سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » انقلاب کردیم که انتخابات آزاد باشد و دیکتاتوری نباشد...
» زیبا کلام و مطهری در برنامه سیاست ایرانی سیما؛

انقلاب کردیم که انتخابات آزاد باشد و دیکتاتوری نباشد

چکیده :مردم در سال 57 انقلاب کردند تا دیکتاتوری تو این مملکت نباشد ظلم و فساد نباشد،انتخابات آزاد باشد،زندانی سیاسی نباشد، شکنجه نباشد،مطبوعات آزاد باشد،احزاب و تشکلات سیاسی آزاد باشند.بیشترین سوالی که قبل از انقلاب از امام خمینی در مصاحبه هایش که با خبرگزاری های خارجی انجام میشد این بود که ویژگی های این حکومت اسلامی ای که میخواهد بیاید جانشین رژیم شاه بشود، چیست؟آیا کمونیست ها در آن آزاد هستند.زنان و مردان برابرند؟ انتخابات آزاد برگزار می شود؟مطبوعات آزادند؟ببینید امام چه جواب داده...


کلمه:روزگذشته صادق زیبا کلام وعلی مطهری مهمان برنامه “سیاست ایرانی” در شبکه چهار سیما بودند.این برنامه که قرار است در دهه فجر به بررسی انقلاب اسلامی ایران و دلایل رخ دادن انقلاب و آسیب شناسی آن بپردازد.

به گزارش خبرنگار کلمه در این برنامه صادق زیبا کلام در پاسخ به سوال مجری برنامه که پرسید انقلاب اسلامی به چه دلیلی در 31 سال قبل رخ داد گفت:انقلاب اسلامی برای  این نبود که شاه تقویم  را از هجری قمری به هجری شمسی تغییر داد.

انقلاب اسلامی برای این نبود که شاه میخواست فحشا وفساد را اشاعه بدهد.این رویکرد به که انقلاب اسلامی برای این مسایل بوده موجب شده که نسل به نسل ما جوابمان را دررابطه با انقلاب اسلامی از دست بدهیم.مردم در سال 57 انقلاب کردند تا دیکتاتوری تو این مملکت نباشد ظلم و فساد نباشد،انتخابات آزاد باشد،زندانی سیاسی نباشد، شکنجه نباشد،مطبوعات آزاد باشد،احزاب و تشکلات سیاسی آزاد باشند.

استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران ادامه داد:قطعا شما  آقای مطهری خواهید گفت پس تفاوت این انقلاب با انقلاب دیگر که اسلامی نبوده مانند انقلاب فرانسه و …در چیست؟

پاسخ روشن است. اسلام به دلیل تغییر و تحولاتی که در معرفت دینی بوجود امده بود و به اعتقاد من از از دهه 20آغاز شد؛اسلام این قابلیت را در دوران انقلاب پیدا کرد که بگویدهمه امیال و آرزوهای مردم را پاسخ می دهد.اسلام به مردم گفت شما آزادی می خواهید؛می خواهید دیکتاتوری و استبداد نباشد؛آزادانه هر کس را انتخاب کندید؛اینها منافاتی با اسلام ندارد.

وی ادامه داد:جمهوری اسلامی در سال 57 تبلور این خواست های سیاسی اجتماعی عدالت اقتصادی و ..بود که در قابل اسلام عرضه شد.

زیبا کلام تاکید کرد:بیشترین سوالی که قبل از انقلاب از امام خمینی در مصاحبه هایش که با خبرگزاری های خارجی انجام میشد این بود که ویژگی های این حکومت اسلامی ای که میخواهد بیاید جانشین رژیم شاه بشود، چیست؟آیا کمونیست ها در آن آزاد هستند.زنان و مردان برابرند؟ انتخابات آزاد برگزار می شود؟مطبوعات آزادند؟ببینید امام چه جواب داد امام که برای همه مورد قبول است.

زیبا کلام خاطر نشان کرد: معتقد هستم که مردم به این دلایل  انقلاب کردند اما متاسفانه ظرف سی سال گذشته خواسته های اصلی که مردم بخاطرش انقلاب کردند مدام کم رنگ تر و کم رنگ تر شده و ما رویکرد و ایدئولوژی خود را و مسایل سیاسی و اجتماعی و فرهنگی را  متناسب با شرایط سالهای مختلف عرضه کردیم.

