سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » دانشجو: التزام به ولایت فقیه شرط بورس دانشجویان...

دانشجو: التزام به ولایت فقیه شرط بورس دانشجویان

چکیده :همانطور که غربیها در استخدام استاد به شرایطی همچون صحبت نکردن درباره هولوکاست پایبند هستند دانشگاههای ما نیز برای استخدام اعضای هیئت علمی و بورسیه کردن دانشجویان باید افرادی را انتخاب کنند که به نظام اسلامی اعتقاد و به ولایت فقیه التزام عملی داشته...


کلمه:وزیر علوم گفت: همانطور که غربیها در استخدام استاد به شرایطی همچون صحبت نکردن درباره هولوکاست پایبند هستند دانشگاههای ما نیز برای استخدام اعضای هیئت علمی و بورسیه کردن دانشجویان باید افرادی را انتخاب کنند که به نظام اسلامی اعتقاد و به ولایت فقیه التزام عملی داشته باشند.

رشد نامتوازن آموزش عالی

کامران دانشجو در نشست روسای دانشگاهها، پژوهشگاهها و پارکهای علم و فناوری اظهار داشت: حدود دو میلیون نفر دانشجوی رشته های علوم انسانی در کشور وجود دارد و اگر به ازای هر یک صد دانشجو یک استاد در نظر بگیریم باید 20 هزار استاد در این رشته ها داشته باشیم که البته همه می دانند این تعداد عضو هیئت علمی برای علوم انسانی به این سادگی امکانپذیر نیست و این شاخص نشان دهنده رشد نامتوازن آموزش عالی است.

وی افزود: در سالیان گذشته در مناطق مختلف کشور دانشگاهها و موسسات آموزش عالی متعددی تاسیس شدند بدون اینکه در تاسیس این مراکز به نیازها و امکانات کشور و استانها توجه شود. همچنین بین مراکز محروم و توسعه یافته توازن برقرار نیست بنابراین طرح گسترش آموزش عالی براساس آمایش سرزمین برای جبران این مشکلات در دستور کار قرار گرفته است.

اعتقاد به نظام اسلامی شرط استخدام عضو هیئت علمی

وزیر علوم خطاب به روسای دانشگاهها گفت: برای استخدام اعضای هیئت علمی و بورسیه کردن دانشجویان هیچ مشکلی نداریم لکن باید افرادی انتخاب شوند که به نظام اسلامی اعتقاد و به ولایت فقیه التزام عملی داشته باشند.

وی در خصوص جذب اعضای هیئت علمی گفت: حتی در کشورهای غربی برای استخدام اساتید دانشگاه شرایط متعددی دارند که از جمله آن پایبندی به تفکر لیبرال دموکراسی، تحقیق و صحبت نکردن در مورد هولوکاست و… است. دانشگاههای ما قرار است به تعبیر امام (ره) کارخانه آدم سازی باشند بنابراین دانشگاههای ما باید افرادی را برای تربیت دانشجویان استخدام کنند که به مبانی ارزشی و اخلاق اسلامی معتقد باشند چون هدف ما کسب علم ودانش همراه با معنویت و اخلاق است.

لزوم تغییر متون دانشگاهی

دانشجو با اشاره به برنامه ریزیها و لزوم تغییر متون دانشگاهی گفت: اساتید دانشگاهها در کنار ارائه نظریات و مکتب های غربی باید نقدهای وارد به آن مکاتب را نیز بگویند و همچنین نظریات اندیشمندان مسلمان را هم عمیقا بشناسند و هم بازگو کنند.

وزیر علوم اطلاع رسانی دقیق و شفاف را از وظایف مسئولین دانشگاهها دانست و افزود: مسئولین باید تلاش خود را برای رفع کاستی ها و مشکلات انجام دهند و دستاوردها و نتایج را به اطلاع عموم برسانند زیرا افزایش امید در جامعه و ایجاد انگیزه در اقشار مردم و نسل جوان ضرورتی است که باید مورد توجه واقع شود. به عبارت دیگر برآیند فعالیتهای اطلاع رسانی باید ایجاد امید به آینده و اعتماد به نفس در جامعه باشد.

به هیچ وجه قصد تفکیک جنسیتی در دانشگاهها را نداریم

وی در خصوص دانشگاههای تک جنسیتی گفت: به هیچ وجه قصد تفکیک جنسیتی و جدا سازی دانشجویان در دانشگاهها را نداریم لکن به موسسات آموزش عالی غیر انتفاعی جدید این مجوز را می دهیم که تک جنسیتی باشند تا به نیاز بخشی از جامعه پاسخ داده شود.

صدور مجوز برای راه اندازی دانشگاههای تک جنسیتی

دکتر دانشجو گفت: وقتی در جامعه تقاضا و نیاز برای دانشگاههای تک جنسیتی وجود دارد چه اشکالی دارد دانشگاهایی مانند دانشگاه الزهرا (س)، حضرت معصومه (س)، امام صادق (ع) و امام حسین (ع) که عملکرد خوبی هم ارائه داده اند بیشتر داشته باشیم. این حق خانواده ها و ملت شریف ایران اسلامی است که انتخاب کند در کدام دانشگاه و در چه فضایی می خواهند فرزاندشان تربیت شده و عالم شوند.

کمک می کنیم استقلال دانشگاهها بیشتر شود

وزیر علوم با اشاره به موضوع استقلال دانشگاهها با ذکر این نکته که دانشگاهها متعلق به هفتاد میلیون ایرانی هستند و نه صرفا اعضای هیئت علمی و دانشجویان آن دانشگاهها گفت: دانشگاهها در امور اجرایی، پرسنلی، عمرانی و غیره مستقل هستند و باید باشند و ما هم کمک می کنیم این استقلال بیشتر شود لکن در مجموع باید در راستای سیاستهای کلی نظام، قانون اساسی، منافع ملی و مصالح عمومی حرکت کنند که البته قاطبه دانشگاههای ما اینگونه هستند.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

2 پاسخ به “دانشجو: التزام به ولایت فقیه شرط بورس دانشجویان”

  1. داوود گفت:

    حرف شما راستگویان دربست قبول! فقط لطف بفرمایید یک سند در مورد شرط استخدام اعضای هیئت علمی در غرب (آنچه که خود گقتید) را ارائه کنید!

  2. ناشناس گفت:

    ………………………خدا بزرگ است..