سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » بیانیه مهدی کروبی خطاب به ملت بعد از مراسم ۲۲ بهمن...

بیانیه مهدی کروبی خطاب به ملت بعد از مراسم ۲۲ بهمن

چکیده :همان‌طور که حضرت امام در سال ۱۳۴۱ فرمود «حاکمیت یک میتینگ در یکی از میادین بزرگ تهران برگزار کند، به ما هم در بیابان و کویر قم اجازه متینگ بدهند»، می‌خواهم براساس حق مسلم مردم، طبق اصل ۲۷ قانون اساسی، مجوز بدهند که در میدانی از تهران راهپیمایی از طرف ما برگزار شود تا اقلیت و اکثریت مشخص شود// همچنین درحالی‌که جریان تمامیت‌خواه می‌خواهد راهپیمایی ۲۲ بهمن را به رفراندومی برای تایید سیاست‌های خشونت‌آمیز و ضدمردمی خود تبدیل کند، پیشنهاد می‌کنم که براساس اصل ۵۹ قانون اساسی، رفراندومی برای برون‌رفت از بحران برگزار شود تا به حاکمیت شورای نگهبان پایان...


کلمه: مهدی کروبی در پیامی به ملت ایران در خصوص حوادث روز ۲۲بهمن بیانیه ای صادر کرد.

به گزارش سحام نیوز متن این بیانیه به شرح زیر است:

بسمه تعالی

مردم بزرگ و آزاده ایران؛

از حضور فراگیر و گسترده شما به رغم فشارهای امنیتی و فضای بسته سیاسی حاکم در مراسم ۲۲ بهمن امسال عمیقا سپاسگزارم. امسال اگرچه مراسم ۲۲ بهمن با دعوت همه جناح‌های سیاسی و شخصیت‌ها و مراجع عظام، با امید گشایش روزنه‌هایی به سوی حل بحران و مشکلات ملی انجام پذیرفت، اما متاسفانه جریان تمامیت‌خواه و خشونت‌طلب می‌کوشد با استفاده از صدا و سیما و رسانه‌های دولتی و شبه‌دولتی خود، با بی‌اخلاقی تمام و وارونه‌سازی واقعیت و پنهان‌کردن وحشی‌گری‌های جانبی و فضای امنیتی حاکم بر این راهپیمایی، آن‌را به نفع خود مصادره کند.

جریان خشونت‌طلب می‌خواهد از این راهپیمایی که با حضور عظیم اصلاح‌طلبان و اصول‌گرایان امکان پذیر شد، برای پاک‌کردن آثار ناشی از زندانی‌کردن‌ها و جنایت‌ها و شکنجه‌ها و کشتارهای خیابانی بهره برد. می‌خواهد چادری از مغلطه و کژنمایی بر این جنایات و وحشی‌گری‌های خود بکشد. راهپیمایی ۲۲ بهمن امسال درحالی برگزار شد که نیروی‌های نظامی و امنیتی، تهران را به یک پادگان تبدیل کرده‌بودند. آن‌ها با هر حرکت و نشانه‌ای از عدم موافقت با وضع موجود، به‌شدت برخورد‌ می‌کردند و آن‌را خفه می‌کردند. طرفه آن‌که، حتی یک تصویر از این همه لشگرکشی و پرتاب نارنجک‌های اشک‌آور و ضرب و شتم شما مردم، در رسانه‌های داخلی نشان داده‌نشد!

گویا چشمانشان، با پرده‌هایی از گمراهی پوشیده شده که گمان می‌کنند که توانسته‌اند بر خاطره جمعی مردم پرده فراموشی بکشند و با مصادره تمام و کمال این مراسم ملی و مذهبی و انقلابی به نفع خود، مستمسکی برای ادامه جریان «سلب حقوق حقه مردم» فراهم کنند. حال آن‌که بدون دعوت جریان‌های سیاسی و حضور مردمی، راهپیمایی ۲۲ بهمن امسال، به راهپیمایی بی‌رمق یگان‌های نظامی و امنیتی تبدیل می‌شد و امکان چنین بهره‌برداری تبلیغاتی برای ایشان فراهم نمی‌آمد.