علی مطهری با تکان دادن سر این جملات زیبا کلام را تایید کرد.

مجری برنامه از زیبا کلام سوال کرد اسلام را در انقلاب اسلامی چگونه می بینید؟

زیبا کلام پاسخ داد:انقلاب اسلامی برای اسلام نبود.انقلاب اسلامی دنبال تحقق یکسری اهداف آزادی خواهانه بود.

ولی رابطه ش با اسلام و شریعت این بود که این تصور در سال 57 وجود داشت که اسلام می تواند اینها را پاسخگو باشد

علی مطهری در پاسخ به همین سوال در ادامه سخنان زیبا کلام گفت: برعکس آقای زیبا کلام من فکرمی کنم انقلاب بخاطر اسلام بود. منتهی مردم می گفتند این خواسته های ما درون اسلام هست.آزادی عدالت در اسلام هست.اگر صرفا بخاطر آزادی باشد این حرکت انجام نمی شد.

فایل صوتی این برنامه را از اینجا دریافت کنید.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

34 پاسخ به “انقلاب کردیم که انتخابات آزاد باشد و دیکتاتوری نباشد”

 1. ساقی گفت:

  واقعا آقای زیبا کلام راست گفته اند. دیگه هیچ چیزی از انقلاب اسلامی باقی نگذاشته اند. رایمون رو که پس ندادید حالا انگار باید پرچمومونو پس بگیریم…..

 2. "22 بهمن، حضور، سکوت، سبز" گفت:

  آفرین بر حق طلبانی چون آقای مطهری و زیبا کلام.

  “22 بهمن، حضور، سکوت، سبز” “22 بهمن، حضور، سکوت، سبز” “22 بهمن، حضور، سکوت، سبز” “22 بهمن، حضور، سکوت، سبز”

 3. پروین گفت:

  چرا عین کلمات آقای زیبا کلام را ننوشتید این دقیق حرفی بود که ایشان زدند.

  آقای زیبا کلام اسلام را در انقلاب اسلامی در چه جایگاهی میبینید؟ انقلاب اسلامی برای اسلام نبود،انقلاب اسلامی بدنبال تحقق اهداف آزادی خواهانه بود و رایطه ی آن در سال 57 با اسلام و شریعت این بود که مردم تصور میکردند اسلام میتونه این خواسته ها را پاسخگو باشد.

 4. گفت:

  درود خدا بر اين افراد كه هنوز اميد مردم هستند…
  شكي نيست كه عمر حكومت دروغ به پايان خواهد رسيد و خون شهدا گريبانشان را مي گيرد…

 5. شهاب گفت:

  وعده ما 22 بهمن

 6. شاگرد آخر جنبش مدنی راه سبز امید گفت:

  با حضوری سبز و سکوت کامل، مسیر سبز امید را با قتدار طی میکنیم. شک نکنید که جریان حاکم نهایت تلاش خود را برای تحریک مردم به شعار دادن و پس از آن ایجاد درگیری و متفرق کردن مردم و نهایتا اجرای و تکمیل سناریوی عاشورا خواهد کرد. سکوت، آرامش، هوشیاری، ابتکار، صبر، ایمان، و لبخندی از امید و یک شاخه گل سبز نماد ما در 22 بهمن خواهد بود، هرجا که باشیم. الهی به امید تو.

 7. حسین سبزاندیش گفت:

  با سلام خدمت ملت بزرگوار و همیشه سبز اندیش ایران
  حال که به لطف پایداری شما بزرگواران وخون پاک شهیدانمان در راه اعتلای ایران در تاریخ ۲۰۰ساله مبارزه با استعمار واستبداد دیکتاتوری به پیروزی هایی رسیده ایم و{انشاا…به پیروزی های بزرگتری خواهیم رسید}این حقیر از شما بزرگواران درخواست میکند بیاییم شعارهایمان را بر محور خواسته ها ومطالبتمان تنظیم کنیم وتا نهادینه شدن انها پایداری کنیم اما بدون خشونت وداشتن صبر.
  {ولطفا از دادن شعارهای ساختار شکنانه وتوهینی جدا خودداری کنیم.که این کار تنها از اثر بخشی جنبش مان کم می کند وبجای جذب بیشتر موجب ریزش وکم اثر تر شدن جنبش میشود.}

  نمونه شعار های براساس مطالبلت وحقوق مان:

