سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » لاریجانی در پاسخ به امانپور:هیچ کس به خاطر اعتراض در ایران زندانی نیست...

لاریجانی در پاسخ به امانپور:هیچ کس به خاطر اعتراض در ایران زندانی نیست

چکیده :هیچ کس به خاطر اعتراض در ایران زندانی نیست. تنها دلیلی که افراد به خاطر آن زندانی می شوند،خشونت است که همراه با اعتراض ها بوده. خشونتی که باعث کشته شدن بیش از 20 بسیجی و 13 شهروندان عادی شد و همچنین به اموال و زندگی و سلامت مردم خساراتی وارد کرد. بنابراین دلیل زندانی شدن یکسری افراد اعتراض نبوده بلکه خشونت آنها و وارد کردن خسارت به اموال مردم بوده...


کلمه: محمدجواد لاریجانی نماینده قوه قضائیه در کنفرانس ژنو  روز چهارشنبه  در برنامه گفتگوی ویژه کریسیتن امانپور حضور یافت و به سوالات مصاحبه گر سی.ان.ان که شعار برنامه خود را “قدرت مصاحبه” اعلام کرده، پاسخ داد.

به گزارش الف متن کامل این گفتگو به شرح زیر است:

امانپور: آقای لاریجانی به برنامه ما خوش آمدید. شما در ژنو حضور دارید تا از وضعیت حقوق بشر در ایران دفاع کنید. بیایید درباره این موضوع صحبت کنیم. انتقادهای فراوانی در مورد عملکرد ایران، سرکوب معترضان و غیره مطرح است. شما در این نشست سازمان ملل در ژنو چه مطالبی را ذکر کردید؟

محمد جواد لاریجانی: ما با جزئیات کامل این موضوع را تشریح کردیم که ایران گرچه بزرگترین دموکراسی نیست اما تنها دموکراسی در خاورمیانه است. بنابراین اگر اعتراضی نسبت به نتایج انتخابات وجود دارد، اتفاق عجیبی در یک کشور دموکراتیک نیست. در کشوری که هر ساله ما یک انتخابات داریم، باید به مناقشات بر سر مسائل سیاسی عادت کنیم. با جزئیات این موضوع را تشریح کردیم که سابقه ایران در تبعیت و احترام به حقوق بشر، ارزشها و تعهدها بسیار روشن است. بنایراین این درست است که آمریکا و شماری از کشورهای غربی از ما در این رابطه انتقاد می کنند اما این انتقادها بیشتر کلیشه و حرفهای تکراری است. از طرف دیگر بسیاری از کشورها نیز از مواضع ما حمایت می کنند.

امانپور: بسیار خوب. بیایید گام به گام در مورد برخی از این موضوعات صحبت کنیم. شما کمیسیونر ارشد حقوق بشر سازمان ملل را به ایران دعوت کردید. به رغم دعوت رسمی که به سال 2003 برمی گردد، اکنون نه کمیسیونر ارشد حقوق بشر سازمان ملل و نه هیچ کدام از دیگر کمیسونرهای سازمان ملل نتوانسته اند طی پنج سال گذشته و یا سالهای قبل تر به ایران سفر کنند. چه زمانی به آنها اجازه خواهید داد تا به طور مستقل بر آنچه که می گویید “استانداردهای حقوق بشر” در ایران است، نظارت کنند؟

لاریجانی: ابتدا باید بگویم که دعوت رسمی ما همچنان وجود دارد. شمار مسئولان حقوق بشری که به ایران سفر کرده اند فراتر از شمار مسئولانی بوده که به هر کشور دیگری در جهان سفر کرده اند؛ حتی کشورهای غربی. بنابراین دعوت ما همچنان پابرجاست. این یک موضوع فنی است که ما باید در مورد اینکه آنها چه زمانی باید به ایران سفر کنند و با برنامه های ما سازگار شوند، بررسی هایی انجام بدهیم.

امانپور: بسیار خوب بنابراین اگر آنها…

لاریجانی:اما این یک موضوع است. موضوع دیگر سابقه ما در امور حقوق بشر است. سابقه ما در حقوق بشر فقط به گزارشهای موضوعی مسئولان سازمان ملل یا دیگر سازمانها متکی نیست. این فقط یک عامل است.

