سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » وزير اطلاعات دولت اصلاحات:دستگيري ريگي ضربه‌اي هولناك بر پيكره تروريسم كور ضدملي ...

وزير اطلاعات دولت اصلاحات:دستگيري ريگي ضربه‌اي هولناك بر پيكره تروريسم كور ضدملي است

چکیده :در زمان دولت خاتمي وزارت اطلاعات چندبار ريگي را در تور عملياتي قرار داد/پديده ضدبشري تروريست بايد با همكاري همه كشورها مهار شود/بايد زمينه فرصت مشاركت سياسي مردم فراهم شود تا زمينه نفوذ گروهك‌هاي شرور از بين...


کلمه:وزير اطلاعات دولت اصلاحات معتقد است دستگيري عبدالمالك ريگي ضربه‌اي هولناك بر پيكره تروريسم كور ضدملي است.

حجت الاسلام علي يونسي در گفت‌وگو با  ايلنا در پاسخ به سوالي در خصوص اهميت دستگيري عبدالمالك ريگي با بيان اينكه دستگيري وي از چند نظر بسيار مهم است گفت: ريگي سردسته شرورترين، خشن‌ترين و بي‌رحم ترين گروه ضدامنيت ملي ايران دستگير شده است و شيوه دستگيري آن اقتدار جمهوري اسلامي را به نمايش گذاشته است.

يونسي زمان دستگيري ريگي را بسيار با اهميت توصيف كرد و گفت: در شرايطي كه ملت ايران نيازمند يك خبر مسرت‌بخش خصوصا بعد از راهپيمايي 22 بهمن بود اين اقدام توانست جامعه ايران را خوشحال كند.

وي كه در زمان سيدمحمد خاتمي مسووليت وزارت اطلاعات را برعهده داشت با تبريك اين پيروزي به ملت ايران گفت: شخصا اين پيروزي را به ملت عزيز ايران و به همكاران سابقم دست‌مريزاد مي‌گويم. به نظر من همه ملت ايران از اين پيروزي احساس شادماني و غرور كردند مخصوصا صدها خانواده كه به دست اين گروهك عزادار شدند.

يونسي در پاسخ به سوالي مبني بر اينكه آيا دستگيري ريگي بدون همكاري كشورهاي منطقه امكان‌پذير بود؟ اظهار داشت: يك سرويس امنيتي هميشه ترجيح مي‌دهد عمليات مورد نظر خود را بدون همكاري ساير كشورها و ساير رقبا انجام دهد اگرچه براي حفظ امنيت ملي و امنيت شهروندان هيچ اشكالي ندارد كه براي دستيابي به يك هدف امنيت ملي همكاري‌هايي صورت گيرد.

وي ادامه داد: اگر كشور ايران با كشور پاكستان و ديگر كشورهاي همسايه براي مبارزه با اشرار و تروريست‌ها با هم همكاري نمايند نه‌تنها خوب و مفيد است بلكه لازم هم است.

يونسي معتقد است همكاري امنيتي چندجانبه يك امر عادي و معمولي است.

وي در همين خصوص خاطرنشان كرد: بر فرض اينكه اين اقدام ملي با كمك برخي از كشورهاي همسايه صورت گرفته باشد هيچ از اهميت آن نمي‌كاهد بلكه نشان‌دهنده رشد و بلوغ اطلاعاتي است كه به مرحله تعامل و همكاري امنيتي چندجانبه رسيده است و اين براي تروريست‌ها بسيار مايوس‌كننده است زيرا عاقبت كار تروريست اين است كه در چرخه معادلات سياسي كشورهاي منطقه نابود خواهد شد.

وي در پاسخ به سوالي مبني بر اينكه چرا در زمان وزارت اطلاعات شما اين اتفاق رخ نداد و آيا شما با كشورهاي منطقه براي دستگيري عبدالمالك ريگي وارد مذاكره شده بوديد، اظهار داشت: من معتقد نيستم كه ايران با همكاري ساير كشورهاي همسايه اين عمليات را انجام داده است ظاهر اظهارات مقامات امنيتي اين است كه ايران مستقلا اين عمليات را انجام داده است اگر با ساير كشورها هم انجام داده باشد هيچ اشكالي ندارد و اگر همكاري داشته‌اند بهتر است اعلام شود زيرا تروريست‌ها بيشتر در تنگنا قرار خواهند گرفت.