  آزادی رسانه آزادی انتخابات حق مسلم ماست
  زندانی سیاسی آزاد باید گردد
  تجمع صلح آمیز حق مسلم ماست
  نفی خشونت.نفی لباس شخصی هاو…………
  و {بر محور شعار (رفراندوم)تمرکز کنیم} ونیز {شعارهای اقتصادی هم بدهیم}

  وموارد دیگر که براساس بیانیه های اخیر ومطالبات وایتکارات واقعی ملت سبز اندیش مسلمان ایران میتواند شکل بگیرد.
  {ونیز می خواستم یک درخواست دیگر از ملت بزرگوار وهمیشه سبز اندیش ایران داشته باشم که علاوه بر دادن شعارها براساس خواستها ومطالبتمان وداشتن نماد سبز که جزیی از هویت اسلامی وایرانی ما وجز ماهیت جنبش الهی مردمی ما حساب می شود هر کداممان (((با یک شاخه گل)))در راهپیمایی ها شرکت کنیم که این علاوه بر کاستن از خشونت احتمالی موجب همراهی دیگران هم خواهد شد ونیز این گونه به همه نشان می دهیم که جنبش ما یک جنبش صلح طلب وحق جوست. وبا وجود هرگونه خشونت مخالف است وتنها می خواهدکه ایران واقعا برای همه ایرانیان باشد که در آن حقوق وکرامت همه انسان ها ارزشمند شمرده می شود.}
  واز این به بعد برای اثر گذاری بهتر ونتیجه گیری بهتر وسریعتر {نا فرمانی (های)مدنی} را یاد بگیریم وانجام دهیم با صبر حوصله و امید

  وبه قولی جنبش سبز رابا صبر و امید زندگی کنیم که
  به امید خدا و همبستگی جنبش سبز ما پیروز خواهیم بود.

 8. hossein گفت:

  همه با هم در 22بهمن دست در دست بر ظلم و دروغ پیروز خواهیم شد

 9. عدالت گفت:

  آزادي سبز، دولت سبز، عدالت سبز و بالاخره ايران سبز پاينده باد همه سبز انديشان و زنده باد مرد شريف و سبز ايران مهندس مير حسين موسوي

 10. سربداران گفت:

  22 بهمن سکوت سبز

 11. hossein گفت:

  22 بهمن روز سبز آزادی

 12. asal گفت:

  دوستان به نظر من،ما بايد سعي كنيم كه در 22 بهمن بر طبق خواسته هامون شعار بديم(شروع شعار ها در زمان و مكان مناسب)وشعار هامون “اكثريت” پسند باشه.در عين حال حتي در صورت برخورد احتمالي بر خودمون مسلط باشيم.بعضي مواقع جند دقيقه عقب كشيدن يا توقف در يك مكان همراه شعارهاي مرتبط با اعمال خشونت نيروهاي امنيتي،عواقب درگيرشدن و بروز خشونت رو تا حد زيادي از بين ميبره و به همه ثابت ميكنه كه جنبش سبز بيزار از خشونت و واقعا قصد درگيري نداره و سعي ميكنه حتي در بازخورد خشونت اونها حتي المقدور خشونتي از خودش نشون نده و در نتيجه عبور از راههاي جايگرين براي قرار گرفتن دوباره در مسير اصلي (كه اين كار مستلزم وجود تعداد زيادي از سبزهاست) راه حل بهتري خواهد بود.به نظر من نيروهاي امنيتي كاملا دستوري كار ميكنند و درگيري آنها با مردم خيلي ربطي به شعار دادن و نوع شعار ها نداره.همين طوركه ديديم در روز قدس با وجود اون همه شعار دادن دستور اين بود كه با مردم درگير نشند(جز در انتهاي مراسم)و فقط سد راه قرار بگيرن ولي در روز عاشورا(ابتدا) با اينكه مردم يا شعار نميدادن و يا در جاهايي شعار ها در حد الله اكبربود برخود شديدي صورت گرفت. من در مورد اينكه در 22 بهمن شعار نديم خيلي موافق نيستم به چند دليل:اولا افرادي از طرف مقابل همراه وانت و بلندگو با پوسترها و پرچم هاي خاصي قطعا در مسير ما وجود خواهند داشت و به اندازه كافي با همون تعداد سرو صدا خواهند كرد.آيا به نظر شما سكوت ما در مقابل شعار ” سبز فقط سبز علي رهبر فقط…………” و تكرار اين شعار توسط افراد همراه اونها(كه اطمينان دارم با نوع استراتژي ما بر تعدادشون در جلوي ما افزوده خواهد شد)اين جسارت رو به اونها نخواهد داد كه در شعار هاشون پا فرا تر بذارن و شعار موسوي كروبي اعدام بايد گردد بدند؟چه تضميني است ؟!!اگر معترضين رو ابتر ناميدند جه؟؟اگر شعار در حمايت از اعدام معتزضين دادند چه؟!!ما اصلا نبايد با اونها درگير بشيم اونها هم بايد شعارشون رو بدن.اصلا فرق ما با اونها همينه.ثانيا بيان خواسته ها در شعار هامون باعث خواهد شد مردم هم اگر خواسته اي رو به صورت “اكثريت” دارن به گوش سران جنبش برسونند تا به قول خانم رهنورد اين جنبش به سمت فرد گرايي نره و همه با اشتراك گذاشتن خواسته هاي مشترك ، بيشتر نقش خودمون رو در جنبش سبز حس كنيم

