سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » افشای مذاكرات محرمانه مشایی در اروپا...

افشای مذاكرات محرمانه مشایی در اروپا

چکیده :اهداف چنین سفری بیش از همه تداعی‌كننده مذاكرات پنهانی است كه روند آن از چندین ماه قبل آغاز شده بود.اما به گفته مقامات رسمی،‌سوییس هنوز در خصوص نقش میانجی‌گری خود در گفتگو‌های ایران و آمریكا تردید داشته و نمی‌داند كه چگونه تسهیلات آن را فراهم...


کلمه:برخی از روزنامه‌های چاپ اروپا سفر مشایی را در این موقع از سال آن هم با توجه به فضای حاكم بر كشور امری غیرعادی می‌دانند.

به گزارش خبرآنلاین، روزنامه تریبوندو ژنو در یادداشتی تحت عنوان” پشت سفر عجیب و غریب مشایی چه چیزی پنهان است؟” در این باره می‌نویسد: در حالیكه مذاكرات بر سر پرونده هسته‌ای ایران بالا می‌گیرد،رییس دفتر احمدی‌نژاد طی روزهای اخیر به ژنو سفر كرد تا طبق اظهارات خودش درباره صنعت توریسم سخنرانی كند.

در كنفرانس مطبوعاتی ترتیب داده شده، مشایی به تفصیل درباره صنعت توریسم و جغرافیای ایران سخنرانی كرد.

این یادداشت در ادامه می‌افزاید: آیا واقعا هدف مشایی تبلیغ برای صنعت تورییسم ایران بود؟ و در نهایت این پاسخ را عنوان می‌كند: باور اینكه در شرایط كنونی دل‌مشغولی و اولویت مهم ایرانی‌ها توریسم باشد،‌به دور از ذهن است.در صورتی كه ایران قصد برقراری ارتباط با سوییس را دارد،‌ لزومی ندارد كه هدف از سفر مقامات خود را تبلیغ برای گسترش صنعت توریسم اعلام كند.

آن هم در حالیكه دیپلماسی فعال سوییس همواره با شفافیت سعی در حل بحران‌های موجود در ایران را داشته است و حتی بر پایه همین اصل است كه اسفندیار رحیم مشایی در سخنرانی خود به روابط خوب و مسالمت‌آمیز ایران و سوییس اشاره می‌كند.

بخش دیگری از این یادداشت تحت عنوان”مذاكرات مخفی” آمده است:بدون شك سفر اسفندیار رحیم مشایی برای متقاعد كردن سرمایه‌داران و تجار به منظور سرمایه‌گذاری در كیش نبوده است. اهداف چنین سفری بیش از همه تداعی‌كننده مذاكرات پنهانی است كه روند آن از چندین ماه قبل آغاز شده بود.اما به گفته مقامات رسمی،‌سوییس هنوز در خصوص نقش میانجی‌گری خود در گفتگو‌های ایران و آمریكا تردید داشته و نمی‌داند كه چگونه تسهیلات آن را فراهم كند.

این روزنامه سوییسی در ادامه این سوال را مطرح می‌كند: سوال اصلی اینجاست كه مشایی حامل چه پیامی از سوی رهبران ایران است. آیا ایران قرار است با هیئتی آمریكایی در ژنو دیدار و گفتگو داشته باشد؟

روزنامه فیگارو چاپ پاریس نیز در تحلیلی سفر مشایی به ژنو را غیرعادی می‌داند.این روزنامه راست‌گرا در تحلیلی می‌نویسد: در حالی جمهوری اسلامی ایران، سخت‌ترین لحظات عمر ساله خود را طی می‌كند، اسفندیار رحیم مشایی در اقدامی عجیب و غریب به ژنو سفر می‌كند.او هدف سفر خود را تبلیغات توریستی برای جزیره كیش عنوان كرده بود.

او پیش از كنفرانس مطبوعاتی با تعداد از سرمایه‌گذاران سوییسی دیدار و ملاقات كرد. خبرنگار روزنامه فیگارو می‌نویسد: اهداف سفر مشایی مشخص نیست، اما بدون شك او برای تعریف و تمجید از پیست اسكی، مهمان نوازی ایرانی‌ها، تنوع آب‌وهوایی و پلو و خورش ایرانی‌ به سوییس نیامده است.

علیرغم اینكه مشایی در كنفرانس مطبوعاتی تنها به ارائه تصویری زیبا از ایران و ایرانی‌ها بسنده كرد،‌اما در نهایت این خبرنگاران بودند كه باب سخن درباره اوضاع ایران را با وی گشودند. او در پاسخ به سوال خبرنگاری در خصوص اظهارات اخیر آیت‌اله جنتی مبنی بر برخورد شدید با معترضین گفت: این اظهارات تبلیغات غربی‌هاست. مشایی حتی گفت: چیزی كه شما می‌گویید دروغ محض است.امام جمعه‌ای كه شما از آن سخن می‌گویید،‌در مقام رهبری و تعیین‌كننده سیاست نیست. ما در ایران بر پایه قوانین و قواعد موجود عمل می‌كنیم.

در پایان این یادداشت آمده است:‌ از زمان پیروزی انقلاب اسلامی ایران و گروگان‌گیری در سفارت آمریكا در ایران، سوییس نقش حافظ منافع آمریكا درایران را داشته است.بنابراین موضوعی كه در حال حاضر از اهمیت زیادی برخوردار می‌باشد،‌آنست كه آیا مشایی در حاشیه سفر خود،‌دیدار محرمانه‌ای داشته است یا خیر؟Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

3 پاسخ به “افشای مذاكرات محرمانه مشایی در اروپا”

 1. هموطن سبز گفت:

  تا کی باید چنین موجوداتی نماینده ی ملت و تمدن ایران در مجامع بین المللی باشند و از این باب موجبات خجالت و سرافکندگی ایرانیان را فراهم کنند؟
  سخنان ائمه جمعه موجود است این نادان چه چیز را کتمان می کند؟! آنهم در میان خبرنگاران رسانه های غربی که در جریان گردش آزاد اطلاعات هستند و هیچ خبری از دست اشان در نمی رود! موارد واضح نقض ابتدایی ترین حقوق انسانی در ایران که اظهر من الشمس است را با کتمان کردن حقایق می خواهند لاپوشانی کنند؟ بهتر نیست این حضرات به جای سفر به اروپا به همین قم و جمکران خودمان بسنده کنند؟ یقینا اینجا به دلیل آزادی نزدیک به مطلقی که وجود دارد کسی به خود اجازه نمی دهد که درباره ی فرمان اعدام و کشتار مردم که همه هفته از تریبونهای نماز جمعه صادر می شود از آقایان سوال کند!

 2. ناشناس گفت:

  اگه سالها بعد معلوم شد که عنوان ایشون «سر(Sir) رحیم مشایی» بوده اصلاً تعجب نکنین.

 3. محمد گفت:

  انهمه خون جوانان بر روی آسفالت ریخته شد آنوقت اقایان براحتی از سخنان و اقدامات قبیح مشایی می گذرند خداوندا بدادمان برس