سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » گفت و گوی‌ کلمه با میرحسین موسوی پیرامون مسایل مهم کشور...

گفت و گوی‌ کلمه با میرحسین موسوی پیرامون مسایل مهم کشور

چکیده :امروز مقاومت مردم میراث گرانبهای انقلاب اسلامی است و عدم سازگاری مردم با دروغ، تقلب و فساد که ما این روزها شاهد آن هستیم به خوبی حضور این میراث را نشان می دهد/ از همه مشاوران پاک و فداکار و فرهیخته خود که همگی دستگیر شده اند و در محبس عدالت آقایان گرفتارند دفاع نمایم و شرمندگی خود را از اینکه کنار آنها نیستم ابراز کنم/ همه ما برای اصلاح به میدان آمده ایم، نه برای انتقام گیری و یا کسب قدرت و یا ویران گری/این حرکت از انتخاب رنگ سبز رنگ اهل بیت پیامبر به عنوان اسلام رحمانی و دوستی و محبت و وحدت همیشه استفاده کرده...


کلمه: مهندس میرحسین موسوی در گفت و گویی تفصیلی به 10 سوال کلمه در مورد، اهداف اصیل انقلاب اسلامی، اقدامات قوه قضائیه، عملکرد سوء اقتصادی، بسته شدن فضای رسانه ای کشور، برپایی راه پیمایی و تجمع و برنامه های جنبش سبز پاسخ گفته است.

به گزارش خبرنگار «کلمه»، مهندس موسوی در این گفت و گو که در آستانه 22 بهمن ماه مصادف با سی و یکمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی انجام شد از دست دادن مشروعیت را عامل اصلی فروپاشی حکومت مستبد و منفور شاهنشاهی دانسته است و تأکید کرد که امروز مقاومت مردم میراث گرانبهای انقلاب اسلامی است و عدم سازگاری مردم با دروغ، تقلب و فساد که ما این روزها شاهد آن هستیم به خوبی حضور این میراث را نشان می دهد.

مشروح این گفت و گو را در زیر می خوانید:

در آستانه سی و یکمین سال انقلاب اسلامی هستیم. آیا می توانیم از یادآوری و بزرگداشت روزهای پیروزی انقلاب استفاده ای برای امروز خودمان ببریم؟

در مقدمه لازم میدانم سی و یکمین سال پیروزی انقلاب اسلامی را به همه ملت و به همه خانواده های شهیدان و جانبازان و رزمندگان و ایثارگران تبریک بگویم. تحلیل انقلاب اسلامی هنوز پایان نیافته. هزاران کتاب و مقاله نوشته شده و هنوز هم نوشته می شود. آنچه امروز جالب است که انتخابات اخیر و حوادث بعد از آن دوباره انقلاب اسلامی را در معرض نقد های جدیدی قرار داده است.

بعضی از این نقد ها بیشتر به مشابه سازی گرایش دارند، بعضی از آن ها روی تفاوت ها و مشابهت ها تاکید می کنند و بعضی دنباله ریشه های نهضت سبز در انقلاب اسلامی هستند.به هر حال این نقد ها فوق العاده مفید اند به ویِژه برای نسل جوان که شور اصلی حرکت سبز از آنهاست. عوامل گوناگونی دست به دست هم داد تا با شرکت یکپارچه ملت ما به ویِژه تهیدستان جامعه و رهبری درخشان حضرت امام خمینی(ره) انقلاب اسلامی به پیروزی رسید. مطالب بسیاری در این زمینه می توان گفت ولی آنچه بسیار مفید است همان اول این گفتگو به آن اشاره کنم آن است که در سال 57 همه مردم یکپارچه در صحنه انقلاب بودند.این وحدت در صفوف آنقدر عمیق بود که حتی پادگان های نظامی را در بر گرفت. عکس ادای احترام همافران و افسران نیروی هوایی در19 بهمن 1357 به حضرت امام به عنوان یک سند تاریخی از این نظر اهمیت فوق العاده ای دارد. در روز های منتهی به پیروزی انقلاب ما دو گروه اقلیت و اکثریت در خیابان ها نداشتیم، بلکه به دلیل آنکه حکومت مستبد و منفور شاهنشاهی ریشه های مشروعیت بخش خود را به طور کامل در آن سال ها از دست داده بود حتی در پادگان ها هم زیر پایش خالی شده بود، در آن برهه حتی گروه های شناسنامه دار سیاسی تمایزات خود را از دست داده بودند و از روی رضایت یا عدم رضایت با حرکت توده های میلیونی و شعار استقلال آزادی جمهوری اسلامی همراه شدند.

می توان گفت فروپاشی رژیم شاهنشاهی اجتناب ناپذیر بود؟

رژیم مشروعیت خود را به طور کامل از دست داده بود. البته کشتارهای خیابانی در تسریع این روند نقش عظیم داشت؛ مخصوصا کشتار هفده شهریور تعیین کننده بود. اگر کمی دورتر برویم می توان به قطع و یقین گفت که اگر پهلوی ها به میراث مشروطیت خیانت نمی کردند رژیم شاهنشاهی با اصالت رای مردم و نقشی که قانون اساسی مشروطه بر عهده شاه گذارده بود، می توانست مثل بعضی از کشورها ادامه پید اکند. در این زمینه از همان اول به حکومت پهلوی ها تذکرات جدی داده شد و حتی کسانی مثل شهید مدرس تا پای جان در این زمینه مقاومت کردند. ولی همه این مقاومت ها و تذکرات بی فایده بود و به فاصله کمی از انقلاب مشروطیت نظام استبدادی این بار در شکل شبه تجدد گرایانه باز تولید شد. استمرار نسبتا طولانی پهلوی ها در حکومت نشان می دهد که در انقلاب مشروطیت ریشه های استبداد خود کامگی بطور کامل از بین نرفت و این ریشه ها در قالب های فرهنگی،‌اجتماعی و ساختهای اجتماعی به حیات خود ادامه دادند. بنده یادم هست که رژیم شاه در آن سالها از یک عکس برای تبلیغات بسیار استفاده می کرد و آن عکس یک رعیتی بود که به زمین افتاده بود و کفشهای شاه را می بوسید. این عکس از نظر آنها نشان پیوند شاه و ملت بود و عاقلان البته در این عکس چیزهای دیگری می دیدند.