 13. سید حامد سبز گفت:

  هر روز یه بازی جدید درست میکنن
  از اراجیف مشایی و شمقدری و رامین که بگذریم به خوشه بندی های مسخره میرسیم و ابی شدین رنگ سبز پرچم عزیز کشورمون و ….
  چی میخواد جواب خدا رو بده من نمیدونم
  ماها که گناه های بزرگمون یه نمه پیچوندن مامان و باباهامونه و یه دروغ که اونم از وقتی احمدی نژاد رو دیدیم واسه پیچوندن اطرافیا هم این غلطو نکردیم و قبحشو فهمیدیم از ترس شب اول قبر تنمون میلرزه
  اخه اگه این خدا میشناخت که اینجوری اتیش به دل مردم نمیزد
  اقای زیبا کلام و مطهری رو هم میارن که اخرش به اینجا برسن که شما فعلا تا 22 بهمن برادرام معترض ما هستید

 14. سروش گفت:

  والله الان نه اسلامی گذاشتن، نه آزادی ای! گرچه همه خیلی خوب می دونند که دلیل انقلاب مردم چی بود!!!

 15. سامان گفت:

  22 بهمن حضور در پاسخ به شعارهای بی ربط فریاد استقلال ازادی جمهوری اسلامی

 16. ماها گفت:

  برنامه شرح ازادی هایی ک در اسلام داه شده را در تلویزیون های ایران بـِآ یاورند تا حق و ناحق را خود بگوید. پیشنهاد کنید.

 17. الفنون گفت:

  ما خبر داريم که سبزها ميخواهند در راه پيمايي روز بيست و دو بهمن با کمک استکبارگران و راديو و تلويزيونهاي بيگانه و بوسيله فتوشاپ و حقه هاي سينمايي تعدادشون رو خيلي خيلي خيلي خيلي نشون بدن. اسنادش هم موجوده . اما ملت بيدار است و ما حسين شريعتمداري، عزت ضرغامي،سعيد مرتضوي، رادان، احمدي مقدم، طائب، رسائي، صفارهرندي را داريم

 18. ناشناس گفت:

  هر کس دلش خواست بکشد با ناموس مردم بازی کند قوه قضائیه نباشد .
  هم زمان کروبی رئیس جمهور باشد موسوی رئیس جمهور باشد خاتمی رئیس جمهور باشد . هر چه دلشان خواست بکنند . مردم کم درآمد را آدم حساب نکنند بر خواست ناحق خود اصرار نمایند . نخبگان را ابزار دست خود قرار دهند و از این طریق به اهداف خود برسند.
  آره به این می گویند ….

 19. پروین گفت:

  امام خمینی به پشتیبانی ملت گفت من توی دهن این دولت می زنم آیا آقای موسوی هم چنین خواهد کرد. امیدواریم

 20. وستا گفت:

  خود این حضرات هم میدانند با اسلام وآزادی وجمهوری چه کردند….تاریخ قضاوت خواهد کرد که در 100 ساله اخیر اینگونه فریبکاری در ایران بی سابقهخ بوده
  22 بهمن همه ما در خیابانها به اینهمه دروغ فریب وجنایت اعتراض خواهیم کرد

 21. ناشناس گفت:

  انقلاب برای آزادی بود، نه برای اسلام. گرچه که اسلام بدون آزادی هم اسلام نیست. مثل همین حالا که به نظر می‌رسد از صدر تا ذیل همه چیز اسلامی است اما فقط ظاهرش اسلامی است و باطنش دیکتاتوری !

