سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » روایت قالیباف از شهید مهدی باکری...

روایت قالیباف از شهید مهدی باکری

چکیده :انواده شهيدان باکري، خانواده‌اي فرهنگي و مذهبي و بسيار مبارز از قبل از انقلاب بودند. علي باکري برادر بزرگ آقا‌مهدي قبل از انقلاب در مبارزه با رژيم ستمشاهي به شهادت رسيد. برادر کوچک شهيد‌باکري هم با نام حميد که در لشكر معاون آقا‌مهدي بود، در عمليات خيبر شهيد شد و خود آقا‌مهدي هم يک‌سال بعد از برادرش حميد در عمليات بدر به مقام شهادت نايل...


کلمه: «شهيد باکري براي خدا کار و با اخلاص زندگي کرد و به معناي واقعي کلمه خداجو بود.» اين جمله را محمدباقر قاليباف در مدح شهيدمهدي باكري گفت.  شهردار تهران  روز يك‌شنبه  با حضور در مراسم «صبح بخير ايران» به بيان ويژگي‌ها و نحوه مديريت جنگ از سوي شهيدباكري بپردازد.

او در آغاز، يکي از ويژگي‌هاي دوران مقدس را اين دانست كه افراد از محيط‌هاي مختلف با فرهنگ‌هاي متفاوت از ميان اقشار مختلف در ميدان جنگ در کنار يکديگر قرار مي‌گرفتند و حين اينکه باورها و آرمان‌هاي مشترکي داشتند و قلب‌شان براي يک چيز مي‌تپيد، همديگر را نمي‌شناختند و هيچ آشنايي قبلي با يکديگر نداشتند.

قاليباف ضمن اشاره به نحوه آشنايي خود با شهيد باكري اظهار داشت: دوستاني که هم‌اکنون در قيد حيات هستند، اين موضوع را تاييد مي‌کنند که انصافا شهيد باکري از نيروها، فرماندهان و رزمندگان بسيار ويژه و زبانزد در بين همه فرماندهان بود.

وي با بيان اينکه ابعاد زندگي و روحيات شهيد‌باکري خيلي گسترده بود به خانواده اين سردار رشيد اشاره کرد و گفت: خانواده شهيدان باکري، خانواده‌اي فرهنگي و مذهبي و بسيار مبارز از قبل از انقلاب بودند. علي باکري برادر بزرگ آقا‌مهدي قبل از انقلاب در مبارزه با رژيم ستمشاهي به شهادت رسيد. برادر کوچک شهيد‌باکري هم با نام حميد که در لشكر معاون آقا‌مهدي بود، در عمليات خيبر شهيد شد و خود آقا‌مهدي هم يک‌سال بعد از برادرش حميد در عمليات بدر به مقام شهادت نايل آمد.

شهردار تهران اضافه کرد: شهيدباکري نسبت به اهل بيت خصوصا حضرت امام حسين‌(ع) واقعا ارادتمند بود و واقعا حبي که نسبت به اهل بيت داشت بسيار برجسته بود. هر کس که تنها يک هفته با او زندگي‌ مي‌کرد به اين موضوع پي مي‌برد. شهيد‌باکري براي خدا کار و با اخلاص زندگي کرد و به معناي واقعي کلمه خداجو بود.

اين فرمانده دوران دفاع مقدس ادامه داد: امروز کسي که در اداره‌اي کار مي‌کند، اگر مدير يا مسئول بالاترش کم‌محبتي و بي‌توجهي نسبت به او انجام دهد و مخصوصا اگر حق با او باشد و برخورد تند غير‌منطقي با او انجام شود، برايش بسيار سخت مي‌شود و نسبت به آن مدير، سازمان و کارش دچار ترديد مي‌شود و به قولي قهر مي‌کند و عطاي کار را به لقايش مي‌بخشد. آقامهدي باکري قبل از اينکه وارد سپاه شود از محيط دانشگاه آمده بود. او شهردار اروميه بود. بعد با توجه به ناامني‌ها، مشکلات و مسائل کردستان و جنگ وارد محيط سپاه شد ولي در همان اوايل در محيط کاري با او برخوردهايي شد. يعني تقريبا مي‌توان گفت به نوعي از کار عذرش را خواستند ولي هيچ عکس‌العمل منفي‌اي نداشت و همين باعث شد کار و تلاش بيشتري کند و در جنگ به عنوان يک عنصر عادي حضور يافت و کارش را از صفر آغاز کرد.