عواملی که باعث بازتولید رژیم های استبدادی در ایران می شد آیا با انقلاب اسلامی از بین رفته است؟

در سالهای اول انقلاب اسلامی اکثریت مردم قانع شده بودند که انقلاب همه ساختارهایی را که می توانست منجر به استبداد و دیکتاتوری شود از بین برده است و من هم یک نفر از این جمع بودم. ولی الان چنین اعتقادی ندارم. امروز هم عوامل و ریشه هایی را که منجر به دیکتاتوری می شود می توان شناسایی کرد و هم مقاومت در مقابل بازگشت به این دیکتاتوری را که باید گفت مقاومت مردم میراث گرانبهای انقلاب اسلامی است. عدم سازگاری مردم با دروغ و تقلب و فساد که ما این روزها شاهد آن هستیم به خوبی حضور این میراث را نشان می دهد. همان طور که بسته شدن فضای مطبوعاتی و رسانه ای و پر شدن زندانها و کشتن بیرحمانه مردم در خیاباها که به صورت مسالمت آمیز احقاق حقوق خود را خواستارند نشان دهنده حضور ریشه های استبداد و دیکتاتوری باقیمانده از نظام شاهنشاهی است. مردم دنبال آزادی و عدالت هستند و متوجه اند که دستگیری ها و اعدام ها با اغراض سیاسی و در تعارض با قانون اساسی و قوانین رایج صورت می گیرد. آنها از رژیم شاهنشاهی نفرت دارند و در عین حال متوجه اند که با داد و ستدهای بی اهمیت و بدون رعایت مراتب قانونی ممکن است عده ای به کام مرگ فرستاده شوند. تا امام جمعه بی رحمی که همواره از تبعیض و خشونت و تقلب دفاع کرده به قوه قضاییه دستمریزاد بگوید. برای او مهم نیست که شایعات گسترده ای برا ی اعتراف گیری های غیر قانونی وجود دارد و برای او مهم نیست که این افراد ربطی به جریانات انتخابات ندارند . مهم برای او اعدام برای زهر چشم گرفتن است. او از قدرت تکوینی اثربخشی خون بیگناهان غافل است و نمی داند سیل خون شهیدان، رژیم شاه را از بین برد. مردم اعتقاد به استقلال و آزادی و جمهور اسلامی را از انقلاب دارند. همان طور که مقاومت دلیرانه ملت و رزمندگان در هشت سال دفاع مقدس ناشی از همین تغییرات بنیادینی بود که انقلاب اسلامی در روحیه مردم پدید آورده بود. بیاد داشته باشیم که از جنگهای روس با ایران تا آخر دوران شاه در مراحل مختلف بخشهایی از خاک کشورمان در جنگها و بحران ها و بازی های سیاسی توسط همین شاهان از دست رفته بود و دفاع جانانه هشت ساله دفاع مقدس این مدار خطرناک و خار کننده را در هم شکست. اکنون هم در صفوف سبز مردم و مرعوب نشدن آنها و پایداریشان بر سر حقوق خودشان ادامه همان مقاومت دفاع مقدس و همان روحیه آزاد منشانه قوام آمده در سال 57 را می بینیم. از سوی دیگر امروز وقتی دیده می شود که دروغ از سوی دولت و صدا و سیما و روزنامه های وابسته، سکه رایج است؛ وقتی ملت ما می بیند که عملا این نیروهای امنیتی و نظامی هستند که بر پرونده های قوه قضاییه حکم می رانند و در حقیقت این قوه قضاییه است که ضابط نیروهای امنیتی شده است، به این نتیجه می رسیم که ما در اول انقلاب زیاد خوش بین شده بودیم.

بنده امروز به شهادت رسیدن مردانی چون بهشتی و مطهری و دیگر شهدای انقلاب اسلامی را ناشی از ادامه ریشه ها ی استبداد شاهی می دانم که هنوز بطور کامل از کشور ما ریشه کن نشده بود. به همین دلیل بنده اعتقاد ندارم که انقلاب به اهداف خود رسیده است. بزرگداشت دهه فجر که هر ساله برگزار می شود در حقیقت برای هشیاری وبرای تمدید قوا جهت برخورد با باقیمانده ریشه های استبداد است. امروز مردم برای نیل به عدالت و آزادی و حاکمیت مردم بر سرنوشت خود در صحنه حضور دارند و باید بدانیم که ملت ما در این راه صدها هزار شهید داده است.

انقلاب اسلامی حاصل تلاش و از خود گذشتگی عظیم ملت ماست و کمی غفلت و عقب گرد ما را به استبدادی تاریکتر از قبل از انقلاب می برد چرا که استبداد به نام دین، بدترین نوع استبداد است و به عکس آگاهی و ایستادگی بر سر میراث اصلی و آرمانهای انقلاب اسلامی مطالبه جدی آزادی و عدالت ما را از گذشته ای سیاه به آینده ای روشن عبور می دهد و باقیمانده تفاله های خود کامگی را از بین می برد و زمینه را برای زیستن در فضای آزاد توأم با احترام به تنوع و تکثر و آزادی اندیشه ها و کرامت ذاتی انسان فراهم می سازد. بنده اعتقاد دارم، آن قرائت از اسلام که مردم را خس و خاشاک و بزغاله و گوساله می نامد و مردم را قسمت قسمت می کند تا عده ای بجان عده ای دیگر بیفتند، متاثر از فرهنگ شاهنشاهی است. سزاوار بود که قوه قضاییه بجای اعدام چند جوان و نوجوان، که شایعات جدی در مورد نحوه اعتراف گیری از آنها وجود دارد، به این ریشه ها توجه می کرد.

گر چه همانطور که اشاره کردم ما کاملا از قوه قضاییه قطع امید کرده ایم و قوه قضاییه ای که فرزند فرهیخته،‌ آزادیخواه و مومن شهید بهشتی و آزایخواهان دیگر امثال او را زیر عکس پدرش در راهروهای دادسراها می نشاند،‌ خیلی از اهداف تعریف شده انقلاب دور شده است.

امروز زندانها را پاکترین فرزندان ملت پر کرده اند؛ از دانشجویان و اساتید و دیگر اقشار. مطابق فرمول های مندرس شده ای به دنبال پرونده سازی برای آنها هستند با پرونده هایی مالی یا جنسی یا جاسوسی. در حالی که منحرفان واقعی و غارتگران بیت المال در بیرون از زندان ها مشغول جولان هستند. آنها به جای آنکه دنبال جاسوسان واقعی باشند انسان های شریف و مؤمن را به جاسوسی متهم می کنند. جا دارد در اینجا بنده از همه مشاوران پاک و فداکار و فرهیخته خود که همگی دستگیر شده اند و در محبس عدالت آقایان گرفتارند دفاع نمایم و شرمندگی خود را از اینکه کنار آنها نیستم ابراز کنم. این روز ها شبی نیست که بنده به امام و شهید بهشتی و دیگر شهیدان عزیز فکر نکنم و با آنها نجوا نکنم که شما چه می خواستید و امروز ما به کجا رسیده ایم. از مشاوران خود نام نبردم تا احترام خود را به همه زندانیان سیاسی ابراز کرده باشم. ایران نام و فداکاری همه این عزیزان را حفظ خواهد کرد.

