سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » رهبرانقلاب:اگر دانشگاه از سیاست دور باشد به محلی برای رشد میکروب‌های خطرناک فکری ...

رهبرانقلاب:اگر دانشگاه از سیاست دور باشد به محلی برای رشد میکروب‌های خطرناک فکری تبدیل مي‌شود

چکیده :پیشرفت‌های مهم سه دهه اخیر، راضی‌کننده نیست و ما با قله‌های علمی جهان، فاصله زیادی داریم که طی کردن آن، تلاش مضاعف، پیگیر و خستگی ناپذیر نخبگان، دانشمندان، فرهیختگان و دانشجویان را...


کلمه:رهبر انقلاب علم را تکیه‌گاه و مبنای واقعی پیشرفت و اقتدار ایران خواندند و تأکید کردند: باید راه آغاز شدۀ پیشرفت علمی را با همه توان و شتاب بیشتر ادامه داد.

به گزارش ايلنا،رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز در دیدار صدها نفر از استادان، مسئولان «دانشکده‌ها و پردیس‌ها» و اعضای هیأت علمی دانشگاه تهران، با تبریک دهه مبارک فجر به ملت عزیز و جامعه دانشگاهی افزودند: ایران اسلامی براساس آموزه‌های اسلام و قرآن، به موازات تلاش برای حل مشکلات مردم و پیشرفت و آبادانی کشور، در قبال بشریت نیز مسئولیت دارد که ادای این وظیفه بزرگ، نیازمند اقتدار حقیقی است.

ايشان در تبیین رسالت جمهوری اسلامی ایران در قبال جامعه بشری، با رد مطلق هرگونه تعرض و جهانگشایی حتی در ذهن و فکر، افزودند:اقتداری که به تأثیرگذاری و کمک به حل مشکلات جامعه بشری منجر شود با ابزار نظامی و قدرت تولید و فناوری بدست نمی‌آید بلکه متکی بر دو عامل است: «علم و ایمان».

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای پیشرفت‌های مهم علمی سه دهه اخیر را نتیجه «آزادی و آزادفکری» دانستند و خاطرنشان کردند: اگر رژیم طاغوت ادامه می‌یافت دستیابی به این پیشرفتها حتی با گذشت زمان ممکن نبود چرا که در نظام‌های دیکتاتوریِ وابسته، و در زیر سلطۀ سیاستهای بیگانه، پیشرفت علمی، امکان پذیر نیست.

رهبر انقلاب اسلامی، در عین حال افزودند: پیشرفت‌های مهم سه دهه اخیر، راضی‌کننده نیست و ما با قله‌های علمی جهان، فاصله زیادی داریم که طی کردن آن، تلاش مضاعف، پیگیر و خستگی ناپذیر نخبگان، دانشمندان، فرهیختگان و دانشجویان را می‌طلبد.

ایشان با اشاره به انس و ارتباط دیرینه خود با محیط‌های دانشگاهی بویژه دانشگاه تهران، نقش این دانشگاه را در شتاب بخشیدن به روند پیشرفت علمی کشور، مهم و الگوساز خواندند و افزودند: می‌توان با برنامه‌ریزی 50 ساله، ایران عزیز را به رده‌های اول علمی جهان رساند و به موازات خارج کردن کامل کشور از اسارت علمی، دانش بشری را رشد و گسترش و عمق بخشید.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، هدف نهایی اسلام و جمهوری اسلامی را از پیشرفت علمی، «سعادت ملت و جامعه بشری» و تحقق آرزوهای تاریخی بشر از جمله عدالت برشمردند و افزودند: نگاه به علم باید نگاهی شریف، پاکیزه و معنوی گرا باشد اما اکنون، علم در خدمت بی عدالتی و قدرت‌های ظالم است.

رهبر انقلاب اسلامی، «بی عدالتی مدرن، مسلح و غیرقابل اعتراض» را از واقعیات دنیای امروز خواندند و در تشریح این تعابیر نو افزودند: تبلیغات گسترده و متکی بر علوم جدید مانند ارتباطات و توطئه های بی وقفه علیه جمهوری اسلامی از جمله نشانه‌های بی عدالتی مدرن و مسلحی است که با اتکای به علم در جهان امروز، جریان دارد و جمهوری اسلامی را به علت اعتراض به این بی‌عدالتی، کانون تهاجم قرار داده است.

«فرهنگ به عنوان دومین اولویت دانشگاهها»، مسئله دیگری بود که رهبر انقلاب اسلامی پس از تبیین اهمیت بی بدیل علم، به آن پرداختند.

