سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » سخنرانی و منبر فقط در حل 5 درصد مشکلات موثر است/عمل و رفتار روحانیت مهم است...

سخنرانی و منبر فقط در حل 5 درصد مشکلات موثر است/عمل و رفتار روحانیت مهم است

چکیده :اگر عالمان، بزرگان، مدیران و مسئولین جامعه به گونه‌ای زندگی کنند که رفتار و گفتارشان تقوا را نشان دهد، جامعه به جامعه‌ای متمدن تبدیل می شود.امروز 7 تا 8 میلیون پرونده قضایی در دادگاه‌ها وجود دارد که 80 درصد آن مربوط به الفبای دین است و پرونده های پیچیده و عمیق بسیار کم است پس باید الفبای دین را به مردم یاد...


کلمه:يك استاد حوزه گفت:مشکلات جامعه ما شبهات فلسفی و اصولی و دشواری‌های کتاب رسائل و کفایه نیست، مشکلات جامعه همین عدم اجرای رساله عملیه در زندگی مردم است باید به گونه‌ای عمل کنیم که مردم، دین را در رفتار ما ببینند.

به گزارش ايلنا، حضرت آیت‌الله جوادی‌آملی  در درس اخلاق خود با اشاره به اهمیت کتاب «نهج‌البلاغه» اظهارداشت: نهج البلاغه همچون قرآن کریم، الهی است و برای همه انسان‌ها در هر سطحی نافع است و حوزویان و دانشگاهیان، مسئولان و مدیران کشور می‌توانند از آموزه‌ها و سفارش‌های آن بهره‌مند شوند.

وي ادامه داد: بسیاری مردم توفیق آمدن به حوزه و دانشگاه را ندارند و با الگو گرفتن از روش و منش روحانیون با دین و اخلاق و معرفت آشنا می شوند.

استاد اخلاق حوزه افزود: امروز 7 تا 8 میلیون پرونده قضایی در دادگاه‌ها وجود دارد که 80 درصد آن مربوط به الفبای دین است و پرونده های پیچیده و عمیق بسیار کم است پس باید الفبای دین را به مردم یاد داد.

وي تصريح كرد:‌ اکثر پرونده‌ها مربوط به مسائل اخلاقی است، دروغ‌ها، تهمت‌ها، خیانت‌ها، اهانت‌ها و تجاوز‌ها، همه مربوط به الفبای دین هستند و اگر همین رساله عملیه درکشور اجرا شود، کشور به مدینه فاضله تبدیل می‌شود.

آيت‌الله جوادي آملي: اگر عالمان، بزرگان، مدیران و مسئولین جامعه به گونه‌ای زندگی کنند که رفتار و گفتارشان تقوا را نشان دهد، جامعه به جامعه‌ای متمدن تبدیل می شود.

وي ادامه داد: سخنرانی و منبر فقط در حل 5 درصد مشکلات موثر است و باقی آن به عمل و رفتار روحانیت برمی گردد، وقتی عالمانه و عاقلانه زندگی کنیم ،زندگی ما برای دیگران آموزنده خواهد بود و ما مسئول هدایت مردم هستیم و اگر کسی نتواند عده‌ای را همراه خود به بهشت ببرد به خود ظلم کرده و در یوم الحسرت، پشیمانی‌اش جدی است.

آيت‌الله جوادي آملي تاکید کرد: آنچه باعث می‌شود به بدیهیات دین عمل نمی‌کنیم، بی تقوایی است چون تقوا را نمی بینیم، نمی‌توانیم خوب عمل کنیم؛ اگر جامعه، جامعه‌ای با تقوا باشد، زندگی‌ها راحت خواهد شد و بسیاری از پیچیدگی‌های جوامع بشری رفع می‌شود.

آیت‌الله جوادی آملی تصريح كرد: انسان دنیا زده، اگر چه زرق و برق دنیا را دارد ولی این برق، روشنی چندانی برای پیدا کردن راه ندارد و این فرد هرگز هدایت نخواهد شد چون چراغی که راه را روشن می کند تقوا و عقل است.

وي يادآور شد: اگر قرآن و اهل بیت (ع) و روحانیت دراین کشور نباشد چراغ هدایت در کشور خاموش می‌شود البته برخی در این کشور اسلام را قبول نکردند و هنوز قبول ندارند ولی اگر به ایران علاقه مند هستند ولو اسلام را قبول ندارند باید بگویند جمهوری اسلامی چون از جمهوری ایرانی کاری ساخته نیست مگر اینکه به کشور علاقه نداشته و به دین پایبند نباشند.

