سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » اعتراض شدید حامیان دولت به تلاش مجمع تشخیص برای اصلاح نظام انتخابات ایران...

اعتراض شدید حامیان دولت به تلاش مجمع تشخیص برای اصلاح نظام انتخابات ایران

چکیده :طرح تدوین قانون جامع انتخابات در مجمع تشخیص مصلحت نظام که تهیه آن به پیش از انتخابات ریاست جمهوری دهم باز می گردد نیز با مخالفت جدی حامیان دولت روبرو شده...


کلمه: طرحی در مجمع تشخیص مصلحت در دست بررسی است تا مسوولیت اجرای انتخابات از قوه مجریه سلب و نظارت بر انتخابات نیز به نهادی بی‌طرف سپرده شود. این طرح واکنش تند حامیان دولت در مجلس و خارج از مجلس را برانگیخته است.

در طول سی سال اخیر روند برگزاری و نظارت بر انتخابات‌های در ایران دستخوش تغییرات بسیاری شده است. اما به مرور و با گسترش قدرت شورای نگهبان و برخوردهای سیاسی و جناحی این شورا، دامنه انتقادات از نهادهای نظارتی افزایش یافت.

به‌ویژه همزمان با انتخابات مجلس هفتم و رد صلاحیت چند هزار نفر در سراسر کشور اعتراض‌ها نسبت به عملکرد شورای نگهبان و اعمال «نظارت استصوابی» به شدت افزایش یافت.

طبق تفسیر شورای نگهبان از نظارت استصوابی، این شورا حق دارد که در هر مرحله از روند انتخابات فردی را که واجد صلاحیت‌های سیاسی یا اعتقادی نمی‌داند از گردونه رقابت حذف کند.

اعتراضات گسترده پس از انتخابات ریاست جمهوری دهم و باور عمومی به تقلب گسترده  در نتایج نهایی و بی‌طرف نبودن اعضای شورای نگهبان در جریان انتخابات، برخی جریانات  سیاسی و اصولگرایان را بر آن داشت تا در پی راه حلی برای افزایش اعتماد عمومی نسبت به سلامت برگزاری انتخابات باشند.

در همین حال طرح تدوین قانون جامع انتخابات در مجمع تشخیص مصلحت نظام که تهیه آن به پیش از انتخابات ریاست جمهوری دهم باز می گردد نیز با مخالفت جدی حامیان دولت روبرو شده است.

حسین شریعتمداری در سرمقاله روز شنبه اول اسفند ماه روزنامه کیهان با انتقاد از این طرح مدعی شد: « بخش‌ها و بندهایی از طرح پیشنهادی مجمع تشخیص مصلحت نظام، از یکسو با قانون اساسی مغایر است و از سوی دیگر، در صورت تصویب – که محال و غیرممکن به نظر می‌رسد- آرزوی چندین ساله دشمنان بیرونی و دنباله‌های داخلی آنان برای حذف نظارت شورای نگهبان و نفوذ افراد بی‌صلاحیت به مراکز حساس نظام را برآورده می‌کند.»

مدیر مسوول روزنامه کیهان  در ادامه این یاداشت مدعی شده که طرح مجمع تشخیص همان طرح «کمیسیون ملی انتخابات» آقای رضایی که به گفته سرمقاله‌نویس کیهان برای کمک به «جریان فتنه» ارائه شده بود.

شریعتمداری همچنین مدعی است که معترضان به نتیجه انتخابات و جریانات «ضد انقلاب» و کشورهای آمریکا، انگلیس و اسراییل از این طرح حمایت می‌کنند.

مهدی کوچک‌زاده یکی از نمایندگان مجلس حامی  محمود احمدی‌نژاد نیز در مصاحبه با خبرگزاری فارس اعلام کرد قطعا سکولارها، از پیشنهاد این طرح و کاهش دامنه اختیارات شورای نگهبان ابراز خوشحالی می‌کنند.

این نماینده اصولگرای حامی دولت با انتقاد از مصطفی پورمحمدی وزیر کشور پیشین دولت نهم تصریح کرد: «آقای پورمحمدی باید پاسخگو باشد که با چه هدف و مصلحتی مجلس شورای اسلامی که مرکز قانون‌گذاری است را کنار گذاشته و به مجمع تشخیص این طرح را ارائه کرده ‌است.»

