سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » آنها پیروز نیستند چرا که نتوانسته اند جنبش سبز را خاموش کنند...

آنها پیروز نیستند چرا که نتوانسته اند جنبش سبز را خاموش کنند

چکیده :آنها پیروز نیستند چرا که نتوانسته اند جنبش سبز را خاموش کنند و برای جلوگیری از بالندگی آن در 22 بهمن ناگزیر شده اند همۀ ظرفیت خود را بکار بگیرند و با این حال همچون تلاش ناکامشان برای مصادرۀ 40 میلیون شرکت کنندۀ ادعایی در انتخابات گذشته نمی توانند انبوه شرکت کنندگان در راهپیمائی 22 بهمن را به نام خود ثبت کنند. حضور اعضاء جنبش سبز در راهپیمائی 22بهمن همانند شرکتشان در انتخابات گذشته اشتباه نبوده است و اگر کسانی در این راهپیمائی شرکت نکرده باشند اشتباه کسانی را مرتکب شده اند که در انتخابات گذشته شرکت نکردند ولی پس از آن خود را جزء جنبش سبز...


کلمه: علی شکوری راد عضو جبهه مشارکت ایران اسلامی در یادداشتی که سایت نوروز آن را منتشر کرد به ارزیابی راهپیمایی 22 بهمن امسال پرداخت و نوشت:

جنبش سبز در زورآزمایی سیاسی خود با جناح حامی دولت در راهپیمائی 22بهمن موفق به غلبه نشد و سبزها که اعلام کرده بودند با نماد سبز در این راهپیمائی شرکت می کنند علی رغم حضور گسترده نتوانستند بطور عمومی از نماد سبز استفاده کنند و این مسأله موجب شد حامیان دولت جمعیت آنها را به نفع خود مصادره کنند و در تبلیغات رسمی آنها را موافق وضعیت موجود قلمداد کنند. این یک زورآزمائی در شرایط برابر نبود که نتیجۀ آن بتواند ارزیابی واقعیت جامعه را بدست بدهد و آنچه نصیب جناح حامی وضع موجود شده است صرفا یک برد تبلیغاتی است و نه از میدان بدر کردن جنبش سبز.

در حالی که آنها از ابزار و امکانات و امنیت بسیار زیاد برای برنامه ریزی و سازماندهی برخوردار هستند معترضین از هرگونه امکانی محروم شده اند و از هیچ امنیتی حتی برای یک تلفن زدن برخوردار نیستند. با این حال هشت ماه است که جنبش اعتراضی مردم زنده است و علی رغم همۀ فشارها بالیده است و این خود پیروزی کمی نیست. پیروزی واقعی برای آنها خاموش کردن اعتراضات مردمی است و برای جنبش اعتراضی بقا و بالندگی. آنها پیروز نیستند چرا که نتوانسته اند جنبش سبز را خاموش کنند و برای جلوگیری از بالندگی آن در 22 بهمن ناگزیر شده اند همۀ ظرفیت خود را بکار بگیرند و با این حال همچون تلاش ناکامشان برای مصادرۀ 40 میلیون شرکت کنندۀ ادعایی در انتخابات گذشته نمی توانند انبوه شرکت کنندگان در راهپیمائی 22 بهمن را به نام خود ثبت کنند. حضور اعضاء جنبش سبز در راهپیمائی 22بهمن همانند شرکتشان در انتخابات گذشته اشتباه نبوده است و اگر کسانی در این راهپیمائی شرکت نکرده باشند اشتباه کسانی را مرتکب شده اند که در انتخابات گذشته شرکت نکردند ولی پس از آن خود را جزء جنبش سبز نامیدند. همانها که اکنون بیشترین سرخوردگی ها را فریاد می کنند و خواسته یا نا خواسته در جهت تبلیغات رسمی دولت حرکت می کنند.