آیا از ظهور و بروز روحیه استبدادی در رفتار مسؤلان می توانید مثال بیاورید؟

نفوذ این روحیه و باقی مانده آثار رژیم مستبد تاریخی را در همه جا در کنار روحیه برآمده از آگاهی و آزادگی می توان دید. ولی شاید برترین نمونه را در به هم خوردن روابط منطقی و قانونی ارکان نظام مشاهده می کنیم. الان به طور واضحی دیده می شود که زور مجلس در مواردی که جزء وظایف آن است به دولت نمی رسد. این فقط گفته مخالفان دولت نیست. اصول گرایان منصف و آگاه از این مسئله می نالند. عدم پاسخ گویی در موارد اعلام شده دیوان محاسبات عمومی، روشن نبودن نحوه فروش نفت و شیوه های هزینه کردن آن، بی اعتنایی به برنامه چهارم و ویران کردن دستگاه برنامه ریزی برای فرار از حساب و کتاب و الخ موارد بسیار روشنی از برگشت ما حتی به ماقبل پهلوی ها است. جای دوری نرویم. چند روز پیش بعضی از رسانه ها نقل کردند که وزیری در اعتراض به سوال خبرنگاران در مورد حقوق معلمان گفته است به کسی ربط ندارد که معلمان چقدر حقوق می گیرند و چرا کم می گیرند. شما شبیه این گفته ها را از مسئولان دیگر و همچنین از نیروهای امنیتی می توانید بشنوید.

همچنین در حالی که در مجلس به دلیل جنایات بی سابقه در کهریزک گزارش داده شده است. یکی از مسئولین می گوید مسئله کهریزک بی خود بزرگ شده است. نمونه بارز دیگر این روزها نحوه ارتباط قوه قضاییه با باصطلاح ضابطین خودش است. باید دید قاضی ها فرمان می دهند و تصمیمی می گیرند یا نیروهای انتظامی و امنیتی؟ قوه قضاییه ای که در قانون اساسی به صورتی قوی بر استقلال آن تأکید شده است امروز باید دید که اختیاراتش تا چه حد است؟ تا چه مقدار شأن و منزلت آن مراعات می شود؟ به نظر من یکی از مظاهر بارز ادامه روحیه استبدادی را در مظلوم واقع شدن قوه قضاییه و مجلس می توان مشاهده کرد. آیا امروز قوه قضاییه و قوه مقننه می توانند از همه اختیاراتی که قانون اساسی برای آنها تعیین کرده است، استفاده کنند. مشابهتی که انتخابات ها هم با انتخابات آن دوره پیدا می کند یکی دیگر از این نشانه ها است. شما شیوه رای گیری مجالس اول انقلاب را با الان مقایسه کنید تا ببینید ما به جلو حرکت کرده ایم یا به گذشته؟

از مطالبات همیشگی جامعه که در شعارهای تشکل های سیاسی بازتاب داشته است عدالت اجتماعی، بویژه عدالت اقتصادی بوده است. گاهی دیده شده است که آزادی و عدالت در مقابل هم قرار داده شده اند. میتوان گرایش خاصی را در جنبش سبز تشخیص داد….

مردم در مشروطیت عدالت می خواستند و از دل عدالت، خواست آزادی هم متولد شد تا آنجا که تاریخ اندیشه بشری نشان می دهد خواست عدالت همیشه مطرح بوده است حتی بعضی از حکما و اندیشمندان عدالت را جمع همه فضیلت ها و یا مادر همه فضیلت های دیگر دانسته اند. من گمان نمی کنم که ما مجبور باشیم میان عدالت و آزادی یکی از آنها را انتخاب کنیم. بطور عینی و ملموس شما توجه کنید که خط فقر هشتصد و پنجاه هزار تومانی و وجود توأمان تورم و بیکاری، دارند درخواست آزادی را محدود می کنند.

درست در همین نقطه است که طمع سیطره و مهار خواستهای آزادی خواهانه مردم بروز و ظهور پیدا می کند. در کوچکتر شدن سفره مردم است که توزیع سیب زمینی و اقتصاد صدقه ای برای جلب آرا و خواسته های مردم مورد توجه قرار می گیرد. بررسی وضعیت موجود کشور نشان می دهد که امروز گره خوردن خواست برای عدالت بویژه عدالت اقتصادی با خواست برای آزادی سیاسی یک ضرورت است.

در سالهای قبل از انقلاب، دفاع نیروهای انقلابی و جامعه دانشگاهی از اقشار ضعیف یک اصل بود و متصف بودن به همنشینی باکارگران و حقوق بگیران و اقشار مستضعف یک افتخار بحساب می آمد. به نظر بنده از نکاتی که همه ما باید به ان توجه کنیم حمایت از منافع اقشار زحمت کش است، البته نه برای آنکه از این اقشار به صورت ابزاری استفاده شود بلکه با این قصد که سرنوشت جنبش با سرنوشت همه آحاد ملت بویژه دو قشری که تولید اقتصادی و تولید علمی دارند یعنی کارگران و معلمان ودانشگاهیان گره بخورد. بنده به دلیل آنکه مشکلات حاد سیاسی باعث شده است مشکلات اقشار پایین دست جامعه و حقوق آنان کمتر مورد توجه قرار گیرد، ناراحت هستم. وقتی معیشت مردم سامان پیدا می کند، هم ریشه های آزادی در جامعه عمیق تر می شود و هم وحدت و رشد و شکوفایی مردم بیشتر می شود.

امروز کسانی که مسئول شور بختی مردم و عقب ماندگی ملی ما هستند و کسانی که مسئول تورم و بیکاری و ویرانی اقتصاد کشور هستند، مسئول تعطیلی پروژه های بزرگ و عقب ماندگی ما از رقیبان در منطقه هستند، با تزریق مسکّن ها و سیاست های بی سر و ته ولی عوام فریبانه سعی می کننداز این وضعیت استفاده کنند. کافی است ببینید باسهام عدالت و حقوق بازنشستگان و شیوه غلط اجرای اصل 44 چه بلایی به سر مملکت آورده اند. سرنوشت برنامه چهارم و بودجه سال آینده مایه نگرانی جدی است.

