سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » هشدار بانك مركزی درباره بحران اقتصادی در ایران...

هشدار بانك مركزی درباره بحران اقتصادی در ایران

چکیده :آمار بانك مركزی نشان می دهد بیشترین كاهش به ماه تیر برمی گردد.در این ماه ارزش صادرات غیرنفتی با 33 درصد كاهش نسبت به دوره مشابه پارسال به یك میلیارد و 231 میلیون دلار رسید. كاهش ارزشی صادرات غیرنفتی در حالی صورت گرفته كه ارزش وزنی آن رو به افزایش بوده...


کلمه:بانك مركزی در آخرین گزارشی كه از اقتصاد ایران منتشر كرده تصویر ناخوشایندی را از فعالیت بخش های مختلف اقتصادی كشور در ماه های اخیر ارائه كرده است.

به نوشته اعتماد فعالیت های صنعتی به رغم تاكید مسوولان صنعتی كشور مبنی بر رو به راه بودن وضعیت صنعتی همچنان منفی است، ساخت وساز همچنان در ركود به سر می برد و سرمایه گذاری بخش خصوصی در این زمینه برای اولین بار در دولت احمدی نژاد (نهم و دهم) منفی شده و نزول ارزش صادرات غیرنفتی كشور هم شروع شده است.نماگرهای بانك مركزی كه در خصوص سه ماهه دوم سال 1388 منتشر شد (نماگر 57)، به رغم آمارهای مقدماتی كه هنوز برای سال 1387 ارائه نكرده، مانند رشد اقتصادی، آمارهای جالب توجه و قابل تاملی درباره دیگر بخش های اقتصادی كشور مانند جوازهای تاسیس واحدهای صنعتی داده است.

جواز تاسیس واحدهای صنعتی یكی از شاخص های مهم در اقتصاد است كه آینده سرمایه گذاری و نگاه بخش خصوصی به این صنعت را نشان می دهد. آمار بانك مركزی هرچند برای سه ماهه اول و سه ماهه دوم سال 1388 میزان صدور و ارزش سرمایه گذاری را مسكوت گذاشته و حتی شاخص تولید كارگاه های بزرگ صنعتی را از سه ماهه سوم سال 1387 به این طرف نیاورده، اما تعداد جوازهای صادرشده و میزان سرمایه گذاری سال 1387 را آورده است. بنا بر آمار بانك مركزی در سال 1387 ، 26 هزار و 176 فقره جواز تاسیس صنعتی صادر شده كه نسبت به سال 1386، 7/45 درصد كاهش داشته است. ارزش سرمایه گذاری مورد نیاز برای این تعداد جواز 106 هزار میلیارد تومان بوده كه نسبت به سال 1386 ، 6/33 درصد كاهش داشته است.

كاهش صدور جواز تاسیس برای واحدهای صنعتی در اصل بی رغبتی بخش خصوصی به تولید را نشان می دهد. همچنین بررسی ها نشان می دهد این كاهش بالاترین كاهش جواز تاسیس واحدهای صنعتی طی هشت سال گذشته است. در سال 1381 تعداد جوازهای تاسیس واحدهای صنعتی بالغ بر 27 هزار و 101 فقره بوده كه آمار سال 1387 هم از این میزان پایین تر است. اما در خصوص ساخت وساز، آمارهای بانك مركزی نشان می دهد هنوز ساخت وساز در ركود به سر می برد.

تعداد پروانه های ساختمانی صادرشده در مناطق شهری مهم ترین شاخص در نشان دادن رونق یا ركود ساخت وساز است. آمار سه ماهه دوم سال 1388 حاكی است كه در این دوره 29 هزار و 449 فقره پروانه ساختمانی در كل مناطق شهری صادر شده كه نسبت به دوره مشابه سال قبل 5/37 درصد كاهش داشته است. بیشترین كاهش در این زمینه به تهران برمی گردد كه نسبت به دوره مشابه سال 1387 حدود 65 درصد است. سرمایه گذاری بخش خصوصی در ساخت وساز یكی دیگر از شاخص های رونق اقتصادی است. آمار بانك مركزی در این باره نشان می دهد كه سرمایه گذاری بخش خصوصی در ساختمان های جدید مناطق شهری در سه ماهه دوم سال 1388 نسبت به دوره مشابه سال قبل حدود 8/8 درصد كاهش داشته است.

در سه ماهه دوم بالغ بر 79 هزار و 302 میلیارد ریال سرمایه گذاری در ساخت وساز – بر حسب مراحل ساخت – صورت گرفته است كه سرمایه گذاری در ساختمان های شروع شده با 21 درصد كاهش به 21 هزار و 136 میلیارد ریال، در ساختمان های نیمه تمام با 10 درصد كاهش به 41 هزار و 657 میلیارد ریال و در ساختمان های تكمیل شده با 20 درصد افزایش به 16 هزار و 509 میلیارد ریال رسیده است. صادرات كالا، اعم از نفتی و غیرنفتی، یكی دیگر از آمارهای بانك مركزی است كه نگاه به اقتصاد ایران را شامل می شود.

بنا بر آمار بانك مركزی در شش ماهه اول امسال 31 میلیارد و 333 میلیون دلار نفت صادر شده كه نسبت به شش ماهه اول سال 1387 كه 57 میلیارد و 501 میلیون دلار نفت صادر شده بود حدود 46 درصد كاهش نشان می دهد. صادرات غیرنفتی هم از این كاهش بی نصیب نبوده است. در شش ماهه امسال میزان صادرات كالای غیرنفتی بالغ بر 9 میلیارد و 161 میلیون دلار بود كه این میزان نسبت به دوره مشابه پارسال هشت درصد كاهش داشته است. آمار بانك مركزی نشان می دهد بیشترین كاهش به ماه تیر برمی گردد.در این ماه ارزش صادرات غیرنفتی با 33 درصد كاهش نسبت به دوره مشابه پارسال به یك میلیارد و 231 میلیون دلار رسید. كاهش ارزشی صادرات غیرنفتی در حالی صورت گرفته كه ارزش وزنی آن رو به افزایش بوده است.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

یک پاسخ به “هشدار بانك مركزی درباره بحران اقتصادی در ایران”

  1. بهرام گفت:

    جنگ روزی می کنم هر روز من
    با هر آنکه گیرد این روزی ز من