سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » پورمحمدی:در مورد کهریزک، دوسال حساسیت بوداجازه رسیدگی نمی دادند...

پورمحمدی:در مورد کهریزک، دوسال حساسیت بوداجازه رسیدگی نمی دادند

چکیده :سازمان بازرسی از دو سال قبل نسبت به رفتاری كه در بازداشتگاه كهریزك صورت می گرفت، گزارشهایی را دریافت كرده و نسبت به این موضوع حساسیت خود را هم نشان داده بود و قصد بازرسی از آن را داشت كه با موانعی از جانب مسئولین مربوطه روبرو شده بود. به هر حال، این موضوع به تعویق افتاد تا اینكه در حوادث بعد از انتخابات، برخی اخبار به دست ما رسید و در جلساتی كه ما در قوه قضاییه...


کلمه: مصطفی پورمحمدی رییس سازمان بازرسی کل کشور، طی گفتگوئی ، از “تمرکز و حساسیت” آن سازمان بر روی نحوه اداره بازداشتگاه کهریزک خبر داد.

پورمحمدی در گفتگو با نشریه «پنجره» که عنوان شماره این هفتۀ آن “عبور از فتنه ها” بود، پیرامون تحولات پس از انتخابات ریاست جمهوری، قتلهای زنجیره ای، وزارت کشور دولت نهم و ماجرای بازداشتگاه کهریزک سخن گفت.

در مورد کهریزک، دوسال حساسیت بود اما اجازه رسیدگی نمی دادند

رئیس سازمان بازرسی کل کشور پیرامون ماجرای بازداشتگاه مخوف کهریزک و اتفاقات قبل و بعد آن نیز خاطرنشان کرد :سازمان بازرسی از دو سال قبل نسبت به رفتاری كه در بازداشتگاه كهریزك صورت می گرفت، گزارشهایی را دریافت كرده و نسبت به این موضوع حساسیت خود را هم نشان داده بود و قصد بازرسی از آن را داشت كه با موانعی از جانب مسئولین مربوطه روبرو شده بود. به هر حال، این موضوع به تعویق افتاد تا اینكه در حوادث بعد از انتخابات، برخی اخبار به دست ما رسید و در جلساتی كه ما در قوه قضاییه داشتیم و بنده، دادستان كل كشور و معاون اول رییس قوه قضاییه نیز حضور داشتیم، دو خبر در مورد برخی بازداشتی هایی كه به كهریزك برده شده اند را طرح كردیم .

بعد از کشته شدن چند نفر، ما مصر شدیم كه از بازداشتگاه كهریزك بازرسی كنیم و چون خبر فوت یكی از بازداشتی ها به ما رسیده بود، با حضور در پزشكی قانونی، مشخص شد فردی فوت كرده است. از این رو از آیت الله شاهرودی درخواست بازرسی ویژه كردیم و نهایتا رفتیم و گزارشی از اتفاقات آنجا تهیه كردیم… در این بازداشتگاه با بازداشتی های دیگر نیز برخوردهای بدی صورت گرفته بود.”

پورمحمدی خاطرنشان کرد “هیئتی كه از شورایعالی امنیت ملی گزارشی را به رهبری ارائه كرد، سبب شد كه ایشان سریعا دستور تعطیلی بازداشتگاه را صادر كنند و اگر اقدام رهبری نبود، دیگر تحركات موجب تعطیلی بازداشتگاه نمی شد.”

ماجرای قتل های زنجیره ای

پورمحمدی پیرامون ماجرای قتلهای زنجیره ای و نقشی که “نویسندگان دوم خردادی برای وی در آن ماجرا قائل بودند”، خاطرنشان کرد “متأسفانه جریانی در آن زمان با طرح شعارهای مبهم، ایجاد جنجال، فضاسازی روانی و تبلیغی در پی این بود كه سیاستهای خود را به پیش ببرد و به نظرم این بدترین حركتی بود كه در آن زمان جریان دوم خرداد از خود بروز داد. به این معنا كه جریان چپ در فضای سیاسی كشور براساس جوسازی و تقویت فضای احساسی، طرح ایراد اتهامات، فضاسازی و مظلوم نمایی جایگاه خود را در نزد افكار عمومی بالا برد و سبب به وجود آمدن حادثه دوم خرداد شد. بعد هم توانست پیروز انتخابات شود و هنرش هم فضاسازی رسانه ای و روانی بود. دیدیم كه به سرعت این تفكر در حوزه های مختلف خود را نشان داد و برای هر مسئله ای پرونده ای تبلیغاتی، روانی و جنجالی ایجاد كرد تا از این طریق بتوانند رقبای خود را از میدان خارج كند. به طور طبیعی هدف یكی از این پرونده ها، بنده و دوستانمان بودیم و چون تلقیشان این بود كه ما در وزارت اطلاعات هستیم و تیم حاكم را قبول نداریم و با آنان همفكر نیستیم، پس بنابراین باید با ما برخورد شود.”