اما محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام روز شنبه در نشستی با خبرنگاران اعلام کرد: «از دو سال پیش وزرای کشور و اطلاعات نامه‌هایی را به مجمع تشخیص و رهبری فرستادند که پورمحمدی وزیر وقت کشور در نامه خود خواستار آن شد که با توجه به تغییرات مداوم قانون انتخابات نیاز به قانون با ثبات داریم و وزیر اطلاعات هم نگرانی‌های دیگری را مطرح کرد.» رضایی افزود:«تا زمانی که رهبری به مجمع تشخیص دستوری ندادند مجمع هم به آن موضوع وارد نشد.»

رضایی همچنین درخصوص نقش مجمع در تهیه قانون سیاست‌های کلی انتخابات تصریح کرد: «مجمع به تشخیص خودش حق تصویب سیاستی را ندارد، بلکه تصمیمات آن را رهبری مورد تصویب نهایی قرار می‌دهند که در آن صورت تبدیل به سیاست‌های کلی نظام می‌شود.»

از سوی دیگر روح الله حسینیان نماینده افراطی حامی دولت  با بیان این كه مجلس قانون جامع انتخاباتی را كه مجمع تشخیص مصلحت تصویب كرده، قطعا رد خواهد كرد، گفت: این قانون خلاف مقررات و قانون اساسی است، زیرا نظارت در انتخابات كه قانون به عهده شورای نگهبان گذاشته و امور اجرایی را به عهده دولت گذاشته برخلافش در این قانون آمده بنابراین حتی اگر مجلس آن را تصویب كند قطعا شورای نگهبان آن را به دلیل آنكه خلاف قانون اساسی است رد می‌كند.

وی اظهار كرد: قانون اساسی قانون گذاری را صرفا در اختیار مجلس شورای اسلامی قرار داده و تصحیح نهایی آن توسط شورای نگهبان صورت می‌گیرد بنابراین اگر مجمع تشخیص مصلحت نظام یك قانونی را تصویب كند متاسفانه برخلاف نص صریح قانون اساسی رفتار كرده و هیچ گونه كاربردی ندارد و هیچ كس نیز حق ندارد آن قانون را اجرا كند.

این نماینده اصولگرای مجلس ادامه داد: حتی از نظر قضایی نیز به دلیل آنكه برخلاف مقررات قانون عمل كرده، قابل پیگیری قضایی است و دیوان عدالت اداری باید به این موضوع رسیدگی كند كه چرا برخلاف قانون، وضع قانون یا آیین نامه‌ای كرده است. بنابراین به هیچ وجه عمل مجمع تشخیص مصلحت نظام پذیرفته نیست.

حسینیان ادامه داد: متاسفانه نظرات سیاسی كه رییس و دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام داشته‌اند و همچنین برخی از اعضای مجمع و متاسفانه در این نظریات خود شكست خورده‌اند، حالا آمده‌اند با دور زدن قانون نظرات سیاسی خود را اعمال كنند.

نماینده تهران به مجمع تشخیص مصلحت نظام توصیه كرد كه این مجمع را بازی امیال سیاسی خودشان قرار ندهند و اجازه دهند یادگار امام (ره) كه برای بن بست شكنی و رفع نگرانی مردم و حل مشكلات و مصالح نظام بود قداستش حفظ شود.

لزوم اصلاح  قانون انتخابات

اما اکبرترکان مشاوررییس مرکز تحقیقات استراتژیک، از طرح اخیر مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره انتخابات دفاع کرد و گفت: این طرح که برای بازگرداندن اعتماد به عنوان یک سرمایه اجتماعی که درجریان حوادث پس از انتخابات آسیب دید تهیه شده است و به مقام معظم رهبری تقدیم خواهد شد.

وزیر اسبق دفاع و راه، در گفت و گو با آفتاب به دو بخش مهم از ریشه بی اعتمادی به وجودآمده پرداخت. وی تغییرات وزرای وزارت کشور در آستانه انتخابات ریاست جمهوری را یکی از ریشه‌های آسیب به اعتماد عمومی ذکر کرد و افزود: آقای پورمحمدی از وزارت کشور برداشته شد وسپس مرحوم کردان آمد، ایشان نیز به دلایل مربوط به خودش عوض شد، و درنهایت در مسند وزارت کشور کسی مستقر شد که رییس ستاد انتخاباتی یکی از کاندیداهای دوره نهم انتخابات ریاست جمهوری بوده است. از این رو این موضوع باعث شد تا اعتماد به بی طرفی برگزارکننده انتخابات مورد خدشه قراربگیرد.

