چرا افسوس؟؟ اقای ناشناس این رو یادتان نرود عده ای که در این 20 سال در راس این نظام بودند نتوانستند این چنین محبوبیتی رو به دست بیاورند که میر حسین موسوی در عرض این ماه به دست اورد. پس چرا افسوس؟؟؟؟ این تازه اول راه است داداش. اصلا دیر نشده و این تازه اول راه است.
  بله از یک دید کاملا درست میفرمایید .

  اندکی صبر سحر نزدیک است .

  ما الله اکبر گویان هم چنان سبز هستیم.

 6. احسان گفت:

  یا حسین میرحسین اشکم در اومد… میرحسین دوست داریم به پای هدفت یعنی اسلام و خدا و وطن جون می دیم…

 7. ونوس گفت:

  وقتی بچه بودم پدر و مادرم زیاد درمورد میرحسین صحبت میکردن. اما من از میرحسین فقط همینقدر میدونستم که زمان جنگ نخست وزیر بوده. حتی قیافش رو هم ندیده بودم. ماشاالله بعضی آقایون از بعد فوت امام چنان موسوی رو ساکت کرده بودن که هیچ جا حتی عکسی از ایشون هم نمیدیدیم. ولی فکرشو هم نمیکردن که یه روزی میرسه که یاد میرحسین در اذهان زنده میشه و محبوب دلها خواهد شد. همیشه دوست داشتم میرحسین رو بیشتر بشناسم. میخواستم بدونم این آدم مرموز کیه که خانوادم اینقدر دربارش حرف میزنن. ولی خداروشکر به برکت این انتخابات و اتفاقات بعدش میرحسین عزیز رو خوب شناختم. مثل روز برام روشن شده که چرا میرحسین رو 20 سال کنار گذاشتن. واقعا تمام این حوادث نعمتی بود تا ما حاکمان خودمون رو بهتر بشناسیم و میرحسین عزیز باعث شد که چشم و گوش ما باز بشه و از خواب غفلت بیدار بشیم.

  درود بر میرحسین موسوی

 8. روزبه گفت:

  آقای موسوی! سلام!
  چرا شما به فکر راه اندازی شبکه ماهواره ای نیستید؟ الان همه تریبونها دست دو گروهه : 1 دشمنان جمهوری اسلامی 2 سواستفاده کنندگان جمهوری اسلامی. چرا طرفداران اصلاحات که اکثریت مردم ایران را تشکیل میدهند نباید یک شبکه ماهواره ای داشته باشند؟
  مگه این همه شبکه فارسی زبان معارض خرج شبکه شان را از کجا می آورند که شما نمیتوانید؟ مطمئن باشید اگر اصلاح طلبان شبکه تاسیس کنند پر بیننده ترین شبکه فارسی زبان میشه و خرجش رو از اسپانسر و تبلیغات در میاره. به علاوه اکثر ایرانیها داوطلبانه حاضرند برای شما برنامه تولید کنند.

 9. سبز حسینی گفت:

  راستش دیروز داشتم مطلب بزرگداشت شهید باکری رو میخوندم و به مظلومیت خانواده این شهید و به مظلومیت میرحسین اشک می ریختم همانطور که در مطلب اومده بود اونچنان که میرحسین عزیز در اون مراسم اشک می ریخت.

  تا اینکه امروز این مطلب زیبا رو دیدم.” چرا اینقدر دیر میر را شناختم؟” عجیبه که دلها واقعا به هم راه دارند و اونچه که دیروز در دلم میگذشت امروز در این مطلب جاری شد.هنوز چهره صمیمی و دوست داشتنی میرحسین رو که برای اولین بار از تلویزیون پخش میشد و طنین صدای گرم و امام گونه اش از ذهنم نرفته…تازه فهمیدم میرحسینی هست و حدود بیست سال نه در تلویزیون دیده شده و نه در مناصب دولتی بوده و نه دنبال شهرت و مقام و صندلی و…

  نمیدونم چه جوری بعضی آدمها قلبها رو شیفته خودشون میکنند.ولی میدونم که صداقت و پاکی نیروی جاذبه ایه که قانون کشش قلبهاست.میرحسین عزیز اگر تا سالها همچون بیست سال گذشته هم از تلویزیون و رسانه و بلندگو محروم باشه همون چند جلسه حضورش در تلویزیون تصویر و کلامش رو در روح ها و جانهای سبز ثبت کرد.بوی خوب شهدا و امام شهدا بوی خوب صداقت و پاکی.. بوی خوب جبهه های ایثار.. و بوی خوب میرحسین موسوی..این انسان سبز اندیش تا پایان عمر در مشام جان ماست.به کوری چشم دشمنان سیاه اندیش او…

