سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » حاشیه‌های مراسم چهلم آیت‌الله منتظری...

حاشیه‌های مراسم چهلم آیت‌الله منتظری

چکیده :قبل از آغاز مراسم و پایان آن پیام و سفارش احمد منتظری مبنی بر حفظ آرامش و سكوت و متانت قرائت شد، كه با این درخواست تجمع نیروهای لباس شخصی كاملا خلع سلاح شده و محل را ترك كردند...


کلمه:بعد از ظهر دیروز چهلمین روز درگذشت آیت الله منتظری درشهر قم برگزار شد و حضور چشمگیر مردم باعث شد كه دفتر مملو از جمعیت شود و پس از آن كوچه منتهی به بیت توسط اعضای دفتر فرش شد ولی با این حال تعدادی در بلوار شهید محمد منتظری و تعدادی كنار رودخانه حضور یافته بودند.

به گزارش آینده و براساس گزارش منابع اینترنتی در این مراسم ، علاوه بر قرائت قرآن ، گوشه هایی از اندیشه ها و دیدگاه های آیت الله منتظری توسط مجری قرائت و در بین مراسم چند بار صدای ایشان با موضوعات لزوم امر به معروف و نهی از منكر ، لزوم آزادی زندانیان سیاسی، سفارش امام علی (ع) به مالك اشتر درباره رعایت حقوق انسانها با هر ایده و اعتقادی و شعارهای اول انقلاب از بلندگو پخش شد.

سخنران این مراسم، حجه الاسلام دكتر ادیب عضو هیأت علمی دانشگاه مفید بود كه به فضایل اخلاقی و مبارزاتی آیت الله منتظری اشاره داشت. وی آیت الله منتظری را یار عسرت و تنهایی و غربت امام خمینی دانست. وی كسانی را كه پس از پیروزی و پایان سختی‌ها خود را انقلابی قلمداد كردند فرصت‌طلب خواند و از كسانی كه از عمق زحمات آیت الله منتظری برای ترویج مرجعیت امام خمینی و حفظ جان و یاری ایشان در فرایند انقلاب اطلاعی ندارند خواست نه تنها خاطرات آیت الله منتظری بلكه به خاطرات دیگران مراجعه كنند تا حوادث تاریخی برایشان آشكار گردد. وی ضمن اشاره به شكنجه‌های آیت الله منتظری و شهید محمد منتظری توسط ساواك به شجاعت و استقامت ایشان در قبل و پس از انقلاب پرداخت.

اما این مراسم دارای حاشیه هایی نیز بود:

روز قبل از مراسم نمایندگانی با احمد منتظری دیدار كرده بودند. آنها درخواست عدم تشنج كرده بودند كه احمد منتظری از آنها درخواست كردند كه نیروهای خودسر را كنترل كنند.

از برپایی چادر و سقف بر روی كوچه منتهی به دفتر به دلیل این كه امكان آتش سوزی دارد! جلوگیری شد.

نیروهای انتظامی مبادی منتهی به مراسم را كنترل می‌كردند و از تجمع مردم در خیابان جلوگیری می‌كردند.

نیروهای لباس شخصی در برخی مكان‌های متعلق به سپاه و بسیج در اطراف محل مراسم مستقر شده بودند و تعداد زیادی از آنها در اطراف مكان برگزاری تجمع كرده بودند اما متانت و هوشمندی برگزار كنندگان و مردم عزادار سوژه‌ای به دست آنها نداد.

قبل از آغاز مراسم و پایان آن پیام و سفارش احمد منتظری مبنی بر حفظ آرامش و سكوت و متانت قرائت شد، كه با این درخواست تجمع نیروهای لباس شخصی كاملا خلع سلاح شده و محل را ترك كردند .

تعدادی از شخصیت‌های حوزوی، دانشگاهی و سیاسی كه در این مراسم حضور یافتند: آیت الله العظمی صانعی، آیت الله مدنی تبریزی، آیت الله امینی، آیت الله محقق داماد، آیت الله بیات زنجانی ، آیت الله جواد فاضل لنكرانی، آیت الله مروارید، آیت الله گرامی، آیت الله صادقی تهرانی و بیوت آیات عظام صافی گلپایگانی، سیستانی، شیرازی، شبیری زنجانی، وحید خراسانی، وحیدی، مكارم شیرازی، نوری همدانی، اعضای مجمع محققین و مدرسین حوزه علمیه قم و آقایان عبدالله نوری، كرباسچی، سراج الدین موسوی، حجتی، اشرفی اصفهانی، هاشمی نژاد، ابراهیمی، مهندس بدیعی، مهندس طاهری، خانم اعظم طالقانی و جمعی از اعضای دفتر حضرت امام خمینی در جماران.

گفتنی است روز پنجشنبه گذشته به مناسبت فرا رسیدن چهلم آیت الله منتظری بازار شهر نجف آباد تعطیل شد. بازاریان این شهر در كنار سایر مردم در مراسم چهلم این مرجع تقلید صبح و بعدازظهر حضور به هم رساندند.مردم شهر برغم محدودیتهای اعمال شده مراسم سوگواری مرجع خود را در اندوه فراوان برگزار كردند. خبرهای رسیده از نجف آباد حاكی است كه بر سر در مغازه ها پلاكاردها و پارچه هایی از تمثال آیت الله نصب شده بود.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

2 پاسخ به “حاشیه‌های مراسم چهلم آیت‌الله منتظری”

 1. ناشناس گفت:

  خدايش بيامرزد كه اين قدر محبوب رفت.
  منتظري زنده است مرجع پاينده است

 2. منتظر گفت:

  — احمد منتظری از آنها درخواست کردند که نیروهای خودسر را کنترل کنند

  عجب نیروهای خودسری که قابل کنترل اند. خوبه خودشون هم میدونند اینا فقط اسمشون خودسره و از جایی دستور میگیرند…