وی ریشه دوم بی اعتمادی عمومی را نحوه عملکرد ناظرین انتخابات به ویژه شورای محترم نگهبان دانست وافزود: باید به این عالی ترین مرجع نظارتی ، عالی ترین سطح اعتماد عمومی نیز وجود داشته باشد اما به قراری که درانتخابات گذشته شاهد بودیم ، مهمترین چهره های شورای نگهبان به نفع یکی از کاندیداها وارد عرصه انتخابات شدند وبی طرفی را نقض کردند از این رو این دوعامل به عنوان ریشه بی اعتمادی منجر به کاهش سطح عمومی اعتماد درکشور شد.

ترکان در ادامه با اشاره به این که با این شواهد مجمع تشخیص مصلحت نظام به عنوان یکی از ستادهای نهادرهبری ،درحال تهیه طرحی دراین باره برای تقدیم به مقام معظم رهبری است افزود:در این طرح دو آسیب مورد توجه واقع شده است :

1- به جای وزارت کشور که دردوره قبل نتوانست سطح عمومی اعتماد را حفظ کند، کمیسیون ملی انتخابات که پیشنهاد آقای رضایی بوده است، جایگزین می شود.

2- ناظر انتخابات که عالی ترین سطح داوری را به عهده دارد درموقعیتی  قرار خواهد گرفت که به شان بی طرفی آن خدشه وارد نشود.

در چنین شرایطی اما مدیر مسوول روزنامه کیهان از سرنوشت قطعی این طرح خبر می‌دهد.

شریعتمداری در بخش پایانی یادداشت خود نوشته است: «تردیدی نیست که این طرح در همان صحن اصلی مجمع- با توجه به حضور افراد متعهد و هوشمند- رد خواهد شد و بر فرض تصویب، با مخالفت مجلس و شورای نگهبان روبرو می شود. ولی چرا باید برای “هیچ” هزینه داد؟!»Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

16 پاسخ به “اعتراض شدید حامیان دولت به تلاش مجمع تشخیص برای اصلاح نظام انتخابات ایران”

 1. عباس گفت:

  هرکاری که با انگیزه الهی و در جهت احقاق حق مردم انجام شود مورد تایید خداوند و مردم و عاقبت پیروز ی نصیب میشود .

 2. احسان گفت:

  اينها … انتخاباتی کردند که خيال خود را برای هميشه راحت کنند. مسلما اگر روشون هم ميشد همين فردا ميگفتند رياست جمهوری هم مادام العمر شود، حالا که رسماً نظر بعضی ها هم بر اين است، همان ها که چراغ سبز تقلب را در انتخابات داده بودند.

 3. یک ایرانی سبز گفت:

  آیا مشکل اصلی انتخابات نظارت شورای نگهبان است یا اینکه ما دچار دیکتاتوری هستیم؟
  چه تصوری است که گمان دارد با تغییر نهاد نظارت از شورای نگهبان ( که دست کم نیمی از اعضا باید به انتخاب مجلس برسند- گرچه در اجرا چیز دیگری می بینیم) به یک نهاد کاملا انتصابی مشکل حل خواهد شد؟
  تا زمانی که پایه های دموکراسی در ایران استوار نشده باشد و مردم استبداد زده راه درست خود را به دست خود نسازند، تغییر مطلوب رخ نخواهد داد

 4. سید حامد سبز گفت:

  چه روزگاری داشتیم
  بهترین و امن ترین کشور دنیا کشور ما بود
  حیف …

 5. سبز سبزان گفت:

  انشالله که اصلاح قانون انتخابات اولین قدم باشد و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران قدم های بعدی را محکمتر جهت اصلاح بردارد البته اگر مجمع شفاف سازی کند و قبل از برگزاری اجلاس مردم را در جریان بگذارند تا نظرات خودشان را اعلام کنند انشالله مفیدتر خواهد بود.