  به خاطرم گذری کرد یار عیارم
  به کوچه کوچه دیشب چو پرسه زد یارم

  شمیم عشق شنیدم چه خوش شمیمی داشت
  خدای من به که گویم چه حسرتی دارم؟

  چه میشود که برای خراب ایمانی
  قدم دوباره گذارد به قلب آوارم؟

  دلم فدای قدم های پاک او بادا
  که جز دل و غزلی من گرو چه بسپارم؟

  نهان ز چشم حسودان به یوسف چشمم
  بگو صبا که بیاید شبی به بازارم…

 10. ما تبریزی ها و کلا اذری زبان ها به فرزند برومند آذربایجان افتخار میکنیم و بر خلاف ادعای کسانی که میگویند آذری ها همسو با جنبش سبز نیستند من به جرات میگویم اکثر مردم تبریز پشت میر حسین ایستاده اند و چشم انتظار روزی هستند که بساط دروغ و تزویر از جامعه و حکومت برچیده شود و ایران عزیز به مانند تاریخ پر افتخارش به روزهای خوبش برگردد و حرمت و عزت و شرف انسانی حاکم گردد.به امید آن روز که نزدیک است.سبز و استوار بمانید.یا حسین میر حسین

 11. ش0ش گفت:

  نباید فکر کنیم که موسوی برنده انتخابات نشده .به نظر من برنده اصلی اخلاق معرفت انسانیت اقای مهندس میباشندوکاری که مهندس در این 8ماه برای ایران کرد 100 تا اصلاح طلب نتوانستند انجام بدهند مردم را خواب عمیق بیدار نمودند و من از ته دل مطمینم که مهندس به حقش نه تنها در اخرت بلکه در همین دنیا هم میرسد چرا که هیچ وقت نامید نمیشود خداوند نگهدارش باشد.

 12. مری گفت:

  من در دوران نخست وزیریشونم سنم کم بود ایشونم خیلی کم یادم میاد وقتی اعلام کاندیداتوری کردند چون ایشون نمیشناختم مناسفانه تحت تاثیر یک سری افراد در مورد ایشون اشتباه فکر کردم ایشون وقتی شروع به تبلیغات کردن شناختمشون و بهشون رای دادم و علاقم هر روز بهشون زیادتر میشه میفههم چقدر اشتباه کردم از مهندس موسوی واقعا معذرت میخوام و خدا منو ببخشه

 13. ناشناس گفت:

  بسیار عالی بود دوست سبزم این فقط تو نیستی که به دیر شناختن میر حسرت می خور ی به خدا قسم که اکثر دوستداران میر اورا دیر شناختند شاید و شاید اگر کمی زودتر او را شناخته بودیم وشاید اگر میرمان کمی زودتر به میدان می امد شاید الان حسرت نمی خوردیم . میرمان را دوست داریم چون واژگان تازه ای یادمان داد، میرمان را دوست داریم چون آنچه را که برایش پدرانمان سالها با دژخیمان و خصم جنگیده بودند، را به فراموشی سپرده بودیم و این او بود که مسیح وار در جسممان دمید و انسانیت و اخلاقیت و تمام خصلتهای انسانی رو به زوال را به یادمان آورد و گفت که :
  ادب مرد به ز دولت اوست
  هزارا ن آفرین بر او که انگشت گذاشت بر انسانیت و اخلاق برای رسیدن به هر هدف حتی به حق نباید انسانیت و اخلاق را فراموش کرد
  واین شعارش نبود بلکه عملش بود آنچه را که به ما آموخت.