امانپور: بسیار خوب بیایید در مورد سابقه و فعالیت های شما صحبت کنیم. زمانی که موضوع سرکوب های پس از انتخابات در ایران مطرح می شود، جهانیان آنچه را که در ایران رخ داد را مشاهده کردند. از ضرب وشتم معترضان در خیابان تا محاکمه، زندانی کردن افراد یا حتی زندانی کردن بیش از 90 روزنامه نگاران و خبرنگاران؛ بالاترین آماری خبرنگاران زندانی براساس اعلام یکی از کمیته های بین المللی. چرا این اتفاق در حال رخ دادن است؟

لاریجانی: هیچ کس به خاطر اعتراض در ایران زندانی نیست. تنها دلیلی که افراد به خاطر آن زندانی می شوند،خشونت است که همراه با اعتراض ها بوده. خشونتی که باعث کشته شدن بیش از 20 بسیجی و 13 شهروندان عادی شد و همچنین به اموال و زندگی و سلامت مردم خساراتی وارد کرد. بنابراین دلیل زندانی شدن یکسری افراد اعتراض نبوده بلکه خشونت آنها و وارد کردن خسارت به اموال مردم بوده است. هر دولتی وظیفه دارد تا به هر نوع خشونت پایان بدهد. فکر می کنم ضرب وشتم از سوی پلیس در ایران بسیار کمتر از سرکوب ها توسط پلیس در نیویورک و لس آنجلس بوده است. حتی خشونت ها در تهران بسیار کمتر از خشونت ها در پاریس بود. پاریس سه ماه در آتش بود. اگر اعتراضی در ایران هست اینگونه در غرب عنوان می شود، اما اگر در لس آنجلس یا پاریس باشد نشانه دموکراسی است.

امانپور: بسیار خوب اجازه بدهید این اظهارنظر شیرین عبادی را که در مورد آنچه که در ایران در حال رخ دادن است بشنویم.

” شیرین عبادی: روز به روز نقض حقوق بشر در ایران رو به افزایش است. به مردم بی گناه در خیابان شلیک می شود، مردم را حتی به خاطر انتقاد اندک از دولت به زندانها می اندازند.”

امانپور: بسیار خوب شما به این اظهارنظر خانم شیرین عبادی چگونه پاسخ می دهید؟ براساس گفته شما می دانیم مردم فقط به خاطر خشونت دستگیر و یا محاکمه شده اند اما خیلی ها از جمله همکاران من فقط به خاطر حضور در خیابانها و برخی نیز فقط به خاطر آمدن به خیابانها و نظاره کردن اوضاع زندانی شدند.

لاریجانی: خیر هیچ خبرنگار یا روزنامه نگاری به خاطر روزنامه نگاری زندانی نشده اما اگر روزنامه نگاری تحریک به خشونت کرده توسط دستگاه قضایی تحت پیگرد قانونی قرار گرفته اند. با تمام احترامی که برای خانم عبادی قائل هستم اما فکر می کنم سابقه وی در دفاع از حقوق بشر چندان خوب نیست.

زمانی که افرادی همچون من به خاطر مبارزه با دیکتاتوری در زندانهای شاه بودیم، خانم عبادی در حال لذت بردن از حضور در کنار خانواده سلطنتی و کاخ هایشان در تهران بودند. خانم عبادی به زبانی صحبت می کند که بیشتر شبیه به زبان کاخ سفید و دیگر کشورهای غربی است. خانم عبادي به طور کامل از مردم ایران جدا شده است. او باید به مناطق روستایی برود تا ببیند خواستها و آرزوهای مردم ما چیست.

امانپور: آقای لاریجانی می دانید که خانم عبادی نمی تواند در ایران باشد چون توسط دولت تحت پیگرد قانونی قرار گرفته است. ببینید یکسری از کارهای خانم عبادی منجر به آزادی های قانونی بیشتری برای برخی از زنان و کودکان شده است بنابراین او تاثیر چشمگیری بر زنان و کودکان دارد.

لاریجانی: به هیچ وجه. همانطور که گفتم به خانم عبادی احترام می گذارم اما تاثیر عملکرد وی اندک است. منظور من این است که شما باید زنان ایران را درک کنید. خانم عبادی باید به قلب مردم ایران وارد شود، به میان مردم برود، به تمامی مناطق کشور سفر کند و ببیند خواسته های مردم ایران چیست. وی تفاوت های زیادی را کشف خواهد کرد.

