سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » “سال آينده تورم ۴۰ تا ۵۰ درصد خواهد بود”...

“سال آينده تورم ۴۰ تا ۵۰ درصد خواهد بود”

چکیده :برخى كارشناسان اقتصاد بر اين باورند كه با اجراى هدفمند كردن يارانه ها و آزاد كردن قيمت ها، تورم در سال آتى ۵۰-۴۰ درصد خواهد بود و اين با سخن رئيس دولت مبنى بر اينكه هدفمند كردن يارانه ها خاصيت تورم زايى ندارد، در تناقض...


کلمه:با اجراى هدفمند كردن يارانه ها و آزاد كردن قيمت ها، تورم در سال آتى ۵۰-۴۰ درصد خواهد بود و اين با سخن رئيس دولت مبنى بر اينكه هدفمند كردن يارانه ها خاصيت تورم زايى ندارد، در تناقض است.

غفورى فرد ،عضوهيات رئيسه مجلس در تشريح انحرافات دولت در لايحه بودجه ۸۹ از اسناد بالادستى به ایلنا گفت: طبق قانون در سال اول اجراى هدفمند كردن يارانه ها، دولت بايد ۲۰ هزار ميليارد تومان درآمد داشته باشد. اما اين درآمد در لايحه بودجه سال آينده ، ۴۰ هزار ميليارد تومان است كه با مصوبه مجلس مغايرت دارد.

عضو هيات رئيسه مجلس در پاسخ به سوالى كه به چگونگى بررسى بودجه ۸۹ پيش از تصويب لايحه برنامه پنجم اشاره داشت، گفت: قاعدتا بايد اول برنامه پنجم توسعه تصويب و بودجه ۸۹ در قالب برنامه ۵ ساله تصويب شود. اما على رغم اصرار مجلس در ارائه برنامه پنجم در زمان مقرر، دولت در ارائه برنامه تاخير داشت. به همين دليل مجلس بررسى بودجه را مقدم بر بررسى برنامه پنجم دانست.غفورى فرد نرخ هر بشكه نفت در لايحه بودجه ۸۹ را تا حدودى نزديك به واقعيت خواند و تصريح كرد: در لايحه بودجه ۸۹ نرخ هر بشكه نفت ۶۵ دلار در نظر گرفته شده اما در سال ۸۸ اين نرخ ۵/۳۷ دلار بود. از اين رو نرخ نفت در بودجه سال آتى، ۱۰۰ درصد رشد داشته است. به نظر مى رسد كه تا حدودى اين رقم به حقيقت نزديك است، البته در صورتى كه تحول جدى در بازار نفت ايجاد نشود.

وى در پاسخ به سوالى كه به نرخ تورم در سال آتى اشاره داشت، خاطرنشان كرد: رئيس دولت زمان ارائه لايحه بودجه ۸۹ گفت با توجه به اجراى هدفمند كردن يارانه ها در سال آينده، نقدينگى در جامعه جمع مى شود. به زعم ايشان به اين ترتيب، تورم به ۱۰ درصد و در نيمه راه اجراى برنامه پنجم به ۵ درصد خواهد رسيد. اما به نظر بنده اين پيش بينى غيرواقعى است. چرا كه آزاد كردن قيمت ها موجب تورم خواهد شد.

اين نماينده مجلس با تاكيد بر اينكه تورم در سال آتى از سال قبل بيشتر خواهد بود، يادآور شد: برخى كارشناسان اقتصاد بر اين باورند كه با اجراى هدفمند كردن يارانه ها و آزاد كردن قيمت ها، تورم در سال آتى ۵۰-۴۰ درصد خواهد بود و اين با سخن رئيس دولت مبنى بر اينكه هدفمند كردن يارانه ها خاصيت تورم زايى ندارد، در تناقض است.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

یک پاسخ به ““سال آينده تورم ۴۰ تا ۵۰ درصد خواهد بود””

  1. مهدي گفت:

    اگر تورم بشه ايران قيامت ميشه!