سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » استقبال آمریكا،انگلیس،روسیه به آغاز باج دهی هسته ای دولت...

استقبال آمریكا،انگلیس،روسیه به آغاز باج دهی هسته ای دولت

چکیده :آمریكا از ایران خواست به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره تغییر نظرش درباره پیشنهاد مبادله اورانیوم اطلاع...


کلمه:درپی اظهارات سه‌شنبه شب محمود احمدی‌نژاد، آمریكا، آلمان، انگلیس، روسیه و چین نسبت به این سخنان واكنش‌ مثبت نشان دادند.

به گزارش ایسنا، محمود احمدی نژاد سه‌شنبه شب در گفت‌و‌گوی تلویزیونی اظهار كرد:« به نظر ما تبادل اشكالی ندارد اگر صادقانه بیایید ما با شما همكاری می‌كنیم. اخیراً پیغام‌هایی دادند البته برخی اشكالات آن‌ها درست بود؛ زیرا اگر كارخانه‌ای بخواهد سوخت 20درصد تولید كند باید خط تولید خود را اصلاح و تولید خود را متوقف كند.همكاران ما پیشنهاد دادند كه تبادل سوخت سه و نیم درصد با سوخت 20 درصد در سه مرحله انجام شود و نظر طرف‌های خارجی این بود كه این مساله از لحاظ فنی امكانپذیر نیست و این حرف درستی بود. طرف‌های خارجی حتی پیشنهاد دادند كه سوخت سه و نیم درصد در ایران بماند، ما قرارداد می‌بندیم، سوخت20درصد تولید می‌كنیم و سپس با شما مبادله می‌كنیم. حتی اگر ما سوخت سه و نیم درصد را در اختیار آن‌ها قرار دهیم مشكلی وجود ندارد البته برخی‌ها در داخل سروصدا كردند و گفتند آن‌ها سوخت را می‌گیرند و نمی‌دهند و ما پاسخ دادیم اگر ندهند چه می‌شود ؛ حرف چه كسی اثبات می‌شود. اگر آنها به تعهد خود عمل نكنند اثبات می‌شود كه حرف آنها درست نبوده است و دست آژانس و امضا كنندگان قرارداد رو می‌شود و ما دستمان باز می‌شود كه كارهای خود را خودمان انجام دهیم. اگر آنها تعامل نكنند محیط بین الملل به نفع ما عوض می‌شود.»

در همین راستا وزیر امور خارجه روسیه از آنچه تصمیم ایران برای ارسال اورانیوم به كشورهای ثالث برای غنی‌سازی بیش‌تر و تبدیل به سوخت می‌نامید استقبال كرد.

خبرگزاری “نووستی” به نقل از سرگئی لاوروف ـ وزیر امور خارجه روسیه ـ اعلام كرد كه روسیه از موافقت ایران با پیشنهاد آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره خروج اورانیوم با غنای پایین به كشورهای ثالث جهت استفاده در نیروگاه اتمی استقبال می‌كند.

وی در كنفرانسی مطبوعاتی در پاسخ به سوال خبرنگاران گفت: اگر ایران آمادگی آن را داشته باشد كه به طرحی كه قبلا مورد توافق قرار گرفته بود باز گردد، ما فقط از آن استقبال خواهیم كرد.

وزارت امور خارجه‌ی چین نیز اعلام كرد كه امیدوار است طرف‌های درگیر و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به گفت‌و‌گو درباره‌ی تامین سوخت هسته‌یی برای رآكتور تهران ادامه دهند.

یك سخنگوی وزارت امور خارجه‌ی چین اعلام كرد: چنین گفت‌و‌گوهایی می‌تواند به یافتن راه‌حل مناسب كمك كند.

لندن نیز چهارشنبه اعلام كرد كه اگر ایران آماده‌ی پذیرش پیشنهاد آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای انتقال بخشی از اورانیوم خود به خارج باشد، “علامت مثبتی” خواهد بود.

بنا بر گزارش خبرگزاری فرانسه از لندن، وزارت امور خارجه‌ی انگلیس در بیانیه‌ای اعلام كرد: اگر ایران قصد داشته باشد پیشنهاد آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را بپذیرد، این علامت مثبتی از تمایل آن‌ها برای تعامل با جامعه‌ی بین‌المللی درباره‌ی مسایل هسته‌یی خواهد بود.

در این بیانیه آمده است: اما این امر لزوم برگزاری گفت‌و‌گوهای بیش‌تر ایران با سه كشور اتحادیه‌ی اروپایی و چین، آمریكا و روسیه را تغییر نمی‌دهد.

در ادامه‌ی این بیانیه ادعا شده است: این هم‌چنان مساله‌ی مهمی در راستای پاسخ به نگرانی بین‌المللی جدی درباره‌ی برنامه‌ی هسته‌یی ایران است.

شبكه‌ی خبری بلومبرگ نیز گزارش داد: گیدو وستروله ـ وزیر امور خارجه‌ی آلمان ـ اعلام كرد در صورتی كه پیشنهاد ایران به معنای ارسال اورانیوم به خارج برای غنی سازی بیش‌تر آن طور كه سازمان ملل درخواست كرده‌است، واقعی باشد، آمادگی دارد با ایران مذاكره كند.

گیدو وستروله در برلین به خبرنگاران گفت: كردار و نه گفتار مهم است.

آمریكا نیز از ایران خواست به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره تغییر نظرش درباره پیشنهاد مبادله اورانیوم اطلاع دهد.

همچنین بر اساس گزارش خبرگزاری رویتر، مایك همر ـ سخنگوی كاخ سفید ـ در این‌باره گفت: ما پیشنهادی با حسن نیت و متعادل را درباره راكتور تحقیقاتی تهران ارایه كرده‌ایم.

وی افزود: ما معتقدیم كه این (پیشنهاد) برای همه طرف‌ها معقول است. اگر اظهارات محمود احمدی‌نژاد ـ رییس‌جمهور ایران ـ انعكاس جدیدترین موضع ایران باشد، ما منتظر خواهیم بود كه ایران به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی (در این‌باره) اطلاع دهد.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

4 پاسخ به “استقبال آمریكا،انگلیس،روسیه به آغاز باج دهی هسته ای دولت”

 1. ناشناس گفت:

  این یه خیانت کامل به خواست مردم و دادن کشور به بیگانگان هست

 2. رکاوند گفت:

  بهترین راه حل واسه از بین بردن اعتراض مخالفین برای 22بهمن

 3. دولت از این دولت انتصابی تو خالی‌ تر دیده اید ؟!!!!!!!!!

 4. ایران سبز گفت:

  این دولت چگونه ادعای این را میکند که به فکر مردم ایران است با اینکه سرمایه های مردم ایران را دارد دو دستی تقدیم به غرب میکند