امانپور: اجازه بدهید در مورد خواسته های مردم از شما سوال کنم

لاریجانی: بسیار خوب

امانپور: آشکارا شمار افرادی که برای حفاظت از نتایج آرا انتخابات تظاهرات کردند فراوان بود. اکنون آیا آنها حق حفاظت از آرا را نداشتند؟ چرا برای نمونه بار دیگر عده ای به خاطر اعتراض به مرگ محکوم می شوند بدون اینکه در روند مناسب قضایی قرار بگیرند؟

می خواهیم کلیپی از سخنرانی آیت الله جنتی را برای شما به نمایش بگذاریم. او در واقع در این سخنرانی خطاب به برادر شما رئیس قوه قضائیه این مطالب را بیان کرده است.

” سخنان آیت الله جنتی: ” به خاطر اعدام این دو نفر از شما بسیار تشکر می کنم. همانند مردان واقعی ایستادگی کنید. اگر هر نوع ضعف و یا تردیدی از خود نشان بدهید، آنها بر شما غلبه خواهند کرد.”

امانپور: از این ویدئو مشخص می شود که یکی از مقامات ارشد ایران اساسا اعدام افراد را تحسین می کند. 9 نفر دیگر در ایران نیز در انتظار حکم اعدام قرار دارند. منظورم این است که دموکراسی اسلامی که می گویید آیا واقعا این است؟

لاریجانی: هیچ کس به خاطر تظاهرات یا اعتراض در ایران اعدام نشده است. دو نفری که اخیرا در ایران اعدام شدند، ماهها پیش از انتخابات در زندان بودند. آنها در بمبگذاری مسجدی در شیراز که باعث کشته شدن حداقل 14 نفر شد، دست داشتند. بنابراین باید حکم اعدام را برای این نوع بی رحمی صادر می شد. باید بگویم که سیستم قضایی ما در ایران بسیار آزاد است. هر چیزی که در و پشت دادگاه در ایران رخ می دهد در تمامی نشریات منعکس می شود. ما یک سیستم بسته در روند امور قضایی در ایران نداریم. بنابراین فکر می کنم افراد می توانند از خودشان دفاع کنند.

امانپور: در ایران برای آنچه که دشمنی با خدا توصیف شده، حکم مرگ و یا مجازات سخت صادر می شود.

لاریجانی: البته برای فعالیتهای تروریستی. اشتباه نکنید. مُحاربه یا دشمنی با خدا یک کلمه حقوقی است. افرادی که به انجام فعالیتهای تروریستی متوسل می شوند- با هدف تغییر نظام یا دولت- و یا قصد کشتار دارند و برای امنیت مردم مشکلاتی ایجاد می کنند، این جنگ با خداست. اگر به زندگی مردم صدمه بزنید، این جنگ علیه اراده خداوند است. بنابراین افرادی که به فعالیتهای تروریستی تن می دهند توسط قانون تحت پیگرد قرار می گیرند و محاکمه می شوند و اگر جرم آنها ثابت شود با محکومیت بسیار شدیدی روبرو خواهند شد.

امانپور: به موضوع تظاهرات ها در ایران باز گردیم. آنچه که می خواهم بدانم این است که چرا عده زیادی از مردم ایران به دنبال حفاظت از آراء خود بوده اند؟ آیا آنها تروریست هستند؟

لاریجانی: خیر. به هیچ وجه. معترضان تروریست نیستند. اعتراض اقدام تروریستی نیست. تفاوت زیادی میان این دو موضوع وجود دارد.

پس از استراحت کوتاهی مصاحبه ای با صدای ” ایوان واتسون” و پخش کلیپی از سر گرفته می شود.صدای ایوان واتسون خبرنگار سی. ان.ان شنیده می شود که در حال صحبت در یک کلیپ است که پخش می شود: این عبدالحسین روح الامینی است که در مراسم یابود پسرش است. این مراسم تابستان گذشته از تلویزیون ایران پخش شد. فرزند روح الامینی در میان هزاران معترضی بود که طی اعتراض های پس از انتخابات دستگیر و روانه زندان شده بود. اما پس از انتقال به زندان کهریزک کشته شد. پس از آن بود که پدر محسن روح الامینی خواستار انجام تحقیقات رسمی در مورد زندان کهریزک شد.