 14. سجاد گفت:

  كلي حالمون رو گرفتي. چي فكر مي كرديم و به كجا رسيديم. درود بر رييس جمهور موسوي

 15. درود بر رییس جمهور موسوی. یاد آن جمله بخیر (( ادب مرد به زدولت اوست )) ایران را سبز خواهیم کرد

 16. بیدار گفت:

  با سلام به دوست عزیزی که این مطلب را به نگارش در آورده است:
  من جواب سوالت را دارم . می دانی چیست؟ ما چقدر دیر خودمان را شناختیم؟ آنهم نه یک خودشناسی کامل، بلکه اندکی از خود شناسی
  ما مردم ایران زمین اگر از اول انقلاب 57 با هر گونه ستم و ناراستی مقابله می کردیم و مقهور شخصیت ها نمی شدیم امروز کارمان به اینجا کشیده نمی شد و انقلاب تا به این حد منحرف نمی گشت. باید به شما و دیگر مردمان این سرزمین بگویم که با تمام احترامی که برای آقای موسوی قائلم ما باید خودمان قهرمان شویم. به قول آقای موسوی: هر نفر یک ستاد / هر نفر یک رسانه / برای انجام این کار تنها باید آگاهی های جامعه را افزایش داد تا هرکدام از آنان مانند یک قهرمان عمل کنند (هر نفر یک رهبر)
  به قول مولای متقیان : من عرف نفسه فقد عرف ربه یعنی (هرکس خودش را بشناسد یقنا خود را شناخته است). و کسی که خدا را بشناسد جز در راه خداوند قدم بر نمی دارد. و البته که چنین شخصی ابوذر وار هیچ ظلمی را با هیچ توجیهی نمی پذیرد. و جز حق سخنی نمی گوید.
  و به قول شاعر بزرگ این آب و خاک فردوسی دانا : فریدون فرخ فرشته نبود ز در ز عنبر سرشته نبود
  به داد و دهش یافت ان نیکویی تو داد و دهش کن فریدون تویی

 17. كاشكي ي ي ي گفت:

  اجرتان با خدا وامام زمان باشد سيد حسيني.

 18. میثم گفت:

  درود بر شرف موسوی ؛ عزیز دلهای ما تولدت مبارک

 19. توانا گفت:

  مير حسين موسوي حيات طيبه دوران حضرت امام را تجديد كرديد.

  روحي امام گونه در نسل سوم انقلاب دميد.

  حيف كه عده اي تنگ نظر نتوانستند از اين فرصت استفاده كنند و نسل سوم را به امام پيوند دهند.

  مير حسين موسوي همچون خاري در گلوي تماميت خواهان است كه نه مي توانند آن را فرو دهند و نه بيرون آورند.

  او خار چشم افراطيون حاكم است و خداوند با آمدن موسوي به اين انقلاب رحم كرد و از انحراف آن جلوگيري كرد.

  حرفهاي اصلي انقلاب و خواست انقلاب و شهيدان كه همانا استقلال ، آزادي و جمهوري اسلامي بود توسط اين بزرگوار بارديگر طنين انداز شد و توسط مردم ازاده و فهيم ايران به جان خريده شد.

  ترديد ندارم كه ايشان به مقام رياست جمهوري ايران خواهند رسيد اين مشيت خداست كه به كساني در راه او مجاهده مي كنند عزت مي دهد .

  به اميد آن روز.

 20. هههههه گفت:

  دیر فهمیدیم ای نگار سرمست–زودش ندهیم دامن از دست———-درود بر تمام سبزهای ایران-

 21. مهران گفت:

  به عزت شهدا قسم …
  به شرافت ایران و ایرانی سوگند،
  کسی را که خدا عزت دهد، عالمی را توان خوار کردنش نیست …
  و کسی را که خدا خوار خواهد، کسی را یارای عزت دادنش نیست ….

  میرحسین جان، اگر امیرنظام، (میرزا تقی خان) را صفت “کبیر” برازنده است، ترا نیز هیچ از این صفت کم نیست …
  موسوی کبیر …. تاریخ ثابت خواهد کرد که هیچ از امیرکبیر کم نداری و نداشتی … حتی اگر ترا مجال ریاست جمهوری ندهند !

  مهندس جان، عزتت پاینده باد … !

 22. ناشناس گفت:

  با سلام به دوست عزیزی که این مطلب را به نگارش در آورده است:
  من جواب سوالت را دارم . می دانی چیست؟ ما چقدر دیر خودمان را شناختیم؟ آنهم نه یک خودشناسی کامل، بلکه اندکی از خود شناسی
  ما مردم ایران زمین اگر از اول انقلاب 57 با هر گونه ستم و ناراستی مقابله می کردیم و مقهور شخصیت ها نمی شدیم امروز کارمان به اینجا کشیده نمی شد و انقلاب تا به این حد منحرف نمی گشت. باید به شما و دیگر مردمان این سرزمین بگویم که با تمام احترامی که برای آقای موسوی قائلم ما باید خودمان قهرمان شویم. به قول آقای موسوی: هر نفر یک ستاد / هر نفر یک رسانه / برای انجام این کار تنها باید آگاهی های جامعه را افزایش داد تا هرکدام از آنان مانند یک قهرمان عمل کنند (هر نفر یک رهبر)
  به قول مولای متقیان : من عرف نفسه فقد عرف ربه یعنی (هرکس خودش را بشناسد یقنا خود را شناخته است). و کسی که خدا را بشناسد جز در راه خداوند قدم بر نمی دارد. و البته که چنین شخصی ابوذر وار هیچ ظلمی را با هیچ توجیهی نمی پذیرد. و جز حق سخنی نمی گوید.
  و به قول شاعر بزرگ این آب و خاک فردوسی دانا : فریدون فرخ فرشته نبود ز در ز عنبر سرشته نبود
  به داد و دهش یافت ان نیکویی تو داد و دهش کن فریدون تویی

 23. تورا ای سید بزرگوار به عنوان تنها یادگار امام و انقلاب میدانم. از طرف یک نسل چهارمی که فقط تورا به عنوان یک سیاستمدار باتعریف امیرالمومنین میشناسم. انشاالله جدمان یاورت باشد. ایران یک مالک اشتر را از خود رنجاند. ایران وایرانی یک امیر کبیر دیگر را از دست دادند. تو ای میر حسین چهره ای نورانی داری.

 24. فرزند فراشبند (یکی از شهر های فارس) گفت:

  نمی دونم تبلیغات ضد موسوی فقط تو شهر ما (یه شهر کوچیک ) عادیه یا همه جا نامردا این کارو می کنن.وقتی می گفتن میر حسین اومده تا فحشا و بی حجابی گسترش بده واقعا آتیش می گرفتم.درود بر اسلام واقعی.درود بر خمینی کبیر و موسوی.

 25. احسان گفت:

  V زنده باد جنبش سبز V

 26. میرحسینی قزوینی گفت:

  عشق است میرحسین نازنینم.

 27. میرحسینی قزوینی گفت:

  واقعا من از صمیم قلبم به وجود میرحسین رییس جمهور عزیزم افتخار می کنم.

 28. خامنه گفت:

  با سلا خدمت زحمتكشان سايت وزين كلمه
  مي خواستم بگم كه من مير را مي شناختم و با تمام وجود دوستش دارم.
  اما هرچه بيشتر ميگذره ميبينم كه واقعا با اين همه شناخت قطره اي هستم در مقابل دريا
  من خصلت ادب و احترام به تمام اقشار مير حسين را بيشتر از همه دوست دارم.
  به اميده ….. دوستان بهار نزديك است و زمان سبز شدن فرا خواهد رسيد.
  يا حسين مير حسين

 29. علی51 گفت:

  تمام مخالفان مهندس موسوی از لشکری و کشوری و مکلا و معمم وحشتشون از ایشان برای این بود که می خواست آرمان های انقلاب و امام و شهدا را احیا کند،و این به نفعشان نبود.

 30. یک سبز گفت:

  رئیس جمهور عزیز ایران
  جناب آقای میر حسین موسوی

  به خدمتتان برسانم که راه سبز امید در مویرگهای جامعه در حال نفوذ است و تمام ایرانیان
  به وجود شما افتخار خواهند کرد و امیدوارم سالیان سال وجود گرمت بر فراز ایران سایه افکند.

  میر حسین عزیز با تمام وجود دوستت داریم و به داشتن چنین مرد مبارزی به عنوان رهبر بر خود میبالیم.

  سبز و پایدار باشید

 31. ارش کاوه گفت:

  خوب حالا که همه متحد وهم صدا از اقای موسوی حمایت میکنیم بد نیست یاداور شوم ما همان مردمی هستیم که راجع به بازرگان هم همین نظر را داشتیم اما ان خدا بیامرز را هم مانند دیگر بزرگ مردان این سرزمین تنها گذاشتیم تا در اوج تنهایی از دنیا رفت ما ملت خوبی نیستیم این رسم رهبر کشی را باید از خودمان دور کنیم مصدق امیر کبیر همین دکتر یزدی بابا سرطان داره نباید میگذاشتیم در زندان بماند همین الان همه باز نشسته ایم تا دولت مرحمت کرده جعفر پناهی را ازاد کند بابا دختر او را هم برده اند همسرش را میگوییم ضد انقلاب دختر بچه را برای چه برده اند اینها گروگان گیر وتروریست هستند نه مسلمان انقلابی خانواده بن لادن در ایران پناه دارند خانواده جعفر پناهی که جرمش این است که در کنار مردم از جنبش حمایت کرده باید اعتراض کنیم اگر ساکت بنشینیم اعدامها شروع میشود ندیدید 15سال به یک جوان دانشجو حبس دادند جرمش ادم ربایی واخاذی ذکر شده خنده دار نیست ادم ربایی کار شما هاست که نیمه شب همسر ودختر ومیهمانهای متهم را هم جلب میکنید 800میلیون تومان وثیقه می خواهند برای ضمانت از کجا بیاورند مگر مردم مانند حکومتی ها ثروت خزانه در دست دارند ما ملت ایران تا روزی که خودمان را اصلاح نکنیم اش همین اش وکاسه هم همین کاسه بیایید خودمان را اصلاح کنیم تا خود به خود جامعه اصلاح میشود خانواده اولین عضو اجتماع است ایا خانواده شما با یکدیگر هم رای وهمصدا خواهان دمکراسی هستند ایا شما به عنوان مرد خانواده حقوق اجتماعی همسر ودخترتان را رعایت میکنید یا به عنوان برادر بزرگ در پی ارزشهای اجتماعی خواهر ویا مادرتان به انها کمک میکنید اگر شما اینگونه مسائل اطزاف خودتان را رعایت میکنید میتوانید به جنبش کمک کنید اما اگر هنوز حقوق بشر برای شما انچنان مهم نیست چگونه میتوانید به نظام برای دادن ان فشار بیاورید بیایید اول متوجه اصل ظلمی که به مردم میشود بشویم تا بتوانیم برای ان بجنگیم

 32. سلام عزیزمن 67 سال دارم وموسوی رااززمانیکه درهیئت ازیهادرتهران زنجیرمیزد میشناسم هرچه گوید راست میگوید کلک درکارش نیست ما950 نفراهل هیئت مکتب الزهراس باسمنج تبریزدرپشت ایشان مثل فدائی هستیم تاوقتش برسد

 33. سرو گفت:

  وقتي دلسرد از آمدن خاتمي با ترديد و دلخوري و تنها به توصيه پدر تصميم به انتخاب مير گرفتم براي تصلي خاطر و شايد ره زدن فالي به حافظ زدم و چنين مصمم شدم :
  طاير دولت اگر باز گذاري بكند يار باز آيد و با وصل قراري بكند
  ديده را دستگه در و گهر گر چه نماند بخورد خوني و تدبير نثاري بكند
  دوش گفتم بكند لعل لبش چاره من هاتف غيب ندا داد كه آري بكند
  شهر خاليست ز عشاق بود كز طرفي مردي از خويش برون آيد و كاري بكند

 34. امیر گفت:

  من عکسه میر حسین عزیزو گذاشتم پشته کامپیوترم هر وقت که کامپیوترو روشن میکنم عکسه ایشون رو میبینم ناخوداگاه یه ارامش عجیبی میاد سراغم.

 35. حسین گفت:

  وقتی که میر امد خیلی افسوس خوردم که چرا خاتمی انصراف داد اما با شناختن میر حسین فهمیدم که به راستی حسین زمان است

 36. آرش گفت:

  خدا شكر مي كنم كه در همچين زمانه تاريخي و سرنوشت سازي و ميان همچين مردم خداجو ، آزاده و فرهيخته اي زندگي مي كنم.
  وقتي مطالب نوشته شده توسط مردم را مي خوانم ، دلم تاب ماندن در سينه را ديگر ندارد.
  مطلقه پرستان بدانند ، وارد بد معركه اي شدند، اگر اين ملت لياقت آزادي و آزادگي را نداشته باشي پس چه ملتي لايق آزادي است؟؟؟هر چه در چنته داريد به كار بنديد، ولي شما خواهيد ديد قادر به محروم كردن ملت عزيزم از چيزي كه مي خواهد نيستيد
  هر روز اميدوارترم كه همانا به ياري خدا باطل نابود شدني است…

  خدا پشت و پناه همتون برادران و خواهران راستينم.