حضرت آیت الله خامنه‌ای در همین زمینه، پرورش فرهنگی دانشجویان را مسئله‌ای بسیار ظریف و نیازمند تدبر فراوان و برنامه‌ریزی صحیح در تدوین کتابها – انتخاب استادان و برنامه‌های گوناگون دانشجویی دانستند.

ایشان افزودند: درک اهمیت فرهنگ در دانشگاه‌ها و پرداختن صحیح به آن، با دستور، بخشنامه، تبلیغات و پوستر امکان پذیر نیست بلکه نیازمند نوعی خودجوشی و عشق به سرنوشت نسل جوان و «آیندۀ کشور» است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، ترویج نگاه صحیح به علم را از جمله کارهای فرهنگی ضروری در دانشگاه‌ها و موجب شور و تلاش بی پایان دانشجویان و استادان به علم و تحقیق و «تعلیم و تعلم» خواندند و خاطرنشان کردند: می توان جوان مستعد دانشجو را با کار فرهنگی ظریف به جوانی «عاشق علم و تحقیق – صبور – اهل کار جمعی – دارای پشتکار و وجدان کاری – منصف – معتقد به تقدم عقل بر احساس و دارای اعتقادات عمیق دینی» تبدیل کرد و از این طریق خصلت‌های ضروری ملی را ارتقا بخشید.

ایشان دور کردن جامعه دانشگاهی از دین و معارف دینی را از گناهان بزرگ رژیم ستمشاهی برشمردند و افزودند: تعمیق معرفت دینی در روح و جان پاکیزه دانشجویان جوان، تضمین کننده بصیرت و سعادت جامعه و کشور است و مدیران و مسئولان دانشگاهی، متولیان اینگونه مسائل هستند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در سومین بخش از سخنانشان در جمع مسئولان و استادان دانشگاه تهران به موضوع «سیاست و دانشگاه» پرداختند.

ایشان با تکرار اعتقاد دیرینۀ خود مبنی بر ضرورت وجود روح و نشاط سیاسی در دانشگاه‌ها افزودند: اگر دانشگاه بکلی از سیاست دور باشد خالی از شور و نشاط می‌شود و به محلی برای رشد میکروبهای خطرناک فکری و رفتاری تبدیل خواهد شد اما معنای سیاسی شدن دانشگاهها این نیست که مراکز علمی به محلی برای استفاده جریانها و عناصر سیاسی تبدیل شوند.

رهبر انقلاب اسلامی اِعمال مدیریت و قدرت مسئولان دانشگاهی را برای جلوگیری از سوءاستفاده جریان‌های سیاسی از دانشگاهها ضروری برشمردند و افزودند: غفلت از این مهم ممکن است فضای سیاسیِ مراکز علمی – دانشگاهی را به عرصه‌‌ای برای سوءاستفاده دشمنان تبدیل کند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به تأکید فراوان و مکرر قرآن مجید درباره غافل نشدن از «کید و مکر شیطان و شیطان صفتان» افزودند: نگاه و بنای بنده بر خوش‌بینی است و به همین علت معتقدم برخی مسائل و حوادث تلخ ماههای اخیر، بر اثر غفلتهای بزرگ برخی اشخاص بوجود آمد و باید توجه داشت که در عرصه سیاست، غفلت و اقدامات غیرمتعمدانه نیز گاه همان نتایج خیانت را به همراه می‌آورد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای همچنین با تشکر فراوان از پیشنهاد رئیس و استادان دانشگاه تهران مبنی بر اهدای دکترای افتخاری این دانشگاه به ایشان، افزودند: این مسئله و ابراز محبت دانشگاهیان برای بنده افتخار است اما از پذیرش آن معذورم و اگر خداوند کریم کمک کند به همان میثاق طلبگی متعهد و پایبند خواهم بود.

در آغاز این دیدار دکتر دانشجو وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، با اشاره به حضور فعال و مؤثر دانشجویان و دانشگاهیان در مراحل مختلف حیات سی و یک ساله انقلاب اسلامی اعلام کرد: با برنامه ریزیهای صورت گرفته، دانشگاهیان سراسر کشور به تلاشهای علمی – پژوهشی خود برای تحقق بیشتر اهداف و آرمانهای انقلاب شتاب بیشتری می بخشند.

سپس رئیس دانشگاه تهران با اشاره به هفتاد و پنجمین سالروز تأسیس این دانشگاه گفت: دانشگاه تهران با 43 دانشکده مستقل، 113 گروه و 594 رشته علمی در حال فعالیت است که عمده فعالیتهای کمی و کیفی آن در دوران پس از انقلاب صورت گرفته است.