 22. ناشناس گفت:

  در 22 بهمن همانند 30 سال گذشته ایران به رنگ سبز،سفید،سرخ خواهد شد.30 سال کور بودید و سیل مردم رو ندیدید.امسال چشمهاتون رو باز کنید و خوب ببینید البته اگه دوباره اسمش رو نذارید تظاهرات خودجوش حکومتی که در این کار ید طولایی دارین.
  به قول یکی از عزیزان خدا پدر احمدی نژاد رو بیامرزه که باعث شد اونایی که 30 سال به راهپیمایی ها خندیده و مسخره کرده بودن امسال خودشون هم به سیل مردم بپیوندن.این هم معجزه ای دیگر در سی و یکمین سالگرد انقلاب عزیز است.
  کمترین بازتابی که در رسانه های خارجی (و نه منافق) داره اینه که میگن مخالفان دولت هم به مردم پیوستند…شاد باشیدو انقلابی

 23. آقای شاد و انقلابی … پس لطفا با ماشین از رومون رد نشو اگه همه با همیم.

 24. مينو گفت:

  در عجبم که بعد از سي و يک سال امثال اين ناشناس( کسي که بقيه رو کور خطاب ميکنه) با اينهمه تريبوني که داشتن و دارن هنوز نميتونن دو کلام حرف حساب بزنن. يا للعجب

 25. سارا گفت:

  بازم تو ناشناس. سعي کن يه خورده معقول باشي. ميدونم که ميتوني، يه ريزه…

 26. یک هموطن گفت:

  دوستان و هموطنان سبز

  …تیغهای خود از نیام کشیده اند تا 22 بهمن هر کوی و برزن ایران سبز را به خون ایرانی سرخ فام کنند. باید جرات خونریزی را از آنان گرفت. اطلاع رسانی مهمترین عامل انجام این مهم است. مرکز … در وزارت کشور بتازگی نرم افزارهایی خریده است که با آن میتوانند کثرت و قلت جمعیت در هر مکان را از طریق تلفنهای همراه که دست مردم است دقیقا انداره گیری کند. به این ترتیب که اگر در یک خیابان بطول 100 متر 500 نفر در صفوف منظم در راهپیمایی باشند، در صفحه نرم افزاری در ستاد …100 نقطه روشن در همان نقطه در تهران یا هر جای دیگر را میتواند نشان دهد. از این سیستم در اروپا برای کنترل ترافیک شهری استفاده میشود ولی در کشور ما برای مسدود کردن و سرکوب هموطنانمان..

  رعایت نکات زیر اشکالات جدی در این شیوه تجسس ایخاد میکند:

  1- حد المقدور تلفنهای موبایل را خاموش نگهدارید
  2- اکثر تلفنهای جدید فلایت مود دارند. در این حالت فقط سیستم اتصال گوشی به شبکه قطع است ولی تمام فانکسیونهای گوشی فعال است. فقط در مواقع ظروری فلایت مود را خاموش کنید و بعد از انجام تماس مجددا آنرا به فلایت مود برگردانید. توجه کنید که ستاد کودتا نیروهای محدود دارد و با اولویت بندی نیروهای لباس شخصی و بسیجیها را به مراکز مختلف گسیل میدارد. اگر در یک تجمع 200 نفری نیمی از گوشیها خاموش و یا در فلایت مود باشند، اررزیابی اوپراتوری که در وزارت کشور نشسته 100این است که در فلان یا بهمان مکان نفر بیشتر در صفحه مانیتور نمیبیند.
  3-فقط به هنگام عکس و فیلم برداری آنرا روشن کنید و بعد از استفاده بلافاصله گوشی را خاموش کنید
  4- در صورتی که گوشی شما به کاری حافظه ماکرو اس-دی و دیگر انواع کارتهلی حافظه مجهز است، بعد از گرفتن عکس یا فیلم کارت را از گوشی خارج کنید و از طریق پیک و یا دوستان و آشنایان به مکان امنی برسانید
  5-همه بلو توتهای تلفن را فعال کنید و بعد از گرفتن عکس یا فیلم آنرا در ابعاد وسیع به دیگران برسانید. با این کار عکسها و فیلم دست به دست بین مردم پخش میشود.
  6- اگر گوشیها به سیستم ارتباطی وای-فای مجهز است میتوانید ملاتهای گوشی را به کامپیوترهایی که روتر بیسیم در منازل دارند بفرستید. برای این کار نیاز است منازلی که در مسیرهای راهپیمایی این نوع روتر را دارند قفل آنرا بطور موقط بردارند تا مردم بتوانند عکسها و فیلمها را به آنها برسانند.

