سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » انتقاد لاریجانی از باج دهی احمدی نژاد در مساله هسته ای؛ایران ساده لوح نیست...

انتقاد لاریجانی از باج دهی احمدی نژاد در مساله هسته ای؛ایران ساده لوح نیست

چکیده :اینكه غربی‌ها می‌گویند فناوری هسته‌ای و یا مواد غنی شده ایران را می‌خواهند بگیرند و با پروسه‌ای به درجه بالاتر تبدیل كنند به دنبال آن هستند كه به نوعی مواد غنی شده ایران را حراج كنند.غربی‌ها باید بدانند كه ایرانی‌ها سلیم النفس هستند اما ساده لوح...


کلمه: سایت آینده گزارش داده پس از آن كه به رغم اظهارات و موضعگیریهای هسته ای محمود احمدی نژاد، روز گذشته كیهان در یادداشت صریحی مواضع وی را به باد انتقاد گرفت، شب گذشته بخشهای مختلف خبری سیما سخنان لاریجانی در موضوع هسته ای را با صدای خود او پخش كردند كه تبادل اورانیوم را كلاهبرداری خواند.

به نظر می رسد این اقدام معنادار و هدفمند و با نیت مشخص كردن موضع نظام برای برخی مسوولان اجرایی انجام شده است.

به گزارش خانه ملت، لاریجانی گفت: در مساله هسته‌ای نیز شاهد هستیم كه غربی‌ها بهانه جویی می‌كنند چرا كه مساله هسته‌ای ایران بمب هسته‌ای نیست بلكه دانش هسته‌ای عرض وسیعی دارد اما وقتی آنها باایران ستیز می‌كنند و سنگ اندازی می‌كنند برای بمب هسته‌ای نیست چرا كه می‌دانند ایران سلاح هسته‌ای ندارد.

وی افزود: اینكه غربی‌ها می‌گویند فناوری هسته‌ای و یا مواد غنی شده ایران را می‌خواهند بگیرند و با پروسه‌ای به درجه بالاتر تبدیل كنند به دنبال آن هستند كه به نوعی مواد غنی شده ایران را حراج كنند.

وی افزود: غربی‌ها باید بدانند كه ایرانی‌ها سلیم النفس هستند اما ساده لوح نیستند.

لاریجانی خاطرنشان كرد: قبل از آنكه مساله راكتور هسته‌ای تهران مطرح شود موضوع مجادلات غربی‌ها عرصه دیگری داشت.

وی خطاب به كشورهای غربی گفت: چرا شما این قدر نگران راكتور هسته‌ای تهران هستید در حالی كه این راكتور تحقیقاتی است و ایرانی‌ها راه آن را بلد هستند و چرا غربی‌ها برای سوخت آن دلسوزی می‌كنند؟

رئیس مجلس اظهار داشت: غربی‌ها اجبار می‌كنند كه اگر سوخت را از این روشی كه ما می‌گوییم تامین نكنید ایران را تحریم می‌كنند. اما باید بدانیم كه حقیقت مساله این نیست بلكه غربی‌ها به دنبال كلاه برداری سیاسی هستند تا مواد غنی شده ایرانی‌ها را بگیرند و در این راستا تئوری سازی نیز می‌كنند.

رئیس مجلس اظهار داشت: در حال حاضر در چنین فضایی هستیم برای ما روشن است كه آمریكایی‌ها روحیه تفرعون و استكباری خود را با ادبیات دیگری مطرح می‌كنند و به دنبال آن هستند كه كشورهای اسلامی درجه 2 و 3 بمانند تا اسرائیلی‌ها در منطقه بتوانند قلدری گذشته خود را داشته باشند.

وی افزود: امریكایی‌ها به دنبال تعامل با كشورهای اسلامی نیستند .

رئیس مجلس با اشاره به سخنان اوباما در قاهره مبنی بر اینكه گوش من نسبت به اذان آشناست و من می‌خواهم حقوق مسلمانان را بدانم گفت: اما اوباما چه گام مهمی برای فلسطینی‌ها برداشته است؟ هنوز شهرك‌های یهودی نشین با سرعت در حال گسترش است و در بیت المقدس نیز دست اسرائیل را باز گذاشته و غزه نیز در محاصره است.

وی خطاب به اوباما گفت: برای مردم فلسطین چه كردید؟ كه حالا به دنبال این مساله هستید كه كشورهای منطقه را با فشار به سازش پیش ببرید؟

رئیس مجلس گفت: امریكا در مورد ایران نیز همین گونه رفتار می‌كند از سویی نامه می‌دهند و خواهان گفتگو هستند و از طرف دیگر سنای آنها در مورد بنزین ایران شركت‌ها را مورد تحریم قرار می‌دهند.