همه ما می‌دانیم که حضور شما مردم در راهپیمایی ۲۲ بهمن، به یقین نه به دلیل علاقه‌تان به سیاست‌های سرکوب و پرکردن زندان‌ها که به‌دلیل علایق ملی و عشق‌تان به ایران، انقلاب و امام بود. شما مردم خوب کشورمان در راهپیمایی سالگرد انقلاب اسلامی شرکت نکردید تا با کتک‌زدن مردم بیعت کنید. شما مردم مومن کشور ما بهتر از هرکسی می‌دانید که ریختن خون بی‌گناهان با مبانی دین و اخلاق‌تان سازگار نیست. مگر مولای ما علی (علیه‌السلام) برای تقویت حکومت خود زندان‌هایش را پرمی‌کرد؟ شما مردم شهید داده کشورمان، راضی به سرپوش گذاشتن روی جنایات کهریزک و مجتمع سبحان و خوابگاه‌های دانشجویی و بی‌حرمتی به مراجع نیستید و حضور شما در راهپیمایی ۲۲ بهمن هم، تاییدی بر آن جنایات نبوده‌است.

با این‌حال کسانی که حداکثر تلاش خود را برای مهندسی تظاهرات ۲۲ بهمن به‌کار بردند و از سراسر کشور با صدها اتوبوس و قطار نیرو به تهران اعزام کردند، باید دلیل خالی ماندن میدان آزادی را به هنگام سخنرانی، علی‌رغم استفاده از این همه نیرو و بسیج نیروهای انتظامی و نظامی خود توضیح دهند. مگر می‌شود تصور کرد که مردمی چنین فهیم، دلیل حضور ده‌ها‌هزار نفری نیروهای نظامی و انتظامی در خیابان‌ها را ندانند؟ آیا فکر می‌کنند مردم فشار نیروهای انتظامی و لباس‌شخصی‌ها با قمه و باتوم و گاز فلفل، برای جلوگیری از پیوستن خدمتگزاران نظام و ایران به خیل خروشان‌شان را نمی‌بینند؟ آیا تصور می‌کنند که مردم متوجه ترس و ضعف حاکمیت نشده‌اند؟

مردم عزیز، حضور شما در راهپیمایی ۲۲ بهمن امسال قابل تحلیل نیست، مگر آن‌که صف‌آرایی‌های دو گرایش عمده در این تظاهرات، مستقل از هم، نمایش داده و ارزیابی شود. ما با دوگرایش روبرو هستیم. یکی گرایشی است که از حق اجتماع و راهپیمایی مردم که در اصل ۲۷ قانون اساسی نیز بر آن تصریح شده، می‌هراسد و برای‌همین روز راهپیمایی ملی، تهران را به پادگان تبدیل می‌کند. گرایشی که فقط حضور طرفداران خود را در راهپیمایی برمی‌تابد و ملت را مجموعه‌ای از افراد طرف‌دار و تابع خود می‌داند و بقیه مردم را، حتی اگر اکثریت نیز باشند، خس و خاشاک می‌خواند. اما سوی دیگر، گرایشی است که شما را با همه تنوع و رنگارنگی اعتقادی‌تان، فارغ از ویژگی‌های جنسیتی و قومیتی و فرهنگی و طبقاتی، به رسمیت می‌شناسد. گرایشی که مردم را نه صرفا به میدان آزادی، بلکه به نشستن سر سفره آزادی فرامی‌خواند.

لذا برای ازمیان رفتن پرده‌های گمراهی از جلوی دیدگان جریان تمامیت‌خواه، براساس آموزه‌های مرادم امام خمینی(ره)، دو پیشنهاد دارم. پیشنهاد اولم این است که همان‌طور که حضرت امام در سال ۱۳۴۱ فرمود «حاکمیت یک میتینگ در یکی از میادین بزرگ تهران برگزار کند، به ما هم در بیابان و کویر قم اجازه متینگ بدهند»، می‌خواهم براساس حق مسلم مردم، طبق اصل ۲۷ قانون اساسی، مجوز بدهند که در میدانی از تهران راهپیمایی از طرف ما برگزار شود تا اقلیت و اکثریت مشخص شود. امنیتش را هم خودمان تامین می‌کنیم و تضمین می‌دهیم که این راهپیمایی با پرهیز از هرگونه شعار ساختارشکن برگزار شود؛ یک راهپیمایی آزاد، آن‌هم یک‌بار برای همیشه، تا وزن هر گرایش در جامعه ما، بی‌فشار و تهدید روشن شود.