امانپور: پس از آنکه کیمسیونی از مجلس ایران طی گزارشی اعلام کرد سعید مرتضوی مسئول مرگ سه کشته در کهریزک بوده، پدر محسن روح الامینی عملا با نتیجه این تحقیقات روبرو شد. در مورد زندان کهریزک صحبت کنید و اینکه حتی برخی مقامات نیز می گفتند که کشته شدگان در کهریزک به دلیل ابتلا به بیماری مننژیت کشته شدند. آیا واقعا درست است؟

لاریجانی: آقای روح الامینی دوست بسیار نزدیک من و همه ما است و ما بسیار متاسف شدیم که وی فرزندش را از دست داد. ما نمی گوییم که اقدامات اشتباه و غیرقانونی در ایران اتفاق نمی افتد. در هر جایی از جهان رخ می دهد. اما حقیقت این است که وقتی فهمیدیم اقدامات اشتباه در جایی رخ داده( همچون کهریزک) بر آن شدیم که ظرف 48 ساعت این زندان تعطیل شود و این اقدام منجر به انجام تحقیقات کامل در مورد افرادی که مسئول این اقدامات اشتباه بودند، شد؛ همچون مقامات پلیس و عوامل اجرایی در این زندان. البته اقدام ما برعکس اقدام آمریکا در مورد زندان گوانتانامو بود که هنوز هم به رغم اشتباهات اثبات شده در این زندان، فعالیتش ادامه دارد.

امانپور: آقای لاریجانی زندان گوانتانامو آشکارا یک مشکل بزرگ برای آمریکا محسوب می شود. اما همانطور که می دانید دولت فعلی آمریکا شکنجه و روش های خشن بازجویی را ممنوع کرده است.

لاریجانی: در مورد تحت پیگرد قانونی قرار دادن عاملان شکنجه در رندان گوانتانامو آیا اقدامی صورت گرفته است؟

امانپور: ببینید دولت آمریکا تلاش می کند زندان گوانتانامو را تعطیل کند.

لاریجانی: البته به دلیلی حکمی از سوی رئیس جمهور آمریکا این روند متوقف شده است.

امانپور:همانطور که می دانید دولت آمریکا تلاش می کند زندان گوانتانامو را تعطیل کند و این تغییر مهمی است که در دولت فعلی آمریکا انجام شده و در دولت قبلی محقق نشد. اما به موضوع زندان کهریزک بازگردیم. شما گفتید که تحقیقاتی در رابطه با اتفاقات زندان کهریزک انجام شده و ظرف 48 ساعت این زندان تعطیل شد اما در مورد سعید مرتضوی چطور؟ مرتضوی به عنوان مسئول کشته شدن سه نفر در زندان کهریزک شناخته شده است. چه اتفاقی برای او می افتد؟ او هنوز هم در حال انجام فعالیتهای دولتی خود است.

لاریجانی: نتیجه تحقیق انجام شده از سوی یک کمیسیون مجلس بدان معنا نیست که این پایان روند حقوقی و تحقیق این پرونده است. حتی ممکن است این تحقیق آغاز و دلیلی برای اینکه روند حقوقی و قضایی باید با دقت بیشتری انجام شود، باشد. در مورد مرتضوی و یا هر فرد دیگری، ما باید منتظر نتیجه روند قضایی نهایی و تصمیم دادگاه باشیم. هیچ کس جایگزین دادگاه و نتیجه نهایی دادگاه نخواهد شد.

امانپور: بسیار خوب. این دادگاه باید توسط قوه قضایه ای برگزار شود که رئیس آن برادر شماست و خود شما نیز رئیس شورای حقوق بشر در ایران هستید. آیا معتقدید که آقای مرتضوی باید مجازات، محکوم و پاسخگو مرگ چند نفر در زندانی که ایران آن را تعطیل کرد، شود؟

لاریجانی: معتقدم که ما باید جدی ترین تحقیقی را بدون اینکه به نفع کسی باشد و برای اینکه مشخص شود چه کسی عامل این اشتباهات بوده، انجام بدهیم و عاملان این اشتباهات باید با شدیدترین مجازات ممکن روبرو شوند. بنابراین زود است که یک فرد را بدون کامل شدن تحقیقات در تلویزیون و یا هر رسانه ای متهم کنیم.