مخصوصا با ندانم کاری هایی که منجر به افزایش خطر تحریم ها شده است. به هر حال باید گفت که اقشار مستضعف جامعه که دل در ارزش های اسلامی دارند بالقوه خواستار تحقق اهدافی هستند که جنبش سبز نیز بدنبال آن است. کسانی که خواستار اجماع ملی برای تغییراند باید بیشتر با اقشار تهی دست گره بخورند و از منافع آنها دفاع بکنند گذشته از آن، امروز به دلیل سرنوشت ساز بودن تصمیمات و سیاست های اقتصادی همه باید به اخبار و تحلیل های اقتصادی حساسیت نشان بدهند. این روزها حجم اخبار اقتصادی و اجتماعی درمقایسه با اخبار سیاسی بسیار اندک است و در این زمینه اطلاع رسانی کمی صورت می گیرد.

عده ای عبور از قانون اساسی را حلال مشکلات کشور می بینند. آیا به نظر شما این راه حل واقعی مسائل ماست؟

انشاالله همه ما برای اصلاح به میدان آمده ایم، نه برای انتقام گیری و یا کسب قدرت و یا ویران گری. راه حل های گذر از قانون اساسی دارای اشکالات فراوان و جدی است. اولین آنها عدم توانایی صاحبان چنین خواسته ای برای جلب نظر اکثریت ملت ماست. بدون جلب نظر این اکثریت و حتی باید بگویم، بدون ایجاد یک اجماع نباید منتظر یک تحول اساسی و معنا دار باشیم. برای همین بعضی از شعارهای معطوف به عبور از قانون اساسی موردسوء ظن مردم متدین ونهادهای سنتی است و متاسفانه باید گفت، گاهی شعارهای افراطی در این زمینه بیشتر از افراط کاری های اقتدارگرایان به جنبش آسیب می رسانند. اینکه شما مخالف خرافه گرایی و تحجر هستید یک خواست خوب و اساسی است.

ولی اینکه وسط معرکه بحث هایی به میان کشیده شود که با اعتقادات و دین و ایمان مردم ناسازگاری دارد، مشکوک است. دلیل بعدی برای ابتر بودن عبور از قانون اساسی آن است که با این راه حل، ما به پرتاب در تاریکی دعوت می شویم. اگر ما این ریسمان اتصال را که حاصل زحمات و تلاش های نسلهای گذشته ماست از دست بدهیم به قطعات ریز ریز بی خاصیت تبدیل خواهیم شد. طبیعی است که دنبال آن رویگردانی عامه مردم از این آشفتگی و حرکت در تاریکی را شاهد باشیم. کسانی که اهداف مبتنی برعبور از قانون اساسی را دنبال می کنند ممکن است امروز بلندگوهای بزرگی را در اختیار داشته باشند ولی در بطن جامعه اهداف آنها با سوء‌ظن جدی روبرو است. مخصوصا که در کنار منادیان عبور از قانون اساسی خواسته و نخواسته آنها بعضی از چهره های منفور شاهی حضور دارند که به صورت فرصت طلبانه ای کینه خود را به مردم و انقلاب به نمایش می گذارند. کسانی که تئوریسین های شاهی را در برنامه های خود علم می کنند ظاهرا یادشان رفته است که مردم حافظه بسیار خوبی دارند. بهرحال هر کس به اندازه وزن اجتماعی خود میتواند انتظار مقبولیت را داشته باشد و نه بیشتر.

شعارهایی امروز مفید است که یا بصورت مشخص به تبیین اهداف جنبش کمک کند و یا همدلی عامه مردم را در کنار نخبگان و طبقات میانه جلب کند.همه باید بدانند که 22 بهمن و انقلاب اسلامی را اکثریت قاطع مردم ما متعلق به صدها هزار شهید می دانند و تاریخ و منش ملت ما با زنجیره ای از این شهدا در شهر و روستا به دیروز انقلاب متصل اند.

هفت ماه برنامه کانال های کشورهای دیگر که متأسفانه به دلیل بستن فضای رسانه ای کشور و انحراف صدا و سیما اهمیت پیدا کرده اند، اثراتی داشته اند. ولی این اثرات ضعیف تر از آن هستند که مردم از منافع ملی خود و خواسته های دینی و تاریخی شان دست بردارن، همچنانکه نباید همچون حربه ای برای اتهام و سرکوب واقعیت های جامعه مورد بهره برداری قرار گیرند. به نظر من تلاش برای سوق دادن مردم بسوی شعارهای محدود و از پیش تعیین شده ،اهانت به مردم است و باید شعارها از بطن حرکت های مردمی و بصورت خود جوش و غیر آمرانه بجوشد. همانطور که در سال 57 شعار استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی به صورت طبیعی از دل مردم جوشید.

آیا صرف تکیه بر قانون اساسی راه را برای آینده نمی بندد؟

بنده جایی گفته ام که قانون اساسی وحی منزل نیست و همانطور که سال 68 یکبار تغییر پیدا کرد می توان با توجه به نیازهای فکری مردم و مطالبات مردم و تجربیات ملی گام های مهمی در جهت کارآمدسازی بیشتر آن برداشت. منتهی باید بداینم که صرف داشتن یک قانون خوب مسئله را حل نمی کند. ما باید به طرف سازو کارهایی حرکت کنیم که امکان نقض و تخطی از قانون هزینه های گزافی برای نقض کنندگان آن در هر سطح و مرتبتی داشته باشد.

به نظر بنده جمهوری اسلامی منهای قانون اساسی بی معنا است، و ما علاوه بر مراقبت جهت عدم نقض قانون اساسی،‌اجرا نشدن و یا کمتر توجه کردن به بخشهایی از قانون اساسی را هم باید نوعی نقض قانون اساسی بحساب بیاوریم. برای همین، خواست اجرای بدون تنازل قانون اساسی یک خواست راهبردی است از طرف دیگر هم به همین دلیل باید به کسانی که علاقه مند به بقای جمهوری اسلامی هستند بگوییم اگر بخشهای قابل ملاحظه ای از قانون اساسی بویژه فصل سوم آن مورد بی اعتنایی قرار گیرد بطور قهری بدیل های دیگری برای نظام ظهور خواهد کرد. همه باید بدانیم، عدم رعایت حقوق اساسی مردم که در قانون اساسی آمده است و هم چنین به رسمیت نشناختن حاکمیت مردم بر سرنوشت خود به ابطال این میثاق ارزشمند ملی خواهد انجامید. به طور مثال آن کسانی که جاسوسی و تجسس را در جامعه تبدیل به یک رویه عادی کرده اند، خواسته و ناخواسته تیشه به ریشه نظام می زنند. آن کسانی که رسانه ها را محدود کرده اند و صدا و سیما را در انحصار خواسته های خود قرار داده اند، به سستی پایه های جمهوری اسلامی کمک می کنند.

