سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » اعتراض سازمان عفو بين الملل نسبت به محکوميت سه روزنامه نگار در بند...

اعتراض سازمان عفو بين الملل نسبت به محکوميت سه روزنامه نگار در بند

چکیده :ابراز نگرانی از اينکه بهمن احمدی امويی به شلاق محکوم شده است. مجازاتی بی رحمانه که معادل با شکنجه است و با توجه به اينکه دولت ايران عضو قراردادبين المللی حقوق سياسی و مدنی (آی سی سی پی آر)است که به شدت شکنجه را ممنوع می...


کلمه:سازمان عفو بين الملل در اعتراض به احکام صادره برای سه روزنامه نگار ايرانی بهمن احمدی امويی ،سعيد ليلاز و کيوان صميمی بيانيه ای صادر کرده و خواستار آزادی اين روزنامه نگاران شده است.

در اين بيانيه آمده است :

بهمن احمدی امويی و سعيد ليلازبه مجازات زندان محکوم شدند. بهمن احمدی امويی به شلاق نيز محکوم شده است.کيوان صميمی بهبهانی در حبس انفرادی به سر می برد.هر سه اين افراد زندانيان عقيدتی هستند.

بهمن احمدی امويی،دبير گروه اقتصادی روزنامه سرمايه ،که توسط مقامات در تاريخ ۱۱ آبان ماه بسته شد، در ۱۴ دی ماه ۱۳۸۸توسط دادگاه انقلاب تهران به ۷ سال و ۴ ماه زندان و ۳۲ ضربه شلاق محکوم شد.۵ سال مجازات زندان وی به خاطر اتهام تبانی جهت اختلال در امنيت ملی،۱ سال زندان به خاطر تبليغ عليه نظام، ۱ سال زندان و ۳۲ ضربه شلاق به خاطر اختلال در امنيت عمومی و ۴ ماه به خاطرتوهين به رييس جمهورمی باشد. او هم اکنون در بند ۳۵۰ زندان اوين به سر می برد.

سعيد ليلاز، همچنين سردبيرروزنامه سرمايه ، در ۱۲ دی ماه ۱۳۸۸توسط دادگاه انقلاب تهران به ۹ سال زندان محکوم شد.وی متهم به شرکت در تجمع غير قانونی و داشتن اسناد طبقه بندی شده گرديد.وکيل وی گفته است که موکلش دسترسی به اطلاعاتی داشته که از طريق اينترنت پست شده بودند و لذا اطلاعات طبقه بندی شده نبودند. سعيد ليلازاز پرداخت قرار وثيقه منع شده و در زندان اوين به سر می برد.

سردبيرروزنامه توقيف شده نامه، کيوان صميمی بهبهانی ،در ۱۸ آذر ۱۰ روز مرخصی از زندان دريافت کرد تا در جشن عروسی دخترش شرکت کند.پس از آن به زندان اوين بازگشته است.وی در بند ۲۰۹ در حبس انفرادی به سر می برد.

در بيانيه سازمان عفوبين الملل موارد زير از مقامات جمهوری اسلامی ايران خواسته شده است :

– درخواست از مقامات برای آزادی سريع و بدون شرط بهمن احمدی امويی و سعيد ليلازو کيوان صميمی بهبهانی ،از آنجايی که فقط به خاطر فعاليتهای مسالمت آميزشان در خصوص حق آزادی بيان زندانی شده اند.

– ابراز نگرانی از اينکه بهمن احمدی امويی به شلاق محکوم شده است. مجازاتی بی رحمانه که معادل با شکنجه است و با توجه به اينکه دولت ايران عضو قراردادبين المللی حقوق سياسی و مدنی (آی سی سی پی آر)است که به شدت شکنجه را ممنوع می کند.

– وادار کردن مقامات جهت تضمين اينکه اين زندانيان مورد شکنجه و بد رفتاری واقع نمی شوند و گزارش هر نوع شکنجه و بد رفتاری در باره آنها مورد پيگيری و بررسی قرار گيرد وقانون برای متهمين در فرايندی عادلانه اجرا شود.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

یک پاسخ به “اعتراض سازمان عفو بين الملل نسبت به محکوميت سه روزنامه نگار در بند”

  1. ش پ ر 27 بهمن گفت:

    ma ra ta labe cheshme mibarand o bar migardanand akhe keshvare ghanone