سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » قطاری که به هر قیمت باید شب انتخابات افتتاح می شد...

قطاری که به هر قیمت باید شب انتخابات افتتاح می شد

چکیده :قطار شیراز آرزویی بود که مردم 30 سال آن را انتظار کشیدند اما حاشیه‌های متعددی که از پیش از افتتاح آن گریبان پروژه را گرفت.علی رغم آنکه تا 22 خرداد این طرح تکمیل نشده بود مسوولان در یکی از ایستگاهها نمایش افتتاح بازی کردند.همزمان با اینکه اعلام شد مسیر راه آهن شیراز به اصفهان آماده افتتاح است یکی از نمایندگان مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی اعلام کرد که این پروژه قابل افتتاح نیست و در برخی از مسیر راه آهن، ریلها دچار مشکلاتی هستند که ایمنی قطار را تا حد چشمگیری کاهش می‌دهد و همزمان با آن نیز عکسهایی مبنی بر نا ایمنی بودن و نقصهای فنی واضح، از خط راه آهن منتشر شد.تغییر مکان ایستگاه راه آهن نیز یکی از مشکلاتی بود که این آرزوی 30 ساله مردم را دچار چالش جدیدی کرد که نه تنها ساخت آن را با وقفه مواجه ساخت بلکه هزینه‌های میلیاردی را نیز بر آن تحمیل...


کلمه:قطار شیراز آرزویی بود که مردم 30 سال آن را انتظار کشیدند اما حاشیه‌های متعددی که از پیش از افتتاح آن گریبان پروژه را گرفت و اکنون نیز همچنان ادامه دارد تا کنون حلاوت دست یافتن به آرزوی قدیمی شنیدن صدای سوت قطار را به کام مردم ننشانده است.

قطار شیراز یکی از طرح های انتخاباتی بود که بر روی آن مانور بسیاری از سوی احمدی نژاد و حامیانش داده شد اما علی رغم آنکه تا 22 خرداد این طرح تکمیل  نشده بود مسوولان  در یکی از ایستگاهها نمایش افتتاح بازی کردند.اما در مدت کوتاهی خبرگزاری ها و سایت های خبری با انتشار تصاویر و عکس ها نشان دادند که در برخی مسیرها حتی عملیات ریل گذاری انجام نشده است.این طرح هنوز هم بطور کامل تکمیل نشده است.

در همین رابطه جواد اطاعت نماینده اصلاح طلب مجلس ششم در مناظره تلویزیونی عنوان کرد که متاسفانه این خط راه‌آهن همچنان افتتاح نشده و بیان چنین مسائلی صحت ندارد.

نزدیك یك ماه پیش تلویزیون نیز گزارشی از این موضوع پخش كرد كه این طرح نیمه‌كاره افتتاح شده است یعنی هم‌چنان به طور كامل راه‌اندازی نشده است.

وی با بیان اینكه این خط راه‌آهن بیش از 400 كیلومتر راه است، ادامه داد: بحث ما این است كه 10كیلومتر مانده به شیراز هنوز به پایان نرسیده است.

اطاعت تاكید كرد: بنده نامه‌ای به ضرغامی نوشته و به همان گزارش صدا و سیما كه اعلام می‌كند این طرح به دلیل اغفال مردم در شب انتخابات ناتمام افتتاح شده است، استناد كردم.

اطاعت تصریح كرد:‌ همه در شیراز می‌دانند كه این طرح ناتمام افتتاح شده و برخی سایت‌ها نیز عكس‌های آن را منتشر كرده‌اند.

اما خبرگزاری مهرگزارش داده :«استان فارس به شبکه ریلی کشور پیوست» این سخنی بود که استاندار وقت مقارن ظهر دوشنبه خرداد ماه سال جاری در محل اتصال عملیات ریل گذاری راه آهن شیراز- اصفهان در منطقه کولی کش شهرستان خرمبید که ریل گذاری از دو سمت پروژه یعنی سمت اصفهان و سمت فارس به هم رسیده بود، اعلام کرد.

بر این اساس نیز پیش بینی شد که 13 خرداد ماه همان سال نیز مراسم بهره برداری از قطار شیراز به اصفهان با اعزام مسافران به مرقد امام (ره) در ایستگاه شهر صدرا برگزار شود و بدین ترتیب مردم منتظر استان فارس احساس کردند که روزهای انتظار به پایان رسیده و اکنون می‌توانند صدای سوت قطار را در شهر و استان خود بشنوند.

اما این پایان کار نبود همزمان با اینکه اعلام شد مسیر راه آهن شیراز به اصفهان آماده افتتاح است یکی از نمایندگان مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی اعلام کرد که این پروژه قابل افتتاح نیست و در برخی از مسیر راه آهن، ریلها دچار مشکلاتی هستند که ایمنی قطار را تا حد چشمگیری کاهش می‌دهد و همزمان با آن نیز عکسهایی مبنی بر نا ایمنی بودن و نقصهای فنی واضح، از خط راه آهن منتشر شد.