وی اظهار داشت: این چگونه ادبیاتی است؟ اگر شما مسیر گفتگو را دنبال می‌كردید چرا از چماق استفاده می‌كنید؟ و اگر مسیر حل و فصل موضوعات منطقه‌ای را دنبال می‌كردید چرا با حالت تفرعون با ایران مواجه می‌شوید؟ یعنی می‌خواهید مسایل خود را با هزینه كردن ایران آن هم به صورت استكباری حل كنید؟

رئیس مجلس اظهار داشت: تصور نكنید كه امریكایی‌ها مدل رفتاری خود را در دنیا به خصوص ایران تغییر داده‌اند. بلكه آنها همان ساختار ذهنی را دارند.

وی افزود: تنها تفاوت این است كه رئیس جمهور قبلی آنها قدری عامیانه‌تر سخن می‌گفت و دیگری مقداری پیچیده‌تر.

وی در ادامه افزود: لذا دانشمندان ما باید قدری صحنه را درست دریابند و در مسایل پژوهشی باید اصرار بیشتری داشته باشند.

لاریجانی در پایان اظهار امیدواری كرد كه با حركت سازنده‌ای كه در كشور در بخش‌های پژوهشی وجود دارد ایرانی‌ها پایداری و صلابت فكری خود را نشان دهند و از میراث گذشته خود صیانت نمایند و جمهوری اسلامی را سربلند كنند.

وی افزود: در پشت خون شهیدان انقلاب فضایی به وجود آمده كه دانشمندان ما پرچم سرافرازی علمی را بر افراشته و این یك دستاورد بزرگ برای عصر ما خواهد بود.

علی لاریجانی رئیس مجلس در مراسم یازدهمین جشنواره ابن سینا در دانشكده علوم پزشكی تهران در جمع اعضای هیات علمی دانشگاه تهران ضمن بزرگداشت شخصیت علمی ابن سینا وی را دردانه‌ای در تاریخ ایران دانست و افزود: به همین جهت به این شخصیت والا به عنوان نمادی مهم در دانش پزشكی توجه می‌شود.

..

لاریجانی در ادامه اظهار داشت: ما نمی‌گوییم كه در جامعه بحث‌های سیاسی و گفتگوها نباید باشد بلكه ما معتقدیم كه گفتگوهای سیاسی ذهن سیاسی جامعه را فربه می‌كند اما باید تعامل وجود داشته باشد.

وی افزود: فكرها باید خردمندانه باشد و جدال گری نباشد و جدال گری باعث فرسایش ذهن جامعه می‌شود .

لاریجانی با اشاره به فرمایشات پیامبر اكرم(ص) گفت: ایشان جامعه را از جدال گری بر حذر داشتند و از ایشان نقل می‌شد كه زمانی كه جبرئیل نازل می‌شد بعد از بر حذر داشتن از بت پرستی این بود كه از جدال گری بپرهیزیم.

وی افزود: پیامبر اكرم(ص) در این زمینه توضیح دادند كه جدال گری باعث می‌شود كه عیوب عیان شود و جامعه از روحیه لازم برخوردار نباشد و به دروغ و مسایل دیگر پناه برده شود.

رئیس مجلس با بیان اینكه جدال گری به معنای این است كه فضای مودت و دوستی به كینه تبدیل می‌شود گفت: در جدال گری كشف حقیقت صورت نمی‌گیرد در حالی كه كشف حقیقت در هر زمانی برای جامعه مفید است. اما جدال گری از جنس حقیقت نیست بلكه از جنس كینه ورزی است.

وی اظهار داشت: جدال گری عیب‌‌ها را به رخ یكدیگر كشیدن است و آنچه كه در امت اسلامی وجود دارد این نیست كه عیوب دیگران را بگوییم بلكه عیوب خود را باید ببینیم.

وی همچنین با اشاره به سخنان امام حسین(ع) گفت: نشانه قبولی اعمال همنشینی با خردمندان است و نشانه دانایی و خردمندی نقد گفتار خود و اسرار گفتار دیگران را یافتن است.

لاریجانی گفت: تصور كنید اگر جامعه‌ای بخواهد حسینی باشد باید به این لحن توجه كند و نباید فضا را غبارآلود كرد تا دانشمندان از نظر ذهنی خسته شوند و جدال گری در جامعه رواج یابد.

وی توصیه كرد: با توجه به آنكه در كشور ما از این كشمكش‌ها از هر دو سنخ وجود دارد باید به عمق فرمایشات اولیاء دین تاسی كرد و فقط ظاهرا داشتن احساسات به اولیاء كافی نیست.

وی افزود:ابراز احساسات به اولیا پله اول است اما عمق گفتار آنها را یافتن حركت عمیقی است كه حركت صحیح در جامعه ما نیز هست.

وی با بیان اینكه جامعه‌ای كه در آن بحث و جدال گری باشد خردمندان در آن حاشیه نشین می‌شوند و در متن جامعه نیستند گفت: فضای پژوهشی در كشور لوازمی دارد و به فضایی با آراستگی اخلاقی نیازمند است.

لاریجانی گفت: شاید این كشمكش‌ها سایشی در ذهن دانشمندان ما ایجاد نماید و به همین دلیل به همه افرادی كه در سیاست دستی دارند توصیه می‌كنیم كه حتی اگر حق هم دارند برای ایجاد افق‌های بلندتری آن را هزینه نمایند.

