سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » بیانیه اعتراضی انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران نسبت به بازداشت دانشجویان...

بیانیه اعتراضی انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران نسبت به بازداشت دانشجویان

چکیده :متاسفانه در فضای فعلی شاهد صدور احکام زندان برای برخی دانشجویان به بهانه‌های واهی و به خصوص به دلیل حوادث کوی دانشگاه تهران هستیم. انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران و علوم پزشکی تهران ضمن محکوم کردن روندهای ناعادلانه اینچنینی بار دیگر هشدار می‌دهد عوض شدن جای متهم و شاکی در حوادث کوی دانشگاه ظلم آشکاری است که بی‌شک توسط بدنه عدالتخواه و آزادی‌طلب دانشجو تحمل نخواهد...


کلمه:در پی بازداشت گسترده دانشجویان در آستانه 22 بهمن ماه، انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران و علوم پزشکی تهران، بیانیه ای در محکومیت بازداشتهای گسترده صورت گرفته صادر کرد و ضمن تاکید بر لزوم محاکمه عاملان تجاوز به کوی دانشگاه در 25 خرداد و 16 و 17 آذر 88، خواستار توقف بازداشتها، آزادی دانشجویان زندانی، رفع فشار از روی دانشگاه، دانشجویان، اساتید، انجمن های اسلامی و کانونهای اساتید و توقف احکام ناعادلانه صادر شده، گشت.

متن این بیانیه بدین شرح است:

بسمه تعالی

الملک یبقی مع الکفر و لایبقی مع الظلم

بیانیه انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران و علوم پزشکی تهران در باب آغاز موج جدید بازداشت فعالان دانشجویی

در حالی که بیش از 8 ماه از حمله ناجوانمردانه عده‌ای جنایتکار به کوی دانشگاه تهران نمی‌گذرد و هیچ خبری از محاکمه عاملان آن حمله ددمنشانه به گوش نمی‌رسد و حتی قرائت گزارش کمیته حقیقت‌یاب مجلس در باب قضایای کوی دانشگاه، تحت الشعاع بررسی بودجه و امور جاری مجلس قرار گرفته است، متاسفانه موج جدیدی از بازداشت دانشجویان، زخمی دوباره بر پیکره دانشگاه وارد می‌نماید.

مسامحه در محاکمه عاملان اصلی کوی دانشگاه تهران در 18 تیر 1378 که متاسفانه امروز نیز این مسامحه، پس از 10 سال در حوادث 25 خرداد 1388 در حال تکرار است، عاملی شد تا جنایت‌پیشگان و جاهلان و نیروهای معلوم الهویت تحت عناوین بی‌مسمایی چون لباس شخصی، 16 و 17 آذر امسال، دانشگاه تهران را آماج تاخت و تاز خود قرار دهند و بر دانشگاهیان مظلوم و مستضعف، ظلمی دیگر روا دارند و آنگاه بر بدن مظلوم دانشگاه نماز فتح با قبله اشتباه بخوانند.

بی‌شک اگر عاملان اصلی انتقال غیرقانونی دانشجویان به وزارت کشور در سحرگاه 25 خرداد 88 محاکمه و به سزای اعمال خود می‌رسیدند و در برابر اعمال غیرقانونی، وزارتی دیگر! پاداش نمی‌گرفتند، امروز شاهد بازداشت گسترده دانشجویان به بهانه‌های واهی نبودیم.

انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران و علوم پزشکی تهران به عنوان قدیمی‌ترین نهاد مدنی-دانشجویی کشور، که مدتها است خود تحت فشار و دروغ پراکنی‌های بسیار قرار گرفته و تنی چند از اعضایش در کنار انبوهی دیگر از بی‌گناهان در بند شده‌اند، لازم می‌داند نکاتی را جهت استحضار دانشجویان، عموم ملت ایران و مسئولین (اگر گوش شنوایی مانده باشد) عرض نماید:

1- درطول هفته گذشته متاسفانه تعداد زیادی از دانشجویان دانشگاه‌های مختلف و از جمله دانشگاه تهران بازداشت شدند که برخی از اعضای شورای مرکزی اسبق و فعلی دانشکده‌های انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران و علوم پزشکی تهران نیز در میان آن‌ها حضور دارند. علاوه بر سید مجتبی هاشمی که مدت مدیدی است در بازداشت به سر می‌برد، در طول هفته گذشته رضا زینالی و محمد علی رفیعی از اعضای فعلی و وحید عابدینی از اعضای سابق بازداشت شده‌اند. متاسفانه روند حاکم بر دانشگاه از آغاز سال جاری تحصیلی نشان می‌دهد با نزدیک‌شدن به روزهای حساس در کشور (روز قدس، 13 آبان، 16 آذر، عاشورا و اکنون 22 بهمن) انبوهی از دانشجویان به دلایل واهی بازداشت و زندانی می‌شوند. این روند غلط و فضای امنیتی، علیرغم خویشتنداری و آرامش دانشجویان در طول چند ماهه گذشته نه تنها کاهش نیافته بلکه شدیدتر شده و دامان بسیاری از دانشجویان را گرفته است، به طوری‌که بنا به گفته آقای فرهاد رهبر رئیس دانشگاه تهران، بیش از 80 درصد وقت ریاست دانشگاه به پیگیری وضعیت دانشجویان بازداشتی می‌گذرد. انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران و علوم پزشکی تهران ضمن محکومیت چندباره همه بازداشت‌های ناعادلانه و کور صورت گرفته، بار دیگر تاکید می‌کند، امروز متاسفانه جریانات رادیکال و تندرویی که حیات خود را در بقای بحران در جامعه می‌یابند، در بسیاری از امور، سکان‌دار شده‌اند و با اقدامات خود بحران‌هایی پیاپی را بر دانشگاه و جامعه تحمیل می‌کنند. اگر این جریانات افراطی، توسط نیروهای معتدل و عقلای قوم مهار و به حاشیه رانده نشود، بی‌شک در آینده‌ای نزدیک شاهد بحرانهای جدی در دانشگاه‌ها و جامعه خواهیم بود و آنگاه دیگر با به حاشیه رفتن نهادهای واسطه و نیروهای معتدل دانشگاهی، مهار بحران امکان پذیر نخواهد بود.

2- تداوم روند فعلی به هیچ عنوان به نفع نهاد دانشگاه نیست. فضایی که امروز دانشگاه‌های کشور و به خصوص دانشگاه مادر یعنی دانشگاه تهران را در بر گرفته، فضایی ناسالم، امنیتی، پر از تنش و استرس و ظالمانه است که امکان پرداختن به فعالیت‌های علمی را از دانشجویان و اساتید سلب می‌کند و بی‌شک حتی در کوتاه مدت ضربه‌ای کاری بر پیکره نهاد علم وارد خواهد آورد. اینکه دانشگاه تهران آن قدر ضعیف شود که به گفته رئیس آن، رئیس دانشگاه از لباس شخصی‌ها کتک بخورد و از بسیاری از مسئولین امنیتی و قضایی “جواب سربالا” بشنود از سویی نشانه ضعف و عدم توانایی رئیس دانشگاه در پیگیری حقوق دانشجویان علیرغم وعده‌های داده شده است و از سوی دیگر نشان‌دهنده مظلومیت و استضعاف دانشگاه و دانشگاهی در مجموعه نهادهای کشور. واقعیت هم این است که وقتی مسئولین رسمی کشور که خود دانشگاهی‌اند، در تلویزیون رسمی مملکت استاد و دانشجو و دانشگاه را به “غرب زدگی”، “داشتن گرایش سکولار” و عناوینی از این دست متهم می‌کنند، نباید از بقیه انتظار برآورده کردن آرمانهای عملی انقلاب اسلامی یعنی آزادی و عدالت و اخلاق داشت.