نقص فنی خطوط ریل پیش از افتتاح

بر این اساس بود که در زمان افتتاح قطار شیراز – اصفهان که در ایستگاه نیمه آماده آن در شهرک صدرا برگزار شد به خوبی می‌توان صدای حاشیه‌ها را از صدای سوت قطار بهتر شنید و اما بازهم این پایان کار نبود و در پی آن چندی بعد اعلام شد که یکی از واگنهای باری یکی از محل‌های اجرای پروژه راه آهن شیراز – اصفهان از ریل خارج شده اما به رغم اینکه عکسهایی از این حادثه نیز منتشر شده بود اما این امر توسط مسئولان تکذیب شد و بر همین اساس نیز وزیر راه یک ماه پس از آن در سفر به شیراز اعلام کرد که این پروژه از ایمنی کافی برخوردار بوده و برای ساخت آن تمام مراحل استانداردسازی رعایت شده است.

در این رهگذر نیز شواهد و مستندات حاکی بر این بود که راه آهن شیراز – اصفهان زودتر از موعد افتتاح شده و هنوز برای تکمیل پروژه باید زمان زیادتری صرف شود و بر همان مبنا نیز مسئولان امر به تدریج متوجه برخی مشکلات فنی در نحوه نصب تراورسها در مسیر راه آهن شده و تصمیم گرفتند هرچه سریعتر آن را برطرف کنند.

در این شرایط مسئولان و متولیان امر نیز اعلام کردند که قطار هر دو هفته یکبار به مقصد مشهد از شیراز حرکت می‌کند اما در این خصوص کارشناسان معتقد بودند قطاری که هر دو هفته‌ای یکبار حرکت کند نمی‌تواند اهداف و برنامه‌ها را محقق سازد و عملکرد مطلوبی نیز داشته باشد.

این در حالی است که برخی از متخصصان نیز معتقد بودند در تمام نقاط دنیا زمانی که یک خط آهن افتتاح می‌شود در ابتدای امر و پس از چند ماه در آن مسیر فقط خطوط باری حرکت می‌کند تا مشکلات و ایمنی پروژه مشخص شود و در صورت عدم وجود مشکل، آن زمان کاربری جابجایی مسافر اجرایی می‌شود اما در مورد پروژه شیراز ـ اصفهان این چنین نشد و همزمان با مراسم بهره برداری، عده‌ای با قطار به سمت قم حرکت کردند.

اما از سویی دیگر تغییر مکان ایستگاه راه آهن نیز یکی از مشکلاتی بود که این آرزوی 30 ساله مردم را دچار چالش جدیدی کرد که نه تنها ساخت آن را با وقفه مواجه ساخت بلکه هزینه‌های میلیاردی را نیز بر آن تحمیل کرد که در این رابطه نیز نحوه اجرای این پروژه مورد انتقاد کارشناسان مختلف قرار گرفت.

ایستگاه شهر صدرا هنوز آماده نیست

این شرایط و حاشیه‌هایی که هر روز بر راه آهن شیراز سایه افکنده اکنون پس از 9 ماه ادامه دارد و در حال حاضر نیز برخی کارشناسان معتقدند مسیری که بر طول راه آهن اضافه شده دچار برخی مشکلات فنی زیرساختی بوده که تاکنون برطرف نشده است.

در این خصوص این کارشناسان در گفتگو با خبرنگار مهر اعلام کردند که در عملیات خاکریزی برای نشاندن ریلها در زمین، از خاک مناسب استفاده نشده و سنگهای بزرگی که در آن یافت می‌شود که بر دوام کیفیت پروژه تاثیر منفی بر جای می‌گذارد.

وجود این سنگها در کیفیت خط آهن تاثیر می‌گذارد/ محل پروژه: جاده صدرا

نوع ریزش خاک در این مسیر نیز که باید به صورت لایه‌ای باشد به درستی صورت نگرفته و به گفته کارشناسان این امر به صورت به اصطلاح «فله ای» انجام شده و این نیز یکی از چالشهای دیگر چند کیلومتری است که اکنون در حال ریل گذاری بوده است.

در این مسیر در دست ساخت چندین پل بزرگ و کوچک وجود دارد که یکی از آنها در جاده صدرا هنوز در مراحل اولیه پیشرفت فیزیکی بوده و پروژه در این بخش پس از گذشت ماه‌های طولانی هنوز پیشرفت چندانی نداشته است.

از سویی دیگر ایستگاه قطار در شهر جدید صدرا نیز هنوز آماده نیست و تا ساخت کامل آن زمان طولانی نیاز بوده که اینها همگی بر روند پروژه تاثیر گذاشته است.

در این خصوص کارشناسان معتقدند تغییری که در مکان ایستگاه و مسیر جدید پروژه در شهر جدید صدرا ایجاد شده هزینه‌های بسیار زیادی را بر پروژه وارد کرده که اگر در زمان طراحی مسیر در روزهای اول دقت بیشتری صورت می‌گرفت این پروژه تا به امروز ادامه نداشت.