رئیس مجلس به نقل از پیامبر اكرم (ص) گفت: ایشان می‌فرمایند كه از جدال پرهیز كنید حتی اگر حق هم با شما باشد.

وی با بیان اینكه بین بحث عقلانی و جدال باید تمایز قائل شویم اظهار داشت: این جدل‌ها خاشاك هستند كه می‌توانند فضا را غبارآلود نمایند.

لاریجانی نكته دیگر را تمركز بر روی علم و دانش در كشور عنوان كرد و گفت: غرب علاقه‌ای ندارد كه ایرانی‌ها از یك سطح خاصی بالاتر روند و نگاه آنها كینه‌ورزانه است و نگاه تعاملی ندارند گرچه قلمرو علم این گونه معیارها را نمی‌پسندد.

در این مراسم كه مرضیه وحیدی دستجردی وزیر بهداشت معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری و رئیس دانشگاه علوم پزشكی تهران نیز حضور داشتند جوایزی به تعدادی از برگزیدگان علمی اهدا گردید.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

3 پاسخ به “انتقاد لاریجانی از باج دهی احمدی نژاد در مساله هسته ای؛ایران ساده لوح نیست”

 1. امير گفت:

  جناب لاريجاني چقدر هماهنگ با جناب علي مطهري پيشنهاد پرهيز از جدال و گذشتن از حق را به همه افرادي كه دستي در سياست دارند – يعني جناب موسوي – ارائه ميكنند.
  انگار برنامه جديد اينست كه از اين روش اين بزرگوار را از پيگيري حقوق حقه مردم بازدارند.
  چهار سال سكوت در زمان دولت نهم كافي بود تا چهره پليدي بر همگان معلوم شود لذا سكوت در حال حاضر جز فربه كردن روحيه استكباري تماميت خواهان را در بر ندارد

 2. جای تعجب است.

  من از سایت کلمه درخواست میکنم که گروه سیاسی سایت پاسخگو حرف های اقای لاریجانی و سخنان ایشون باشند.
  این سخنان رو باید گروه سیاسی کلمه تحلیل بکند

  اقای لاریجانی فقط و فقط یک انتقاد کوچکی از این اقای احمدی نژاد کردند

  اگر واقعا به فکر ملت ایران هستند. اگر این موضوع باج دهی براشون مهم است
  خوب قوربون شکلت اقای لاریجانی. ایا فروختن دریای خزر به روسیه باج نیست؟ ایا سکوت در قبال ظلم چین به مسلمانان یک باج دهی به حساب نمیاد؟ ایا فروختن منابع ایران به کشور های همسایه یک باج به حساب نمیاد ؟؟ ایا استفاده روسیه از ایران و بهتر بگویم الت دست خودش میدونن یک باج نیست؟؟؟؟؟/ اگر همین روسیه فردا با تحریم ایران موافقت بکند شکی نیست همین تیریبون نماز جمعه رو تبدیل به مرگ بر روسیه میکنید.
  مردم ایران نفوذ الان روسیه رو در ایران مشاهده میکنند. بابا مردم که دیگه پشت کوهی نیستند.
  ایشون میان انتقاد میکنند. خوب حالا این انتقادات چه نتیجه ای داد؟؟؟؟؟؟تا زمانی که باند بازی در مجلس ایران برقرار است. مطماین باشید عدالت برقرار نمیشود. مطماین باشید این مردم ایران هستند که روز به روز از شما دور تر میشود. اون هم فقط یک دلیل داره. اینکه شما ها با مردم روراست نیستید و فقط به خاطر منافع خودتون چند کلمه سرهم میکنند. تا اینکه مردم البته مردم شما لین سخنان رو باور بکنند.
  زهی خیال باطل

  به امید موفقیت
  یا حق

 3. ستادهای سبز - شعار سبز گفت:

  *** ستادهای سبز – شعار سبز *** ( پخش کنید لطفا ! )

  > نهضت ما حسینیه / راه سبز خمینیه …

  > روح منی خمینی ، بت شکنی خمینی …

  > بانگ «جرس» از سینه ها فریاد دارد / تا جان به تن بر ضد این بیداد دارد …

  > زندانی سیاسی آزاد باید گردد / جمهوری اسلامی احیا باید گردد …

  > ما پیرو (لشکر) حسینیم / یاور میر حسینیم …

  > موسوی ، کروبی / استقلال آزادی / جمهوری اسلامی …

  > ما اهل کوفه نیستیم ، «حسین» تنها بماند …

  > روحانی مسلمان / برس به داد اسلام …

  > مراجع آزاده / آماده ایم آماده …

  > درود بر سه سید فاطمی / خمینی و موسوی و خاتمی …

  > اصالت بسیجی (سپاهی) ، حافظ جان ملت / اصالت قضایی ، حافظ داد ملت …

  > حکومت توهم ، قاتل جان مردم …

  > ای سیره ی خمینی ، « سید حسن خمینی » …

  > ….
  ( لطفا حتی المقدور از شعارهای تند پرهیز شود)