اما پیشنهاد دوم: درحالی‌که جریان تمامیت‌خواه می‌خواهد راهپیمایی ۲۲ بهمن را به رفراندومی برای تایید سیاست‌های خشونت‌آمیز و ضدمردمی خود تبدیل کند، پیشنهاد می‌کنم که براساس اصل ۵۹ قانون اساسی، رفراندومی برای برون‌رفت از بحران برگزار شود تا به حاکمیت شورای نگهبان پایان دهد. دخالت‌هایی که به‌نام نظارت استصوابی، حاکمیت مردم را نشانه گرفته‌است و حتی از نظارت استصوابی هم پا را فراتر گذاشته‌است. این دخالت‌هاست که مانع برگزاری یک انتخابات آزاد ریاست‌جمهوری و تشکیل یک مجلس خبرگان و شورای اسلامی مستقل می‌شود. این چگونه مجلس مستقلی است که نمایندگان ملتش، از ترس نظارت شورای نگهبان، مجبورند که هربار بیانیه‌هایی برای محاکمه دلسوزان کشور تنظیم می‌شود، آن‌را امضا کنند؟ کارنامه انتخابات دهم ریاست جمهوری نشان داد که این، تنها رفراندوم است که می تواند راهگشای ما برای عبور از این تنگناها باشد. در کنار حضور مجلسی مستقل است که اصول مربوط به منافع و حقوق اساسی ملت مانند آزادی رسانه‌ها و مطبوعات، اصلاح شرایط برگزاری دادگاه‌های سیاسی و … هم تامین می‌شود. و نیز این گونه مجلسی، فارغ از سایه حاکمیت شورای نگهبان است که وزن نیروهای سیاسی در جامعه را روشن خواهد کرد، نه جوسازی و تمهیدات دولتی و هزینه‌های میلیاردی، چنان‌که در ۲۲ بهمن امسال دیدیم.

والسلام

مهدی کروبی

سوم اسفند ۱۳۸۸Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

132 پاسخ به “بیانیه مهدی کروبی خطاب به ملت بعد از مراسم ۲۲ بهمن”

 1. ناشناس گفت:

  حق همیشه پیروز است.

 2. ایمان گفت:

  درود بر خاتمی ، میرحسین ، کروبی.
  مطابق اصل 27 قانون اساسی نیازی به مجوز نیست و صرفا نیروهای انتظامی موظف به تامین امنیت آن هستند و کسانیکه از اجرای اصل 27 ممانعت می کنند برخلاف اصل 9 قانون اساسی(سلب آزادی های مشروع) عمل نموده و بایستی پاسخگو باشد.

 3. كوروش گفت:

  درود و سپاس فراوان به شيخ شجاع و خردمند و ازادانديش.
  همه ما ميدانيم كه حكومت ظلم و جور پايدار نيست و پيروزي از ان ملت ايران است
  عصر ديكتاتوري ديگر تمام شده .هم اينك دوران دموكراسي و ازادي است.
  حكومتي كه پايه مردمي نداشته باشد دير يا زود محكوم به شكت است.
  زنده باد موسوي و كروبي وخاتمي

 4. رامين گفت:

  درود بر شيخ سبز ايران كروبي عزيز كه در دل همه مردم ايران جاي دارد.اندكي صبر سحر نزديك است

 5. ایمان گفت:

  مقاله ای جالب در مورد 22 بهمن 88 :
  امروز ۲۲ بهمن بود اما هرچی فکر کردم بین این ۲۲ بهمن و ۲۲ بهمن ۵۷ نتونستم اشتراکی پیدا کنم!
  آخه می دونی چرا؟!

  اون روزا مردم عکس امام رو تو دستشون داشتن. کنار امام بهشتی واسته بود با منتظری و هاشمی و طالقانی و … مردم کتاب که می خوندن کتابهای دکتر شریعتی بود . ساواکم که می گرفت کتاب های دکتر شریعتی رو می گرفت!

  اما امروز، بهشتی که رفته، اما خانواده اش … پسرشم که تا دیروز تو زندان بود؟!!!!

  هاشمی هنوزم هست ولی تو سکو های بلندی که ساختن ازش خبری نیس!!!

  طالقانی هم دیگه نیس اما آخه چرا نماز جمعه هاشو پخش نمی کنن؟!! چرا سالی یک بار ۱۰ دقیقه از حرفاش پخش نمیشه؟! خانوادشم که …!!!