موسوی هرگز بیانیه نداد و سازماندهی نکرد که مردم با نماد سبز و یا شعارهای متمایز در راهپیمائی شرکت کنند. دعوت او به حفظ هویت، مسالمت و پرهیز از شعارهای ساختار شکنانه بود. سایر رهبران و احزاب حامی جنبش سبز نیز همین ها را خواستند و اعلام کردند. هیچ کس پوستری چاپ یا توزیع نکرد که بر روی آنها شعارها و یا عکس رهبران جنبش سبز نقش بسته باشد. هیچ کس پارچۀ سبز بین مردم پخش نکرد. هیچ بلندگویی در اختیاراعضاء جنبش سبز نبود. هیچ تشکیلاتی هیچ سازماندهی ای برای چگونگی حضور سبزها نکرد و وسیلۀ نقلیه برایشان مهیا نکرد. ولی تا دلتان بخواهد آنها ترسانده شدند. بازداشت های شبانه تا شب آخر ادامه داشت. سایت ها فیلتر و مجاری اطلاع رسانی مسدود بود. بسیاری از افراد موثر در بازداشت بودند و تمام ارتباط گیری ها تحت کنترل بود. احزاب و تشکلها فقط بخاطر صدور بیانیه هایی که فقط در سایت های فیلتر شده منتشر شده بودند، تهدید و اعضاء آنها احضار شدند. اما باز ترس و واهمه از حضور سبزها غوغا می کرد. تهران هرگز این تعداد نیروی امنیتی و انتظامی بخود ندیده بود. آنها هر چه در توان داشتند بکار گرفتند تا صدایی از کسی برنیاید. هر پنجاه قدم یک بلندگو گذاشتند که پیوسته صدا و سرود از آن پخش می شد تا مبادا صدای دیگری بگوش برسد و قدم به قدم در حاشیه راهپیمائی نیروهای لباس شخصی بیسیم بدست ایستاده بودند. پلاکارد، پوستر و پرچم آنقدر بود که اگر کسی نماد سبزی هم استفاده می کرد به چشم نمی آمد. سرانۀ اقلام تبلیغاتی برای هر یک از حامیان دولت و وضع موجود به مراتب بیش از یک بود و اگر کسی ادعا بکند کسی از آن سو نبود که یکی از اقلام رسمی تبلیغاتی راهپیمائی را دست نگرفته باشد، گزاف نگفته است و اگر هم کسی ادعا کند که هر کس نمادی بدست نداشت لاجرم سبز بوده است ، گزاف نگفته است.

سبز ها آمدند اما هویت خود را آشکار نکردند. برخی بخاطر آنکه 22 بهمن را روز وحدت می دانستند و نه ابراز اختلاف، برخی برای پرهیز از بروز خشونت توسط نیروهای امنیتی و انتظامی و آسیب دیدن خانواده ها و برخی نیز از سر ترس و بیم برخورد وبازداشت. هیچ یک از اینها شایستۀ نکوهش نیست. همه باید تلاش کنند هزینه اعتراض و مبارزه برای استیفیای حق به حداقل برسد. وقتی هزینه بالا برود عده ای به حاشیه می روند و این خواست طرف مقابل است. بر خلاف بی صبری ها، بی حوصلگی ها، وبعضاً نق و نوق های روشنفکر مآبانه که در برخی مطالب سایت ها دیده می شود، آنچه در 22 بهمن اتفاق افتاد اگرچه برای طرف مقابل برد محسوب شده است اما برای جنبش سبز شکست نبود، بلوغ بود. آنها آماده شده بودند برای درگیری و سرکوب و ما درست تشخیص دادیم و درگیر نشدیم. نان در گیری را نه جنبش سبز می خورد و نه نیروهای دلسوز طرف مقابل. نان درگیری را آنهایی می خورند که با چاپ هفته نامه هایی بنام “همت” نشان دادند که جز به متلاشی کردن کشور نمی اندیشند.