در بیانیه شماره 17 اشاره به نهرهایی داشتم که اگر وارد رودخانه گل آلود و طغیانی بشوند می توانند جریان آنرا بتدریج آرام و روشن گردانند. یکی از آن نهرهای روشن می تواند این باشد که رسما اعلام شود که قرار است همه به قانون اساسی برگردیم.

به عنوان سوال آخر در مورد راهپیمایی ها و تجمعات نظرتان را بیان بفرمایید

راهپیمایی و تجمعات مسالمت آمیز، حق مردم است، زنان و مردان و جوانان و میانسالان و سالخوردگان به نظر من مردم در اصل هیچ کینه ای نسبت به نیروهای انتظامی و بسیج ندارند چرا که آنها را نیز از خود می دانند. درگیری موقعی پیش می آید که این نیروها در مقابل حرکت آرام مردم قرار می گیرند از هزاران عکس و فیلم های کوتاه مردمی که درعاشورا و یا روزها ی دیگر گرفته شده می توان فیلم مستندی ساخت تا معلوم شود که درگیری ها و فضای تند دنبال آن چگونه ایجاد شده است. به هر حال انچه توصیه بنده به نیروهای انتظامی و بسیج است، مهربانی و ملاطفت با مردم است و توصیه من به طرفداران جنبش سبز آن است که تمایز خود را با بقیه مردم، چه کم و چه زیاد ،کم کنند. این نهضت از میان مردم برآمده و متعلق به مردم است. همه به شدت باید مراقب اعتقادات، مقدسات و عرف و هنجارهای جامعه باشند. اما هدف نهایی خودمان را درهیچ مرحله ای نباید از یاد ببریم و آن ساختن ایرانی پیشرفته و مستقل و آزاد و متحد است. این هدف تنها با همکاری همه زنان و مردان و همه اقشار ملت و همه اندیشه ها و سلیقه ها امکان پذیر است. جا دارد بگویم، وقتی می گوییم ایران باید همه ایرانیان داخل و خارج علاقمند به اعتلای این سرزمین و فرهنگ دیرینه و باورهای دینی، آسمانی و رحمانی آن را در نظر بیاوریم و انشاالله حرکت سبز در هیچ مرحله ای دست از روش های مسالمت آمیز و اخلاقی خود در مبارزه برای احقاق حق ملت دست برنخواهد داشت. این حرکت از انتخاب رنگ سبز رنگ اهل بیت پیامبر به عنوان اسلام رحمانی و دوستی و محبت و وحدت همیشه استفاده کرده است. جنبش سبز به کرامت ذاتی انسانی و حق تنوع عقاید و اندیشه و آزادی بیان احترام می گذارد و از همه جنبش هایی که اهداف آنها بهروزی و رشد ملت و تضمین حقوق شهروندی و آزادی های اساسی ملت ما و نیز عدالت اجتماعی است استقبال می کند و آنها را از خود جدا نمی داند.

آیا شما نماینده و سخن گویی در خارج دارید؟

در جنبش سبز هر شهروند یک رسانه است و راه سبز هیچ نماینده و سخن گویی در خارج ندارد. یکی از زیبایی های فضای سبز آن است که همه حرفهای خود را می زنند و این حرکت در یک فضای تعامل گسترش می یابد. بنده هم به عنوان یک همراه نظرات و پیشنهادات خودم را در این فضا مطرح می کنم.

گاهی در سایتها و فیس بوک و نظایر آن از شما نقل قولهایی می شود. تا چه اندازه این مطالب مورد تأیید شماست؟

مطالب بنده با امضاء و در سایتهای محدودی منعکس می شود و من وبلاگ شخصی و امثال آن ندارم. نقل قولهایی که اشاره کردید از جمله عوارض اجتناب ناپذیر فضای مجازی است و ارتباطی با من ندارد.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

645 پاسخ به “گفت و گوی‌ کلمه با میرحسین موسوی پیرامون مسایل مهم کشور”

 1. ناشناس گفت:

  در 22 بهمن با مشتهای گره کرده فریاد خواهیم زد مرگ بر منافق..

 2. امیرپایا گفت:

  به حسن جانباز جنگ تحمیلی:
  شما نسل گذشته اید، دستتان درد نکند که جنگیدید با تمام احترام می گویم که تنها بگویم که شهدا و جانبازان خانواده ام مطمئنم که از آقای رئیس دولت دهم بیشتر است و به همه آنها هم احترام می گذارم. البته بگویم پدرم هم جان بر کف نظام اسلامی بود البته الان وجود ندارد اگر وجود داشتند احتمالا …… (نمی دانم چه خط مشی ای داشت)
  شما نسل گذشته اید ، نظام جمهوری اسلامی را مستقر کردید اما حداقل اصلاحش را به ما جوانان بسپارید
  نمی دانم اگر این توهم اسرائیل نبود شما چه می کردید…..
  من یک ایرانیم ایرانی ایرانی ….. می فهمید ایرانی
  اما از این جمهوری مستقر شده در این نظام متنفرم البته با کمال احترام
  از این که به خاطر اس ام اس دوستانم را (می فهمید دوستانم را) زندانی کنند متنفرم
  از اینکه مردم را احمق فرض کنند متنفرم
  از اینکه با شهامت جلوی مردم دروغ بگویند متنفرم، می فهمید متنفرم

 3. sadeg گفت:

  Ya Hossein, Mir Hossein, Ma bisharim va pirooz.

 4. Omid گفت:

  رئیس جمهور محبوبم 22 بهمن می آیم.الله الله تو پناهی بر ضعیفان.

