سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic

توهین به عروس امام از نگاهی دیگر

چکیده :او همیشه آرزو داشت یک حوزه علمیه برای زنان تاسیس کند وعاقبت پس از سال ها تلاش و ایجاد ظرفیت های لازم و برگزاری دوره های مختلف برای علاقمندان، توانست در آخرین سال عمرش مجوز رسمی حوزه علمیه حضرت خدیجه کبری (س) را...


کلمه: معصومه ابتکار- او همیشه آرزو داشت یک حوزه علمیه برای زنان تاسیس کند وعاقبت پس از سال ها تلاش و ایجاد ظرفیت های لازم و برگزاری دوره های مختلف برای علاقمندان، توانست در آخرین سال عمرش مجوز رسمی حوزه علمیه حضرت خدیجه کبری (س) را بگیرد.

خاله ام خانم مهری برزگر معروف به ضابطیان علاقه وافری به آموزه های دینی، و نگاه مترقی و پیشروانه ای به آن داشت. حضور استاد منیر گرجی به عنوان یکی از مهم ترین ارکان حوزه علمیه حضرت خدیجه، گواه این نگاه بود.

این روزها خبری در مورد حوزه علمیه حضرت خدیجه منتشر شد که مرا به یاد تلاش ها برای حضور بهترین ها در این حوزه انداخت؛ خبری در مورد ماجرای تدریس خانم دکتر فاطمه طباطبایی عروس عزیز امام.

دست خطی از امام موجود است که از درخواست فاطی عزیزش برای سرودن شعری خبر می دهد. آن روزها کسی تصور نمی کرد که امام با آن صلابت، دیوانی از اشعار لطیف عرفانی داشته باشد و هرگز هم در طول حیاتش اجازه نداد این موضوع مطرح شود. اما شخصیت خانم طباطبایی این زمینه را فراهم کرد که بعد از رحلت امام آن اشعار منتشر شود و بسیاری را دچار شگفتی کند.

به هر حال خبر در مورد قطع تدریس خانم طباطبایی در حوزه علمیه حضرت خدیجه کبری (س) بود. ظاهرا حدود یک ماه پیش در کلاس درس دکتر طباطبایی که مربوط به دیدگاههای اخلاقی و عرفانی امام خمینی بوده، به مناسبت بعضی از وقایع مانند ماجرای شب عاشورا در جماران، میان شاگردان بحث هایی در می گیرد. اگر چه این بحث ها با هدایت دکتر طباطبایی به صورت منطقی و علمی پایان می یابد ولی به خاطر سوء تعبیر و تندروی برخی افراد، یکی از مقامات آن حوزه از خانم شرکا مدیر حوزه می خواهد که به خانم طباطبایی تذکر دهد فقط به مطالب کتاب بپردازد.

زمانی که این پیغام به دکتر طباطبایی منتقل می شود، وی با ابراز تعجب از این توصیه می گوید: من خودم را پیرو امام خمینی می دانم که بارها اعلام فرمود دیانت ما از سیاست جدا نیست. بنابراین نمی توانم مبحثی که مربوط به اخلاق امام خمینی است را برخلاف سیره ایشان، در حوزه علمیه تدریس کنم.

دکتر طباطبایی در جلسه بعد پس از روبرو شدن با استقبال پرشور شاگردانی که نگران تعطیلی کلاس وی بودند اعلام می کند که پس از این بنابر تصمیم خودش، این کلاس در محل پژوهشکده امام خمینی تشکیل می شود.

عجب دورانی است!

نگاههای افراطی و تندروانه مانع بسط تفکر و دیدگاههای امام است و کسانی که در دوره امام یا سکوت کردند یا مخالفت، اینک بهترین فرصت را برای تقابل با دیدگاهها و نیز خانواده ایشان پیدا کرده اند …

منبع: وبلاگ ابتکار سبزDeprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

15 پاسخ به “توهین به عروس امام از نگاهی دیگر”

 1. این دولت به چه زبونی بگه که ایرانی نیست،که به جمهوری اسلامی اهمیت بده یا اینکه مردم واسش اهمیت داشته باشند،آخه این دولت چطوری به شما حالی‌ کنه که دین نداره که بخواهد به فکر جدایی‌ دین از سیاست باشه،این مرید و مراد خارجی‌ هستند ،بیگانگانی که قصد نابودی ایران رو دارند.