  منتظری هم که خدا رحمتش کنه اما اونم که روز های آخر وضعش اصلا شبیه ۲۲ بهمن ۵۷ نبود !!! نه تریبونی ، نه نواری ازش … !!!

  راستی چند وقت پیش رفتم نمایشگاه کتاب، طرف کتاب های شریعتی رو می فروخت، می گفت چند دقیقه پیش از حراست اومدن یه سری از کتاب های شریعتی رو جمع کردن بردن! ازش کتاب “تاریخ شناخت ادیان” رو خواستم رفت از تو پستو یکی پیدا کرد آورد! انگار امروزم مثل ساواک دارن کتاباشو می گیرن!! ۲۲ بهمن ۵۷ کسایی که انقلاب کردن همونایی بودن که زیر و برف و بارون تو حیاط حسینیه ارشاد جمع می شدن و ۵۰۰۰ هزار نفر (!) سخنرانی شریعتی رو گوش می دادن! راستی حالا چرا تو تلوزیون از سخنرانی های شریعتی خبری نیس؟! حتی انگاری اسمشم تحریمه!

  من که نتونستم چیزی جز تفاوت بین ۲۲ بهمن ۵۷ و ۲۲ بهمن ۸۸ پیدا کنم! شما پیدا کردی یه ندا بده!

  آخخخ گفتم ندا! الانه که بگیرنم .

  خدا نگهدار همتون

  اما یادتون نره:

  ان الذین قالوا ربنا الله ثم استقاموا، فلا خوف علیهم و لا هم یحزنون!

  اندکی صبر سحر نزدیک است …

 6. حقیقت طلب گفت:

  به نام خدا
  درود بر سه سید فاطمه . خمینی و موسوی و خاتمی

 7. Leila گفت:

  سلام جناب آقای کروبی،

  واقعا به داشتن رهبری مانند شما افتخار می‌کنم.

  لطفا در مورد حکم‌هایی‌ که جدیدا برای اعدام افراد صادر شده هم واکنش نشان بدهید. یک حکم که من خبر دارم “امیر رضا عارفی ” هست که وکیلش “آقای مصطفایی” در وب لاگش نوشته بود، و البته الان وب لاگ این وکیل را مسدود کردند. لطفا در مورد این قضیه پیگیری کنید (کمتر از ۱۰ روز به دادگاه تجدید نظر مانده) تا اگر جرم ایشان در حد “اعدام” نیست، این جوان از مرگ رهایی یابد.

  دقت کنید که این جوان قبل از انتخابات دستگیر شده ولی‌ میخواهند با این اعدام‌ها موج سبز را بترسانند.

 8. حسین گفت:

  به خودم افتخار میکنم که به تو رای دادم.

 9. ناصر گفت:

  هرگز دست کسی را نبوسیده بودم ، تا آنروز که در خیابان طالقانی ترا دیدم و بی اختیار به سویت آمدم و بوسه بر دست تو زدم ، این به سالها پیش برمی گردد . بعد از آن بارها خود را ملامت کردم که چرا جو گیر شدم و کاری انجام دادم که با شخصیت انسانی سازگار نیست .
  من به همراه مردم این سرزمین سالها بود که از دست بوسی چاپلوسان در حکومت ستم شاهی رنج می بردیم و امید این داشتیم که با انقلاب 57 این رفتار ناشایست از میان خلق رخت بر بندد ، این نشد که هیچ ، آنروز خود به این کار عبث بی هیچ دلیلی آری بی هیچ دلیلی مبادرت کردم ، چرا که تو آنزمان جز در خدمت خانواده ی شهدا بودن منصب دیگری نداشتی که به خاطر آن خود فروشی کنم .
  همواره از خود می پرسیدم ، چرا ، چرا چنین کردم ولی هرگز پاسخی در خور ، که خود را در مقابل وجدانم تبرئه سازم نیافتم ، تا اینکه سالها گذشت و تو شیخ اصلاحات شدی ، در برابر جباران سینه سپر کردی و در کنار مردم برای رسیدن به حقوق حقه شان از هیچ دریغ نکردی .
  کروبی عزیز امروز به خاطر آن بوسه بر خود می بالم و بار دیگر اما اینبار از راه دور دست تو شیخ شجاع مردم ایران را می بوسم ، زنده باشی و سر بلند ، حق نگهدار تو و موسوی و خاتمی عزیز باد .

