سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic

تذکر مهدی کروبی به ولایتی

چکیده :در دیدار ها و نامه هایم هرگز خواستار تاخیر در برگزاری انتخابات مجلس هفتم نبوده و از رهبری تنها در جهت حل و فصل رد صلاحیت های نمایندگان و کاندیدا های محترم درخواست داشتم تا با دستور مناسب خود زمینه انتخابات رقابتی را فراهم سازند. ایشان هم ذیل نامه مشترک ما به دبیر محترم شورای نگهبان دستور دادند که نظرات آقایان تامین گردد که به این دستور توجهی نشد و حق انتخاب شوندگان و انتخاب کنندگان نادیده گرفته شد و آن انتخابات سرد را شاهد...


کلمه: مهدی کروبی در نامه ای به دکتر ولایتی در خصوص اظهارات چند روز قبل ایشان نکاتی را به وی یادآور شد.

به گزارش سحام نیوز متن این نامه بدین شرح است:

باسمه تعالی

برادر گرامی جناب آقای دکتر ولایتی

سلام علیکم

مصاحبه شما مورخ شنبه ۱۷ بهمن با روزنامه وطن امروز حاوی ۲ اشتباه بزرگ تاریخی مربوط به مجلش ششم و سوم به مدیریت اینجانب بود که لازم است به آن اشاره گردد.

اول آنکه در ارتباط با تحصن تعدادی از نمایندگان مجلس ششم و رایزنی اینجانب و رئیس جمهور وقت با رهبری و نامه ها ئی که اینجانب امضا کردم نکته ای گفتید که خلاف واقعیت است. در این مصاحبه تصریح کرده اید که ” در اواخر مجلس ششم ۲ نفر از سران قوا نامه نوشتند به مقام معظم رهبری که انتخابات مجلس هفتم عقب بیفتد، اما ایشان محکم ایستادند و گفتند سر همان تاریخ که وزارت کشور و شورای نگهبان اعلام کردند باید این انتخابات برگزار شود و استدلال هم این بود که اگر ای کار رویه شود و انتخابات انجام نشود عملا جمهوری اسلامی بدون قووه مقننه می شد … ” همانطور که میدانید بدنبال رد صلاحیت فله ای نمایندگان مردم و تعداد بسیار زیادی از هموطنانمان توسط شورای نگهبان، تعداد قابل توجه ای از نمایندگان به تحصن در مجلس اقدام کردند که موضع اینجانب در این ارتباط بر همگان روشن است. با این وجود در جهت حل آن معضل آقای خاتمی رئیس جمهور محترم وقت و اینجانب به رایزنی در این ارتباط اقدام کردیم و فعل شورای نگهبان را نه تنها مغایر قانون دانستیم بلکه در جهت حاکمیت اقلیتی که مقبولیت عامه نداشتند و با تبر نظارت استصوابی می خواستند قوه مقننه را به دست آورند. خواست صریح اینجانب در دیدارهای مشترک، اعاده صلاحیت ها و به رسمیت شناختن حق مردم در انتخابات بود و لا غیر.

در دیدار ها و نامه هایم هرگز خواستار تاخیر در برگزاری انتخابات مجلس هفتم نبوده و از رهبری تنها در جهت حل و فصل رد صلاحیت های نمایندگان و کاندیدا های محترم درخواست داشتم تا با دستور مناسب خود زمینه انتخابات رقابتی را فراهم سازند. ایشان هم ذیل نامه مشترک ما به دبیر محترم شورای نگهبان دستور دادند که نظرات آقایان تامین گردد که به این دستور توجهی نشد و حق انتخاب شوندگان و انتخاب کنندگان نادیده گرفته شد و آن انتخابات سرد را شاهد بودیم. برخی از اعضای دفتر رهبری از موضع من و جریان امور بخوبی مطلعند.

در قسمتی دیگر از مصاحبه خود اشاره کرده اید که عده ای در مجلس سوم که امروز باعث مشکلاتی در کشور شده اند خواستار این بودند که وزارت خارجه اعلام کند آمریکا به خاک ما تجاوز کرده و با نامیدن صدام به خالد بن ولید در کنار صدام به جنگ برویم . همچنین ادعا کرده اید “در مجلس سوم اکثریت تلاش می کردند که دولت و رهبری را سوق دهند به سمتی که ما در کنار عراق با آمریکائی ها بجنگیم”. جای بسی تعجب است از فردی که سالها وزیر خارجه این کشور بوده، اظهار نظر و نطق یک نماینده محترم مجلس از جریان چپ را موضع آن جریان اعلام کند در حالیکه نظر صریح برخی از بزرگان اصولگرا در این زمینه را نادیده بگیرد. اگر فراموش کرده اید بفرمائید تا نام آن عزیزان را ذکر کنم. همگان میدانند مواضع فردی نمایندگان در نطق های خود بیان می شوند و تعمیم نطق یک نماینده به کل مجلس امری غیر معقول است.