 2. سلام
  مبحث جدایی دین ازسیاست مطرح شد ، موضوعی که همواره نخبگان دینی واندیشمندان جوامع گوناگون باآن بطورپنهان وآشکارسروکارداشته ودرحال گفت وگوهستند .مباحثات مرحوم میرزای نایینی وآخوند جایگاه دین وپیچیدگی قدرت رابه نمایش گذارد.ماچون پیروشخصیتهایی ممتازهمچون امام خمینی وآیت الله منتظزی بوده وهستیم این مبنی راکه برگرفته ازمبانی دینی وسیره امامان است می پذیریم درمقابل دیدگاه مخالفان هم قوی است. مضافا براینکه تجربه بشری مبنی بر(دوربودن دین از سیاست دامنش آلوده نمی گردد) باآنهاست حداقل مابخشی ازاستفاده ابزاری ازدین رادیده ایم .من حاضرم دراین خصوص مناظره هم داشته باشم .

 3. ناشناس گفت:

  جدايي عنوان و متن مقاله !!

 4. یک بسیجی سابق گفت:

  درپاسخ آن ناشناس عزیز که ” جدائی عنوان ومتن را طرح نموده” آیا محدود کردن عروس حضرت امام از تبیین دیدگاه امام در کلاس درس توهین به ایشان نیست!؟

 5. meghdad گفت:

  shoma az har etefaghi baraie hamle be enghelab va bohrani jelve dadane mamlakat soe estefade mikonid. khoda az shoma nagzare.

 6. حميد گفت:

  اين دولب تمام کارهايي که اسراييل ذوست داشت و منافع آن ايجاب ميکرد به نحو احسن انجام داد و به راحتي طي 7 ماه ايران را به بحراني کشاند که امريکا طي 229 سال نتوانست بکشد و لذا ميتوان به جرات گفت دولت و مجلس ايراني نبوده و نيستند و دستنشانده اسراييل و صهيونزم ميباشند

 7. علي پورقلي گفت:

  بايد دانست كه مطالب مطرح شده از سوي دكتر چه بوده تا بتوان در مورد توهين به وي اظهار نظر كرد. نام و نسب هر كسي مصونيتي براي هيچ كس نيست. ضمن احترام به همه بايد گفت اينچنين نتيجه گيري كردن به پيش داوري و تعصب بيشتر شباهت دارد.

 8. يك دوست گفت:

  ان زمان كه يزيديان يزيد را ولي مي دانستند در حالي كه در جبهه مقابل سبط پيامبر حضور داشت و حال عده ايي كه دم از امام مي زنند غافلند كه بيت امام در جبهه بر حق سبز استوار است به اميد تحقق اهداف امام راحل سلام الله عليها و فقيه هميشه عالي قدر حضرت ايه الله العضمي منتظري رحمه اللهعليه فقط ايا زمان ان نرسيده كه بيت امام افشا گري كند كه چه بر سر فقيه عالي قدر امد و چه كساني باعث شدند و حق را بگويند

 9. ایرانی گفت:

  افتخار ما بانوی سبز و مواضع روشن و قاطع ایشان است
  22بهمن قطره ای سبز در میان دریای سبز خواهیم بود.

 10. محسن گفت:

  ازادیییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییی

 11. احمد گفت:

  خواهر بزرگوار دانشجوي خط امام از عروس امام دفاع ميكنيد ؟امروز اگر خود امام هم زنده بودند اين قوم به خودشان هم رحم نميكرد چه رسد به عروسشان

 12. احسان گفت:

  آدم رو یاد زمان ملاصدرا می اندازند اینان. که او را تکفیر کردند و …

 13. محمد گفت:

  بسمه تعالی

  با سلام و درود فراوان خدمت سرکار خانم طباطبایی، کسانی که امروز به یاران نزدیک امام و بیت شریفش توهین میکنند همگی کسانی هستند که شهامت آن را نداشتند که در زمان حیات حضرت امام ره ماهیتشان را فاش کنند و به اجبار و در ظاهر ادعای پیروی از امام را در دستور کار خود قرار دادند و این عکس العملها نتیجه سالها کینه ایست که نسبت به امام داشته اند. و کسی را مناسبتر از یاران نزدیک امام و بیت آن حضرت برای عقده گشایی نیافتند. غم مخور ایام هجران رو به پایان میرود / این خماری از سر ما میگساران میرود.

 14. محمود گفت:

  زنده باد آآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآزااااااااااااااااااااااااادی
  همه ایران را سبز خواهیم کرد….

 15. ناشناس گفت:

  به خدا قسم هیچ کدومتون هیچ اعتقادی به روح اله ندارین فقط دارین از اسم امام عظیم الشان ملت سوءاستفاده میکنین خدا اصلاحتون کنه که معلوم نیست چی از جون این مردم میخواین
  اگه راست میگین این نظرو نمایش بدین