 10. pedram گفت:

  .andaki sabr…sahar nazdik ast

 11. omid گفت:

  ما ادامه داریم.یا حسین که او هم مظلوم بود.

 12. علی گفت:

  درود بر انسانهای آزاده

 13. آرمان سبز گفت:

  رفراندوم رفراندم راه نجات مردم..

 14. Hamid گفت:

  ba tashakkor az sheykhe bozorgvare eslahat.
  vali dustane azizam sahme bishtare bayad ettela resanie ghavy anjam begire.
  bayad Irano az cd haye havadese bade entekhabat alalkhosus ashura por konim.
  makhsusan shahrestana ke vaghean aghlabe mardom khabar nadaran tehran che etefaghi miofte.
  movazebe khodetun bashid.
  ya hossein mir hossein

 15. مجید گفت:

  ضمن تشکر از جناب آقای کروبی(شیخ مهدی کروبی) برای این بیانیه بسیار رسا
  خواستم بگم اگر اجازه راهپیمایی بدهند که بعید میدانم..باید بسیار مراقب بود که به بدست تندروها و سوء استفاده گرها خراب نشه
  آخه مردم ما یه مقدار زود خون شان به جوش میاد پس باید برای آرام نگه داشتن مردمم برنامه ویژه ای داشته بشید….با سپاس
  همپای سبزاندیشان

 16. D گفت:

  vaghean eftekhaar mikonam behet sheikhe sabz!
  paydar bashi VVV

 17. زنده باد آزادی درود بر شیخ

 18. مهدی ج گفت:

  لر بچه با غیرت امروز بیانیه ات را خواندم.بغض کرده بودم که چطور در برابر این همه انسان که در 22بهمن امدند تا سرود ازادی سر دهند اینگونه نادیده گرفته شدند؟اما تو دیدی.همانروز که اوباش به خیالشان حرمتت را شکستند.زهی خیال باطل که این حمله ستاره های شرف را تا ابد بر پیشانی تو و فرزندت نمودار ساخت.فریاد میزنم درود بر تو درود بر موسوی و زنده باد ازادی و ازادگی

 19. فرزند ایران گفت:

  روز مهندس رو از طرف خودم و خانواده ی همیشه سبزم به مهندس موسوی تبریک میگم

 20. سید گفت:

  آغاز امامت امام مهدی علیه السلام را به مردم ایران و آقای مهندس موسوی تبریک عرض می کنم

 21. shenas گفت:

  دوست عزیزی که در کلمه مسول بازبینی و نشر نظرات هستید، مخاطب اصلی این گونه بیانیه ها و انتقادها مقام رهبری هستند.
  لطفا نظرات مرتبط را سانسور نکنید.
  مسئول ظلم های رفته بر ایرانیان کیست؟

  لطفا اگر از نظر سایت حتی اگر یک کلمه از نظر من قابل انتشار است منتشر شود.

 22. احسان گفت:

  من هم همانند دوست قبلی شديداً اعتقاد دارم سايت کلمه نبايد هر نظری که نام رهبری در آن می آيد را سانسور کند، ايشان در هر حال شخص اول اين کشور هستند و بايد جوابگوی عملکرد نيروی های تحت امر و فرمانشان باشند. خواهش ميکنم اجازه دهيد لااقل از اين طريق صدای ملت به گوش ايشان برسد. اين روش درستی نيست که بردن نام ايشان حتی در يک انتقاد ساده تحمل نشود. هر چند ما بسيار بسيار زياد از ايشان سؤال داريم..

  سبز باشيد..