 37. مریم گفت:

  نمیدونم اقای موسوی کامنتهارو میخونن یا نه ولی اگه میخونین من یکی از دوستداران شدید شما هستم تورو خدا کاری کنید اون جوون اعدام شه قبلش یه بیانیه بدید به خدا بعدش فایده نداره محکوم کردن نزارید مثل اون دو نفر صبح بیدارشیم اعدام شده باشه

 38. دوستدار مهندس گفت:

  با سلام
  می خوام که این بیت از حافظ را به میر عزیز به عنوان هدیه تولد تقدیم کنم :

  هر که را با خط سبزت سر سودا باشد پای از این دایره بیرون ننهد تا باشد

  ( پار سال همین موقع بود 13 اسفند ، که هر جوری شده خودم رو به سخنرانی مهندس در دانشگاه تهران رسوندم و جز عجیبترین لحظات زندگیم بود ، واقعا یادش بخیر … )

 39. فاطمه سبز گفت:

  نا قابل ترین داشته ام را برای بزرگترین مرد زمانم و میهنم ((قطره قطره خونم )) فدا خواهم کرد

 40. رضا گفت:

  یاحسین میرحسین

 41. میر حسین عزیز من با اینکه به شما رای ندادم و از این بابت متاسفم ولی هر روز که میگذرد بیشتر بیشتر مجذوب شما میشوم. ایران امروز به شما احتیاج داره . مردم با شما هستند . اینو میشه از نوشته های دیوار ها و کوچه ها به راحتی حس کرد. ما پیروزیم چون حق با ماست

  میر حسین موسوی عزیز با تمام وجودمان دوستتان داریم

 42. ناشناس گفت:

  موسوی رأی مردم بهت حلالت باشه..

 43. شهرام گفت:

  از مير حسين ممنونم كه با ورود دوباره اش مردم خواب آلود ايران زمين را بيدار كرد و با رفتار صبورانه و ادبش نور آرامش بخش و اميد را به ما هديه داد
  مير حسين دوستت دارم

 44. حسـرت بـه دل آزادی گفت:

  در کنج قفس پشت خمی دارد شیر _____ گردن به کمنــد ستمـی دارد شیـر

  در چشـم تـرش سایـه یی از جنـگل دور _____ ای وای خـدایا چـه غمـی دارد شیــر

 45. sahar piroozi گفت:

  ” فرهنگستان سبز را بنا کنیم…..”

