سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » بعد از ایمیل ملی، نوبت به موتور جستجوگر ملی رسید...

بعد از ایمیل ملی، نوبت به موتور جستجوگر ملی رسید

چکیده :بر اساس برنامه پیشنهادی دولت به مجلس، تا پایان برنامه پنجم توسعه کشور می‌بایست 100 درصد خدمات بین دستگاه‌ها به صورت الکترونیکی انجام...


کلمه: تقي‌پور وزير ICT با بیان این که هدف اصلی فناوری اطلاعات، مدیریت و تأمین دانش اطلاعات لازم برای اداره امور است خاطر نشان کرد: «باید نقش این فناوری و اهداف عملیاتی آن تعریف و برای مدیران و تصمیم‌گیران کشور روشن شود

به گفته وزير ارتباطات، بر اساس برنامه پیشنهادی دولت به مجلس، تا پایان برنامه پنجم توسعه کشور می‌بایست 100 درصد خدمات بین دستگاه‌ها به صورت الکترونیکی انجام شود.

رضا تقی‌پور وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات، در مراسم پانزدهمین اختتامیه اجلاس انجمن کامپیوتر ایران، ضمن بیان این مطلب اظهار داشت: یکی محورهای اصلی مورد توجه قرار گرفته در لایحه برنامه پنجم، ایجاد دولت الکترونیکی است.

وی افزود: بر همین اساس و علاوه بر الکترویکی شدن تمام خدمات بین دستگاه‌ها، پیش‌بینی شده است تا پایان برنامه، 70 درصد خدمات دولت به مردم نیز به صورت الکترونیکی به متقاضیان ارایه شود.

وی با بیان این مطلب که حوزه سلامت و رفاه یکی دیگر از محورهای مورد توجه تصمیم‌گیران بوده است، خاطرنشان کرد: بر این اساس پیش‌بینی شده است نزدیک به 100 درصد مردم از کارت سلامت الکترونیکی بهره‌مند شوند.

رضا تقی‌پور استفاده از فناوری اطلاعات را اصلی‌ترین راه حل برای مشکلات مدیریت شهری، حفاظت از محیط زیست و تحقق صرفه‌جویی در هزینه‌ها و زمان دانست، و تصریح کرد: الکترونیکی شدن 80 درصد از پرداخت‌ها در سیستم بانکی، یکی دیگر از اهداف مشخص شده در لایحه برنامه پنجم توسعه است.

وی ادامه داد: در صورت تحقق این شاخص، مراجعه به بانک‌ها به یک پنجم کاهش می‌یابد که براساس برآوردها، سهم این کاربرد در سبد ترافیکی شهرها، عدد بسیار بزرگی می‌باشد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان این مطلب که علیرغم منابع عظیم فرهنگی و سهم بسیار زیاد ایران در ایجاد تمدن‌ها و توسعه کشورها، در حوزه فرهنگ در دنیای مجازی، جایگاهی در شان ملت ایران نداریم، گفت: بر همین اساس یک محور اصلی تحت این موضوع در برنامه پنجم توسعه تعریف شد که ایجاد یک موتور جست‌وجوی بومی یکی از زیر پروژه‌های این محور است.

وی تأکید کرد: نقش بالای فناوری اطلاعات در تولید ناخالص بسیاری از کشورها بیانگر بااهمیت بودن این حوزه است به طوری که امروزه این فناوری از یک فناوری لوکس به یک ضرورت در سبد خانوارها جا گرفته است.

وی با بیان این مطلب که هدف اصلی فناوری اطلاعات، مدیریت و تأمین دانش اطلاعات لازم برای اداره امور است خاطر نشان کرد: باید نقش این فناوری و اهداف عملیاتی آن تعریف و برای مدیران و تصمیم‌گیران کشور روشن شود.

رضا تقی پور هزینه در حوزه IT را یک سرمایه‌گذاری دانست و اظهار داشت: بر همین اساس در دور جدید سعی کردیم این فرهنگ را هم در برنامه‌ریزی و هم در ارایه عملکرد تغییر داده و به جای ارایه آمار هزینه‌ها، عملکرد و دستاوردهای بدست آمده از طریق این حوزه را عرضه کنیم.

وی افزود: برای دستیابی به اهداف تعریف شده، ساز و کار اجرایی نیز مشخص گردید که در نخستین گام، کارگروه مدیریت فناوری اطلاعات در دولت شکل گرفته است.

وی با بیان این مطلب که تاکنون 18 کمیته در امور مختلف در این کارگروه پیش‌بینی شده تصریح کرد: این کارگروه موجب می‌شود چرخه تصمیم‌گیری دولت در این حوزه بسیار کوتاه شود.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: همچنین دولت دیدگاه خوبی در خصوص بحث کار از راه دور دارد و در این زمینه پیشنهادهایی در لایحه برنامه پنجم توسعه مطرح شده است.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

2 پاسخ به “بعد از ایمیل ملی، نوبت به موتور جستجوگر ملی رسید”

  1. بهترین موتورهای جستجوی آمریکایی و اروپایی نمی توانند با گوگل رقابت کنند، حالا اینا با به اصطلاح موتور جستجوی ملی می خوان چی بگند وقتی مثل روز می دانند خوب هم باشه 1% کاربرای ایرانی هم ارش استفاده نمی کنند! حتما کلمه های “سبز” و “دمکراسی” و امثال اونها رو هم می خوان فیلتر کنند! کسی نیست به اینا بگه بجای اینکه در ارایه ی خدماتی غیر قابل رقابت با دنیا رقابت کنند، تلاش کنند یه چیزهای اساسی از دنیا یاد بگیرند و بعدا اختراعات و ابداعاتی در سطح بین المللی داشته باشند و سپس به ملی بودن آن افتخار کنند. آخه اینکه اینترنت و ایمیل و هزاران چیز دیگه رو با کیفیتی بسیار پایین تر کپی برداری کنیم و زیر نام ملی به ملت بندازیم که جای افتخار نیست، برعکس باعث شرمندگیه!

  2. راستی گفت:

    به نظر من یه کشور باید به طور هماهنگ پیش بره نه اینکه چند نفر رو جمع کنیم و از هر راهی که شده یه دستاورد به قول اینا ملی رو به هر قیمتی به دست بیاریم و بعد بقیه دانشگاه ها و بقیه مردم فقط پول بدن و در جهل کامل دست و پا بزنن.
    ترسم نرسی به اهداف سند چشم انداز ای اعرابی
    کین ره که تو میروی به ترکستان است …