3- بی‌توجهی مسئولین قضایی به خواسته‌های اساتید و دانشجویان که از جمله در نامه سرگشاده اساتید دانشکده فنی دانشگاه تهران به رهبر معظم انقلاب، نامه سرگشاده انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران و علوم پزشکی تهران به حجه الاسلام ابوترابی مسئول کمیته پیگیری مجلس در باب قضیه کوی دانشگاه و سایر نامه‌ها و بیانه‌های علنی و خصوصی اساتید و دانشجویان مندرج شده است، نتیجه‌ای جز تضعیف و حذف تدریجی واسطه‌هایی چون انجمن‌های اسلامی، کانون‌های دانشجویی و اساتید و تشکلات رسمی ندارد. در چنین فضایی بی‌شک دانشگاه به زودی با فضایی کور و رادیکال مواجه خواهد شد که مجموعه‌های معتدل و عقلانی در آن فضا توان هیچ اثرگذاری نخواهند داشت. برخورد گسترده با دانشجویان و اساتید و افزودن بر تعداد زندانیان دانشجو، نه تنها هیچ مشکلی از مشکلات فعلی را حل نمی‌کند، بلکه با عصبانی کردن دانشجویان، ناامید شدن آنها از برقراری عدالت در چارچوب نظام و پاسخ نیافتن مطالبات آنها از مسئولین، سبب ایجاد فضای رادیکال و غیر قابل مدیریت در دانشگاه خواهد شد.

4- متاسفانه در جلسه عمومی هفته گذشته اساتید دانشگاه تهران با رهبر معظم انقلاب، هیچ یک از مطالبات اصلی اکثریت اساتید و دانشجویان و فضای واقعی دانشگاه در شرایط فعلی به حضور رهبری عرضه نشد. این در حالی است که از دانشگاه تهران به عنوان دانشگاه مادر کشور، انتظار می‌رفت نه تنها منعکس کننده مصائب و مشکلات دانشگاه تهران باشد، بلکه سخنگوی ظلم‌هایی باشد که امروز بر همه دانشگاه‌های کشور می‌رود. امروز پرسش از مسئولین دانشگاه تهران این است که چگونه سخن گفتن از وضعیت دانشجویان بازداشت شده‌ای که بیش از 80 درصد وقت رئیس دانشگاه تهران به پیگیری امور مربوط به آنها می‌گذرد، هیچ جایگاهی در اظهارات مسئولین دانشگاه و به اصطلاح نمایندگان اساتید نمی‌یابد؟ چرا رئیس دانشگاه تهران در حضور رهبر انقلاب از اینکه خود او در مراسم تشییع پیکر شهید دکتر علی‌محمدی مورد حمله نیروهای لباس شخصی قرار گرفته که قصد بازداشت دانشجویان بی‌گناه را داشته‌اند سخن نمی‌گوید؟ چگونه است که خواست پیگیری عاملان جنایت حمله به کوی در 25 خرداد و حمله به دانشگاه تهران در 16 و 17 آذر که هر دو توسط رئیس دانشگاه تهران در علن و خفا محکوم شد، در بیانات اساتید خطاب به رهبر انقلاب غایب است؟ آیا به راستی صداقت حکم می‌کند که اینگونه فضای نابسامان فعلی دانشگاه، به هیچ عنوان مورد اشاره قرار نگیرد؟ آیا مسئولین دانشگاه تهران متوجه این موضوع نیستند که امور علمی دانشگاه نیز در همین کوتاه مدت به شدت تحت تاثیر فضای امنیتی و بازداشت دانشجویان قرار خواهد گرفت؟ آیا انبوه دانشجویان بازداشتی و احکام صادره برای آنان نباید در آن جلسه مورد اشاره قرار می‌گرفت؟ آیا نظرات اکثریت دانشجویان و اساتید هیچ ارزشی برای انتقال یافتن به عالی‌ترین مقام نظام نداشت؟

5- متاسفانه در فضای فعلی شاهد صدور احکام زندان برای برخی دانشجویان به بهانه‌های واهی و به خصوص به دلیل حوادث کوی دانشگاه تهران هستیم. انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران و علوم پزشکی تهران ضمن محکوم کردن روندهای ناعادلانه اینچنینی بار دیگر هشدار می‌دهد عوض شدن جای متهم و شاکی در حوادث کوی دانشگاه ظلم آشکاری است که بی‌شک توسط بدنه عدالتخواه و آزادی‌طلب دانشجو تحمل نخواهد شد. در حالی که آمران و عاملان اصلی اقدامات غیر قانونی حوادث کوی دانشگاه آزادنه در مناصب بالای حکومتی حضور دارند، محاکمه دانشجویان بی‌گناه چه توجیهی می‌تواند داشته باشد؟