این مقام سابق امنیتی کشور، همچنین خاطرنشان کرد اصلاح طلبان میخواستند بدنه اجتماعی و مدیریتی وزارت اطلاعات -كه گرایش حزب اللهی و انقلابی داشت- را بزنند و بخشی از این بدنه در سپاه، وزارت اطلاعات، نهادهای انقلابی و رسانه ها حضور داشتند و جریان دوم خرداد این فكر انقلابی را معارض جدی و رقیب خود می دانست و در سالهای بعد نیز این جریان انقلابی به اصولگرایان معروف شدند.”

احمدی نژاد با رفتار تشكیلاتی و سازمان یافته سیاسی موافق نیست

وزیر سابق کشور، در ادامه گفتگوی خود، به برخی تحولات قبل از روی کار آمدن محمود احمدی نژاد در دور نهم ریاست جمهوری اشاره کرد و با بیان این نکته که “دوستانی كه بیشترین بهره برداری را از فضای سیاسی كردند، بعد آمدند و خود، تئوری ضد تشكیلاتی و حزبی را در كشور تبلیغ كردند و یكی از آنها همین آقای احمدی نژاد است كه خیلی با رفتار تشكیلاتی و سازمان یافته سیاسی، حداقل در حال حاضر موافق نیست و آن را نمی پسندد. ولی ایشان تمام مسیر رشد خود را به این وسیله طی كرده است. ظاهرا ایشان با كار تشكیلاتی تا جایی همراهی داشت كه به آن باور داشت و جایی كه با عقیده اش متعارض بود آن را رها كرد.”

این فعال اصولگرا و عضو جامعه روحانیت، پیرامون حوادث بعد از انتخابات ریاست جمهوری نیز، از گفتگوی خود با میرحسین موسوی در روز ۲۴ خرداد و از هشدارهای بعدی که به وی داد، سخن گفت و خاطرنشان کرد ” بیست و چهارم خرداد زمانی كه آقای احمدی نژاد در میدان ولیعصر برنامه داشت، زمانی كه جمعیت از میدان ولیعصر بازمی گشت و بنده نیز ازساختمان سازمان بازرسی در خیابان طالقانی جمعیت را نظاره می كردم، دیدم كه از دور دود آتش بلند شده است.

در این رابطه از همكارانم سئوال كردم كه گفتند بین طرفداران آقای موسوی و پلیس درگیری شده و چند اتوبوس آتش گرفته است، در دو – سه نقطه دیگر تهران نیز اتفاقاتی رخ داده و در چند نقطه دیگر كشور نیز این اتفاقات به وقوع پیوسته است. در این زمان بنده تلفنی با آقای موسوی صحبت كردم و گفتم كه در حال حاضر بنده دود آتش را در خیابان می بینم و این علائم خطر است و اتفاقاتی در كشور در حال رخ دادن است. بنده هم چون تجربه امنیتی دارم، فوق العاده نگران هستم و بهتر این است كه این صحنه را تغییر دهید، زیرا با این روش به جایی نمی رسید، همچنین به وی توصیه كردم اگر موردی است، از طریق مجاری قانونی پیگیری و شكایت كند. كه متأسفانه در درگیری فردای آن روز نیز چند نفر كشته شدند كه بنده روز پنجشنبه نامه ای برای ایشان نوشتم و در آن نامه این نكته را نیز دوباره یادآوری كردم.”Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

5 پاسخ به “پورمحمدی:در مورد کهریزک، دوسال حساسیت بوداجازه رسیدگی نمی دادند”

 1. ALI گفت:

  RIGI RA BA PIRAHANE EDARI BE TELEVISION MIAVARAND VA MAGHAMATE PISHINE ENGHELEB RA BA PIJAME VA DAMPAEI

 2. روح الله گفت:

  درود بر سه سيد فاطمي ….. خميني و موسوي و خاتمي

 3. ناشناس گفت:

  مشکل امثال آقای پور محمدی این که فکر میکنن مردم به دستور کسی امدن خیابون . مردم برای احقاق حق خودشون امدن که با توهین و تهدید و تحقیر مواجه شدن. در روز یکشنبه اتفاقاتی افتاد که کاملا برنامه ریزی شده بود همانطور که فیلمشم الان همه دیدیم. ایشان که امنیتی هستن که حتما در جریان بودن. به جای نامه به آقای موسوی به جاهای دیگه باید نامه مینوشتن.

 4. طیبه گفت:

  طبق گفته اقای پور محمدی اگر مردم نبودند هنوز کهریزک معلو م نبود چه بر سر جوانان می اورد

 5. سبز گفت:

  از آنجا که مردمی که دسترسی به فیلتر شکن و اینترنت را دارند خیلی کمتر از کسانیست که دسترسی به ماهواره دارند چرا سران جنبش یک نماینده نمی فرستند و یک شبکه مثلا ( شبکه سبز ) افتتاح نمیکند ؟ تا این شبکه اخبار درست را به گوش مردم برساند آن هم در این فضا که هر جناح یک رسانه تصویری دارد و اخبار را بنا به خواست خود تغییر می دهد ((پس چرا جناح حقیقت طلب حقیقت را نگوید)) فکر هم نمی کنم رسانه ای که تنها در یک ساعت مشخص (مثلا 20:30) اخبار را می گوید هزینه زیادی داشته باشد