 5. آوای رسای میهن سبز گفت:

  پیشنهاد میکنم در این روز یکصدا یکی از شعرهای انقلاب را که با آزادی خواهی و استقلال میهن در ارتباط است یکصدا با هم بخوانیم
  یک شعار هم که اصلا مدل حکومت را زیر سوال نمی برد “استقلال ،آزادی ، جمهوری انسانی” است. که فقط شیوه برخورد حاکم با مردم را خواستار است و همنوا با اسلام است……………….به امید خدا و همه در پناه حق

 6. سبز روح الله گفت:

  نه ديگه جدا رای من كووووووووو

  وقتی موسوی مينويسد يا ميگويد انگار كسی از درون هر ايرانی صحبت می كند٠ با هر جمله اشك شادی٠موسوی گرامی از اينكه در عين پايداری به انقلابمان به روز هستی جدا ممنون، مرحبا به شجاعتت٠ آفرين به سياستورز صادق

  آفرين بر هشياری حق طلبان سبز
  درود بر خاتمی موسوی كروبی و سيد حسن خمينی

 7. طه گفت:

  در گردن این بیتاب آمد هوسی از این دل بیتاب ندارد خبری هیچ ز یک
  نور کجاست نشانم دهید حق چیست بگوئید مرا شاید فردا نباشد عمری
  عاقبت انسان با این همه موج های مطلاطم به کجا میرسه میگن قاصدک مرده خبر دارید
  صدای پدرم حضرت آدم و میشنوم که با فریاد بلند میگه ساحل اینجاست ولی هر چه سعی میکنم به طرفش برم نمیتونم موجا نمی زارن دلم تنگ شده واسه یه معجزه که آب از وسط نصف کنه و یه خشکی برام تا رسیدن به پدرم بسازه
  راستی ما همه فرزندان حضرت آدمیم کمی که فکر کنیم میفهمیم ……. فدای خدا بشم که چه زیبا خواسته به ما بفهموونه که بنی آدم اعضای یک دیگرند که در آفرینش ز یک گوهرند
  خیلی سعی میکنم که بفهمم دلیل این همه جنگ و در گیری تو دنیا چیه! هنوز نتونستیم با خوده مون کتار بیایم که همه ما یکیم همه آدمیم
  به جایه اینکه به شگفتی های جهان فکر کنیم و دلیل بودنمون درگیر کوچکترین امیال انسانی هستیم
  به هم دیگه دروغ میگیم در اصل به خودمون دروغ میگیم
  کاش انسان به جایه اینکه عمرش و در راه درگیری با خودش بزاره به شناخت خودش میزاشت این همه درگیری خدا کجای این درگیریهای انسان بر سر زمین قرار داره
  اگه طمع نبود
  شاید فردا دیر باشه
  فکر کنید جا واسه همه هست زمین بزرگه جهان هستی رو بشناسید جا برای انسان کم نمییاد
  راستی ما آدما با این کارا خوب دله بنده راتده شده ای رو که میگفت من برتر از انسانم و شاد کردیم آره من شرمم میشه اسمش و بیارم ولی خواسته یا نخواسته داریم تو سنگرش سینه می زنیم اینقدر درگیر خودمونیم که جایی واسه خدا نداریم
  نهایت این درگیری ها کجاست واسه چی چرا آدما با هم یکی نمیشن چه فرقی بین بنده های خدا است که میگید فلانی واسه فلان جاست فلانی واسه جای دیگه مگه خدا بین بنده هاش فرق گذاشته که ماها میزاریم چرا نباید کل انسانها باهم یکی بشن چرا نباید همه شکر گذار خدا باشیم همه با هم
  حرف من با همه مردم دنیاست آفریقا آسیا اروپا آمریکاست

  !!!! انسان چشمه شو برایه روئیدن گل رازقی برای پیدایش روزی که همه در صلح کامل به عبادت خداشون بپردازن بدونه هیچ درگیری در کنار هم زندگی کنن حتی شده یکبار همه اشرفین خلق باهم به شکر خدایی بپردازن که برتری داد بهشون بین این همه مخلوقاتش
  به امید روزی که شکوفه عدالت و حق از راه برسه تا دلم بیشتر از این به گناه آلوده نشه

 8. بي قرار گفت:

  دوستان عزيز جنبش سبز جديداً خبرهايي منتشرشده مبني بر سهميه بندي بسيج براي خيابان آمام حسين(ع) تا ميدان آزادي و هرمنطقه را به بسيج يك شهرستان واگذار كرده اند. همچنين كل خيابانها را با بلندگو و پرچمهاي سبزي كه قرار است نوشته هاي مورد پسند آنها باشد توسط اين افراد حمل گردد. دوستان عزيز لطفاً چاره جويي كنيد تكليف مردم در اين روز چيست و چطوري وارد خيابان شوند.

 9. الهيار گفت:

  آقاي سايت كلمه خواهش مي كنم التماس مي كنم اطلاع رساني براي 22 بهمن از نان شب واجبتره هم براي ما و هم براي شما. فقط التماس مي كنم. تمام انرژي خودتان را در اين هفته صرف اطلاع رساني و شناسايي طرفندهاي طرف مقابل بكنيد كه وقت خيلي خيلي تنگ است.

 10. محمدرضا گفت:

  میرحسین دوست داریم

 11. برادر و خواهر عزیز از خط تفرقه دست بردارید و به دامان ملت بازگردید. ما در مقابل امام زمان مسئولیم

 12. Bishomar Khashaak گفت:

  Salaam bar Mousavi,Karroobi,Khatami,Rahnavard.Salaam bar bishomarane sabz.

 13. ناشناس گفت:

  آقای سلمان قربانی ما ملت هستیم ما از کره ماه نیومدیم. چطوره که تا قبل از انتخابات که باب میل آقایان توی راهپیمایی ها شرکت میکردیم و شعارهای مورد پسندشونو میدادیم بهمون میگفتن ملت غیور و همیشه در صحنه و شهید پرور حالا شدیم اغتشاشگر و آشوب طلب؟ حالا بیشتر از هر وقتی غیور و همیشه در صحنه ایم و مطمئن باش اگه امریکا هم خواست به ایران حمله کنه همین اغتشاشگران از کشور دفاع میکنن
  یک یا حسین تا میرحسین

  جمهوری اسلامی آری
  حکومت خودکامان هرگز

 14. ایرانی سبز گفت:

  آقای قربانی
  با سلام
  چرا شما در مقابل تفرقه اینقدر حساس هستید و اسم امام زمان را می برید
  اما در مقابل اعدام جوانان این وطن بخاطر دو روز حکومت بیشتر آنها سکوت می کنید
  یادتان باشد جد همین میر حسین گفته ” اگر دین ندارید آزاده باشید”
  میر حسین هم مثل جدش آزادانه رفتار کرده است

 15. دوستدار موسوي گفت:

  ***22 بهمن را سراسر سبز ميكنيم***

 16. ناشناس گفت:

  *** ستادهای سبز – شعار سبز *** ( پخش کنید لطفا ! )

  > نهضت ما حسینیه / راه سبز خمینیه …

  > روح منی خمینی ، بت شکنی خمینی …

  > زندانی سیاسی آزاد باید گردد / جمهوری اسلامی احیا باید گردد …

  > ما پیرو (لشکر) حسینیم / یاور میر حسینیم …

  > موسوی ، کروبی / استقلال آزادی / جمهوری اسلامی …

  > ما اهل کوفه نیستیم ، «حسین» تنها بماند …

  > روحانی مسلمان / برس به داد اسلام …

  > مراجع آزاده / آماده ایم آماده …

  > درود بر سه سید فاطمی / خمینی و موسوی و خاتمی …

  > اصالت بسیجی (سپاهی) ، حافظ جان ملت / اصالت قضایی ، حافظ داد ملت …

  > ای سیره ی خمینی ، « سید حسن خمینی » …

  > ….
  ( لطفا حتی المقدور از شعارهای تند پرهیز شود)

 17. ناشناس گفت:

  دی در حق ما کسی بدی گفت ما دل ز غمش نمی خراشیم
  ما خوبی وی به خلق گوییم تا هر دو دروغ گفته باشیم

  جنبش راه سبز= رحمت و دوست داشتن همه. حتی آنانکه ما را می زنند.

 18. ماني گفت:

  عالي بود

 19. ناشناس گفت:

  استقلال آزادی جمهوری اسلامی

 20. احسان گفت:

  با سلام
  روز 22 بهمن روز نشان دادن شکوه و غرور ملت سبز ایران است.میر حسین عزیز با سخنان خود تمام تردید ها را برای حضور در راهپیمایی به یقیین تبدیل کرد.روز 22 بهمن تمام ایران را سبز خواهیم کرد.
  ما بیشماریم…
  یا حسین…میر حسین

 21. ناشناس گفت:

  استقلال آزادی جمهوری اسلامی واقعی

 22. سبز كاشان گفت:

  حضرت امير مطلبي با اين عنوان دارند كه در مورد ظلم سه كس در روز قيامت مواخذه مي شود
  1- ظالم
  2- كسي كه اجازه داده بر او ظلم شود
  3- كسي كه شاهد ظلم بوده است و دفاعي از مظلوم نكرده است.

 23. حاجی پانزده گفت:

  بنظر
  من آقای موسوی پیغمبر نیست ا ما یکی از یا ران با وفای حضرت علی علیهالسلام می تواند باشد حقا که گفته هایش عین عدالت است

 24. سهیل نیا گفت:

  خدا حفظت کنه هر چی بیشتر میگذره بیشتر اهمیت وجود محجوب و مهجور و محبوبت را درک می کنم

 25. قاصد گفت:

  خبر خبر
  آقای علی مطهری در باره ی این مصاحبه نامه ای به موسوی نگاشته است /

 26. گلپایگان سبز سبز(گزارش) گفت:

  یا حسین میر حسین
  از روحیه ظلم ستیزی بچه های تهران حمایت میکنیم
  اینجا فقط در حد دیوار نویسی و خصوصی اعتراض وجود داردو اکثر قریب به اتفاق سبز
  بچه هایی که از گلپایگان در تظاهرات های گذشته تهران شرکت داشته اند هیچ اثری ازشون نیست
  ما بیشماریم…..

 27. پی ثی یا گفت:

  «بیست و دوی بهمن

  بیست و دوی بهمن

  روزِ از خود گذشتن

  روز آزادی ما

  روز نجات میهن»

  ای یاران! ای یاران! ای سبزهای ایران

  سنی شیعه مسیحی

  آزاده ی همپیمان

  پیمان به جان می بندیم

  آزاد اگر در بندیم

  جانم فدای یاران

  یاران فدای ایران

  ای دشمن! ای دشمن! ای دشمنِ سر در گم

  این واپسین پیغام است

  بشنو پیامِ مردم

  سرسبز و سخت هستیم

  با سر تبر شکستیم

  یک جنگل است اینجا

  گر از کمر شکستیم

 28. بهرام گفت:

  شعارهای اقتصادی و ساختارنشکن به سفارش یاران سبز:

  یارانه / پول نفت/ تو سفره ی ما نرفت
  نمی دونم چقدرش / تو جیب … رفت
  _______________
  نه بی پولی بیکاری/ نه مفتکی بیگاری
  دولت خوب نداری/ کودتاچی میاری
  _______________
  نفت مفته/ واسه کلفت نوکراش
  سهم ما/ چوب و چماق اوباش

  ——————————————————————————–
  اعدام زندانیان محکوم است محکوم است
  پیروزی راه سبز حتمی شده محتوم است

  ——————————————————————————–
  محارب اهل جنگه
  با مردمش می جنگه
  به من نگو محارب
  تو دست کی تفنگه

 29. حقیقت طلب گفت:

  به نام خدا
  سلام .ببخشید یه سوال دارم .شنیده ام که گرداننده این سایت(کلمه) آقای بهشتیه که الان در زندانه؟(این حرف درسته) اگه درسته در نبود ایشان(آقای بهشتی) سخت بهتون نمیگذره؟
  به امید آزادی زندانیان سیاسی

 30. ایرانی آزاده گفت:

  فقط یک جمله می گویم.
  از سخن حق نشنیدم خوش تر
  درود بر حق و حقیقت که همیشه جاوی است.

 31. منصور گفت:

  به امید روزهای سبز با مردمان سبز

 32. مهرشاد گفت:

  جالبه!
  می بینم که 99 درصد نظر مثبت و موافق دارن!
  حتی در این مورد هم میشه ریا و تزویر از طریق آزاد نذاشتن نظرات مردمی رو توی رفتارتون مشاهده کرد.
  آقای میر حسین یقینا طرفدارانی دارن اما چیزی که مسلمه اینه که طرفداراشون حتی بین جنبش سبز رو به زوال هم خیلی کم شده چه برسه بین عامه مردم.

 33. ایران سبز گفت:

  اقای مهر شاد :
  عیبی نداره تو هم سعی کن اینجوری به خودت ودیگرانی که در اقلیت ” اپسیلونی ” هستید دلداری بده ! (یعنی ریز میبینمت)وعده ما روز 22 بهمن …

 34. shenas گفت:

  آقای مهرشاد عزیز!
  من ندیدم حداقل یکی از طرفداران دولت و حاکمیت فعلی از رفراندم حمایت کند. شما می توانید اولین نفر باشید.
  اگر به نظرات اینجا اعتماد ندارید به سایت الف سر بزنید شیر فهم میشوید.