 23. Morteza گفت:

  چشمها یش
  خون داغ او
  در سنگ فرش خیابان
  چشمهایش تابی نهایت!
  گلهای وحشی البرز کوه
  برخیزید
  برخیزید
  وگلبرگهای سبز خود را
  به ایران زمین بگسترانید
  چشمها
  جشمهای یخ زده.
  خون گرم
  خون گرم,
  بما پیوند وحدت می بخشد
  برخیز
  برخیز
  دست در دست برادرت
  تابی نهایت بتاز
  چشمهایش
  چشمهایش اغازگر زندگیست.
  چشمهای بیگناهش
  پیام سبز ازادی را
  به جای جای جهان برد
  خون سرخ او پیام افرین شد
  تلخ کامیها به خوشی
  خوشیها, قصه ساز میکنند
  ما قصه سازان سبز پوش
  قصه ای ساختیم که, پایان انرا نمیدانیم.
  قصه سازان بر صلیب
  قصه سازان بر صلیب
  ای بدنام
  ای بدنام
  چشمهایش را ندیدی?
  عاقبت
  انسانهای خوب
  انسانهای سبز
  ارامش را از شما خواهند گرفت.
  تهدیدها
  دیگر اثر ندارد
  ستارهای امید
  چشمهای باز, از ان ماست
  طوفان انسانها
  طوفان انسانها, به پیش میروند.
  بادهای سرخ
  وگلهای سبز البزکوه
  به ذره ذره ی قلبم امید هستی میدهد
  برای همیشه
  برای همیشه
  ان چشمهای ثابت و معصوم
  ما را تا بینهایت سوق میدهد
  چشمهای پرقدرت
  چشمهای پر نور او
  ذره ذره ی جانش را جاودانه کد
  برای همیشه
  برای همیشه

  مرتضی ١٣٨٨

 24. جناب کروبی!
  امروز فهمیدم چرا هشت ماه پیش کنار نکشیدید. گویی همه ی گزینه ها را پیشبینی کرده یا با غریزه ی سیاسیِ خود بو کشیده بودید. ایران بر شما آفرینِ می گوید!

  پسرِ سبزِ موسوی و آقای نجفی!
  امکانِ برگزاریِ انتخابات آزاد در چنین فضایی چقدر است؟ آنان می دانند سبزها بیشمارند و ازینرو مجوز راهپیماییِ جداگانه نیز نخواهند داد. آنگونه که دریافته ام، در این روزها و هفته ها، سبزها و به گمانم بیشتر ایرانیان منتظر اشتباهِ بعدی …هستند تا چنان در خیابانها بریزند که هیچکس گمانش را نکرده باشد. تا آنهنگام هم بیکار نیستیم و هر یک تکلیفِ سبزی داریم که خود می دانیم. برخی با خویشاوندانِ خود سخن می گویند؛ برخی در کوچه و خیابان با رهگذران و برخی با همفکران. بسیاری از سبزها در تکاپوی اصلاح قانون اساسی هستند و شماری در گفتگو برای شناختنِ ساختاری بهتر. سبزها اینچنین اند: بی شمارانی با بی شمار راهکار.

 25. یار سبز گفت:

  کروبی ایوالله

 26. نیما گفت:

  وطن پرنده پردرخون
  به امید ازادی

 27. shenas گفت:

  آرمان سبز شعار خوبیست.
  رفراندم رفراندم راه نجات مردم

 28. ملت صبورررررررر گفت:

  دروووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووود
  دروووووووووووووووووووووووووووووووووووووددددددددددددددددددبر کروبی و موسوی

 29. yazdan گفت:

  ما بیشماریم.// موسوی زنده باد کروبی پاینده باد

 30. تست گفت:

  بالاخره میرسه روزی که حق بر باطل مشخص و قطعا پیروز میشه

 31. فریدون ایرانی گفت:

  به نام خدا
  علی رقم اختلاف نظر بر سر مسائل علمی و سیاسی و غیره، از آنجایی که ما فقط به دنبال آزادی بیان هستیم تا مردم از میان نظرات بهترین را انتخاب نمایند، به دلیل اشتراکهای مهم و اساسی؛
  اینجانب برای ایجاد اتحاد تا رسیدن به نتیجه نهایی، جناب آقایان کروبی و موسوی را رهبران واقعی جنبش شناخته و تا زمانی که این دو شخصیت در راه آزادی(آزادی موافق با فرهنگ و اعتقادات اکثریت در کنار احترام به نظر اقلیت) و مطالبه حق مردم بی دفاع ولی سلحشور، آن گونه که در خور رهبر یک جنبش عظیم است، ایستادگی کنند، حمایت خویش را از ایشان اعلان می دارم.
  درود بر حقیقتی که نیاز به تدابیر سیاسی نداشته باشد.
  8/12/88
  فریدون ایرانی

 32. علیرضا گفت:

  رفراندوم رفراندوم…این است شعار مردم
  اقا فریدون کارت جالب بود..