در پایان انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران و علوم پزشکی تهران چونان همیشه بر میثاق همیشگی خود یعنی وفاداری به همه خواسته‌های اصیل ملت ایران در انقلاب اسلامی و امام راحل، یعنی استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی تاکید می‌کند و برعهد همیشگی خویش برای پیگیری اجرای عدالت، به عنوان مهمترین رکن اسلام در صحنه اجتماع پای می‌فشارد و هشدار می‌دهد تداوم روند بی‌عدالتی در حق دانشجویان که در قالب بازداشت‌های گسترده و صدور احکام زندان متجلی شده است، نتیجه‌ای جز بی‌اعتمادی دانشگاهیان نسبت به نظام اسلامی نخواهد داشت و بر این مبنا انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران و علوم پزشکی تهران خواستار رفع فضای امنیتی شکل گرفته پیرامون دانشگاه‌ها، رفع فشار از روی دانشجویان، انجمن‌های اسلامی، کانون‌های دانشجویی و اساتید دانشگاه، آزادی هرچه سریعتر بی‌گناهان بازداشته شده و لغو احکام ناعادلانه‌‌ای است که اکنون شاهد صدور آن هستیم.

و سیعلموا الذین ظلموا ای منقلب ینقلبون

انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران و علوم پزشکی تهران

16/11/88Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

3 پاسخ به “بیانیه اعتراضی انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران نسبت به بازداشت دانشجویان”

 1. ali98 گفت:

  با سلام خدمت تمام مردم شريف ايران و بخصوص سبزانديشان عزيز چون روي صحبت بنده با شما دوستان است!
  22بهمن در راه است و ما يكبار ديگر به دعوت امام راحل و نخست وزير عزيز دوران آن امام به راهپيمايي اين روز بزرگ و غرور آفرين خواهيم رفت. اما چيزي كه در اين مدت 7ماهه به ما ثابت گشته اينست كه هر كجا عده ي قليلي از ما انحرافاتي را در شعارهاي خود ايجاد كرد بهانه اي بزرگ به دست رسانه ي سرسپرده به دولت داد تا مارا به بيرحمانه ترين وجه ممكن مورد آماج توهين ها فحاشي ها قرار داد كه در اين بين دوستان زنداني شده ي ما و روشنفكراني چون دكتر بهشتي كه راهي زندان هاي مخوف دولت شدند بيشترين لطمه را خوردند به علاوه ي اينكه زمينه ي آن فراهم شد تا در اين رسانه ها بساط توهين به رهبر سبز ما مهندس موسوي فراهم گردد!
  پس در اينجا از تمامي همرزمان خود ميخواهم براي اينكه ديگر بهانه اي به دست دولتي ها ندهيم در روز 22بهمن همه به شعارهاي روزهاي انقلاب پايبند باشيم و استقلال و آزادي و جمهوري اسلامي را فرياد بزنيم نه يك كلمه بيشتر نه يك كلمه كمتر!
  همچنين از شمايان براي شركت بحث ها و كفتگوهاي پيرامون جنبش سبز در وبلاگ بنده دعوت ميكنم.www.sabzehaghighat.blogfa.com
  با تشكر
  فقط مراقب جنبش پاكمان باشيم كه به دست نااهلان نيوفتد!
  ياحسين……..ميرحسين!

 2. ناشناس گفت:

  الملک یبقی مع الکفر و لایبقی مع الظلم

 3. ایرانی سبز گفت:

  باید نشون بدیم با وجود تمام محدودیت ها برای ما رکورد 25خرداد را میشکنیم و یک نکنته اون هم مواظب باشیم که طوری ظاهر نشیم که صدا سیما بتونه ما رو طرفدار دولت نشون بده یا بگه امسال بخاطر فتنه گری ها مردم اومدن با فتنه گران اتمام حجت کنن.سبز ظاهر میشیم که نتونن جمعیت ما رو به نفع خودشون مصادره کنن.