امانپور: بسیار خوب اجازه بدهید به موضوع اعدام ها بازگردیم. ایران – البته پس از چین- بیشترین اعدام ها را انجام می دهد. همچنین در راس بیشترین اعدام های نوجوانان قرار دارد. نوجوانانی که جرمی مرتکب می شوند زمانیکه به سن خاصی رسیدند، اعدام شده اند. اما شما گفتید که اعدام و مجازات مرگ برای نمونه شایسته تروریست هاست. بگذارید مثالی بزنم. عماد باقی یک فعال حقوق بشر شناخته شده بین المللی و دارنده چند جایزه جهانی است که به مرگ محکوم شده. وی هیچ دسترسیبهخانواده اش نداشته است. پرونده او چگونه به فعالیت تروریستی مربوط می شود؟

لاریجانی: اول اینکه این فرد به مرگ محکوم نشده است. این موضوعی است که شما در آن دچار اشتباه شده اید. دوم اینکه 70 درصد مجازات مرگ در ایران به خاطر قاچاق و تجارت مواد مخدربوده است. در مورد یکسری نوجوانان اعدامی نیز باید بگویم در امور حقوقی محکومیت آنها قصاص اتلاق می شود. این بدان معناست که ابتدا اگر سن مجرم بین 15 تا 18 سال باشد اعدام آنها با مناقشه روبروست. اگر سن او کمتر از 14 سال باشد نباید اعدام شود. کارشناسان مسائل حقوقی در مورد موضوع اعدام افراد مجرم بین 15 تا 18 سال با یکدیگر اختلاف دارند. دولت ایران نیز به خانواده مقتول یا فرد کشته شده می گوید که شما با گزینه دیگری نیز روبرو هستید. ما همیشه این خانواده ها را به بخشش و عدم اعدام مجرمان تشویق می کنیم. در این زمینه نیز موارد موفق زیادی وجود دارد که خانواده ها به جای اعدام عامل کشته شدن یکی از اعضای خانواده شان، از اعدام مجرم صرف نظر می کنند.

امانپور: در مورد سه آمریکایی دستگیر شده که هم اکنون در ایران زندانی هستند و نمی توانند وکیل یا خانواده شان را ملاقات کنند آیا قصد دارید اجازه بدهید که اعضای خانواده و یا مادرانشان به ایران سفر کنند؟ و اینکه روند دادگاه آنها چگونه پیش می رود؟

لاریجانی: سفارت سوئیس در ایران به موضوعاتی همچون پرونده این سه آمریکایی دسترسی دارد و اخیرا نیز درخواستی به من داده اند مبنی بر اینکه خانواده این سه آمریکایی قصد ملاقات با فرزندانشان را دارند. ما در حال بررسی این درخواست هستیم. امیدوارم که این سه آمریکایی از اتهامهایشان تبرئه شوند اما آنها باید در روند بازجویی قرا داشته باشند. این موضوع برای چند ایرانی که در عراق ربوده شده بودند نیز رخ داده بود. چند ایرانی در عراق توسط آمریکایی ها ربوده شدند و هرگز اجازه نیافتند تا با خانواده شان ملاقات کنند. بله این اقدامی بود که آمریکایی ها انجام داده بودند.

امانپور : از حضورتان در این مصاحبه بسیار تشکر می کنم.

***

لاریجانی همچنین در گفتگوی کوتاهی نیز که امانپور به صورت جداگانه با وی ضبط کرده بود در پاسخ به سوال امانپور در مورد اظهارات کلینتون مبنی بر دیکتاتوری در ایران گغت: اظهارات خانم کلینتون بسیار خام و ناسازگار است. وی از یک سو از دموکراسی در ایران اظهار نگرانی می کند و از سوی دیگر و از سوی دیگر به کشورهایی که حتی یک انتخابات برگزار نکرده اند سخاوتمندانه ترین کمکهای نظامی را می کند.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

24 پاسخ به “لاریجانی در پاسخ به امانپور:هیچ کس به خاطر اعتراض در ایران زندانی نیست”