  پیش بسوی رستاخیز سبز 22 بهمن

  ما گلهاي خندانيم ……… فرزندان ايرانيم
  ايران پاك خود را ……… مانند جان مي دانيم
  ما بايد دانا باشيم…….. هوشيار و بينا باشيم
  از بهر حفظ ايران ………. بايد توانا باشيم
  آباد باشي اي ايران ……. آزاد باشي اي ايران
  از ما فرزندان خود …….. دلشاد باش اي ايران

 27. mirza گفت:

  .. ومی خواستیم مالیات حرام باشد و پول نفت بیاید در خانه

 28. mirza گفت:

  ناشناس معلوم خیلی بار علمیت زیاد وقتت رو توی این سایت تلف نکن سعی کن یکمی از بارت رو با مشایی تقسیم کنی

 29. محمد امين گفت:

  من اقاي علي مطهري رو بعد از حوادث اخير شناختم كه چه مرد حق طلب و جسوري هستند. واقعا كه فرزند خلف شهيد مطهري هستند

 30. siyamak گفت:

  آقاي ناشناس چرا ناشناس؟ شما كه ميگين بر حقين و اكثريت جرا نگران هستين؟ راحت باش و آسوده امنيت شما از طرف حكومت تضمين شده است.22بهمن سانديس هم ميخورين.به قول خواهر خوب هموطنم :طعم آزادي برامون از طعم سانديس شرين تره

 31. محمد رضا (سرباز) گفت:

  درود به همه
  1 -کسانی که طرفداری از حکومت می کنند برادران و خواهران ما هستند ، آنها فریب دروغ پردازی رسانه هارا خورده اند ! پیش از انقلاب نیز همین رسانه ها با مسئولان آن دوره اش دروغ پردازی هایی برای حفظ حکومت شاه را داشته اند !
  2 – حکومت قصد ایجاد دو دستگی میان مردم و نهایتا کمرنگ نمودن و حذف جنبش را دارد – یادمان باشد سپاه – بسیج و مردم برادران و خواهران ما هستند !!!!

  3 – خدشه دار نمودن چهره جنبش و نمایش جنبشی تندرو و آشوب طلب و بد نام نمودن و منضوی کردن جنبش اهدافیست که حکومت به دنبال آنهاست !!!!!!!! از تقابل و پاسخ به نیرو های حکومتی بپرهیزیم ! با آنها همانند برادران و خواهران خود برخورد کنیم !!!

  4 – مقایسه جنبش سبز مردمی با گروهک ها و جریان های تندرو اوایل انقلاب یکی از سناریو های جدید حکومت است ، برای ایجاد بدبینی در بین مردم ! مراقب باشیم ! هوشیارانه حرکت کنیم (یادمان باشد تندرو ها و آشوب طلب ها عوامل حکومتی برای احقاق این سناریو میباشند)

  سپاه ، بسیج و مردم برادران و خواهران ما هستند !!!!

 32. احمد گفت:

  با سلام به آقای ممطهری بفرمائید که در آثار پدر خود بیشتر تامل کند، عدالت، آزادی معیارهای بیرونی دینی اند یعنی انسان بدون اتکاء به شرع این حقایق را در می یابد. اما اگر ببیند در دینی این مسائل به طور مناسب پاسخ داده می شود، بنابراین مردم اسلام را برای تامین ازادی وعدالت می خواهند،نه آزادی وعدالت را در اسلام جستجو کنند.موفق باشید

 33. آميل گفت:

  اگه ميديدين روز 12 بهمن تو كرمانشاه چه خبر بود… واي واي واي… ملت واسه يه كيك و سانديس سازمان تاكسيراني داشتن همديگه رو خفه ميكردن… دلمون خوشه…

 34. vahid گفت:

  22 بهمن فقط سکوت سبز.همین