وقتی از رهپیمائی به خانه برمی گشتم از مقابل صف نیروهای ضد شورش که باطوم در دست داشتند و ساعتها سر پا ایستاده بودند رد شدم. یک نفر که بنظر می رسید سبز باشد از یکی از آنها پرسید آیا شما مردم را می زنید؟ او با حزن پاسخ داد بخدا قسم نمی خواهیم. سپس توجه کردم! هوا صاف و تمیز بود اما تعدادی از آنها ماسک سفید زده بودند. ترس بود یا شرم، نفهمیدمDeprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

16 پاسخ به “آنها پیروز نیستند چرا که نتوانسته اند جنبش سبز را خاموش کنند”

 1. پریسا گفت:

  من سربازهایی را در 22 بهمن دیدم که به کمک ما می آمدند و مردم سبز را از ست گاردی ها نجات می دادند و بعد رها می کردند تا فرار کنند.
  من سربازهایی را دیدم که یک دیوار دفاعی روبروی ما تشکیل دادند تا بسیج به ما حمله نکند. من سربازی را دیدم که می گفت « این گاردی ها خیلی خر ند» من سربازی را دیدم که التماس می کرد بروید دیگر نمی توانیم جلوی اینها را بگیریم .

 2. مهدی سبز گفت:

  جنبش سبز زنده است و زنده خواهد بود …..درود بر موسوی ….. سلام بر کروبی

 3. omide sabz گفت:

  سلام عرض میکنم به همه سبزها و یه خواهش و پیشنهاد دارم اینکه همه دوستان سبز کلمه<> رو به اسامیشون در کامنتهاشون بنویسند تا نشانی از اتحاد سبزمون باشه و یه زیبایی خاصی هم بدنبال داره.با تشکر از استقبال شما بچه های سبز ایران آزاد

 4. محمد گفت:

  وای به روزی که حماقت کنند.اگر ما شکست خورده بودیم و از ما نمی ترسیدند تا حالا از خط قرمز ما رد شده بودند فقط همین دلیل کافی است که ما پیروزیم.

 5. سید حامد سبز گفت:

  حسین حسین شعار ماست میر حسین افتخار ماست
  اگر انسان بودن از اسم دین عزیزم برای سرپوش گذاشتن رو خرابکاریهاشون سواستفاده نمیکردن.
  قبل انتخابات میگفتیم میرحسین پرچم ایران منو پس بگیر حالا بایثد بگیم میرحسین پرچم ایمان منو پس بگیر
  درود بر موسوی جوانمرد

 6. ناشناس گفت:

  تاخون در رگ ماست موسوی رهبر ماست

 7. ما شاهد بودیم که به چه زور و ضربی خیابانها را از امام حسین تا آزادی تحت کنترل شدید داشتن و اجازه نمی دادند راهپیمایان با نشان سبز از خیابان کارگر و چهار راه ولیعصر و فرعی های دیگر وارد خیابان انقلاب شوند . آنچه که مسلم است حق بر باطل پیروز است . یزید با به شهادت رساندن امام حسین و اهل بیتش،همچون افراطیون زمان ما ، توهم پیروزی داشت اما عالم به پیروزی حسین زمان و شکست خاندان کفر برای همیشه شهادت داد.
  درود بر اصلاح طلبان

 8. سروش گفت:

  موسوی تنها امید ایرانیان است.

 9. جمشیدی گفت:

  انها شکست خوردند زیرا ترسیده بودند از این که شاید صدایی از سبزها بلند شود اما باز هم سبزها با نمادهایشان دیده شدند حرفهایشان رازدندودنیا ومستبدان شنیدند .ایران ما زنده به حضور سبزهاست اقای میرحسین موسوی دوستت داریم بیندیش ومارا راهنمایی کن تا به هدفمان برسیم

 10. محسن گفت:

  دنيا كه هيچ حتي خودشان نيز اين نمايش را باور نمي كنند جنبش سبز حقانيت و مظلوميت خود را نشان داد آيا اين نشانه ضعف آنها نيست كه كارمندان بي بضاعت را با ترساندن از اخراج و دادن مرخصي و80 هزارتومان و جوجه كباب به اين نمايش كشاندندآخر با ان لشكر كشي و امنيتي كردن جو محيط چگونه جنبش سبز مي توانست ابراز وجود كند درود بر موسوي و كروبي و خاتمي و بانوي سبز ايران ما بيشماريم.