 1. ali98 گفت:

  نكته ب جالب تو اين مصاحبه اين بود كه لاريجاني در رسانه ي بيگانه صريحا اعتراض به نتيجه ي انتخابات رو امري كاملا طبيعي عنوان ميكنه اما تو رسانه هاي خدمون هركي به هر نحوي معترض به نتيجه ي انتخابات است رو خائن و ضدانقلابي خطاب ميكنن! همچنين در مورد اعدام اون 2 نفر وقتي مهندس موسوي گفت پرونده ي اون 2نفر مال قبل انتخابات بوده مورد شديدترين حملات قرار گرفت اما حالا خودشون………..
  من فقط از يه چيز حسرت ميخورم و اون اينكه كاش افرادي كه به اينترنت و ماهواره دسترسي ندارن اين حقايق رو نميبينن و فقط رسانه ي دولت(نه ملي) رو دارن! كاش يه راهي هم براي آگاهي اونا بود مخصوصا شهرستانيا!
  يا حسين…….ميرحسين

  طعنه خنده به افکار و شعارم بزنید
  تیر غم بر دل دیوانه و زارم بزنید.
  در حفاظت ز امیدم میر حسین موسوی
  می شوم میثم تمار به دارم بزنید

 2. جواد گفت:

  دروغ به این بزرگی شرم و حیا هم چیز خوبی اگه باشه که نیست

 3. ناشناس گفت:

  نميفهمم چرا اين شبکه های غربی اينقدر به اينها اعتبار ميدهند و باهاشون مصاحبه ميکنند. مگه چيز جديدی هم غير از دروغ تحويل ميدهند؟ بعد از برگشت از سفر هم يه مشت دروغ اينجا تحويل آدمای ساده ميدهند که مثلا همه دنيا در برابر … حيرت زده شدند يا همه حق را به ما دادند و از اين …

 4. mohsen گفت:

  dorod bar khanom amanpor ke tavanest aghaye larijani ravadar be doroghhaye ayan va roshan konad 

 5. علی51 گفت:

  محمد جواد،از “نیک براون” چه خبر؟؟

 6. سبز میرحسینی گفت:

  شارلاتان بودن و دنیاپرست بودن هم حدی دارد، آقایان از قرار نه به راستی و حقوق بشر در این دنیا و نه به عدالت اخروی اعتقادی ندارند…
  درود بر راه سبز امید

 7. سبز سبز گفت:

  من واقعا” تعجب میکنم از این همه دروغگویی و اعتماد به نفس این به اصطلاح آقایون و متعجب از مصاجبه کننده ای که توانایی رو کردن دروغ های اینها رو با این همه دلیل و مدرک ندارد …. اینحاست که حای خالی نفراتی مثل تاجزاده جلوی اینها احساس میشه …

  آقای لاریجانی فکر کنم همه ما بچگی خودمون رو یادمون مونده که به ما میگفتن ” دروغگو دشمن خداست ” وجودتون پر از دروغه …. حالم دیگه داره به هم میخوره از این همه دروغگویی و عوام فریبی … از سفسته < از تقیه < از ….

  شا اگه به اسلام اعتقاد داشتید … اگه به اون دنیا اعتفاد داشتید … اگه علی را قبول داشتید … نداری برادر من ، نداری ، خدا رو هم قبول نداری …

  واعظان کین جلوه در محراب و منبر میکنند //// چون به خلوت میرونند آن کار دیگر میکنند
  پرسشی دارم ز دانشمند مجلس بازپرس //// توئبه فرمایان چرا خود توئبه کمتر میکنند

  اندکی صبر سحر نزدیک است …

 8. سبز سبزم ریشه دارم گفت:

  لاریجانی: هیچ کس به خاطر تظاهرات یا اعتراض در ایران اعدام نشده است. دو نفری که اخیرا در ایران اعدام شدند، ماهها پیش از انتخابات در زندان بودند. آنها در بمبگذاری مسجدی در شیراز که باعث کشته شدن حداقل ۱۴ نفر شد، دست داشتند.
  اگه اینطوره پس چرا اینقدر رسانه میلی تو بوق کرنا کرد و راه و بیراه گفت که “دو تن از متهمان روز عاشورا اعدام شدند”؟؟؟!!!
  اصلا کلا این آقایون صبح که بیدار میشن یادشون میره دیروز چی گفتن!
  نصر من الله و فتح قریب، ننگ بر این دولت مردم فریب…

 9. مانی گفت:

  اقای 98ali شعری را که ما ساختیم و سرودیم , مصادره نکنید:-)))

  این شعر را خود من سرودم و کوچکترین چیزی هست که تقدیم میکنم به پدرم میر حسین موسوی گل که به مولا نوکرشم.