دکتر فرهاد رهبر افزود: در عمر 44 ساله دانشگاه تهران قبل از انقلاب فقط 14 درصد جمعیت دویست هزار نفری دانشجویان این دانشگاه به تحصیل مشغول بودند و 86 درصد آنها در سی و یک سال پس از انقلاب وارد دانشگاه شده اند.

رئیس دانشگاه تهران گفت: از مجموعه 12 هزار و 960 مقاله اساتید این دانشگاه در مجلات معتبر، فقط 136 مورد قبل از انقلاب، و بقیه بعد از انقلاب بوده و اکنون دانشگاه تهران در رتبه بندی جهانی دانشگاهها، با 117 پله صعود به جمع 500 دانشگاه برتر دنیا پیوسته است.

دکتر فرهاد رهبر با تأکید بر رصد نقادانه روند فعالیتهای مختلف کشور در جامعه دانشگاهی به بیان شاخص های مختلف رشد علمی کشور در سه دهه اخیر گفت: به عنوان مثال در 15 سال اخیر سهم ایران در عرصه تولید علم در جهان 75 برابر رشد کرده و به بیش از یک درصد رسیده است.

رئیس دانشگاه تهران با اشاره به ترور استاد شهید علی محمدی افزود: تلاش دشمنان برای ایجاد اختلال در روند علمی – آموزشی با بصیرت و هوشیاری دانشجویان و دانشگاهیان به جایی نخواهد رسید.

دکتر علی صبوری دکترای تخصصی شیمی نیز با اشاره به ضرورت تولید جهانی علم و به موازات آن بومی سازی گفت: حضور فعال استادان و دانشجویان در مجامع و مراجع علمی جهان، نشان دهنده خود باوری علمی است که این روند باید تقویت شود.

دکتر صبوری با پیشنهاد تاسیس نشر بین المللی برای حضور فعال در عرصه علوم انسانی در جهان افزود: برنامه‌ریزی برای جهت دهی به تحقیقات دانشگاهی – احترام بیش از پیش به دانشمندان و نخبگان ایرانی داخل و خارج – تسلط فضای علمی و پرهیز از تسلط فضای سیاسی بر دانشگاه‌ها – عشق وایثار دانشمندان – و بودجه و امکانات بیشتر ، عوامل اصلی توسعه علمی کشور است.

در ادامه این دیدار دکتر سعید رضا عاملی ، دکترای جامعه شناسی ارتباطات با اشاره به لزوم تقویت علوم میان رشته‌ای و چند رشته ای افزود: تقویت روحیه کار جمعی در میان نخبگان رشته های مختلف، می تواند به راهبردهای موثری در عرصه های مختلف، منجر شود.

وی با اشاره به گسترش، تنوع و نفوذ روز افزون حوزه تکنولوژی اطلاعات و ارتباطات گفت: باید برای فضای دوم کشور یعنی فضای مجازی، سیاستگذاری و برنامه ریزی جامعی انجام داد و از مزایای آن، برای زندگی آسانتر، سالم تر و ارزان تر استفاده کرد

همچنین دکتر محمدحسین امید، دکترای مهندسی عمران با اشاره به رشد بسیار چشمگیر کمی و کیفی رشته های دکتری و کارشناسی ارشد در دهه اخیر گفت: کشاورزی می تواند محور توسعه همه جانبه کشور باشد اما استراتژی و نقشه راه این عرصه هنوز تدوین نشده است.

این استاد دانشگاه افزود: دانشگاه تهران با توجه به توان علمی بالای خود آماده است در این زمینه نقش مؤثری ایفا کند.

دکتر غلامعلی افروز دکترای روانشناسی نیز در این دیدار چالشهای مجازی و هجمه های نرم افزاری را از واقعیات جامعه امروز خواند و گفت: مدیران ارشد کشور باید بجای کارپردازی صرفاً اجرایی، به تعامل فکری جدی با نخبگان و فعالان عرصه های آموزشی و پرورشی بویژه استادان و فرهیختگان دانشگاهی بپردازند تا مدیریت مدبرانه فکری جوانان امکان پذیر شود.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

2 پاسخ به “رهبرانقلاب:اگر دانشگاه از سیاست دور باشد به محلی برای رشد میکروب‌های خطرناک فکری تبدیل مي‌شود”

  1. دانشجوی دانشگاه تهران گفت:

    نمیدونم چرا من هر دفعه میرم دانشگاه میترسم به خاطر عضویت ام در تشکلی دانشجویی بازداشت بشم …

  2. ناشناس گفت:

    جانم فدای رهبر
    جانم فدای ولایت