آقای دکتر ولایتی

از شما که فردی شناخته شده و با سابقه هستید انتظار است در ذکر حوادث دوران خود دقت لازم و رعایت امانت را بنمائید. برای فردیکه می خواهد تاریخ نگاری کند و سیر تاریخی این کشور را در ادوار مختلف بررسی کند، اشتباه چه سهوا و چه عامدانه – بنا به مصالح جریانی و سیاسی موجود که تهاجم به مجموعه ای دستوری و وظیفه همگانی شده- جای بسی تاسف است .

مهدی کروبی

۱۹ بهمن ۱۳۸۸Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

12 پاسخ به “تذکر مهدی کروبی به ولایتی”

 1. روح الله گفت:

  <>
  سبز سبزم ريشه دارم

 2. Bahman e sabz گفت:

  چه شیوا پاسخ گفتند، آقایان با شعار (راه قدس از کربلا می‌گذرد) جوانان این سرزمین را به جبهه ترغیب میکردند در حالیکه خود پشت پرده از اسرائیل جنایتکار سلاح میخریدند.

 3. ناشناس گفت:

  آقای کروبی عزیز در این وضع قاراشمیش کشور که هر که هرچه می خواد می گه و هر کی هر کاریرو می خواد می کنه زیاد دلخور نشو حالاخواسته یه چیزی هم اون بگه ، بزار بگه ما که قبولش نداریم.

 4. ناشناس گفت:

  آقای کروبی عزیز در این وضع قاراشمیش کشور که هر که هرچه می خواد می گه و هر کی هر کاریرو می خواد می کنه زیاد دلخور نشو حالاخواسته یه چیزی هم اون بگه ، بزار بگه ما که قبولش نداریم

 5. بهلول گفت:

  فقط همین 4 نفر نظر دادند. احتمالا از نزدیکان شما هستند. … خوب حال میکنید ها …

 6. ناشناس گفت:

  شعار سبز 22بهمن: استقلال آزادی جمهوری اسلامی واقعی

 7. ناشناس گفت:

  این آقا که سالها وزیر امور خارجه بود حتی در همان دوران زبان دیپلماتیک را بلد نبود برای نمونه وقتی نخست وزیر لبنان که منتخب ملت بود ترور شد ایشان گفتند بدرک واصل شد
  آقای کروبی نباید از این آدم توقع صداقت داشته باشد

 8. arash گفت:

  آقای کروبی عزیز در این وضع قاراشمیش کشور که هر که هرچه می خواد می گه و هر کی هر کاریرو می خواد می کنه زیاد دلخور نشو حالاخواسته یه چیزی هم اون بگه ، بزار بگه ما که قبولش نداریم

 9. ناشناس گفت:

  درود بر کروبی شجاع

 10. اضغر گفت:

  آقاي دكتر فراموش كردند درانتخابات مرحله دوم مجلس سوم شوراي نگهبان اصرار داشتنداتنخابات درروز قدس برزگزارنشود به خاطر راي نياوردن يزدي وراي آوردن مرتضي رضوي كه به مرحله دوم راه بافته بود به انتخابات اعتراض داشتند كه امام فرموند پس ازبررسي اعتراضات انتخابات بايد درروز قدس برگزارشود كه شوراي نگهيان اجراي انتخابات را منوط بر انصراف آقاي مرتضي رضوي اعلام داشت كه ايشان براي حفظ ابروي امام وارادت مولوي وارشادي يه امام كناذرفت .

 11. حمید گفت:

  این آقای ولایتی همون بود کحه هر رئیس جمهوری یا رهبری یا نخست وزیر کشوری رو به ایران دعوت میکرد بلافاصله سقوط میکرد نمونه اش چاوشسکو و همسرش که بعد از بازگشت اعدام شدن و صادق المهدی که بعد از بازگشت سقوط کرد و بینظیر بوتو که تا برگشت برکنار شد و خیلی های دیگر که حتی نمایندگان برای مسخره کردن ولایتی گفتند لطفا رئیس جمهور امریکا را دعوت کن شاید او هم یا سقوط کند یا اعدام شود پس آقای ولایتی تو بهتره بری بشینی تو خونه و نظر در مورد مسائل سیاسی ندی
  با تشکر

 12. توانا گفت:

  وضعيت كنوني كشور ناشي از انتخابات فرمايشي مجلس هفتم است.

  در انتخابات مجلس هفتم مردم حق انتخاب شدن نداشتن و فقط بايد پاي صندوقها مي رفتند و افرادي كه حاكميت انتخاب كرده بود رأي مي دادند.

  اقاياني كه در رأس حاكميت هستند بايد بدانند امام خميني (ره) فرمودند ميزان رأي ملت است و اگر ملت احساس كند كه رأيش ميزان نيست يك سال هم اين حكومت دوام نمي آورد .