وزير اطلاعات دولت اصلاحات خاطرنشان كرد: در زمان دولت آقاي خاتمي وزارت اطلاعات چندبار عبدالمالك ريگي را در تور عملياتي قرار داد كه متاسفانه به دلايلي كه نمي‌توان آن را اعلام كرد موفق به فرار شد و شخص من نيز از سوي شوراي عالي امنيت ملي و دولت وقت مذاكراتي با پاكستاني‌ها جهت استرداد عبدالمالك ريگي انجام دادم حتي آقاي خاتمي توسط من پيامي براي پرويز مشرف فرستادند و براي همين هدف نيز به پاكستان عزيمت كرده و با پرويز مشرف و برخي مقامات سياسي و داخلي پاكستان ملاقات و مذاكره انجام دادم ولي مقامات پاكستاني در آن زمان با اين گروه و گروه طالبان مماشات و همراهي كردند و ترجيح دادند كه با ما همكاري نكنند.

يونسي تصريح كرد: در حال حاضر دولت پاكستان با همه اين گروه‌ها در حال جنگ است و خيلي طبيعي است اگر دولت ايران بخواهد با آنها همكاري امنيتي انجام دهد آنها نظر ايران را قبول مي‌كنند.

وي در پاسخ به سوالي مبني بر اينكه آيا همكاري امنيتي با كشورهايي مانند افغانستان و پاكستان اشكالي ندارد، گفت: نه‌تنها اشكال ندارد بلكه لازم است. اصولا پديده ضدبشري تروريست بايد با همكاري همه كشورها مهار شود و ديپلماسي پنهان و امنيتي سازوكار خود را دارد كه بايد در راستاي اهداف امنيت ملي به كار گرفته شود.

وزير اطلاعات دولت اصلاحات در پاسخ به سوالي مبني بر اينكه آيا بازتاب‌هاي دستگيري عبدالمالك ريگي خطرناك نيست و آيا ممكن است عمليات گروهك جندالله تشديد شود؟ گفت: بي‌ترديد دستگيري عبدالمالك ريگي ضربه هولناك بر پيكره تروريسم كور ضدملي است. اگرچه شايد در كوتاه‌مدت بقاياي اين گروهك شرور دست به جنايت‌هايي هم بزند اما در درازمدت اين ضربه براي اين گروهك كارساز و تعيين‌كننده است و براي منطقه شرق كشور بسيار مفيد است و الان اين فرصت به دست آمده كه در منطقه سيستان اقدامات شايسته انجام گيرد.

يونسي در بيان اين اقدامات گفت: بايد عمران و آباداني منطقه و ايجاد فرصت شغلي براي مردم منطقه فراهم شود و نيز فرصت مشاركت سياسي مردم فراهم شود تا زمينه نفوذ و يارگيري گروهك‌هاي شرور و ضد تروريستي از بين برود از جمله اين اقدامات است.

وي در پايان در پاسخ به سوالي مبني بر اينكه آيا نفوذ گروهك عبدالمالك ريگي زياد بوده است، با رد اين موضوع گفت: ميزان جذب گروهك جندالله بسيار كم بوده است.

يونسي تاكيد كرد: با اينكه مردم منطقه سيستان و بلوچستان بسيار محروم هستند و تفاوت مذهبي و قومي با اكثريت ملت ايران دارند ولي مردم نجيب بلوچ تمايلي به اين گروهك نشان ندادند زيرا مردم بلوچ مانند همه مردم ايران از خشونت، ترور و بي‌رحمي متنفرند و اين خود رمز و راز شكست هاي گروه هاي خشونت طلب و تروريسم است.علت اصلي شكست سازمان منافقين هم خشونت طلبي و حركت‌هاي ضد مردمي آن بود.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

2 پاسخ به “وزير اطلاعات دولت اصلاحات:دستگيري ريگي ضربه‌اي هولناك بر پيكره تروريسم كور ضدملي است”

  1. علی گفت:

    صرف نظر از همه چیز این یه کار عالی بود . . .
    دمتون گرم

  2. ناشناس گفت:

    یاشاشین احمدی نژاد