پل خط آهن در جاده صدرا هنوز آماده نیست

بر همین اساس مدیر کل بازرسی استان فارس نیز درگفتگو با  مهر اعلام کرد: این پروژه را بازرسی استان فارس از ابتدا تا انتها در بخشهای کیمی و کیفی و قسمتهای مختلف به زودی مورد تحقیق و بررسی قرار می‌دهد.

از سویی دیگر یکی دیگر از چالشهایی که برای راه آهن شیراز رقم خورده افتتاح زودهنگام آن بود چراکه بر اساس قوانین زمانیکه مراسم افتتاحیه برای پروژه‌ای برگزار می‌شود دیگر بودجه ساخت آن قطع می‌شود و این امر یکی از مسائلی بود که پروژه راه آهن شیراز را مدت زمان زیادی درگیر خود کرده بود و اگر افتتاح زودهنگام آن صورت نمی‌گرفت به عقیده احمد رضا دستغیب نماینده اول مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی پروژه تاکنون به سرانجام رسیده بود.

در بخش دیگری از این مسائل، عده‌ای از نمایندگان مردم استان فارس در مجلس شورای اسلامی از عدم نصب سیستم مکان یاب در قطار شیراز خبر می‌دهند و در این خصوص به خبرنگار مهر اعلام کردند که از زمانی که این قطار از شیراز حرکت می‌کند تا زمانی که به مقصد نرسیده نمی‌توان آن را مکان یابی کرد.

به هر حال راه آهن شیراز آرزویی بود که مردم، مسئولان و رسانه‌های استان فارس منتظر تحقق آن بودند و هنوز هم هستند و انتظار می‌رود با کمی تلاش و همت بیشتر علاوه بر اینکه مشکلات فنی پروژه به طور کامل برطرف شود مراقبت کرد تا دوباره مشکلات دیگری بر این آرزوی دست یافتنی سایه نیفکند.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

8 پاسخ به “قطاری که به هر قیمت باید شب انتخابات افتتاح می شد”

 1. علی گفت:

  عزیزانی که دانشجوی دانشگاه ازاد شیراز هستند هر روز این صحنه ها را می بینند…

 2. مجتبی شیراز گفت:

  من بچه شیرازم یه نکته جالب واستون بگم امروز در حالی که فقط ۲ هفته به پایان سال ۸۸ باقی مونده هنوز ایستگاه راه آهن شیراز نیمه ساخته و تموم نشده.کاش راه آهن شیراز رو قاطی مسائل سیاسی نمی کردن اگه به روال خودش ساخته می شد تا عید امسال واقعا تموم بود ولی از بس خیلی جاهاش سمبل کاری شده که اول بایید یه بار هزینه کنن که این سمبل کاری ها رو جمع بشه و دوباره یه هزینه دیگه کنن از اول بسازنش.البته چند بار واسه تبلیغات قطارو را انداختن ولی قطار به جای حرکت تاتی تاتی می کرد بحدی که تا از استان فارس خارج شد نزدیک ۱۴ ساعت طول کشید.قطار شهربازی هم سریع تر از اون حرکت می کنه.به نظر من اینگونه اظهارنظر آقای حسینیان دروغ نیست بلکه توهین به شعور مردم فارس و شیرازه.کاش دروغ گفتن هم مرزی داشت
  خوبه که آدرس ایستگاه راه آهن شیراز رو بهتون بگم که اگه تعطیلات عید تشریف اوردیت شیراز حتما یه سر به این ایستگاه ناتمام بزنید و بعد خودتون قضاوت کنید که آیا ایستگاه خط راه آهنی که ۱۰ ماه پیش افتتاح شده باید این وضعیت رو داشته باشه . به سمت شمال غرب شیراز(سپیدان) _ روبروی شهرک گلستان_بالاتر از مجتمع تجاری خلیج فارس

 3. ناشناس گفت:

  ولی این دولت نشان داد پروژه هایی که در 4 دوره ریاست جمهوری هاشمی و خاتمی ناتمام ماندند یا به نوعی بودجه این پروژه ها به جیب تعدادی رفت ، دولت احمدی نژاد آنها را با تلاشهای شبانه روزی همکارانش به پایان رسانده یا در حال اتمام آنهاست .

 4. هاشم گفت:

  سلام
  اول اینکه این قطار راه افتاده جهت اطلاع دوستان که دانشگاه آزاد شیراز میتونی بری بپرسی علی آقا

 5. saeed_lnp گفت:

  دوستان دانشجوی علوم تحقیقات فارس هم شاهد این مدعا هستند

 6. محمد گفت:

  هر شخصی بلیت این قطار را برای من بخرد و من بتوانم با این قطار به تهران بروم من 1000 برابر پول بلیت را جان عزیزم پرداخت می کنم .

 7. ناشناس گفت:

  قطار یک بار مصرف شیراز.

 8. یاری گفت:

  قطاری که ادعا می شد و ما دیدیم حتی ارواح هم جرات سوار شدن به اون رو هم ندارن.دوستان خواهشا الکی از این دولت خدا زده دفاع نکنید.اخه تا کی؟