آيت‌الله جوادي آملي ادامه داد: اینکه در رژیم‌های گذشته 17 شهر را بخشیدیم و گاز و نفت ما را به یغما ‌بردند و ما را نوکر خود کرده بودند، در آن زمان ایران بود، پس دیدید که از جمهوری ایرانی کاری برنیامد.

وي تاكيد كرد: در تمام دوران دفاع مقدس، فرزندان این مرز و بوم با شعار یا حسین یا حسین به جنگ میر‌فتند و در شب‌های عملیات هیچ سخنی از «ای ایران مرز پرگوهر نبود!» البته ایران مرز پر گوهر هست و کشور ما است و دوستش داریم، ولی در سایه اسلام، ایران را دوست داریم، اگر ایران می‌توانست خودش را حفظ کند که قبلا این کار را می کرد، در همه عملیات ها فریاد یا حسین و کربلا بود که ایران را حفظ کرد و اسلام بود که با عنوان عزت و شرف به جوانان ما کشور حفظ شد، چرا باید این حرف جمهوری ایرانی گفته شود؟ باید روحانیون وعلما جبران کنند و مسئولیت ما سنگین‌تر شده است.

آيت الله جوادي آملي تصریح کرد:‌مردم دین خود را از علما دارند و در این کشور چند میلیونی اگر خوش باور باشیم یک میلیون دینشان را ازقرآن و روایات دارند، بقیه دینشان را از روحانیت، مسجد و حسینیه و محراب ومحرم و صفر دارند، مسئولیت ها سنگین‌تر شده است روحانیت باید هوشیار باشد.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

4 پاسخ به “سخنرانی و منبر فقط در حل 5 درصد مشکلات موثر است/عمل و رفتار روحانیت مهم است”

 1. آیت‌الله آملی عزیز ،کو باور و ایمان؟یادمه وقتی‌ بچه بودم همه از سادگی‌ و قالب پاکی که داشتند میگفتند امام رو در ماه دیده اند ،منکه ۷ سالم بیشتر نبود وقتی‌ دوستام گفتند که ما امام رو در ماه دیدیم ،من هرچی‌ نگاه کردم جز چند تیکه ابرمانند هیچی‌ ندیدم ،انقدر گریه کردم که من ببین چه آدم کثیفی هستم که امام رو توی ماه ندیدم،و جرأت نداشتم واسه دخترهای هم سن و سالم بگم که من ندیدم تا اینکه به مامانم گفتم که گفت دخترم امام رو در ماه قلبت ببین‌ نه در آسمون….

 2. قلم فرانسه گفت:

  برنامه دریافت نظرات در این سایت یک ایراد اساسی دارد و آن این که کاربر پس از ارسال پیامی مبنی بر دریافت پیام را دریافت نمی کند و به همین علت گاه مطلب را مجددا ارسال می نماید و سایت اعلام می کند که این مطلب قبلا ارسال شده و تکراری است . حال این چند خط را بدان جهت می نویسم که 1- مرحمت فرموده نقص برنام خود را بر طرف نمائید 2- در انتظار انعکاس هر دو نوشته خود می باشم که با این متن می شود سه نوشته . تا جائیکه حافظه ام یاری می کند در نوشته های مذکور مطلبی که دست شما را از انعکاس آنها ببندد نوشته نشده است ! 3- و در نهایت خوشحال خواهم شد اگر بدانم انتخاب شما در مورد انعکاس مطالب کاملا سلیقه ای است که در آن صورت نه چشم خود درد می آورم و نه وقت شما را هدر می دهم . با سپاس قلم فرانسه
  کلمه: دوست و همراه همیشگی کلمه ، حتما نوشته های گذشته شما چک می شود.اگر به دست ما نرسیده حتما ایرادی پیش آمده است. منتظر نظرات آینده شما نیز هستیم.

 3. یک طلبه گفت:

  با درود وسلام محضر یکایک یاران
  خواهش دارم مانند بوقهای تبلیغی ضد اسلامی وانسانی دولت ،ذخایر علمی ومعنوی حوزه را با عنوان ((یک استاد حوزه)) معرفی نفرمایید. با سپاس بیکران

 4. محمد گفت:

  آیت الله جوادی عزیز راست می گوید در دوره مسئولیت میر حسین زیر سایه امام (ره) همه ورد زبانشان الله اکبر و یا حسین و یا زهرا
  بود . همه یکصدا زمزمه می کردند ای ایران ای مرز پرگهر …
  ما که نبودیم فقط شنیدیم خوشا به حال اونائی که شنیده ها رو دیدن