  سوار تاکسی که میشوی، از مغازه که خرید می کنی، توی صف اتوبوس که می ایستی،از خیابان که رد میشوی ، توی ترافیک که گیر میکنی،کارت به کاغذ بازی اداره ها که می افتد …. و…………
  هر روز ِما در این امور می گذرد و تو باید یا از ترس درگیری از حقت بگذری یا داد بزنی و فریاد و ناسزا بشنوی تا حقت را بگیری و البته اغلب این هم جواب نمی دهد و تو اعصابت را هم سرش می دهی….
  حق با کیست؟
  با تو چون مورد ظلم واقع می شوی یا با او که آنقدر ستم کشیده که دیگر حق و نا حق از سرش افتاده….چند بار در روز ما هم مثل او میشویم؟
  از فرهنگ ما….فرهنگ کهن و پر صلابت ما تنها نامی تهِ تـُنگ مانده است….
  و ما نا خواسته هر روز بارها دشنه به اندامش می زنیم و خون پاکش را هدر میدهیم….چرا؟چون چندین سال است که آموخته ایم بی دشنه خواهیم مرد….گو از خانه به میدان جنگ سفر می کنیم…..و بی راه نیست اگر فکر کنیم….
  فرهنگ عریانی در برابر ماست….عریان و زخمی….زخمی و محتضر…
  این روزهای پر تلاطم سبز – که موج ها هر لحظه خروشان تر بر صخره ها می کوبند و صخره ها غافل که روزی ساییده می شوند و تمام – فرصتی است که تا زمان نمرده جامه ای شایسته و برازنده بر تن ایرانیتمان کنیم….
  عادتمان شده که جواب ِ های، هوی است….
  ذهنمان خو گرفته به انتقام و خشونت و فریاد و افترا….
  زیراب زدن ، آب ِخوردنمان شده …..
  نفرت و خیانت و دورویی را هر روز در کیف ها و زنبیل هامان از این سو تا آن سوی شهر می بریم و انفاق می کنیم!!!
  *********
  فیلم های عاشورا تلخ بود….ساعت ها دیدم و گریستم درد کهنه و زخم سر گشوده را….دیدم و به خود پیچیدم….
  +++
  آن بخشی که مردم نیروی انتظامی را محاصره کردند را دوبار دیدم….بار اول حظ داشت و بار دوم شرم….
  تا امروز محکوم می کردیمشان که دوستانمان را وادار می کنند در زندان “مرگ بر موسوی” بگویند تا رها شوند….و می خندیدیم به حماقتشان….و حالا می شنیدم کسی در جمع به آنها می گفت : مرگ بر خامنه ای بگو و برو….
  فیلم جدید کوی دانشگاه را که دیدم یک جمله کوتاه ترجیع شعر سیاهش بود ؛ نزنش….نزنش….نزنش…….
  و در فیلم های عاشورا هم همین جمله گفته می شد اما به یاری سبز…
  همیشه پتک محاکمه ها و اعدام های بی قضاوت و عدالت را بر سرشان کوبیدیم و امروز با عطش از آینده ای می گوییم در آغاز آن “میدان آزادی” میزبان سرهای بر دار رفته است…
  به خدا سنگین است این کلمات برای من هم….
  من، یعنی نسلی که ریشه هایش را از آب و خاک محروم کرده اند…و در عوض به بغض و درد میهمان ناخوانده اش….
  نسل خستگی….نسل یاس….نسل سرگردان….نسل فقر….نسل ایستاده….ایستاده چون مرداب….
  برای من هم سخت است از جنازه ی متعفن فرهنگی که چون منجلابی سنگین روحم را اسیر خویش کرده رها شوم….
  خشم در ذات آدمی تعریف می شود…و ما حق داریم که خشمگین باشیم….حق داریم اگر زخم خوردیم ، زخم بزنیم….
  اما کاش بتوانیم برای سبز “فرهنگی” بسازیم چون جامه ی عیدانه، نو….فرهنگی سبز با ریشه های سخت….ریشه هایی که در تمام اجزای زنگیمان سرک بکشند نه تنها در روزهایی که که خیبانها به صلابت حضورمان مفتخرند…
  فرهنگی که از دست ها و چشم ها و زبان و فکر و قلم ما شروع شود….
  خوب می دانیم که این روزها چگونه تکثیر می شویم….و چه حظی دارد…
  یقین دارم فکرهای زیبا و فعل های زیبای ما هم به همان سرعت تکثیر می شود…
  و این هاست که سبز را پیروز و جاودان و بی خزان خواهد کرد….
  **************
  چند کلمه با رئیس فرهنگستان:
  آقای موسوی ! معماری بنای این فرهنگستان هم بر شانه های سنگین شما….
  دیگر هیچ کس نمی تواند عزلتان کند…
  چون نگه کردند آن سی مرغ زود بی شک این سی مرغ آن سیمرغ بود

 46. ناشناس گفت:

  غلام سید مهدی ** میر حسین موسوی

 47. ugd گفت:

  یا حسین میر حسین

 48. حمید سبز گفت:

  با سلام من 33 سالمه خیلی از آقای موسوی چیزی یادم نیست ولی الان حاضرم به جاش جانم را بدم
  مثل این مرد کم در دنیا پیدا میشه .امیدوارم و آرزو میکنم همیشه ثابت قدم باشه تا ایرانی آباد ببینیم
  یا حسین میر حسین

 49. حمید سبز گفت:

  من از جناب میر حسین ممنونم که فرشته آزادی رو بیدار کرد تا با همت مردم ایران این دیو سرشتان رو از سرزمین مهر بیرون کنیم. حتما روح تمام ابادگران ایران شاد شده که ایران دوباره ایران زمین میشه به امید روزهای بهتر با میر حسین

 50. زنده سبز گفت:

  منم میر رو دیر شناختم یعنی فکر می‌کنم ،خواست خدا بود که دیر شناخته بشه ،و همون کناره گیری ۲۰ ساله باعث شد که یک نهالی که امام،دکتر شریعتی‌ ابیاریش کردند رشد کنه و میوه اون درخت از سو استفاده دشمن در امان بمونه ،حتی اینکه پسری هم خدا به میرحسین نداد واسه همینه که این شیاطین اگه میرحسین پسر داشت با نام آقا زده اون رو بدنام میکردند ،خدا مثل یک گنج میر حسین رو حفظ کرد تا ثمره این درخت در فصلی سبز به بار بیاد ،و دشمن نتونه از اون کوچکترین نقطه ضعفی داشته باشه.میرحسین هدیه خداست.دوست دارم میرحسین عزیزم.