 6. 349 گفت:

  این جمله هزینه برای هیچ کیهان واقعا آخر حرفهای خنده داره یکی نیست بگه آخه پرفسور چهار سال شعار هسته ای آنچنانی دادن و الان سوخت تولیدی را به مفت دادن هزینه برای هیچ نیست فقط رد یا اجرای یک طرح هزینه برای هیچه

 7. ناشناس گفت:

  سردار سازندگی ، یار امام ، ای سیاستمدار با کیاست ، برادر هاشمی و سردار جنگ و سردار روزهای سخت ایران ، برادر محسن خدا یارتان ، دعای ملت همراهتان

 8. ندا گفت:

  حسین بازجو باید بداند که مجمع تشخیص مصلحت نظام همانطور که از اسمش پیداست باید کاری انجام دهد که به مصلحت کشور و نظام باشد .در حال حاضر تصویب این قانون می تواند تا حدودی معترضان به تقلبات در انتخابات را امیدوار کند و کشور را از این وضعیت خارج کند . چون بعد از انتخابات اعتماد عمومی به شورای نگهبان و وزارت کشور بسیار کم شده .

 9. آرش گفت:

  مگر قانون حكم الهيه كه نشه تغييرش داد ؟ بعضي وقتا قوانين رو هم بخاطر نواقصي كه دارند و يا مصالح ملت ميشه اصلاح كرد . تازه , همانطور كه آقاي دكتر رضايي اشاره كردند بيانات مقام معظم رهبري هم به عنوان فصل الخطاب نشان دهنده حمايت ايشان از اين طرح است .

 10. لیلاس گفت:

  آقای شریعتمداری تنها به قاضی میروند… کشتار و ضرب وجرح وزندانی کردن مردم هم به جرم حضور آرام وساکت در خیابان خلاف قانون اساسی است…چرا اینقدر به شعور مردم توهین میکنید..آقای شریعتمداری.قانون اساسی ناقص فعلی تا بحال بیشتر از هر زمانی از سوی دولت فعلی وطیفهای فکری حامی آن نظیر شما ودوستانتان نادیده گرفته شده..آقای شریعتمداری.شما ودوستانتان بهتر است از غار اصحاب کهف خارج شوید دنیا عوض شده…

 11. ناشناس ازبوشهر گفت:

  ريشه مشكلات وچالشهاي فعلي جامعه ما مربوط به قبل از انتخابات است نه بعد از انتخابات مجمع تشخيص مصلحت نظام به درستي وروشني ريشه يابي و آسيب شناسي كرده است اميدواريم اين حركت وتاكتيك اتخاذ شده كه بهترين فرصت نظام است تا براي هميشه اعتماد عمومي جامعه را نسبت به انتخابات در كشور بيمه كند به نتيجه مطلوب برسد

 12. سبز گفت:

  از قدیم گفتند چوب و که بلند میکنند گربه پاشو هوا میکنه.
  حالا یه صحبت کلی شده که یه سیاست کلی تبیین بشه ، ببینید طرفداران عدالت خواهی و مهرورزی چه سر و صدایی راه انداختند.
  تا سیه روی شود هر که در او غش باشد.

 13. ناشناس گفت:

  با اینهمه همهمه حالا کاملا معلوم شد که چه بر سر انتخابات آمده و خدا می داند که چه نقشه های شومی در سرشان برای آینده داشتند هاشمی ، مرد ی که تاریخ انقلاب بی نام تو معنایی ندارد ، ای یار واقعی امام (س) و تو ای سردار جنگ ، ای دلیر مرد روزهای سخت جنگ و ای سرباز وفادار امام و انقلاب ، دوستتان داریم و برای پیروزیتان دعا مکنیم ما با شماییم و ما بیشماریم.

 14. ناشناس گفت:

  روزي كه نظارت انتخابات را دادند به شوراي نگهبان اعضاي آن بسيار سالم و از نزديكان آيت الله خميني بودند
  اما به مرور افراد افراطي در آن نفوذ كردند از كجا معلوم همين نهادي كه جايگزين مي شود به مرور به همين جا نرسد ؟ چه تضميني وجود دارد

 15. ناشناس گفت:

  این طرح کابوس بعضی ها است.

 16. ع. امیری گفت:

  فکر نمی کنین که این آقای شریعتمداری خیلی پاشو از گلیمش داره دراز می کنه. انشااله کی … میشه.