  در رابطه با سخنان اقای لاریجانی هم . هیچ حرفی نخواهم زد , چون مطماین هستم که کلمه تاییدش نمیکنه:-)
  شاید هم عیب از من هستش که تند مینویسم , البته نه به تندی حسین شریعتمداری. ولی خوب..

  به امید گفتگویی فوق العاده دیدنی از طرف میر حسین موسوی و کروبی عزیز با ملت سبز ایران.

  ما جان به کفان موسوی هستیم.
  غسل کردیمو اماده ی شهادت هستیم.

  یا حق

 10. جوانه گفت:

  @ماني : ali استفاده كرده نه مصادره

 11. جوانه گفت:

  تا ميتوني دروغ بباف كه فردا وقتي نداري!

 12. دروغ مثل لاری افتاده در جان این لاریجانی،و این دولت دروغ پرور و دروغ ساز،دیگه علنی دشمنیشون رو با خدا نشون میدن ،اگه قرآن خونده باشند میدونند که دروغگو دشمن خداست

 13. ایران سبز گفت:

  به نظر می رسد که سخن گفتن پیرامون اظهارات سراسر دروغ و توجیهات مضحک جناب لاریجانی چه در کنفرانس ژنو و چه در برنامه گفتگوی ویژه cnn ، جز ریش تر کردن زخممان و تازه تر کردن داغمان سودی نخواهد داشت؛ آیا انتظاری جز آن چه گفته است می بایست از او می داشتیم؟! او در واقع مامور معذوری است که وظیفه اش تکرار دروغ ودغل و ناراستی و دفاع از سیاستها و کرده های سیاه و زشت “دولت بر آمده از دروغ و تغلب” در موضوع حقوق بشر است. نیز شاید جالب باشد که بدانیم جناب لاریجانی هر از گاه که کشتی سیاست دوستان سیاست پیشه به گل می نشیند از پستوی انزوا بیرون می خزد و شوالیه وار خالق حماسه هایی از نوع “لاری گیت” می شود! آیا شاهد “لاری گیت” دیگری از سوی او در سوییس یا این طرفتر یا آن طرفتر خواهیم بود؟!

 14. علی گفت:

  اینجانب یک پیشنهاد دارم و اینکه تمام زاندانیان در دادگاه از خود دفاع ننمایند و مانند آقای تاجزاده محاکمه آقای جنتی را خواستار باشند. آنها با این کار می توانند نشان دهند که مشکل کار کجاست. دفاع کردن یا نکردن آنها هیچ تاثیری در حکم آنها نخواهد داشت.

 15. ایمان گفت:

  لاریجانی کارش شده دروغگویی و اگه توی یکی از مصاحبه هاش دروغ نگه بایستی تعجب کرد اونوقت اسم خودش رو هم تسلیم خدا گذاشته!
  چقدر میخای دروغ بگی بنظر مسابقه گذاشتن که توی این کار کی بهتر عمل میکنه
  وای بر شما

 16. نهال گفت:

  آقاي رياضيات مي دوني 2*2 ميشه 4 ؟

 17. ناشناس گفت:

  مگه هر گونه ارتباط با شبکه های بیگانه توسط وزارت اطلاعات ممنوع نشده بود؟؟؟؟؟؟؟

 18. Sepideye sabz e irani گفت:

  Iran sabze aziz MAMOOR e MAZOUR koodoome aziz hichkas mazour nist,, in mazoor boodan nist in bigheyrati va vatan forooshiye faghat hamino mikhastam gofte basham ke jaii baraye Mazour kardane ina namoone,
  be omide piroozi
  hoshyar bashim. 