 35. ندا گفت:

  سایت کلمه من خواهشی دارم:
  یک نفر پیغام زیر رو گذاشته بود

  موسوی، موسوی مرگز به نیرنگ تو
  خون آقا سلطانها میچکد از چنگ تو

  درسته که شما به نظر مخالفین احترام می ذارین و اونارو تایید میکنین ولی خودتونم
  بعضی از نظرات واقعاً بی حرمتی.این چیزایی که اینا منویسن از هر فحشی بدتره
  همه فیلم ندا رو دیدن و ندا شد نمادی برای آزادی خواهان.نذارید هر بی سرو پایی
  از اسم یک شهید برای اهداف خودش استفاده کنه.تا حالا هیچ نظری اندازه ی این
  یکی خونم رو به جوش نیاورده بود.خدا رو خوش نمیاد.بی احترامی تا چه حد…
  این نظراتو حذف کنید
  حالا اونا هیچی سرشون نمی شه شما اجازه ندید به ندای ما توهین کنند
  ==
  کلمه: متشکر از تذکر شما. اما گاهی هم نیاز است با دیدگاه های طرف مقابل هم آشنا شد اما نظر شما محترم و لحاظ می شود.

 36. jahangir گفت:

  mosawi aziz.az nazaretan dar mahkomiyat eadam 2jawan irani ra hoshmandaneh yaftam .pas nagozariem azadi a`ghayed paymal shawad .mowafagh bashid

 37. امین گفت:

  خدا در قرآن سوره انعام آیه 108 میفرماید: هیچ انسانی حق توهین به کسی یا اعتقاد کسی را ندارد .به دلیل اینکه همین توهین ها باعث میشود که به اعتقاد های خودشان هم توهین شود . انهایی که ادعا دارند پیرو قران هستند پس چرا پیروی نمیکنند و هر توهینی که شایسته زبان پاک نیست .از زبانشان خارج می کنند . (سخن را باید از اهلش اموخت که می گوید زنده باد مخالف من) دوست دار مرد ساده زیست انقلاب میر حسین عزیز)

 38. پرهام گفت:

  امام جمعه بي‌رحم…تو دشمن ملتي
  كروبي موسوي/جمهوري اسلامي

 39. علی گفت:

  زنده باد میرحسین!

  سید جان اون دنیا اگه نگذری از این بی فکرها، خدا می دونه که چه عذابی منتظرشونه. . .

 40. samira rajabi گفت:

  با سلام وارزوی توفیق از یکی از دوستان به نام ایمان در نوشتش در مورد قدیسیت صحبت شده بود عزیزم از زمان خیلی عقبی به لطف عزیزان بزرگ وارمان که خداوندعمر طولانی عطا کند دیگر ایدوئو لو ژی قدیسی و قدیسیت به تاریخ پیوست این از این که خیال دوستمو راحت کنم ولی مسئله دوم که با عزیزان می خوام در میان بگزارم عزیزان من باقیمانده زمان طاغوتم منظورم از مردمان باز مانده ان دورانم مثل خود اینها اوایل یک یک سالی انقلابی بودم و بعد شد همون که نمیباید شد چون حضرت امام در تمام سخن رانیهاش هست که به مسجد میرود وسیاست را به اهل سیاست ها می سپارد متاسفانه اطرافیان طوری جامعه را به خطا وپرتگاه بردند و با چقدر دلارهای امریکای یگ کلمه را به جمهوری اسلامی فروختند ان کامه کلمه منافق بود و در محتوا ی متافق مکملی داشت به تام مفسد فل ارض محارب با خدا و یک باسواد و مسلمانی پیدا نشد بگوید حضرات این انسان به این کوچکی را که در این هستی ذره هم نیست چگونه به جنگ خدا بردی به نظر من و در منطق بزرگنر از این اهانت به ذات پرور دگاری نیست که انسان بی چیزی را هم وزن خالق بدانی این بازی بود که شروع کردند و برگ برنده خوبی هم شد حال بعد از گذشت سی سال دوباره این بازی را هما نها شروع کردند عزیزان عاقل باشید زمان زمان قرن بیستم ویکم همه چیز با علم در کوتاهترین زمان قابل حل است و این را این بازی گردانان میدان خیلی بهتر از من و شما می دانند و حتا نقطه ضعف و قوت را هم بهتر از من و شما می شناسند و اگر بخواهند در گوتاه ترین زمان و کمترین خسارت وسرسع ترین روش به نتیجه می رسند یک نمونه به شما بدهم انها به قیمت عزیزان خودشان هم نیز حاضر نیستند نتیجه را تغیر دهند فقط نمی دانم به چه زبانی بگویم که زبان سرخ سر سبز ندهد بر باد چگونه شده که گربه ابید زاکانی دیگر موش نمی گیرد

 41. نیایش:

  خدایا
  امیداورم 22 بهمن همه سر عقل بیایم به ویژه اونهایی که چهار پنج میلیون آدم رو یکجا می بینند.

  خدایا
  تا 21 بهمن یه یخبندونی کن که سفرِ پولدارا باطل بشه و همراه ما بی پولا راهپیمایی کنن.

  خدایا
  کارای ما رو راه بنداز چونکه کار و زندگی ما خدمت به مردم تو شده.

  خدایا
  میرحسین و زهرا رهنورد و خاتمی و موسی رو تایید بفرما و بقیه رو هم هدایت.

  خدایا
  شما که معجزه بلدی؛ یه چند تاییش رو این دو سه روزه رو کن.
  آمین

 42. We are with you all the way. Don’t sell us out

  Ma ta akhar ba toeem. Mara nafroosh

  The people united……..we will never be defeated

 43. محسن گفت:

  چند روز پیش در اخبار می گفت که اقای یوشچنکو که به گفته بعضیها در اوکراین انقلاب رنگی کرده نتوانسته آراء مردم را بدست بیاورد و کنار رفته. با خودم گفتم عجب انقلابی است این انقلاب رنگی که یک نفر با رای مردم به قدرت می رسد و با رای مردم هم کنار می رود. چقدر شبیه مردمسالاری خودمان است! آخه این چه انقلابی است که نه نوع حکومت اوکراین عوض شد، نه ساختار حکومت تغییر کرد، نه اسم حکومت عوض شد، نه…
  به یاد میر حسن موسوی افتادم که به قول یک عده می خواسته انقلاب رنگی کند. موسوی واقعا تو هم می خواستی اینطوری انقلاب کنی؟ از نوع رنگی مخملی؟ آن هم با “التزام به قانون اساسی”؟ واقعا که! تو دیگه End انقلابی هستی!

 44. ۲۲ بهمن روز آزادی ایران از چنگال استبداد دینی خواهد بود

 45. ali گفت:

  MIR HOSEINE AZIZAM TA AKHAR PAYE TO VA ARMANHAYAT MIESTAM