شهردار تهران ادامه داد: او يک فرمانده ميداني بود. همزمان که دستوري را صادر مي‌کرد، خودش پيشتاز بود. شجاعتش زبانزد بود. همه کارهاي سخت و عمليات‌هاي دشوار را خودش مي‌پذيرفت. او در عمليات بدر شهيد شد. حتي بعد از شهادت زماني که مي‌خواستند پيکر مطهرش را با قايق از دجله عبور دهند مورد اصابت آرپي‌جي قرار گرفت و پيکر مطهرش به رودخانه افتاد.

شهردار تهران گفت: شهيد‌باکري به عنوان فرمانده لشكر خطه آذري‌ها در جنگ حضور داشت که اين بعد حقوقي کار او را ماندگار کرده است اما شخصيت حقيقي او باعث شد مهدي باکري در اين موقعيت حقوقي قرار گيرد.

قاليباف در ادامه به نکته‌اي جالب اشاره کرد و گفت: اگر از من مي‌پرسيدند چرا به جبهه رفتي، مي‌گفتم از روي تکليف‌ اما شهيد‌مهدي باکري در پاسخ به اين سوال مي‌گفت اين لطف خداست و بايد خدا را شاکر باشيم که چنين نعمتي داده و او به ما اجازه داده در اين ميدان حضور يابيم.

وي ادامه داد: جايي مي‌رويم و مي‌گوييم آنجا شغل ماست و جايي هم به دنبال نام و نان و زماني هم به دنبال اداره کردن زندگي هستيم. اما يک پله بالاتر روزي هم مي‌گوييم براي کشور و هموطنانمان تلاش كرده و از انقلاب‌مان دفاع مي‌کنيم. اينها همه سطوح مختلف از باور‌هاي دروني يک فرد و رابطه او با خدايش است.

قاليباف در اين برنامه از برخي نگرش‌ها نسبت به رزمندگان جبهه و جنگ هم انتقاد كرد و گفت: متاسفانه برخي مواقع وقتي صحبت از جنگ و دفاع مقدس مي‌شود، عده‌اي احساس مي‌کنند رزمندگاني که در جنگ بودند، انسان‌هاي خشني بودند و به اين دليل که مجروح شدن، آسيب ديدن و شهيد شدن در آن فضا به امري طبيعي تبديل شده بود، آنها انسان‌هاي سنگدلي شده بودند که اين نگاه کمال بي‌انصافي است.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

4 پاسخ به “روایت قالیباف از شهید مهدی باکری”

 1. مهتاب (عاشق رنگ سبز) گفت:

  شعار سبزها اینست : بسیجی واقعی همت بود و باکری.
  مدتی است که تصویر بزرگ شهید همت که در حاشیه اتوبان همت ( بعد از پل گاندی یا جردن) برداشته شده است.کاش آقای شهردار دستور برپایی مجدد آنرا میدادند.

 2. احمدرضا گفت:

  همین صادق محصولی اینا عذر شهید باکری رو خواستند ها…همون ها با هزار دوز .و کلک و حرف در آوردن از سپاه بیرونش کردن ولی الان باکری در دل مردم جا داره اما امثال محصولی و سلفش چی ؟!؟
  بسیجی واقعی/ همیت بود و باکری

 3. بسیجی واقعی / همت بود و باکری

  یا حسین میر حسین / یا مهدی شیخ مهدی / یا حسن حاج حسن / یا علی خاتمی

  یا حق …. به داد این ملت برس

 4. 22bahman گفت:

  به جرات می‌تونم بگم موضع گیری‌های خانواده‌های شهیدان همّت و باکری در مورد حوادث بعد از انتخابات محبوبیت این شهیدان رو ۱۰۰ چندان کرد، من به عنوان یک نسل سومی واقعا دیدگاه و نظرم در مورد این شهیدان عوض شد و فهمیدم که این‌ها واقعا از جنس ملت هستند، روحشون شاد