 19. رضا گفت:

  سلم سبز به همه ی جنبش سبز .دوستان فقط باید بگم که بعد از 43 سال زندگی که بیشتر اون هم در اعتقاد به اسلام وانقلاب بود امروز به مدد امثال لاریجانیها و جنتی ها و احمد خاتمی ها … بنده به تمام اعتقاداتم شک کردم .احساس میکنم که همه ی این اعتقادات وسیله ای بود برای استحمار امثال من .تا حالا فکر کردید چرا تو ی این 31 سال بجای برف و بران درست و حسابی از آسمان سر ملت ما نکبت میباره ؟ خدمت شما عرض میکنم به خاطر دروغ .دروغ .دروغ . به امید پیروزی راستی بر دروغ

 20. لیلا گفت:

  یادش بخیر سال 70 یه استاد داشتیم که یه ترم سیاست خارجی جمهوری اسلامی درس میداد یکبار در مورد همین ممدجواد گفت :چنان قحط سالی شد اندر دمشق
  که لاریجانی شد تئوریسین اش!!!

 21. فرهاد گفت:

  برنامه طنز بوده؟

 22. سبزینه گفت:

  آقای مانی،شعرت را علی استفاده کرده وبه نظر این خوب نیست هرکسی از شعروکلامت استفاده کند با او برخورد کنی.پس بازهم شعر بگو وآنرا درطبق اخلاص هدیه کن تا دیگران هم از آنها بهر بگیرند.خوشحال باش که شعرت فراگیرشود ودوستان ازآن خوششان بیاید ودرنوشتارشان ازآن استفاده کنند.
  این بنده خدا لاریجانی هم مشغول تناول نان وماستی است که برایش فرق نمی کند با چه قیمتی آنرا بخورد.هرازگاهی برای بودن، ابراز وجودی می کند وچیزهایی هم سرهم می کند.نتیجه اش را نه می پرسد ونه برایش اهمیت دارد.فقط می ماند دنیا که روزی تمامی این گفتارها ورفتارها را کنار هم گذاشته ونتیجه گیری خواهند کرد که اینها چه بودند!!

 23. ناشناس گفت:

  کسی که لقمه حروم میخوره امام حسین و به مسلخ می بره . دروغ گفتن که دیگه چیزی نیست.

  اینا همش اثر لقمه حرومه ، به قول امام شما نگاه کنید ببینید اگه این ملت نبودن شما الان گوشه زندان های شاه بودید.

  شما کی بودید و اینهمه ثروت و مقام رو از کجا آوردید؟ بیاید به ملت جواب بدید. و باز به قول خمینی کبیر :

  “آقایان توجه داشته باشند که اگر خدای ناکرده در راهشان کجی بوجود آید آن روز دیگر فانتوم لازم نیست، ملت خودش شما را کنار خواهد زد.”

  الان برای ملت بالا نشین شدید؟ از روز جزا که نمی ترسید ولی از خشم ملت راه گریز ندارید.

  من از روئیدن خار سر دیوار دانستم.
  که ناکس کس نمی گردد از این بالا نشینی ها.

 24. محمد گفت:

  بسمه تعالی

  ایکاش خانم امانپور در کنار آقای جواد لاریجانی. دکتر بهشتی،صفایی فراهانی،بهزاد نبوی و… را نیز دعوت میکردند تا صحبتهای آنها را نیز بشنوند. کسانی که چندین ماه در زندان تحت شکنجه و بدون ملاقات (حتی با وکیل خود) بسر میبرند بدون اینکه جرمی مرتکب شده باشند.همانند دکتر بهشتی که حتی کارش به سکته قلبی هم کشیده شد ولی بعد از چند ماه بدون اینکه بتوانند متهمش کنند آزاد شد. پیرو فرمایشات آقای لاریجانی این را عرض کنم که در مورد مرتضوی که جرمش مشهود است و مورد تائید نمایندگان مردم بایستی سیر قانونی اش طی شود و نباید عجولانه تصمیمگیری شود و بی جهت آبرویش ریخته شود ولی در رابطه با معترضان انتخابات ابتدا بازداشت و شکنجه میشوند و دادگاهشان علنی برپا میشود و آبرویشان به حراج گذاشته میشود سپس در مراحل بعدی به سراغ ادله محکمه پسند میروند. واقعا در دمکراسی مطلق بسر میبریم.