سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » نگرانی سازمان گزارشگران بدون مرز از بازداشت گسترده روزنامه‌نگاران در ایران...

نگرانی سازمان گزارشگران بدون مرز از بازداشت گسترده روزنامه‌نگاران در ایران

چکیده :این تعداد روزنامه نگار زندانی در یک کشور در ٢۵ سال گذشته و از تاریخ تاسیس گزارشگران بدون مرز بی‌سابقه...


کلمه: طی روزهای گذشته بسیاری از روزنامه‌نگاران وفعالان عرصه‌ی مطبوعات به دلائل نامشخص بازداشت شده و از سرنوش بسیاری از آنان اطلاعی در دست نیست. در آخرین نمونه‌ها وحید پوراستاد روزنامه‌نگار با سابقه و همکاری بسیاری از روزنامه‌های اصلاح‌طلب نیمه شب گذشته در منزل بازداشت شده است.

سازمان گزارشگران بدون مرز با «شرم‌آور» خواندن این تعداد روزنامه‌نگار زندانی در ایران، این رکود را از بدو تاسیس خود «بی‌سابقه»عنوان کرده است.

ژان فرانسوا ژولیارد دبیر اول گزارشگران بدون مرز در این باره اعلام کرده است: « در پی دستگیری‌های گسترده چند روز گذشته آمار روزنامه‌نگاران و وب‌نگاران زندانی از مرز ۶۵ نفر گذشته است. این تعداد روزنامه نگار زندانی در یک کشور در ٢۵ سال گذشته و از تاریخ تاسیس گزارشگران بدون مرز بی‌سابقه است. این دستگیری‌ها فقط منحصر به تهران نیست، در بسیاری از شهرستان‌های ایران روزنامه‌نگاران و فعالان مطبوعاتی احضار و زندانی شده‌اند.»

سازمان گزارشگران بدون مرز با در نامه‌ای خطاب به کمیسرحقوق بشر سازمان ملل «مراتب نگرانی عمیق خود را از وضعیت نقض حقوق بشر و آزادی بیان و مطبوعات در ایران» ابراز داشته و از ایشان خواستند به مقامات مسئول جمهور اسلامی در باره عدم رعایت تعهدات بین المللی هشدار دهند.

طی روزهای گذشته بسیاری از شهروندان و فعالان سیاسی و مطبوعات بازداشت شده‌ و در وضعیت نامشخصی به سر می‌برند. در آستانه‌ی ۲۲ بهمن این بازداشت ها به اوج خود رسیده است.

در روزهای گذشته وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی از بازداشت هفت نفر که با «رادیو فردا» هم‌کار می‌کرده و قرار بوده از کشور خارج شوند، خبر داده بود، اما رادیو فردا چنین مساله‌ای را رد کرده بود و اعلام داشت که در ایران خبرنگاری نداشته است.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.