 11. ناشناس گفت:

  ما ایستاده ایم
  انقلاب ما در 57 امروز به درستی و به دور از افراط و تفریط با جنبش سبز مطالبه و پیگیری می شود
  خسته نمی شویم و در راه شریعتی و امام موسی صدر و بازرگان به پیش می رویم
  مسلمانیم و شیعه و با یزیدیان و لشکر ابن زیاد تا پیروزی نهایی و رسیدن به حکومتی مردم دار و مستقل و عزتمند مبارزه می کنیم
  یامهدی یاحسین
  برو جلو میرحسین

 12. ناشناس گفت:

  ma tv sabz mikhzhim

 13. رضا دادار گفت:

  اینکه تصور کنیم در 22 بهمن اقتدارگرایان پیروز شدند اشتباه است زیرا مگر درفیلمها ندیدید طرفداران خودراباانبوهی اتوبوس به خیابان ازادی اورده بودند مگر فیلم میدان ازادی را ندیدیدکه نصف میدان خالی بودومردمیکه بان میدان رسیده بودند وقتی احساس کردند قادر به نمایش نمادهای سبز نیستند ( بخاطر عدم برخوردباسرکوبگران) میدان را خالی کردند ونصف میدان محل بازی برای بچه ها شده بود و مردم یا روی چمنها خوابیده بودند و یا اصلا بحرفهای اقای احمدی نزاد گوش نمیدادند.حتما پخش نوشابه ومرغ وبعضی ازکالاهای مورد نیاز مردم را هم دیده اید که وسیله ای بودبرای اوردن طرفدران خود لذا تظاهرات 22 بهمن هرگزبرای طرفداران جناح اقتدارگرا پیروزی نداشت بلکه ملت پیروز بود واز نحوه پخش مراسم هم بخوبی این مسئله پیدا بود که در طول مراسم فقط تصاویر از جلو جایگاه پخش میشدو بخلاف هرسال دوربینهای صداوسیماتصاویررامستقیم از میان مردم که از خیابان ازادی بسمت میدان ازادی در حرکتبودند پخش نمیکردو بعد از مراسم تصاویری گزینشی پخش گردید.علاوه بر ان بیمن حضور سبزها22 بهمن امسال انعکاس دیگری نسبت بسالهای گذشته در رسانه های بین ا لمللی داشت ضمنا من بااین نظر شماکه کسانی که به تظاهرات نیامدند همانهائی بودند که در انتخابات شرکت نکردندولی بعدا خود رااز جنبش سبز نامیدندهم موافق نیستم شرکت در انتخابات یک حق بود همانطورکه عدم شرکت یک حق است لذا می توان فکر کرد انهائیکه در تظاهرات شرکت نکردند پیش بینی اینکه از حضورمردم سو.استفاده خواهدشد را میکردند البته بهتر بودشرکت میکردندولی با حمل نماد سبز همانندبسیاری که چنین کردند و درگیر هم شدند شاد باشید

 14. amir گفت:

  دیگه برای خاموش شدن جنبش سبز خیلی‌ دیره. خون به نا‌ حق کشته شده ها، روح آزردهٔ شکنجه شده‌ها و آه جانسوز مادران داغ دیده و یا چشم به راه همگی‌ سوختی هستند که این شعله را فقط شعله ورتر میکنه.

 15. ناشناس گفت:

  مکر خدا بالاتراز همه مکرهاست شاید این جماعت مغرور توانسته باشد از اجتماع جنبش سبز چه در انتخابات وچه در 22بهمن لباس غصبی به تن خود بپوشد اما دیر یا زود این جوانان سبز حق خودرا مسترد خواهد نمود اشاءالله

 16. سبزي از سبز هاي بيشمار گفت:

  اگر صد سال ديگر هم طول بكشد خواهيم ايستاد و حق خود را كه راي ما بوده از اين كور دلان شب پرست خواهيم گرفت ما بيشماريم